Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

  ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal: E Goss (37) 80.

   AMSTEL: Women: Stableford: Ranfurlie: D Bobetic (23) 35.

   ANGLESEA: Men: Par: A: R Steven (6) 4 up cb. B: P Calvert (18) 1 up. C: M Grossman (22) 3 up cb. D: E Greeve (31) 5 up.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: I Richardson (17) 38. B: D Hand (19) 38 cb.

   AXEDALE: Women: Stableford: Div 1: J Walklate (21) 36. Div 2: M Dunn (31) 36. Div 3: L Poker (45) 39.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: H Steegstra (34) M Morris (22) 36.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: K Waller (28) 39.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A: A Boyd (12) 72. B: P Didjurgies (36) 66. Medal Jul: P Didjurdies (36) 66.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: G Collis (14) 8 up. B: D Stevens (28) 3 up cb.

   BELVOIR PARK: Men: Stableford: A: B Evans (9) 36. B: P Savy (12) 35. C: A Eddy (21) 35. Women: J Radford (25) 30.

   BENALLA: Stableford: A: B Ferguson (10) 41. B: T Woolcock (21) 35. C: K Wright (27) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: S Harper (25) 33.

   BLACK BULL: Par: A Kelly (17) 5 up.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: H Holman (16) 35. B: C Bigley (29) 32. C: M Ryan (36) 31 cb.

   BRIGHTON: Women: Stableford: A: R Baernreuthe (28) 37. B: L Willy (38) 35. 9-hole: G Thomas (38) 17. Trophy: J Vallance (38) 70.

   BROADFORD: Men: Stroke White: S Nichols (28) 66. G Hanson (12) 67. Women: Stroke: Medal Jul: L Caines (36) 68.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: M Schulze (32) 77.

   CAMBERWELL: Women: Par: K Nakagawa (31) 2 up.

   CAMPERDOWN: Women: Stableford: J Bennett (24) 33.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: L Delanie (12) 31 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: President's Trophy: L Winterborn (16) 29.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: 3B: C Dohnt S Brady J Richards (23) 92.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: J Tyler (17) 31.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Waverley: A: S Park (9) 33. B: L Atchison (23) 31. C: Y Daniel (34) 28 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: G Lucas (13) 32. B: S Fifer (26) 33. C: J Brown (31) 34.

   COHUNA: Women: Stroke: A: R Dunne (15) 78. B/Medal: J Goulding (21) 76. C: L Stone (32) 78. A Scr: R Dunne 93.

   COLAC: Stableford: P Theodore (21) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: J Hardy (18) 35 cb. B: R Horgan (21) 34. C: C Linklater (34) 34.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal: L Kowalski (25) 73.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: R Taylor (8) 39 cb. B: A Martin (15) 40. C: G Bryer (25) 40.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: M McFarlane (10) 6 up. B: J Cecil (16) 4 up. C: C O'Neill (21) 4 up. Green: J Quirk (20) sq.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: B: R Cameron (28) 41.

   DEVILBEND: Stableford: A: M Dale (16) 41. B: J Damman (21) 41.

   EASTERN: Men: Par: South: S Wierzbicki (14) sq cb. North: B Schnitzler (28) sq cb. East: N Westbury (32) 4 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: D Money (18) 40. Div 2: J Coats (24) 37 cb.

   EASTWOOD: Men: Par: A: J Russell (10) 6 up. B: P Osborne (13) 4 up. C: S Black (31) 4 up.

   EMERALD: Snr Stableford Yellow: I Scott (34) 37.

   EUROA: Men: Stableford: A: B Wright (8) 36. Women: Stroke: A: P Sprunt (27) 79. B: M Ingram (20) 77.

   FINLEY: Women: Par: 4B: K White (13) C Shaw (24) 3 up. Men: Stableford: L McNamara (21) 36.

   FOSTER: Women: Stableford: A: D Williams (14) 32. B: D Berryman (36) 22.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: W Phillips (6) 65. B: D Macpherson (16) 64.

   GISBORNE: Women: Stableford: 4B: J O'Connor (13) D Dunn (18) 43.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: President's Trophy: M Longworth (29) 74. Stableford: 9-hole: J McMahon (36) 13.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 4B: M Leckie (33) C Papagianopoulos (14) 49.

   GREEN ACRES: Stableford 4B Agg: White: P French (11) D Callander (18) 70. 9-hole: D Robinson (27) 21. B McGuiness (29) 15 cb.

   HAMILTON: Women: Stableford: G Kelly (35) 34.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: D Hall (38) 74.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: L Young (1) 41. B: R Field (13) 40. C: L O'Donnell (19) 40.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Riddell (17) 36 cb.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 4B: D Ballantyne (32) L Mulcahy (25) 45.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: J Briggs (4) 39. B: B Hayes (14) 40. C: I Fechner (20) 37 cb.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: K Daly (24) 69. B: L King (26) 73.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Morris (6) 38.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: I Dinsdale (9) 34. B: A Walker (11) 35. C: T Aggett (16) 35.

   KERANG: Stroke: Foursome C'ship: R Willoughby J Boyd 96.

   KEW: Men: Stableford: A: J Guthrie (10) 39. B: P Lutton (14) 36. C: I Longmuir (23) 39.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: A: S In (12) 4 up. B: J Boyd (13) 4 up. Challenge: R McQueen (23) 6 up.

   KILMORE: Men: Stroke: B Bryant (24) 69 cb. Women: Stableford: B Duncan (40) 32.

   KINGSTON HEATH: Men: Par 4B: White: P Carlisle (16) D Hewitt (14) 11 up.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: H Muller (35) 22.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Green: Div 1: B Twite (23) 32. Div 2: P Eyers (38) 29.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: S Attardi (11) 38. B: B McDonald (15) 35. C: G Gordon (18) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stroke: Medal: A: J Greer (22) 76. B: M Topp (26) 78. C: G Pell (32) 76.

   KYNETON: Mxd: Stableford: 4B: R MacRae J Coley (25) 41.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: J Wilson (14) 35. B: B Martino (34) 37.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: A: A Golding (4) 35. B: C Walker (15) 37. C: G Ogge (34) 35. S Diserio (29) 32.

   LANG LANG: Women: Stableford: Y Trask (18) 36.

   LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: G Kourlis (12) 44. B: P Serong (15) 41. C: V Bisetto (26) 42.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal: A: T West (9) 76. B/Medal: F Quilford (23) 74. C: K Orford (38) 80. B Scr: F Quilford 97.

   LONSDALE: Men: Stableford White: A: G Buckland (8) 38. B: L Ferris (18) 42. C: J Scanlon (25) 39.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: S Little (6) 71. B: P Warry (21) 70.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: Y Symons (28) G Matthes (28) 37.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Trophy: J Allen (33) 140. A: M Goble (20) 70. B: J Allen (33) 70. C: M Smethurst (43) 82. Stableford: 9-hole: J Robertson (19) 17.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Parson (16) 33.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: 4B: D Bauer (20) A Strain (17) 40.

   METROPOLITAN: Par: R Winneke (12) 3 up.

   MOE: Women: Par: A: L Bates (17) 1 down. B: C Birrell (31) 5 down.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: K Buckley (12) 36. B: H Kiss (24) 31. C: C Barca (31) 33 cb.

   MORNINGTON: Stableford: A: A Wood (9) 38. B: T Huf (16) 43. C: D Vince (26) 39.

   MORTLAKE: Snr Stroke 12-hole: White: T McDonald (15) 55.

   MT MARTHA: Men: Stableford: P Jones (19) 40.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford Black: A: A Jagoe (17) 33. B: D Piggott (21) 30.

   NORTHERN: Par: A: G Guinan (3) 3 up. B: G Clothier (18) 6 up. C: S Pratt (24) 4 up. D: P Mitchell (25) 2 up cb.

   NUMURKAH: Women: Par: J Stevens (35) 1 down.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: A Hawkins (27) 29. 9-hole: J Carroll (39) 13.

   ORBOST: Men: Stableford: R Townsend (26) 43.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: P Norman (6) 40. B: T Tisdale (20) 37.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: P Welsford (4) 38. B: D Hall (13) 38. C: J Campbell (21) 36. D: D Jennings (24) 42.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Crameri (27) 48.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Bull (4) 41. B: J Sullivan (20) 37 cb. C: I Karlson (26) 36. Par: Kingswood: A: J Wilson (+3) 2 up. B: K Wilson (20) sq. C: J Hasell (24) 1 up. Par Gold: A: M Crofts (28) 6 down cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: K Huther (27) 34 cb.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: A Royal (17) 35 cb. B: C Strachan (25) 38. C: C Watson (35) 34.

   PORTLAND: Women: Stableford: T Butcher (21) 33. D Rogers (23) 29.

   PORTSEA: Women: Stableford: R Richards (15) 35.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: R Wallace (17) 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: D Ewen (23) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: C Ragg (17) 37. B: J Harrison (19) 35. Hole in one: C Ragg at 3rd.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: J Ray (33) 29.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: Div 1: M Peat (21) 74. Div 2: H Taylor (25) 74. Div 3: M Holmfield (39) 72.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: B Condon (8) 40. B: M Mawer (16) 41. C: S Chao (24) 38.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Trophy: A: W Sharpe (16) 39. B: F Plumridge (23) 37 cb. C: P Cammiss (34) 35.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Ambrose: K Mann (26) J Curley (29) K Serrano (37) 63.7.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: E Chan-Healey (13) 29. B: J Zhang (19) 37. C: J Buller (31) 38. D: P Beecroft (34) 34.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: A: C Becker (6) 37. B: J Dewberry (19) 38. C: A Scott (23) 35 cb.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: 9-hole: C McDougall (40) 15. PM: P Dewar (29) 18.

   ROSSDALE: Women: Par: 4B: J Adams (13) J Azzopardi (39) 8 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: M Drew (13) 39. West: A: C Stenniken (24) 39. B: A Baker (29) 41.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 2B: Yellow: M Blazely (7) G Letson (11) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: M Trewick (24) 38.

   SALE: Men: Stableford: A: D Wheeler (7) 38. M Portelli (1) 36. B: T Green (36) 40. J Henderson (17) 37.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Smith (6) 38. B: D Brand (9) 36 cb. C: C Tian (27) 40 cb.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Wright (13) 44. Women: D Stuart (9) 32.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: S Hill (14) sq. B: K Douglas (23) 6 up. C: D Trickey (44) sq.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: R Furnell (11) 38. B: B Bell (28) 42.

   SOUTHERN: Men: Par: Div 1: C Woodward (12) 2 up cb. Div 2: R Lumsden (16) 7 up. Div 3: R Rowe (28) 3 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: American Foursome: G Hogan (21) P Fairbanks (11) 69.

   STAWELL: Women: Stableford: Div 1: K Skinner (19) 38. Div 2: D Russell (26) 35.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Hook (30) 58.

   THE DUNES: Men: Stableford: 4B: The Dunes: A McNiece (16) I McDonald (21) 47. P McSween (18) 36. The Cups: C Johnson (10) 37.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: St John: A: M Scheele (8) 69. B: A Greve (15) 69. C: R Garbutt (23) 71. Par: E Gulum (20) 7 up.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par: A: S Cummings (11) 3 up. B: P Kostoski (14) 3 up.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: I Perrett (9) 36. B: P Cilione (10) 38. C: C Larsen (15) 42. Women: A: S Drayton (20) 35. B: S Wilkinson (32) 32.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 4B: E Feeney (30) G Johnson (34) 37.

   TORQUAY: Stableford: A: W Bumpstead (8) 39. B: G Travers (17) 41. C: T Cosgrave (19) 38. D: J Burton (22) 37. Resort: R Hedley (25) 42.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: H Keith (37) 38. K MacGregor (18) 32.

   TRARALGON: Women: Stableford: P Coles (28) 35.

   VICTORIA: Women: Stableford Team: Yellow: A Davies (16) P Willcock (37) I Harris (20) W Slater (26) 94.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Ray (34) 37. 9-hole: S Antonnacci (36) 16.

   WARRAGUL: Women: Stableford: Foursome: K Ahearn (20) J Little (20) 36.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Robinson (11) 32. B: K Elvish (29) 36. C: T Blakeslee (30) 35.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: Y Collinder (25) 34. B: T Christo (29) 32.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Shield: White: A: C Doig (10) 74. B: K Rogers (13) 73. C: R Tulloch (29) 74.

   WODONGA: Men: Par: D McLeish (8) 3 up.

   WONTHAGGI: Women: Stableford: C Bolding (28) 31.

   WOODLANDS: Women: Par: V Caligiore (21) 1 up cb. Stableford: 9-hole: S Hasforth (30) 16.

   WOORAYL: Women: Stroke: American Foursome: H Sullivan (20) C Johnson (28) 69.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Williams (28) 28.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: Gentsome: B Hunt (30) J Lovett-Tait (26) C Vickery (25) M Bade (19) 91.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: R Ferguson (27) 31. B: M Sandford (40) 34.

   YEA: Mxd: Par: G Pollard (9) 2 up.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: N Karanzoulis (23) 4 up. Par White: H Kerwin (32) 1 up cb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia