Golf Australia

Victorian club golf results - Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Ambrose: D Richardson (14) A Gunton (37) H Wilson (37) 70.25.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: H Smith (14) 37. B: D Gough (21) 41. C: N Daw (28) 39.

   AXEDALE: Women: Stableford: A: J Kennedy (13) 37. B: E Dal Santo (45) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: G Yates (29) 38 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Ffrench (15) 67. B: S Brook (22) 70. C/Medal: D Sharman (31) 64. Scr: S Ffrench 82.

   BARHAM: Women: Stroke: Medal: J Bibby (33) 73.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: G Collier (13) 4 up cb. B: G Reeve (17) 2 up cb.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: M Bell (11) 37. B: S Trethowan (13) 36. C: R Toma (25) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Waterfall (34) 34.

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal Jul: F Cummins (33) 59. Women: Medal: T Chacksfield (15) 76.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: L Dawborn (13) 33 cb. B: D Graham (28) 35. C: A Forgan (43) 36. Silver Spoon: J Baumgartner (10) 32.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: A Gilbert (17) 71. B: F Bentley (42) 80.

   BRIGHTON: Par: A: M McGowan (17) sq. B: B Phelan (42) sq. 9-hole: T Talbot (29) 1 up.

   BROADFORD: Men: Stroke: B Williamson (19) 66. Women: Stableford: M Campbell (15) 34.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Jul: F Edwardson (21) 74.

   CAMBERWELL: Women: Stableford White: Div 1: M Reid (35) 30 cb. Div 2: A Thomas (45) 30. 9-hole: B Morrison (45) 16.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Par: J Chandler (11) sq.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par Yellow: C Younger (33) 1 down.

   CHELTENHAM: Women: Par: T Nilsson (34) 2 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: P Singh (17) 31 cb. B: J Thomas (25) 32 cb. C: J Nugent (41) 31.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal Jul: A: B Willis (17) 75. B: R Jackson (25) 76. C/Medal: V White (45) 74.

   COHUNA: Women: Stroke: Medal Jul: A: D Woolhouse (18) 80 cb. B: B Barry (21) 78. C/Medal: B Thompson (36) 76. Scr: K Peace 96.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: T Pattinson (13) 38.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: A Alston (9) 36. B: B Fletcher (26) 36. C: M Slattery (38) 42.

   COROWA: Women: Stableford: A: S Barkley (12) 37. B: J Fletcher (36) 32.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: D Collins (37) 34.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Bywaters (7) 38. B: A Benezra (18) 38. C: T Foote (25) 41.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: J Wilson (9) 4 up. B: M Hanley (14) 5 up. C: J Christoe (22) 6 up.

   DENILIQUIN: Stableford: A: D Whelan (15) 38. B: J Poka (19) 37.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: L Leyden (14) 37. B: K Griffiths (21) 37.

   DORSET: Women: Stableford Yellow: A: H Drake (10) 31. B: S Mitchinson (41) 32.

   DROUIN: Men: Stableford: A: D Anderson (9) 36. B: R Haley (19) 38. C: A Fairlie (26) 35.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: 9-hole: P Dixon (43) 16.

   EASTERN: Stableford South: White: A: N Moss (18) 38. B: G Pollock (19) 41. North: S Harwood (11) 42. East: C Noyes (8) 40.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: G Brooke (10) 2 up cb. B: D Spencer (18) 3 up. C: J Abson (31) 1 up cb.

   EMERALD: Snr Stableford White: M Fuller (23) 35.

   EUROA: Men: Stableford: A: K Seeber (14) 40. Women: A: M Hamilton (20) 33.

   FINLEY: Men: Stableford: M Piggin (20) 38. Women: E Bain (17) 34.

   FOSTER: Women: Stableford: A: R Galloway (10) 32. B: M Ellis (29) 28.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: C Dellar (4) 42. B: J McCallum (15) 44. C: M Guinane (17) 41 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: J Sanders (33) 36. 9-hole: L Amos (35) 16.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 4B: P Cleeve (19) J O'Neill (12) 46.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: N Richardson (5) 35 cb. B: R Leslie (20) 41. C: T Tang (22) 37.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: K Barbuto (11) 35.

   HAMILTON: Women: Stroke: K Price (12) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: G Baker (11) 41. B: T Nassios (16) 39. C: B O'Sullivan (29) 38 cb.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Foursome: L Flett D Ballantyne (27.5) 75.5.

   HORSHAM: Men: Stableford: P Burns (8) 40 cb.

   HUNTINGDALE: Men: Par White: A Fisher (28) 3 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: I Dinsdale (9) 38. B: I Mills (17) 36. C: A Kungl (18) 36.

   KERANG: Women: Stableford: M Baker (25) 42.

   KEW: Men: Stableford White: A: G Dugdale (9) 41. B: K Taylor (18) 37. C: R Scott (27) 42.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: A: G Deppeler (10) 1 up cb. B: M Young (13) 2 up cb. C: B Aver (23) 2 up cb.

   KILMORE: Men: Stroke: C Blake (23) 67. Women: Stableford: A: C Andersen (10) 29. B: J Banon (25) 27.

   KINGSTON HEATH: Men: Par 4B: White: G Ward (18) A Williams (14) 9 up cb. Women: Par: A Peake (15) 1 down.

   KOORINGAL: Medley: Stableford 9-hole: White: B Kilpatrick (15) 17.

   KORUMBURRA: Stableford Green: A: L Clements (10) 35. B: S Webster (31) 30 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: V Sleeth (13) 54. B: J Baueler (16) 55. C: M Lusher (18) 48.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Par: A: J Mchale (23) 2 down. B: A Hawking (26) sq.

   KYNETON: Stableford: J Harris (8) 33.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Jul: A/Medal: B Wall (17) 76. B: M Morris (26) 77.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: G Castleton (11) 41. B: F Allen (17) 39. C: R Spratt (20) 45.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: W Parker (15) 33. B: K Orford (34) 34. 9-hole: Green: K Murchie (42) 22.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: J Chapman (12) 38. B: S Birrell (18) 38. C: D Cole (24) 40.

   MAFFRA: Stroke: A: P Lee (13) 71. B: I Hartley (21) 69.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: C Reinelt (33) 29 cb.

   MALVERN PARK: Stroke: A: I Hussey (27) 72. B: M Pawsey (31) 71. C: L Currie (40) 71. Trophy: I Hussey (27) 142.

   MANSFIELD: Women: Stroke: S Parsons (16) 75.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: P Bonnici (18) 39. B: J Sanders (27) 41.

   METROPOLITAN: Men: Par White: L Chiew (20) 1 up.

   MILDURA: Men: Stroke: A: T Germane (3) 69. B: T Ferguson (27) 58.

   MOE: Women: Par: A: K Middlem (12) 3 down. B: J Bolten (21) 2 down.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: S Hill (14) 35. Div 2: D Nioa (27) 35. Div 3: C Hicks (36) 36.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Rantall (11) 49.

   MT MACEDON: Men: Stroke White: S Hohmann (27) 73 cb. Plaque: T Penney (36) 89.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Graham (16) 41 cb.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: M Kiley (14) J Hogan (35) 41.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: S Hickmott (12) 40 cb. B: R Moskwa (14) 40 cb. C: S Godino (19) 41. D: A Luke (26) 35.

   NUMURKAH: Women: Stroke: L Craig (34) 72.

   OAKLEIGH: Women: Par: S Stott (30) sq.

   ORBOST: Men: Stableford: B McDonald (7) 38.

   PAKENHAM: Men: Stableford Medal Jul: White: R Ryan (18) 38.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: P Smith (40) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: I Malkin (15) 41. B: A Tame (22) 43. C: G Brown (33) 43. Kingswood: A: T Sweeney (3) 39. B: G Ahern (20) 42. C: B Craib (25) 39.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: L Kirby (21) 33 cb. B: D Emerson (26) 35 cb. C: K Randall (42) 36.

   PORTSEA: Women: Stableford: M Wittingslow (31) 35.

   QUEENSCLIFF: Men: Par: B Lawrence (20) 5 up.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: A Narayan (26) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stroke: Medal Jul: A: P Walton (9) 67. B/Medal: R Klein (28) 62.

   RACV HEALESVILLE: Par: L Phillips (43) 4 up.

   RANFURLIE: Women: Stableford: L Hoey (16) 34.

   RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Jul: East: A: N Bennett (19) 70. B/Medal: M Mould (24) 69. C: A Holmes (31) 71. 9-hole: A Wills (41) 17 cb.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: M Silipetar (12) 39. B: D Philipson (15) 42. C: L Hammond (25) 45.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Foursome: S Lee (36) S Gulley (35) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Ambrose: J Hayes (19) H Donovan (20) C Andrews (27) 61. Stableford: 9-hole: B Coates (45) 18.

   ROSANNA: Stableford: A: J Zhang (14) 36. B: D Cooper (23) 38. C: J Gibbs (26) 36. D: J Scott (43) 35.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: S Aylen (16) 38. South: A: J Brady (6) 38. B: T Fellows (18) 41. C: C Hill (25) 38.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Jul: White: A Sadler (24) 76. Scr: A Sadler 100.

   ROSSDALE: Women: Par: 4B: D Heath (27) J Sykes (29) 4 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: C Dunn (25) 32. West: A: J Coombes (16) 37. B: J Burne (26) 42.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke Ambrose: Yellow: D Taylor B Willis (3.75) 32.25 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Hasler (18) 35.

   SALE: Men: Stableford: A: M Jackson (12) 42. D Wright (9) 37 cb. B: N Wagland (18) 39. T McAdam (28) 37.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Kennedy (1) 36. B: M Nobes (10) 36. C: I Brown (19) 39.

   SEYMOUR: Men: Stableford: J Hedley (18) 41. Women: M Rickman (12) 34.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: M Brown (21) sq. B: M Tomkins (27) 1 up. C: F Hand (34) 2 up.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: J Martini (13) 6. Div 2: D Mercer (18) 2. Div 3: J Chapman (21) 4.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: A Gray (16) 34 cb. B: J Baxter (22) 39. M Pearse (22) 36 cb. Medal Jul: G Cooper (8) 40 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stroke White: T Mahmoud (24) 66 cb.

   SUNSHINE: Women: Stableford: C Haley (37) 35.

   THE DUNES: Men: Stableford: 4B: The Dunes: P White (24) R Keeble (27) 48. Par: The Cups: P Day (18) 2 up.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: St John: A: M Massarotti (3) 67. B: M Sargeant (16) 68. C: D Gauld (19) 72. Par: Henley: J Krawiec (25) 3 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Egan (23) 43. Moonah: V Ruth (11) 37. Old: K Johnson (2) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: P Kostoski (13) 45. B: P Baumgart (14) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Ross (5) 37. B: S Monahan (12) 39. C: I Courtney (24) 38 cb. Women: A: A Grimaud (18) 34. B: M Stekelenburg (30) 31 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 4B: G Johnson (28) I Pereira (44) 41.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: 4B: T Stokes D Young (15) 58.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: G Baeck (10) 38. B: J Moran (14) 39. C: R Dahlenburg (20) 40. Resort: A Hand (34) 40. Visitor: N Treble (10) 36.

   TRAFALGAR: Women: Par: A: D Mellon (20) 1 up. B: N Fordham (31) 1 down.

   TRARALGON: Women: Stableford: S Coffey (11) 34. Div 1: L Watkinson (13) 32. Div 2: J McLure (29) 31.

   WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (13) 39. 9-hole: P Holmes (18) 13.

   WARBURTON: Mxd: Par White: A: S Spenceley (23) 5 up.

   WARRAGUL: Women: Stableford: Foursome: L Fowles (26) C Muldowney (41) 32. 9-hole: N DeVries (45) 16.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Howland (19) 37. B: W Pye (38) 40.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: N Chalmers (21) 38. B: S Smith (33) 40.

   WHITTLESEA: Men: Stroke White: A: M Howard (9) 74 cb. B: G Heskett (14) 73 cb. C: C McClelland (20) 70. Women: Stableford: L Lewis (23) 34.

   WODONGA: Men: Stableford: C McCormack (22) 41.

   WOODLANDS: Women: Stableford: A: J Criswick (10) 39. B: A Richardson (26) 37.

   WOORAYL: Women: Stroke: Foursome: S Rayson H Sullivan (15.5) 74.5.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Altman (29) 35.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Appleton (19) 36. B: C Lau (28) 34. C: B Marks (34) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D D'Souza (10) 39. White: M Wilkes (27) 38.


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia