Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal Aug: D Cann (27) 73.

   AMSTEL: Women: Stableford: Medal Aug: Ranfurlie: A/Medal: B Levan (21) 36. B: J Sherer (31) 31.

   ANGLESEA: Men: Par Medal Aug: Black: A: C Daffy (13) 3 up. B: B Mason (16) 2 up. C: I Burgess (22) 1 down.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal Aug: White: Div 1: R Iser (12) 75 cb. Div 2: A Telford (31) 75. Stableford: D Creek (31) 36.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Aug: C Young (27) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: M Stewart (23) 77.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: 2B Agg: A: N McLernon (29) C Roep (30) 66. B: F Mantell (22) H Morrison (18) 66 cb.

   BARHAM: Men: Stableford 9-hole: White: G Sholl (37) 23. Women: Stableford: Foursome: J Weaver (19) K James (19) 36.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: R Sievers (21) 40. Black: G Collier (19) 38.

   BELVOIR PARK: Men: Par: A: R Champion (10) 1 down. B: M Ryan (16) 1 down. C: N Dewhurst (20) sq. Women: A: L Jenzen (24) 2 down. B: C Chant (41) 3 down.

   BENALLA: Men: Stableford: A: K Muir (11) 40. B: G Harrison (20) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: D Bilkey (3) 39. B: S Rodgers (13) 36. C: G Gunnell (22) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women: Par: Medal Aug: S Harper (25) 2 down.

   BLACK BULL: Men: Stableford: J Surridge (17) 38.

   BOX HILL: Stroke: A/Medal: J Atkins (18) 71. B: S Wain (25) 73. C: R Duncombe (40) 74.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: C Burgess (13) 76. B: M Orgill (30) 80.

   BRIGHTON: Women: Stroke: A: S Lindsay (20) 71. B: R Napolitano (45) 67. Medal Aug: R Napolitano . 9-hole: G Geddes (45) 41.

   BROADFORD: Women: Stroke: Medal Aug: S Faralla (24) 71.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Captain's Trophy: K Burke (30) 78.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: G Cope (31) 74. Div 2: P Ryan (38) 76.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Aug: J Lambell (24) 74.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Par: E Wong (29) 6 down cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A Scr: R Hamilton 91. B Scr: S Brady 96. C Scr: P Brown 107. Hcp: S Brady (23) 73.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: S Lindsay (30) 78.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Medal Aug: Waverley: A/Medal: J Ward (15) 34. B: S Smith (25) 34. C: C Liao (36) 33.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: A Franklin (13) 32. B: C Mactaggart (30) 28. C: U Turner (34) 27.

   COHUNA: Women: Stableford: G Crichton (17) 32.

   COLAC: Stableford: S Zappelli (16) 36.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Crawford (13) 38 cb. B: M Twentyman (17) 43.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Medal Aug: A: J Salter (12) 78. B: A Byrne (27) 74. C: M Yoshida (32) 73.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Aug: A: M Tobin (8) 69. A Scr: M Tobin 77. B: G Handberg (25) 77. B Scr: G Handberg 102.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal Aug: K Rup (19) 70.

   CURLEWIS: Stableford White: A: N Swainger (6) 41. B: G Leonard (15) 37. C: B Wells (22) 39 cb. Green: G Blood (35) 35.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: D Wade (18) 36. B: J Hetherington (28) 39.

   DEVILBEND: Men: Par: A: J Deegan (13) 5 up. B: D Reid (32) 5 up cb.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Aug: A: H Rippon (30) 76. B: A Van Winsen (44) 78.

   DROUIN: Men: Stroke: A: R Dent (12) 68. B: M Herman (22) 70.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: L Briggs (21) 33. B: S Schmidt (38) 33. 9-hole: P Dixon (45) 10.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: S Wells (13) 37. North: E Abdallah (7) 38. East: G Hindhaugh (33) 41.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: B Martello (18) 1 up. Div 2: A Brockbank (30) 2 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Fleming (9) 40. B: N Cummings (13) 39. C: R Dennis (22) 42.

   EUROA: Men: Stableford: A: P McKay (1) 38. B: I Clarke (28) 37. Women: A: E Mercer (28) 34. B: J Collins (31) 38.

   FINLEY: Men: Stableford: L McNamara (18) 36. Women: G Henderson (22) 38.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: B Warren (9) 81. B: A McKenzie (36) 85.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: D Beck (8) 40. B: G Edwards (19) 41.

   GISBORNE: Women: Stroke: Medal Aug: J O'Connor (13) 70. Stableford: J Kerr (38) 30.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Aug: J Eddy (30) 67. Stableford: 9-hole: P Tait (45) 15.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: Medal: A: G McGie (11) 40 cb. B: R Sporton (15) 37 cb. C: G Burt (32) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: S Sabbadini (11) 38. B: M Brown (19) 37. C: D Munro (25) 38 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: T McDonald (9) 39.

   HAMILTON: Women: Stroke: Medal Aug: Medal: K Payne (30) 80.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: D Hudson (35) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: C Dimattina (8) 40. B: F Lopresti (14) 37. C: M Legge (22) 40.

   HIDDEN VALLEY: Par: D Mitton (19) 3 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Foursome: S Turnbull (27) S Curran (30) 69.5.

   HORSHAM: Men: Par: A: J Briggs (3) 3 up. B: R Barnett (13) 3 up cb. C: G Wynne (28) 3 up.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: J Stephens (21) 72. B: R Stevens (26) 70.

   HUNTINGDALE: Stableford Gold: A Whitear (14) 39 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G Paterson (9) 33. B: J Moore (13) 38. C: T Aggett (17) 39.

   KERANG: Women: Stroke: Medal: R Laughlin (37) 67.

   KEW: Men: Stableford: A: P Kerr (9) 36. B: G Watson (16) 39. C: B Piper (36) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: A Topp (10) 4 up. B: T Collins (18) 9 up. C: M Lynch (20) 3 up cb.

   KILMORE: Men: Stroke: J O'Neill (9) 67. Women: S Wicking (12) 73.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: T Waller (7) 38. B: K Williamson (24) 41.

   KORUMBURRA: Stroke Medal Aug: Green: A: L McIvor (22) 75 cb. B: S Solly (33) 78.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: G Coad (11) 52. B: R Gillon (16) 54 cb. C: R Ludeman (19) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: J Johnstone (20) 76. B: M Ross (27) 75. C: J Tamburini (31) 70.

   KYNETON: Men: Stableford: N Bruce (13) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (31) 38. A: G Smith (39) 37 cb. B: J Heslop (12) 40. C: B Pearson (24) 40 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke: C Stockdale (22) 76.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Boglis (11) 39. B: F Polivka (14) 42. C: P Negrelli (28) 40.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Aug: A: D Stubbs (14) 80. B: L Clark (25) 78 cb. C/Medal: J Steer (32) 75. C Scr: J Steer 107.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: A Maloney (12) 36. B: N Ray (20) 40. C: K Lugsdin (25) 38.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: R Somerville (14) 41. B: R Lestrange (18) 38.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Aug: P Frecker (45) 83.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Aug: M Goble (20) 73, M Meikeljohn (39) 74. Scr: J Stone (14) 91. Stableford: 9-hole: W Smibert (36) 7.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Comerford (20) 72. Div 2: J Foster (24) 77.

   MARYBOROUGH: Stroke: H Rogan (15) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (37) 37.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: W Hay (11) 68. B: A Chandler (27) 66.

   METROPOLITAN: Stableford: J Ross (24) 39.

   MILDURA: Men: Stroke: A: A Lay (15) 72. B: J Marks (17) 70.

   MOE: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: J Woznica (22) 74. B: J Blandford (35) 75.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: M Dodd (20) 32. B: D Newman (25) 34. C: J Evans (32) 40.

   MT MACEDON: Men: Par White: R Payne (9) 2 up.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: B Salmon (20) 65. A: J Hunter (17) 68. B: K Beenck (23) 65. C: J Pendlebury (32) 68.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: C Warburton (12) 74. B: J Bath (23) 74 cb. C: D Frame (34) 77.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Jagoe (17) 32.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: C Lambert (10) 40. B: I Wotherspoon (15) 41 cb. C: B Taylor (19) 39. D: M Hayes (26) 41 cb. Scr: J Naga-Ferguson 18.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: B Hutchins (18) 70. Div 2: M Carr (37) 69.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: A Hawkins (28) 35.

   ORBOST: Men: Stableford: C Storey (17) 40.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: T Vallance (28) 40.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: N Townsin (5) 39. B: G Nichols (12) 36. C: C Beaumont (17) 39. D: D Jennings (23) 36.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: D Rattray (19) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Cormack (14) 39 cb. B: S Soldatos (22) 43. C: M Emery (36) 38. Par: Kingswood: A: M Morgan (8) 5 up. B: G Wills (16) sq cb. C: A Duran (27) sq. Medal Aug: A: M Morgan (8) 5 up.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: B Peterson (20) 76. B: M Keskinan (22) 74. C: C Watson (35) 79. Stableford: C Johnstone (43) 35 cb.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Aug: J Errey (22) 76.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: P Mcsween (18) 40.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: S Bartolo (15) 40.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: D Dollard (16) 59. B: J Mackie (19) 69. Women: J Fleming (17) 75.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke: Medal Aug: B Crossman (32) 75.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: E Easter (15) 86. B: L De Ravin (23) 96. C: D Dinsdale (31) 106.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D Philipson (12) 35. B: E Kloprogge (18) 36. C: B Bramble (22) 43.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: V Gallagher (39) 36.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: K Molnar (29) 69. B: C Stevens (31) 71. 9-hole: P Foster (42) 36.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: K Furletti (18) 69. B: A Manning (30) 72. C: L Lorenzini (35) 75. Stableford: 9-hole: J Campbell-Dick (33) 15.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: A Gibson (18) 37. B: B Jones (23) 37. C: R Van Der Schalk (28) 37. D: R Brydon (33) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Aug: White: A Sadler (25) 79.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Foursome C'ship: East: A: A Burne T Jowett bt H Brodie J Warnock 5-4. B: F Langford J Derham bt L Clark C Hood 4-3. C: K Hays B Blandy bt A Varley L Cotton 5-4. Stableford: West: A: S Carroll (22) 41. B: R Collier (25) 38. Hole in one: K Robinson at 16th. East: A Stoney (17) 35.

   SAFETY BEACH: Stableford: P LeBoeuf (17) 35.

   SALE: Men: Stroke: A: J Fleming (17) 71.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: K Mulvaney (20) 39. Women: Stroke: S McCall (15) 71.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: Trophy: A: C Mahon (7) 75. B: S Phillips-Limon (28) 72. C: R Tyquin (30) 77.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: P Haas (16) 37. B: C Whyte (20) 42. Hole in one: A Killey at 15th.

   SOUTHERN: Stableford: A/Medal: W Dibbs (8) 40. B: G Vaughan (20) 39. C: R Seymour (32) 40. Hole in one: I Richardson at 12th.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: T Hargreaves (9) 69 cb C Krause (31) 69. B: B Young (11) 68, J Battistella (18) 70. Medal: B Young (11) 68.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: B Adams (33) 41.

   SUNSHINE: Women: Stableford: A Hing (12) 35.

   THE DUNES: Men: Stroke: Medal Aug: The Dunes: A: D Spiers (6) 67. B: R Keeble (21) 73. Mxd: Stableford: G Freedman (33) 38. Men: Stroke: Medal Aug: The Cups: C Johnson (9) 62.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: T D'Agostino (10) 36 cb. B: J Guccione (16) 36. C: A Mahler (32) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: K Lin (22) 73. Stableford: Ocean: R Pedder (23) 40. Moonah: M Rolls (9) 38 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: G Sheahan (9) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Creek: A: G Marks (7) 4 up. B: C Chester (13) 3 up. C: S Cairns (31) 6 up. Women: A: A Canty (14) sq. B: V Cole (39) 1 down cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: H Jankov (13) 38. B: N Brosnan (19) 38. C: L Rickard (28) 41.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: B Grigg (14) 40. B: M Franklin (16) 40. C: R Hughes (24) 39. Resort: B Brown (28) 38.

   VICTORIA: Women: Stableford: V Boyd (35) 34.

   WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (13) 37 cb. 9-hole: K Martin (30) 18.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: D Viney (28) 66.

   WARRNAMBOOL: Stroke: Medal Aug: A: D Robinson (11) 74. B: R Ballinger (29) 75. C: J Irvine (31) 74.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: F Crookes (20) 75. B: J Jones (31) 75.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Aug: White: A: M Allen (3) 74. B: C Solier (18) 71. C: S Passeri (21) 71.

   WODONGA: Men: Stableford: G Michael (17) 43.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Aug: A: A Walker (12) 78. B/Medal: G Prentice (21) 77. C: M Anderson (29) 78.

   WOODLANDS: Women: Stroke: A: G Addison (22) 73. B: M Taylor (29) 75 cb.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Aug: A/Medal: A Grist (18) 71. B: J Fennell (30) 82.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: J Neale (27) 78.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Medal Aug: A: F Love (9) 75. B/Medal: V Ko (24) 73. C: L Falconer (35) 79. Stableford: J Hayes (37) 32.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Medal Aug: Nursery: G Stephens (13) 40. White: J Rawson (22) 39.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia