Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

   AMSTEL: Women: Stableford: Medal Sep: Ranfurlie: B O'Mara (31) 26.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: A Foster (9) 34. B: S Talbot (15) 39. C: M Preston (24) 34 cb.

   AXEDALE: Women: Stableford: 4B: P Davies (24) K Griffin (27) 44.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal of Medallists: M Dunne (10) 74. A: D Barnett (23) 74. B: C Colette (40) 79.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: R Stevenson (26) 76.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal: A/Medal: S Wood (14) 70. B: G Cook (25) 72. C: G Robinson (36) 71.

   BARHAM: Women: Stroke: J Wall (0) 73.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Red: T Salter (31) 43. Black: G Collier (17) 39.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Harrison (21) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Frost (1) 38. B: A Smith (16) 35. C: I Campbell (25) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: G Gorton (28) 77.

   BLACK BULL: Par: D Todd (31) 1 up.

   BOX HILL: Women: Stableford: J Atkins (17) 33 cb.

   BRIGHTON: Stroke: Medal: S Bamberry (20) 77. 9-hole: L Willy (37) 36.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: J Crooks (29) 82 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: T Brown (21) 78.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Sep: L Kitchin (39) 77.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: C Dohnt (15) 31.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal: J Tyler (17) 70.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Churchill Park: T Wellington (18) 31.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: P Caarels (43) 31.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: J Curran (17) 38. B: P Power (45) 40.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: G Griggs (15) 40.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: J Hardy (18) 75. B/Medal: R Horgan (20) 72. C: U Cahill (37) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal Sep: A: K Rup (20) 84. B/Medal: L Sleep (41) 74.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: B Corser (10) 37. B: A Bell (16) 34 cb. C: R Smith (20) 41.

   CURLEWIS: Men: Stableford: G Goodwin (9) 38.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: F Conallin (3) 39. B: D Alexander (22) 36.

   DEVILBEND: Men: Stableford: Medal Sep: D West (29) 35.

   EASTERN: Men: Stableford: South: P Choo (26) 35. North: E Haddad (19) 28. East: Medal: J Trimboli (28) 37.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: G Stephenson (21) 2 down cb. Div 2/Medal: G Roth (29) 1 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Smith (0) 36. B: D Prentice (17) 33. C: J McGregor (22) 37.

   EMERALD: Snr Stableford: M Fuller (27) 34.

   FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (15) 39. Women: Stroke: Brooch: M Lemsing (27) 68 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: K Willmer (18) 42.

   GISBORNE: Women: Stableford: Medal Sep: K Peterson (14) 31.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A/Medal: G McGie (10) 68. B: M Jose (14) 69. C: C Harris (28) 68.

   GREEN ACRES: Men: Par 4B: White: R Anders (28) B Rochford (19) 11 up.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: T Mc Donald 32.

   HEIDELBERG: Stableford: A: B Beauchamp (9) 39. B: S Bllantyne (14) 40. C: R Gowans (18) 40. Hole in one: R Field at 17th.

   HIDDEN VALLEY: Men: Par: G Foley (22) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Sep: A/Medal: L Fanning (23) 73. B: L Flett (29) 77.

   HUME VETERANS at Kooringal: Stableford White: A: A Maclean (13) 38. B: R Manitta (16) 33. C: J Melouney (20) 35. D: A Condron (23) 39. Scr: D Kennedy 28.

   HUNTINGDALE: Stableford White: E Guignard (15) 38.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: A: A Bastin (3) 69. B: M Dinsdale (18) 70.

   KERANG: Women: Stroke: M Dillon (9) 85.

   KEW: Men: Stableford: B Watty (10) 38. D Prior (17) 38 cb. N Byrne (27) 36.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: J Fahey (31) 41.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: A Phelan (11) 36. B: R Gyngell (18) 36. Hole in one: S Dick at 15th. Women: B Holt (32) 37.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: B Prendergast (13) 54. B: R Stockdale (16) 52. C: G Smith (23) 51.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: T Wade (22) 76. B/Medal: V Powley (29) 74. C: L McMaster-Smith (45) 79.

   KYNETON: Stableford: N Alldis (13) 32.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: A: K Fearnley (18) 76. B: J Dowie (32) 75.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stroke: Medal Sep: A: G Smith (10) 70. B: T Gay (15) 68. C: B Grieve (26) 64. Women: Yellow: Medal: L Alcock (29) 74.

   LATROBE: Men: Stableford: White: A: A Douglas (10) 40. B: A Currie (16) 38. C: C Hilman (25) 42.

   LONSDALE: Stableford: A: F Hakins (8) 42. B: L White (17) 38. C: N Wheat (22) 38.

   MAFFRA: Stableford: A: G Robbins (10) 36. B: J Shepard (21) 36.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Sep: J Wilson (28) 78.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Parsons (16) 35.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: Medal Sep: L Burt (22) 78.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: T Kingsford (7) 70. B: M Donnelly (20) 74.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: P Lothian (10) 2.

   MILDURA: Men: Stroke: A: W Brice (16) 73. B: R Hubble (24) 67.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: B Nichols (21) 39. B: J Evans (30) 34. C: M Starritt (40) 39.

   MORNINGTON: Stableford: A: A Poh (9) 37 cb. B: D Mott (14) 39. C: R Pearce (30) 34.

   MT MACEDON: Stableford: O Kavanagh (29) 40.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: G Bond (22) 67 cb. A: G Burton (20) 70. B: R Fragiacomo (21) 70. C: J Inch (67) 67. Hole in one: G Burton at 5th.

   NORTHERN: Men: Par White: A: A Lazenby (8) 3 up cb. B: R Darkins (14) 6 up. C: R Palmer (24) 3 up. D: J Spence (34) 1 up.

   ORBOST: Men: Stableford: S Robinson (9) 42.

   PAKENHAM: Stableford White: R Shalders (32) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Par: A: P Welsford (3) 3 up. B: A Roberts (15) 2 up. C: D Jennings (21) 1 down. D: M Neave (28) 2 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Murray (7) 43. B: I Hollick (19) 38 cb. C: J Lade (33) 39. Kingswood: A: D Bodey (11) 39. B: N Mooney (22) 41. C: A Donaldson (33) 37. Women: Stroke: Medal Sep: J Anstey (21) 74.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: M Siotos (29) 75.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Sep: J McComb (32) 77.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: T Warren 39.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: D Marshall (17) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Black: J Reed (20) 77 cb.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: Div 1: E Pollock (16) 72. Div 2: F Douglas (22) 72. Div 3: L McGrath (39) 70.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Sinco (13) 39 cb. B: G Goven (21) 37.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Sep: A: W Sharpe (13) 75. B/Medal: I Park (22) 74. C: J Fraser (27) 76 cb. Stableford: D Betts (25) 38.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Sep: A/Medal: A Nightingale (26) 71. B: E Bryant (31) 76. 9-hole: L Pearce (30) 37.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: Medal: J Geng (30) 74.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Henderson (9) 37. B: L Irving (22) 37 cb. C: S Renn (32) 38 cb. D: S Rose (42) 35. 9-hole: M D'Elton (42) 19.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: West: A: R Templer (13) 37. B: M Mether (18) 42. Par: East: K Luck (22) 3 up.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A/Medal: E Chapman (19) 75. B: M O'Flaherty (31) 76. C: F Bleeker (38) 77.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Composite: A: D Farrer (17) 36 cb. B: F Burn (25) 41. Triple Challenge: F Burn (25) 115.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: T Westmore (11) 31.

   SALE: Men: Stroke: Medal: J Henderson (17) 71.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Pell (5) 36. Women: M Bailey (24) 36.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: T Harford (18) 38. B: M Wilkins (19) 36.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Medal Sep: Div 1: B Shearer (9) 38. Div 2/Medal: G Button (23) 40.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: P Schonewille (14) 37 cb. B: Z Stevens (27) 40. PM: A/Medal: R Speirs (14) 37. B: G Cain (21) 32.

   STAWELL: Women: Stableford: J McInerney (22) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B Robertson (20) 36.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: S Romari (15) 70. B: J Lucas (18) 75. The Cups: G Rasmussen (28) 68.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: P Ashfield (10) 2 up. B: L Bain (14) 2 up. C: C Peterson (23) 2 up. St John: L Zeina (15) 5 down.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: J McKoy (9) 2 down cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: D Morrow (10) 37. B: H Campbell (14) 35. C: J Wood (22) 40. Women: V Fisher (21) 32.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: Medal Sep: T Johnson (26) 29.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: P Olsen (10) 37. B: D McMahon (16) 39. C: A Sutton (36) 37. Gold: A: B Brady (31) 39.

   TORQUAY: Men: Stableford: 4B: J Monagle (19) P Skene (31) 46 cb.

   VICTORIA: Women: Stableford: M Barry (36) 40.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (20) 31.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: S Hawke (14) 66.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Medal Sep: J Marriott (14) 74. A: S Rose (21) 77. B: P Scott (29) 77. D Campbell (24) 83.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Sep: M Chang (19) 81.

   WODONGA: Men: Stableford: T Triglone (16) 39 cb.

   WOODLANDS: Women: Stroke: V Hamilton (28) 78 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: J Leong (23) 83.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A: F Love (8) 75. B: S Baker (23) 75. C: C Rogers (36) 77. Stableford: K Harding (13) 30.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Sep: Lake: P Nitschke (21) 69. Murray: Medal: G Roome (30) 73.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: B Stanyer (13) 2 up cb.

VIRTUAL GOLF:

   X-GOLF RINGWOOD: Tuesday X-League Rd 3: Hallmark Hackers 2 (+14) bt Wattsi's Warriors 1 (13), Team Moffy 0 (+19) lost to The Shotblokes 3 (+8), Gen Y 2 (+6) bt The Locals 1 (+3).


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia