Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Oct: A: M Fahey (16) 72. B: M Stace (24) 76.

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal: Ranfurlie: V Urmston (28) 72.

   ANGLESEA: Par Black: A: G Davis (13) 2 up. B/Medal: G Trethowan (17) 3 up. C: M Preston (25) 2 up.

   AXEDALE: Women: Stroke: Medal: A: T Shanahan (16) 66. B: S Minne (26) 71.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: J Cox (20) 73.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Ambrose: A Duddridge M Dumbleton M Bradley S Ffrench (13.62) 61.375.

   BARHAM: Women: Stroke: A: J McHale (24) 75. B: G Thorsen (28) 79.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: B Guan (7) 37. B: G Long (17) 39. C: A Alston (36) 43. Women: K Yates (40) 40 cb.

   BENALLA: Men: Stableford: A: L Piscioneri (11) 39 cb. B: J Spencer (16) 41 cb. C: G Budd (24) 41.

   BLACK BULL: Medley: Par: N Ciavarella (26) 3 up.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Oct: A: J Etheridge (22) 72. B: D Lewis (30) 68.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: R McGrath (19) 66. B: M Orgill (30) 70.

   BRIGHTON: Women: Stroke: Medal Oct: A: M McGowan (16) 78. B/Medal: R Napolitano (41) 69.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: L Beeson (12) 44. B: R Hadden (22) 42. Women: Stroke: Medal: E Hastie (30) 66.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: M Schulze (33) 42.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Medal Oct: L Sharkey (30) 65. Div 2: T Arthur (39) 68.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Oct: J Hillman (27) 73.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: G Best (21) 38. Women: Stroke: Medal Oct: F Kelly (22) L Kitchin (38) 73 to playoff. Scr: F Kelly 95. J Haworth 103.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: S Philip (19) 39.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: V Standfield (20) 70.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Oct: Waverley: A/Medal: S Park (10) 73. B: H Richards (26) 78. C: C Liao (35) 76.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: D Tellefson (23) 34. B: M Brooks (25) 41. C: L Fisher (34) 33.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B Agg: L Stone (31) C Murchie (23) 65.

   COLAC: Men: Stroke: K Young (14) 68. Veteran: P Devine (15) 72 cb.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: G Cooper (14) 41. B: P Telfer (23) 49.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Oct: A: M Goodman (17) 72. B: K Deacon (24) 68. C/Medal: H Butler (34) 66.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: A/Medal: L Kowalski (23) 70. B: F Merson (35) 73.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: E Jusufovic (7) 36 cb. B/Medal: H Glance (16) 37. C: H Procel (21) 37.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: T Lugsdin (8) 38. B: G Burns (14) 43. C: J Bowen (31) 47. Green: A: B MacKenzie (30) 36.

   DENILIQUIN: Stableford: A: N Purtill (15) 39. B: G Gardner (36) 46.

   DEVILBEND: Men: Stroke: Medal Oct: A: G Wilkins (16) 67 cb. B: W Williams (19) 69.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Oct: A: H Drake (13) 71. B: J Woolley (34) 72. C: A Van Winsen (44) 76.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal: M Kovac (28) 70. Stableford: A: J Williams (29) 37. B: J Crosby (34) 40. 9-hole: J Hitchcock (45) 15.

   EASTERN: Men: Stableford: South: P Woods (17) 40. North: N Hyland (21) 42 cb. East: N Westbury (31) 49.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: M Talay (17) 4 up. Div 2: G Logan (26) 4 up cb. Medal Oct: G Logan .

   EASTWOOD: Men: Par White: A: B Wildes (2) 6 up. B: D Wilson (20) 8 up. C: R Hendy (32) 8 up.

   EMERALD: Snr Stableford: J Keys (11) 34.

   EUROA: Men: Stableford: A: M Bowden (13) 41. B: D Fullager (22) 45. Women: Stroke: A: A Smith (15) 75. B: J Collins (28) 70. C: M Cerini (37) 69.

   FINLEY: Men: Stableford: R Sutton (25) 41. Women: Stroke: Medal Oct: G Martin (31) 65. Scr: H Wastle 89.

   FOSTER: Women: Stableford: A: B Warren (9) 27. B: J O'Sullivan (34) 25.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: J Gillies (9) 40. B: D Watson (14) 42. C: T Fuhrmann (18) 44.

   GARFIELD: Snr Stableford: A: T Male (8) 39. B: L Artico (21) 38.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Oct: A: A Alcock (19) 70. B: B Glover (25) 72. Stableford: L Lindberg (21) 33.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1/Medal: J Rice (22) 74. Div 2: J Seward (39) 77 cb. Stableford: 9-hole: P Tait (45) 17 cb.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: D Lajoie (10) 70. B: J Furlong (13) 67. C/Medal: T Maguire (32) 63.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: J Allan (2) 43. B: D Dickson (21) 42. C: M Martin (30) 40 cb.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D McGillivray (22) 38.

   HEIDELBERG: Men: Stroke Challenge: Black: N Staples (8) 64. A: D Jury (12) 70. B: P Mason (16) 66. C: K Kendall (22) 66 cb.

   HIDDEN VALLEY: Par: V McNamara (18) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: L Fanning (24) 38.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: W Day (18) 71. B: H Sarau (25) 67.

   HUME VETERANS at Kooringal: Men: Stableford White: A: W Jankiewicz (8) 34. B: P Turner (15) 35 cb. C: P Grundy (20) 35 cb. D: J Stantin (27) 45. C'ship: A: K Krishna (12) 64. B: P Turner (16) 67. C: A Barr (20) 68 cb. D: M SIlvio (27) 71. Scr: D Kennedy 50.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: D Campbell (8) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: T Nippress (11) 41. B: P Ford (14) 37. C: B McLeod (18) 37.

   KEW: Men: Stroke: Medal Oct: A: P Kerr (9) 70. B: W Perrett (19) 67. C: M Smith (32) 66. Stableford Gold: B Thompson (31) 45.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford Trophy: White: A: J Danaher (8) 40. B: A Garlepp (16) 40. C: N Schink (22) 40. Cup: G Peake (27) 80.

   KILMORE: Men: Stableford: M Smith (11) 39. Women: B Gunn (27) 37.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: L Pritchard (+1) 38. B: N Chandler (22) 36. Women: H Dillon (32) 39.

   KYNETON: Men: Stableford: 4B Agg: N Williamson (6) P Robinson (4) 67.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: Medal: R McPhee (33) 70. T Barlow (20) 71.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: J Casanelia (32) 40. A: G Smith (9) 38. B: C Gamvrellis (17) 40. C: P McKenzie (30) 44 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke: Medal: S Purser (27) 72.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S McCarthy (2) 44. B: P Macey (16) 40. C: J Nota (35) 44.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: M Berry (16) 31. B: M Martin (33) 31 cb. C: E Gedye (45) 35.

   LONSDALE: Men: Stableford: C Fraser (11) 41. B Smith (17) 41. B Maddern (22) 40.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: J Gray (11) 69. B: J Shepard (21) 67.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal of Medallists: G Matthes (20) 71. E McKnight (30) 71 cb.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Oct: J Boyle 63. J Stone 66. J Allen 66. Scr: J Stone 81. Stableford: 9-hole: H Schaeche (40) 16.

   MANSFIELD: Women: Stableford: M Foster (35) 42.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A: A Simpson (10) 71. B: B Slocombe (18) 65.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: T Smith (12) 40.

   MILDURA: Men: Stroke: A: J Green (16) 70. B: S Reberger (19) 68.

   MOE: Women: Stableford: A: G Young (23) 35. B: J Blandford (35) 37.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: 2B Agg: M Henney (24) C Edwards (31) 60.

   MORNINGTON: Stroke: A: D Mott (12) 68. B: A McDonagh (18) 66. C: C Marriott (34) 66.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: A: P Sinclair (8) 36. B: G Bysouth (24) 39.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: B Parish (32) 61. A: S Patterson (12) 66. B: B Steggall (26) 63. C: R Fowler (31) 64.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Oct: A: J McIndoe (20) 77. B/Medal: F Henson (34) 71.

   NEWRY: Women: Stroke: Medal Oct: L Morgan (21) 71.

   NORTHERN: Stableford: A: M Hooke (11) 41. B: J Gulifa (18) 41. C: P Drummond (23) 42. D: F Tenace (28) 40 cb.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Black: T Gardner (20) 61. Stroke: 9-hole: H Lolas (37) 27.5.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: P Ellerton (22) 41. B: D Mc Minimee (22) 42.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: J Warbrick (9) 37. B: G Nichols (11) 36. C: A Crowe (17) 40. D: A Trebilco (22) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Webb (6) 41 cb. B: P Dalton (16) 42. C: L Pietralla (36) 45. Kingswood: A: D Lang (15) 39. B: K Wilson (19) 38. C: B Craib (25) 37 cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: A Schofield (24) 33.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: J Cogger (20) 39 cb. B: P Peacock (23) 41. C: C Butler (38) 39 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Oct: B Bibby (18) 72.

   PORTSEA: Women: Par: L Bassett (31) 3 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: R Rowe 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: P Walker (9) 41 cb.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Oct: Black: A/Medal: J Mackie (18) 67. B: I Wylie (22) 74. Women: Stroke: Medal: D Findlay (18) 71.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: B Condon (9) 41. B: R Klos (18) 41. C: A Kaszubski (28) 40 cb.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Oct: A: R Peschke (18) 69 cb. B/Medal: S Yau (20) 66. C: L Grant (31) 67. Trophy: I Park (19) 147. Stableford: H Coles (45) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: C Robson (26) 66. B: K Kenny (37) 69. 9-hole: P Foster (42) 37.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: M Hogan (23) 69. B: J Geng (30) 69. C: A Marshall (34) 74.

   ROSANNA: Women: Stableford: 4B: L Pickles (32) J Hebden (12) 52.

   ROSEBUD PARK: Women: Par: J Johnson (33) 1 down.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: J Carden (7) 34. B: P Gray (27) 37. Stroke: West: A: H Brodie (3) 78. B: S Neil (11) S Hendy (26) 71 to playoff. Scr: S Ellery 76.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: J Lee (6) 31.

   SALE: Men: Stableford: A: J Wake (14) 37 cb. D Shaw (9) 37. B: K Curtis (16) 36 cb. B Goodison (24) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: J Hawes (15) 39. Women: L Vague (24) 29.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: J Porter (13) 39. Women: D Gratton (33) 41.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: 4B: R Creamer (30) J Kneebone (22) 49 cb.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: I Lewis (18) 39. B: K Mier (25) 39.

   SOUTHERN: Men: Stroke: Div 1: P Bengough (11) 68. Div 2: B Fraser (20) 65. Div 3: N Seedsman (28) 68.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: P Schonewille (7) 35. B: K Perera (23) 36 cb. PM: A: S Adams (14) 39. B: R Turnbull (25) 39.

   STAWELL: Women: Stableford: J McInerney (21) 41.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: G Hales (34) 44.

   SUNSHINE: Women: Stroke: D Darch (27) 73.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: J Cummins (12) 72. B: K Spiby (30) 73. The Cups: L Leudar (19) 63.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: W Botha (6) 39 cb. B: S McPhee (16) 40. C: D Deltondo (23) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Par Long Island: Black: P Gompertz (14) 5 up.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: K Donchi (21) 69 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Taylor (7) 36 cb. B: J Taylor (13) 37. C: C McMahon (30) 36 cb. Women: A: C Parkin (19) 38. B: J Fitzpatrick (26) 36 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Oct: A: T Johnson (26) 79. B/Medal: L Mannix (30) 75.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D McMahon (14) 40. B: T Stokes (15) 39. C: A Michalowsky (25) 41. Gold: L Rickard (25) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford: 4B: G Libbis (12) D Forsyth (16) 48. Women: C Farrow (Rossdale 37) J Rae (Rossdale 28) 50.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Oct: T Mumford (31) 73.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Oct: A: R Ballan (18) 78. B/Medal: L Cornfield (29) 77.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: A: J Hassall (10) 72. B: F Russell (12) 67. C: M Lierse (30) 73.

   WODONGA: Men: Stableford: A McCulloch (23) 40.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: M Johns (12) 29. B: L Bentick (31) 37.

   WOODLANDS: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: J Ashman (16) 69. B: L Gilchrist (35) 74.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: C Dumont (20) 71 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Gentsome: M Thorley J Finlayson C Rogers L Falconer 58.625.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: L Lidgerwood (24) 37. B: N Stone (31) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Medal Oct: Valley: M Ambler (23) 67. Stableford White: B Liddell (31) 36.

 

 

VIRTUAL GOLF

   X-GOLF RINGWOOD: Tuesday X-League Rd 7: Wattsi's Warriors (-5) d Gen Y (0), Hallmark Hackers (-3) drew The Shotblokes (-7), Team Moffy (-1) d The Locals (+2).


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia