Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal: A: J Fisher (20) 67. B: P Brooks (27) 64.

   AMSTEL: Women: Stroke: Medal: Ranfurlie: A: K Aanensen (16) 70. B: G Sullivan (24) 72.

   ANGLESEA: Stroke Black: A: C Sawyer (10) 70. B: J McGibbony (18) 73. C: B Gibbons (23) 72. Stroke: J Maffett (34) 70.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal: White: L Prowse (12) 72. Stableford 12-hole: M Moore (25) 24.

   BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Mar: M Dunne (10) 74.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal Mar: P Bourke (27) 65.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: F Gray (14) 3 up. B: J Dunlop (27) 2 up. C: R Pearce (33) 3 up.

   BALLAN: Mxd: Stableford White: A: J Mcleod (5) 39. B: L Nunn (14) 37. C: J Fitzgerald (23) 34.

   BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: J Wall J Craig (6.75) 66.25.

   BENALLA: Men: Stableford: A: B Symes (11) 42. B: G Harrison (20) 41. C: T Moore (24) 42.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: C Wilkinson (1) 40. B: C Trethowan (13) 41. C: L McKenzie (35) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: C Hodson (36) 42.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: J Stevens (24) 72. B: B Zvirbulis (27) 73. C: F Hellard (35) 76. Medal Feb: C Henderson (14) 80.

   BRIGHTON: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Young (25) 67. B: P Jones (32) 70. Stableford: 9-hole: K Marriott (35) 18 cb.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Leahy (26) 42, I Lee (18) 40. Women: Stroke: Medal: S Stute (31) 72.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: A: W Macdonald (29) 34. B: M Svikulis (33) 33.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Medal: T Arthur (42) 72.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: J Lambell (22) 73. B: D Narik (26) 77.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: M Ford (13) 70.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: L Winterborn (15) 77. Medal: D Gerrard (25) 76.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Brooch: A: E Pollock 80. B: L Thomas 88. C: M Easton 100. Hcp: M Easton (33) 67.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal Mar: D Rushbrook (23) 73.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Waverley: A: J Ward (18) 71. B: M Eliadis (29) 72. C: D Wall (44) 73.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: C Manson (10) 33. B: V Hedley (26) 35. C: J Farnell (32) 35.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: G Mitchelson (14) 44 cb. B: J Hindson (25) 51. C: B Oldham (32) 41 cb.

   COHUNA: Women: Stableford: 4B: V Farrant (21) L Richardson (22) 39.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Hayes (6) 39. B: D Hunter (24) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Ambrose: J Morris (34) A Byrne (29) A Alston (11) M Behmer (26) 61.5.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A/Medal: J Lopez (6) 65. B: E Kaplan (16) 70. C: H Lewski (33) 69 cb.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: M Anderson (12) 43. B: K Petrovski (18) 40. C: C Watson (23) 42 cb. Green: A: A Mitchell (26) 48.

   DENILIQUIN: Stableford: A: P Joice (2) 41. B: P Mcmillan (23) 38. C: G Summers (25) 40.

   DEVILBEND: Men: Par: N Fortune (15) 6 up. A: I Oliver (16) 3 up cb. B: C Trembath (28) 5 up cb.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Mar: A: H Drake (13) 74. B: L Lightowlers (36) 81.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: M Webber (27) 37. B: A Grundy (36) 35. 9-hole: B: J Hitchcock (45) 18.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: G McKelvey (23) 38 cb.

   EASTERN: Men: Par: East: A: A Hansen (5) 4 up. B: S O'Brien (18) 6 up. C: J Moussi (20) 7 up. D: R Knowles (26) 10 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Graham (18) 63. Div 2: B Oliver (31) 64.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Tunstall (12) 42. B: G Minto (18) 44. C: A Manton (26) 42.

   FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (13) 43. Women: Stroke: 9-hole Ambrose: M Ayres (5) K Sutton 34.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Thompson (25) 70. B: D Berryman (37) 71.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: B Bower (9) 6 up. B: D Mendoza (25) 7 up.

   GISBORNE: Women: Stroke: A: J McPhee (5) 72. B: M O'Connell (23) 75. Stableford: J Nelson (45) 29.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: A James (3) 68. B: T Field (16) 64. C: P Cleeve (19) 72 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: M Rigby (4) 37 cb. B: A Pacor (17) 37 cb. C: J Czyzewski (31) 49.

   GROWLING FROG: Stableford: W Cowcher (15) 39.

   HAMILTON: Women: Stableford: L Matthey (28) 37.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: Div 1: C Stuart (19) 72. Div 2: A Long (33) 70.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: N Hanvin (7) 40. B: M Downey (13) 39. C: J Reggars (18) 39.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: American Foursome: D Reilly (25) B Roberts (27) 71.5.

   HORSHAM: Men: Stroke: A: A Taylor (4) 69. B: W Caddy (16) 68. C: J Davies (19) 64.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: A Weiss (23) 68. B: B Allison (37) 63.

   HUNTINGDALE: Stableford White: S Plozza (6) 40.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Hogan (8) 36. B: S Downie (17) 38.

   KERANG: Women: Stroke: R Willoughby (19) 72.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Peirce (10) 41 cb. B: M Pemberton (14) 42 cb. C: K Nagle (19) 43.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: M Lettas (11) 39. B: B Lloyd (20) 41. Women: K Rothfield (28) 41.

   KORUMBURRA: Women: Par: J Peters (21) 1 up.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: M Sullivan (13) M Maxwell (19) 47.

   KYNETON: Mxd: Stableford: A Hanks (11) 40.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: M Johnson (13) 34. B: B Martino (34) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Trophy: Black: A: E Michel (9) 44. B: J Heslop (15) 42. C: P Walshe (32) 41. Women: Trophy: S Diserio (29) 41 cb.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: N Kalifatidis (5) 41. B: M Gardina (14) 40. C: A Vujovich (19) 41.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Feb: A: T West (11) 71. B: P Owen (19) 72. C/Medal: G Day (32) 62. Scr: R Thomas 82 cb.

   LONSDALE: Stableford: A: J Gladman (7) 42. B: P Stringer (20) 41. C: N Daw (26) 43.

   MAFFRA: Men: Stroke: A: C Coleman (15) 69. B: D Bartlett (18) 64. C: D Richards (22) 70.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: G Weeks (26) 71.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Mar: B Patel (21) 67. Scr: J Stone 90.

   MEENIYAN: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Trease (21) 71. Div 2: B Angwin (36) 73.

   MELBOURNE AIRPORT: Women: Stableford: L Umpherston (38) 33.

   METROPOLITAN: Stableford: G Hill (12) 38.

   MILDURA: Men: Stroke: A: T Germane (4) 70. B: K Williams (17) 71.

   MOE: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Lang (20) 75. B: D McKenna (28) 74.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: 4B: A Gallagher (35) M Henney (22) 44.

   MORACK: Snr Stableford Medal Feb: Yellow: A: R Collins (15) 38. B/Medal: J Houston (27) 41. C: L Sorger (35) 40.

   MORNINGTON: Par White: A: Q Gray (3) 5 up. B: A Wilkins (17) 5 up. C: D Brown (31) 8 up.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: J Rantall (12) 45.

   MORWELL: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: D Vuillermin (8) 72. Div 2: I Yoshimura (23) 74. Stableford: 9-hole: R Davey (45) 18.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: N Clark (23) 39.

   MT MARTHA: Men: Stroke: A: T Collins (17) 64. B: G Marshall (21) 64. C: G Parry-Jones (30) 66. Medal: K Milburn (31) 64.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Vasey (24) 39.

   NEWRY: Men: Stableford: I Whitelaw (24) 35. Women: Stroke: Medal Mar: K Boyle (23) 71.

   NORTHERN: Men: Par White: A: S Gabriele (8) 6 up. B: P Tuttle (17) 6 up. C: P Greaves (20) 5 up cb. D: J Elletson (36) 4 up.

   NUMURKAH: Women: Stableford: L Arnold (22) 35.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: M Ling (32) 54.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: N Bonne (13) 44. B: G Adams (31) 43.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: M Bucholtz (7) 39. B: A Crowe (14) 42. C: G Acret (20) 44. D: I Bradley (35) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: B Uren (12) 43 cb. B: G Womersley (18) 37 cb. C: P Storey (26) 41. Kingswood: A: J Fregon (12) 36 cb. B: H Nakayama (18) 35 cb. C: R Brewer (26) 37. Gold: A: M Crofts (27) 34.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Matchplay: A: L Hammond bt F Morris 19th. B: R Boyd bt A Schofield 2-1. C: L Ward bt J Bilson 1up. D: N McCrae bt B White 19th. Stableford: M Yamaguchi (36) 38 cb.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: J Nottage (12) 40.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Barker (16) 75. B: J Johnson (22) 73. C: C Butler (35) 75.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Mar: A: A White (20) 71. B: H Webb (31) 69.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal: C Barber (20) 70. Stableford: H Norris (37) 37.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: S Dawson (5) 41.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Russell (18) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: I Patterson (15) 70. B: S Jay (23) 68. Women: Stroke: D Findlay (21) 72.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke Medal Mar: White: J Ray (33) 68.

   RICH RIVER: Women: Par: West: Div 1: C Eddy (16) 2 up. Div 2: S Hojnik (26) 2 up. Div 3: K Evans (35) 4 up.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: E Dimitriou (13) 43. B: M Silipetar (14) 38. C: G Goven (21) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: C Turner (20) 66. B: W Cariss (38) 67.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: J Kircher (16) 71. B: W Smith (25) 67. C: J Wain (34) 64.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal Mar: South: A/Medal: P Parke (13) 65. B: R Seadon (17) 69. Stableford: West: A/Medal: M Tibb (17) 39. B: P Emerson (23) 37 cb. Presidents: G Mowthorpe (13) 37 cb.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Mar: White: D Doyle (37) 78 cb. Scr: A Sadler 104.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: G Thorne (17) 71. B/Medal: J Davis (28) 69. C: R McLeod (36) 79 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: West: A: F Stott (24) 38 cb. B: L Swinburne (29) 37. East: A: V Bartlett-Bragg (8) 37 cb. B: R Harkness (40) 35.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: K Watt (14) 30.

   SAFETY BEACH: Stableford: I Cragg (21) 44.

   SALE: Men: Stroke: A: D Gaskill (9) 69, E Dowsett (11) 70. B: K Curtis (16) 68, P McIntyre (16) 70.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Hart (8) 38. B: F Colakoglu (9) 38. C: M Chang (17) 35.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Neville (21) 41.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: 3B: R Priestly (22) J Holland (27) J Tomkins (29) 98.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: T Reidy (18) 66. B: R Johnston (21) 67.

   SOUTHERN: Men: Stableford: 4B: C Wells (16) D Marsh (20) 50, R Smith (19) I Richardson (18) 48 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Van Bakel (11) 42. B: A Mantle (25) 36. PM A: G Ebinger (3) 38. B: B Silkstone (30) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: P Reidy (26) 42.

   SUNSHINE: Women: Stroke: Z Neskov (16) 72.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: C Gorton (3) 69. B: M Higginbottom (24) 74. Ambrose: The Cups: E Sorensen (17) B Mitchell (19) 61.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: G Bishop (11) 7 up. B: S Braunthal (12) 4 up. C: P Villani (19) 7 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: R Palma (28) 67. Moonah: T Northeast (25) 68. Ocean: C Craigie (24) 69. Old: T Micallef (18) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: A: G Proposch (10) 7 up. B: P Martonhelyi (23) 7 up.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Mar: A: M Tempest (26) 72. B: N Wolbers (45) 70.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: C Bovalina (0) 39. B: R Dishon (13) 37. C: J Clarke (22) 39.

   TORQUAY: Men: Stroke: Ambrose: M Naughton P Walters (2.5) 60.5. Green: D Strickland A Hand (9.25) 72. Stableford: C Smith (20) 36.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Mar: A Outhred (34) 65. Scr: J Tickell 81.

   TRARALGON: Women: Stroke: Div 1: J Payne (22) 72. Div 2: P Coles (27) 74. Div 3: A Membrey (31) 73. Medal Feb: A Wright (27) 69.

   VICTORIA: Women: Par: J Yelland (34) 4 up.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (19) 38 cb. 9-hole: B Lavingdale (29) 18.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Scr: A: L Morrison 85. B: L Heggart 94. C: L Fowles 103. 9-hole: Yellow: R Rhodes (41) 30.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal: A: S Haylock (19) 72. B: R Hickey (21) 70. C: H Marris (41) 75.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Parr (17) 77. B: D Milnes (31) 76.

   WHITTLESEA: Men: Stroke Medal Mar: White: A: M Allen (0) 68. B: P Defazio (14) 66. C: F Umana (32) 62.

   WODONGA: Men: Stableford: D Lacey (11) 45.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Mar: A: A Tschiderer (17) 71. B/Medal: S Piasente (23) 66. C: C Hamilton (32) 70.

   WOODLANDS: Women: Stroke: V Smith (18) 73 cb. Stableford: 9-hole: G McDonnell (31) 16.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: S Thomas (16) 73. B: J Thompson (32) 76.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: S Baker (22) 37. B: M Kelly (30) 42 cb. C: C Ryan (32) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: M Bleckwehl (40) 42.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Nursery: A: G French (13) 67. B: A Black (20) 69. Medal of Medallists: S O'Donnell (3) 72. Stableford White: B Brown (27) 38.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia