Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

 

   ANGLESEA: Medley: Par: Men A: A Skewes (5) 5 up. B: P Taylor (21) 6 up. C: P Johnstone (24) 4 up cb. Women: R Trevaskis (30) 1 up.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: D Ivens (19) 40. Women: C Wren (37) 38.

   AXEDALE: Women: Par: A: L Prowse (13) 3 up. B: A Telford (28) 4 up.

   BACCHUS MARSH: Women: Par: M Dunne (12) 2 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: S McKenzie (19) 41.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: M McCallum (18) 34. B: J Obst (27) 38. C: N Zosko (41) 43.

   BARHAM: Women: Stableford: S Thompson (27) 36.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: H Shier (5) 6 up. B: D Robertson (17) 6 up.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Booker (14) 43. B: R Hocking (23) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford: A: L Carney (2) 41. B: B Pagram (16) 39 cb. C: R Dungey (26) 44.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Ambrose: P Wallis (26) M Wallis (10) M Jacobs (45) 63.50.

   BLACK BULL: Men: Stableford: M Szponar (29) 42.

   BOX HILL: Women: Stableford: Gentsome: W Turner (45) J Gales (45) J Wood (45) M Barron (28) 107. 9-hole: A Harman (44) 19.

   BRIGHT: Women: Stableford: A: C Burgess (13) 36. B: H Thompson (40) 31.

   BROADFORD: Men: Stableford White: C Peterson (19) 43. L Richards (26) 39. Women: J Edge (33) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: B Mars (36) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: M French (30) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Ambrose: N Mahohey (23) S Brady (22) 67.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: A: K Ellis (17) 38. B: P Maloney (28) 45. C: D Wall (44) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: M Brooks (23) 34. B: C Wright (27) 34. C: C Jinks (37) 35.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Goodrick (14) 41. B: J Hindson (31) 39.

   COHUNA: Women: Stableford: K Peace (21) 37.

   COLAC: Men: Stableford: R McDonald (18) 46. Veteran: R McDonald (18) 46.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: H Vandeven (7) 41. B: M Stevens (23) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: W Swift (14) 37. B: D McCall (19) 39. C: A Hughes (33) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Par: D Collins (41) 4 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Janovic (11) 40 cb. B: M Dubuisson-Perrine (15) 39. C: W Rakusin (23) 45.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: D Kaye (12) 42. B: B Schaeche (18) 43. C: V Sutherland (33) 42.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Radeski (6) 39. B: T Tonta (25) 38.

   DEVILBEND: Men: Par White: A: C Stewart (13) 5 up. B: N Barrionuevo (17) 7 up.

   EASTERN: Men: Stableford East: White: A: G Thompson (15) 44. B: M Jordan (19) 50.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: D Foote (14) 41. Div 2: G Boyd (24) 42.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: L Ramadge (7) 4 up. B: S Black (20) 6 up. C: T Pope (22) 7 up.

   EMERALD: Snr Stableford: S Krummenacher (23) 42.

   FINLEY: Medley: Stableford: A Higgins (29) 41.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: R Walker (3) 65. B: C Young (15) 64. C: V Eddy (24) 63.

   GISBORNE: Stableford: A: D Dunn (17) 39. B: R Henry (19) 40 cb. C: J Silver (29) 37 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: D Williams (26) 39. B: F Martin (32) 34. C: W Hardy (40) 35.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: H Fasal (10) 41. B: P Denny (18) 45. C: S Dowden (31) 42.

   GREEN ACRES: Stableford: A: S Marsh (12) 40 cb. B: S Taylor (20) 42. C: L Britton (22) 39 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (19) 36.

   HAMILTON: Women: Stableford: A: J Fishburn (24) 41. B: G Kelly (39) 39.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D McGillivray (18) 29.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: B Meikle (10) 39. B: N Paine (15) 39. C: D Ayres (26) 41.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Jan: A: J Coe (18) 70. B: D Day (27) 75.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: B Cookson (6) 42. B: P Jackson (17) 39 cb. P Glover (30) 38 cb.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: J Rogers (13) 41. B: S Gibb (40) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: D Bartley (24) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (7) 38. B: J Hemphill (15) 35.

   KERANG: Women: Stableford: C Dear (21) 39.

   KEW: Men: Stableford White: A: G Dugdale (8) 39 cb. B: G Palavos (16) 42. C: D Ross (36) 48.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: P Dunstan (5) 4 up. B: A Belmuda (14) 7 up. C: I Eddington (20) 7 up.

   KILMORE: Men: Stroke White: M Schadendorff (16) 68. Women: Stableford: B Gunn (22) 46.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: L Oelofsen (13) 43. B: R Winn (17) 40. Women: W Mason (25) 40.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: P Richarson (23) 18.

   KORUMBURRA: Women: Par: 4B: A: M Cosson (26) C Rickard (22) 11 up. B: P Eyers (36) S Solly (32) 11 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Fraser (10) 50. B: M Jenkins (14) 53. C: L Tatterson (21) 52.

   KYNETON: Men: Stroke: Ambrose: A Hanks B Gibson (7.75) 64.25.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: J Kennedy (19) 35 cb. B: S Taylor (42) 40.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: L Alcock (28) 37. A: C Schoonraad (11) 34. B: L James (16) 42. C: G Ogge (35) 41.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Bertrand (9) 40. B: L McCrimmon (17) 40. C: P Vujovich (19) 46. Hole in one: C Downes at 9th.

   LEONGATHA: Stableford: A: M Willder (24) 36. B: C Gray (29) 41. C: L Bassett (37) 41.

   LONSDALE: Stableford White: A: P Heseltine (15) 40. B: A Philp (17) 44. C: G Wall (29) 43.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: P Proctor (19) 32.

   METROPOLITAN: Stableford: C Allen (14) 38.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: L Smith (17) 69. B: D Greenwood (35) 70.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: K Murley (13) 41.

   MT MACEDON: Stableford: I Gill (14) 37. Plate: O Zo (24) 30 cb.

   MT MARTHA: Men: Stableford: R Fragiacomo (20) 47.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: V Hedwards (12) 37. B: C Nalder-Martin (29) 40.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: I Wales (12) 40.

   NORTHERN: Men: Par: A: Z Wood (6) 8 up. B: T Evans (15) 6 up. C: P Stepien (19) 6 up cb. D: R Kneale (27) 5 up.

   NUMURKAH: Women: Stableford: T Clouston (8) 35.

   ORBOST: Men: Stableford: D Skipsey (19) 43.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: R Nobelius (16) 6. B: R Cheyne (27) 7.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: J Catchlove (15) 41. B: T Park (16) 36 cb. C: P Hardy-Smith (33) 37 cb. Kingswood: A: C Burns (15) 38 cb. B: S Howell (19) 40. C: B Moresi (24) 39.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: L Meadowcroft (14) 40. W Hamilton (24) 39. R Boyd (20) 37.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: P Peacock (21) 44. B: J Pardy (23) 40. C: F Stone (33) 43.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: J Shepherd (20) 68 cb. B: L Murphy (28) 66. C: J Hall (40) 63.

   PORTSEA: Women: Stableford: M Wittingslow (32) 37.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: A Self (25) 41. Women: L Bebend (35) 32.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stableford: A: P Walton (9) 40. B: J Wilson (19) 42. Women: B Miller (27) 34 cb.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: L Hoey (17) 36 cb. B: L McCashney (27) 36.

   RICH RIVER: Women: Par: East: Div 1: D Paterson (21) 1 up. Div 2: M Robbins (45) 1 up. 9-hole: G Crawford (45) 1 down.

   RINGWOOD: Men: Par White: A: E Engelbogen (13) 4 up. B: C Tyrell (16) 7 up. C: L Flaherty (22) 9 up.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Jan: A: B Dart (16) 70. B: I Park (20) 70. C: M Birch (33) 67. Medal: M Birch. Women: Stableford: K MacDougall (30) 39.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: B McDiarmid (30) 39. B: T Duncan (34) 38.

   ROSANNA: Women: Stableford: D Sheean (25) 40 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: R Lee (9) 40. B: M Croft (17) 46. C: J Anderson (26) 41.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: G Bawden (28) 36.

   ROSSDALE: Women: Par Gold: A: T Stillman (20) 6 up. B: J Cooke (24) 10 up. C: C Berry (41) 5 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: F Stott (25) 3 up cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke 9-hole 2B: Yellow: J Lee (5) B O'Halloran (11) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Bandit-O'Connor (17) 40.

   SALE: Men: Stableford: A: B Wood (11) 41. B: T Claffey (22) 38 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stroke: A: K Birtles (8) 68. B: D Cheetham (10) 67. C: S Snopczynski (20) 66.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Wright (10) 39. Women: G Woods (16) 37.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: E Goodman (23) 42. B: P Donnan (35) 37.

   SOUTHERN: Stableford: A: G Hay (7) 41. B: T Ashmore (14) 43. C: D Buckland (21) 41.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: S Leppert (16) 35 cb. B: R Sicree (19) 37. A: M Smith (13) 39. B: S Child (28) 40. Medal: S Child .

   STAWELL: Women: Par: Div 1: L Johnston (19) 7 up. Div 2: E Balle (31) 2 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Hibbert (29) 42.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Batten (21) 39.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: Henley: A: M Morello (8) 68. B: J Goldblatt (12) 67. C: B McInnes (28) 67. Par: St John: D Wells (28) 1 up cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: J Gan (7) 38 cb. Old: K Morgan (17) 40 cb. Long Island: L Song (8) 43. Ocean: A Cross (15) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: M Louey (10) 41. B: D Lyons (15) 40. C: D Coffey (31) 37 cb. Women: A: L Smith (15) 37 cb. B: M Smith (25) 38.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: A: M Tempest (29) 41. B: I Bettonvil (35) 40.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: T Stokes (14) 3 up. B: C Hough (20) 3 up. C: R Loversidge (29) 7 up. Gold: G Sharp (34) 3 up.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Nitschke (12) 40 cb. B: B Manning (16) 43. C: M Nemeth (19) 41. D: D Rossiter (26) 43. Resort: J Wood (27) 44 cb. Visitor: N Trouble (Ocean Grove 15) 39.

   TRARALGON: Women: Stableford: M Regan (33) 42. Div 1: I Prowd (19) 40. Div 2: L Roberts (29) 41. Div 3: C Baker (35) 39.

   VICTORIA: Women: Stableford: J Noone (20) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: 9-hole: K Martin (33) 19. J Wiskin (20) 36.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: P Johnson (12) 43. B: B Pyle (21) 47. C: L Cole (32) 46. Women: Gentsome: T Rabl (24) A Boyd (27) M Knersch (36) 97.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Sullivan (23) 39. B: J Emanuelle (40) 41.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: A: N Chalmers (21) 76. B: J Jones (30) 74.

   WODONGA: Men: Stableford: B Krause (18) 44 cb.

   WONTHAGGI: Women: Par: A: J Beaumont (20) 3 up. B: S Jagoe (35) 7 up.

   WOODLANDS: Women: Par: A: M Holland (19) 4 up. B: S Clarke (25) sq cb. Stableford: 9-hole: S Scanlan (26) 16.

   YALLOURN: Men: Stableford: A: W Hiriaki (9) 41. B: M Walshe (29) 51.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Brown (15) 35. B: D Thurlow (25) 33. C: D Goodrich (32) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: D Malhlstedt (21) 38 cb. B: J Smith (36) 34.

   YEA: Men: Stableford: R O'Halloran (15) 38. Women: S Aurisch (33) 41.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: A: K Roberts (12) 40 cb. B: B Grund (20) 40. White: J Cauteruccio (25) 43. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia