Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Stableford: 4B: S Wettenhall (22) 33. E Goss (39) 33.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: M Cochrane (20) 31.

   ANGLESEA: Men: Stableford: 4B: P Rau (27) G Mills (19) 46 cb.

   AXEDALE: Women: Stableford White: W Nielsen (36) 37. Stroke Medal Sep: Div 1: R Iser (12) 76. Div 2: M Kerr (33) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: R Longmuir (25) 42.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: 4B: J Hickey (38) P Holmes (33) 63.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: C Letheby (25) 35. Div 2: W Bennett (37) 39.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: B Hovey (10) 4 up cb. B: B Provan (25) 4 up.

   BENALLA: Men: Stableford: A: G Woodman (14) 38 cb. B: J Robinson (26) 35 cb.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Crawford (13) 33.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: S Burns (10) 34. B: D Albers (39) 31.

   BRIGHT: Women: Stableford: 4B Agg: R McGrath (18) C O'Shea (28) 78.

   BRIGHTON: Stroke: Ambrose: S Bamberry M McGowan R Napolitano J Butcher (13.75) 66.25.

   BROADFORD: Men: Stableford: D O'Connor (26) 38. White: B Buchanan (23) 38.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: President's Trophy: A: F Edwardson (17) 35. B: M Schulze (32) 26. 9-hole: S White (44) 17.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: P Swallow (45) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: J Chandler (11) 35.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: J Tyler (17) 33.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Par: Churchill Park: C Lackenby (18) 1 down.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: J Farnell (29) 33.

   COHUNA: Women: Stableford: J Johnson (24) 35.

   COLAC: Men: Stableford: M Shortis (8) 38.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: W Falconer (15) 37 cb. B: W Clough (17) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Par: A: C White (17) 2 down. B: B Gordon (20) sq cb. C: M Bone (31) sq.

   COROWA: Women: Stableford: A: T Lethbridge (9) 36. B: J Wheatly (30) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: 9-hole: A: K Rup 37. B: L Sleep 42.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: D Walker (12) 40. B: S Newman (18) 41. C: M Stub (20) 36.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: N Ainley (6) 2 up cb. B: G Fiddian (19) 2 up. Green: B Sharp (34) 4 up.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: L Chappell (7) 38. B: R Aitken (25) 39.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: D Riddell (15) 37. B: R Whitelaw (20) 40.

   DROUIN: Men: Par: A: S Waters (16) 3 up. B: P De Vries (18) 1 up.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: D Hassell (30) 31.

   EASTERN: Men: Par: South: D Shady (17) 6 up. North: S Jones (15) 4 up. East: P Browne (21) 4 up cb.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: R Mataora (11) 34. Div 2: J Coats (25) 38.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: G McGibbon (6) 1 up cb. B: P Fleming (14) 3 up. C: G Oakley (32) 2 up.

   EMERALD: Snr Stableford: G White (18) 36.

   EUROA: Men: Stableford: A: D McNeur (31) 40. Women: Stroke: A: F Edwards (20) 73. B: B Ramage (34) 77.

   FINLEY: Men: Stableford: A: G Wilson (10) 38. B: M Piggin (20) 38. Women: Stroke: 27-hole Foursome c'ship: Scr: S Pyle J Dean 144. Hcp: M Lemsing L Rendell (46.5) 111.5.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford White: A: A Morris (1) 40 cb. B: T Waterbeek (16) 40.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Trophy: A: J Rice 77. B: E Mitchell 84. C: E Chiaravalle 88.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: D Johnstone (8) 39. B: P Kilkenny (13) 35. C: M Dennis (19) 34.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: W Ibbott (6) 41. B: G Flett (21) 40. C: B Brown (29) 33 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: L Liddle (19) 38.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Ambrose: H Carlin (28) M Hendy (24) 77.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: S Cashen (2) 40 cb. B: G Hoobin (16) 41. C: S Harding (24) 45.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 4B: C Johns (21) D Day (28) 46.

   HORSHAM: Medley: Stableford: A: B Wade (9) 42. B: R Walker (16) 37. C: A Reinheimer (22) 38.

   HUNTINGDALE: Stableford White: G Emery (11) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (9) 35. B: M Monro (16) 33. C: J Batchelor (27) 37.

   KERANG: Women: Stableford: J Boyd (21) 40.

   KEW: Men: Stroke White: A: R Williams (9) 70. B: T Coulston (18) 69 cb. C: T Roberts (25) 67.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: W Krahe (10) 40. B: C O'Farrell (17) 39 cb. C: J Burford (25) 42.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: A Williams (11) 38 cb. B: R Evans (18) 36. Hole in one: M Bartlett at 10th.

   KOORINGAL: Men: Stableford 9-hole: White: R Wilson (28) 15.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Foursome: J Thompson B Prendegast (14.5) 44.5.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: A: J Bauerle (16) 35. B: B Lyon (23) 35.

   KYNETON: Stableford: N Cue (12) 37.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: Div 1: A Weel (23) 32. Div 2: S Toseland (42) 33.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: J Casanelia (33) 28. A: S Campbell (5) 36 cb. B: J Heslop (12) 36. C: B Grieve (26) 33.

   LANG LANG: Women: Stableford: Ransom: A: P Sweeney 64. K Davey 64.

   LATROBE: Men: Stableford: White: A: S Inston (12) 42. B: B Beresford (16) 39. C: P Whittingham (31) 39.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (9) 38. B: B Waites (19) 40. C: J Rushen (28) 39.

   MAFFRA: Stableford: A: J Gray (13) 39. B: D Richards (20) 42.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Foursome: C Reinelt (34) J Wilson (28) 86.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: J Kelly (24) 35. B: S Ward (32) 33. C: C Street (37) 33.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: M Cumming (18) 75 cb.

   MARYBOROUGH: Stableford: Irish Team: J Brennan (17) H Pascoe (3) B Brown (20) L Pratt (30) 80.

   MELTON VALLEY: Par: A: G Clifford (15) 1 down. B: N Robertson (20) 4 up.

   METROPOLITAN: Stableford: C Allen (16) 40.

   MILDURA: Men: Stableford: A: C Ferguson (15) 49. B: F Poole (27) 39.

   MOE: Women: Stableford: K Savige (31) 37.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: A: L Smith (19) 74 cb. B: D Nioa (27) 69. C: M Jacobson (35) 67.

   MORNINGTON: Stableford: A: S Hogan (4) 38. B: C Wood (18) 41. C: R Stekelenburg (26) 36.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: W Burns (7) 53.

   MORWELL: Women: Stroke: Ambrose: D Vuillermin (8) A Stanistreet (32) J King (19) 67-1/6. Stableford: 9-hole: M Tuohy (37) 16.

   MT MARTHA: Men: Par: 4B: J Miller (22) R Fragiacomo (20) 9 up.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: S Bishop (14) 34. B: S Beard (22) 32. C: C Nalder-Martin (31) 35.

   NORTHERN: Stableford: A: A McGowan (12) 40. B: J Ferguson (15) 37. C: M Leyden (21) 38 cb. D: G McCormack (33) 36.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal of Medallists: P Davies (13) 74 cb.

   ORBOST: Men: Stableford: J Ash (16) 38.

   PAKENHAM: Men: Stableford White: B Seldon (22) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: M Doquile (15) 42. B: K Sanderson (19) 38. C: T Ellinghaus (24) 41. Kingswood: A: M Vendy (9) 40. B: I Fleming (18) 38. C: G Farnbach (34) 37.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Ambrose: C White (17) W Hopkins (28) P Watt (39) 63.

   PORTSEA: Women: Stableford: G Sharp-Paul (22) 36.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: P Kleindienst 3 up.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Rodriguez (33) 39.

   RICH RIVER: Women: Par: West: Div 1: H Gunstone (18) 6 up. Div 2: M Collins (27) 5 up. M Morgan (31) 2 up.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Kloprogge (17) 40. B: T Jones (32) 38.

   RIVERSDALE: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: S Taylor (17) 72. B: R Peschke (19) 73. C: S Kunz (26) 74. Cup: R Peschke (19) 143. Stableford: G Billing (39) 34.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: L Dimartino (42) 3 up cb. 9-hole: B Coates (44) sq.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: A Ferguson (15) 29. B: J Bergman (26) 35. C: R Reynolds (43) 30.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: L Rose (9) 35. B: C Janson (23) 35. C: M Penwarden (27) 38. D: J Miles (34) 31.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: V Jugowitz (16) 34. West: A: C Berryman (7) 38. B: B Peach (19) 37. C: K White (27) 34.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: G Bawden (32) 45.

   ROSSDALE: Women: Stableford: A: C Disher (19) 36. B: C Fraser (31) 34. C: K Rahilly (33) 35.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: West: A: L Fox (15) 39. B: T Rawson (25) 38. East: A: J Riddell (21) 37. B: F Burn (25) 38.

   ROYAL PARK: Women: Stroke: N Lourens (28) 74. 9-hole: L Tipping (41) 33.5.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole Ambrose: P Piggot (11) T Korney (5) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: H Sanderson (18) 37.

   SALE: Men: Stableford: A: R Jackson (7) 37. B: G Moulton (18) 36.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: G Den Mulder (7) 37. B: S Hart (9) 34. C: M Purnell (18) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: M Fountain (11) 40. Women: P Jarvis (24) 36.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: L Medini (5) 37 cb. Div 2: R Arundale (19) 39. Div 3: G Mason (22) 38.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford 4B: White: G Cain (20) A Noble (24) 48, D Dixon (20) Z Stevens (28) 45. Stroke: 4B KO f: L Littman G Arthur bt P Killen G Meredith 3-2.

   STRATHALLAN: Men: Par: M Costanzo (16) 1 down cb.

   SUNSHINE: Women: Stableford: E Tricklebank (36) 28.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: M Alexander (13) 33. B: S Romari (16) 38. The Cups: P Day (21) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: White: A: T D'Agostino (9) 39 cb. B: S Braunthal (11) 41. C: J Cahill (21) 40. St John: M Huber (14) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S Fausto (13) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: D Parker (8) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: B Coffey (5) 37 cb. B: C Chester (12) 38. C: P Summers (26) 44. Women: A: J Rayson (20) 39. B: S Wilkinson (31) 35.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: G Johnson (31) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stroke Ambrose: White: A Dale M Cooper (2.75) 64.25.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: R Stewart (11) 39. B: R Costello (15) 36. C: D Hughes (23) 35. Resort: K Nicholson (35) 41.

   TRARALGON: Women: Stableford: F Renehan (30) 34.

   VICTORIA: Women: Par: V Lloyd (24) 2 down.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (20) 36 cb. 9-hole: R Hearn (29) 18 cb.

   WARBURTON: Mxd: Stableford 4B: White: L King (29) R Mataele (17) 46.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Canadian Foursome: R Gallagher (18) W Henshall (29) 76.375. Stableford: 9-hole: B Sibson (43) 15.

   WERRIBEE PARK: Women: Par: A: J Bateson (27) 3 down. B: D Milnes (33) 10 down.

   WHITTLESEA: Stableford White: A: J Elliott (3) 37. B: M Thomas (20) 35.

   WODONGA: Men: Stableford: M McCrohan (15) 42.

   WOODLANDS: Women: Stableford: Foursome: S McEniry W McEniry (17) 36.

   YARRA BEND: Mxd: Stableford: B Lewis (17) 38, D Cracknell (25) 37, J Ryan (10) 36 cb.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: A Leigh (13) 32. B: A Guy (27) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: M Spragg (26) 41. Murray: R Andrews (37) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: W Jacobsen (10) 37, L Scicluna (28) 37.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia