Golf Australia

Victorian club golf results - Tuesday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: L Hollingsworth (20) 35.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: Yellow: A: I Laemmle (10) 2 up.

   AUSTRALASIAN: Par: D Martin (27) sq.

   BARWON HEADS: Women: Stroke: A: C Thomas (8) 72. B: S Brown (29) 74 cb. Stableford: 9-hole: A Howarth (41) 19.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: S Wigney (24) 39.

   BOX HILL: Men: Stableford Gentsome: White: A: N Bedingfield (22) 47. B: C Hood (30) 41.

   BURNLEY WOMEN: Stableford: C Morrison (37) 36. 9-hole: L Madden (42) 15.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: W Boyle (17) 41.

   CENTENARY PARK: Women: Stableford: V McCluthie (39) 32. 9-hole: J Ellery (16) 16.

   CERBERUS: Women: Stableford: 9-hole: P Hogan-Keogh (37) 18.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: N Wilson (28) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: B Harvey (9) 34 cb. Waverley: D Hicks (8) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: I Erwin (11) 37. B: F Cahill (31) 37.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: I Brouze (21) 31 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: 9-hole: K Cummings (19) 15.

   DORSET: Men: Stableford: J Gagnon (3) 38. D Frost (14) 36. R Knowles (25) 40 cb.

   EASTERN: Stableford: East: J Grier (25) 37. H Wallace (26) 36.

   EASTWOOD: Women: Stableford: 9-hole: S Storm (23) 15.

   FLINDERS: Men: Stableford: B Lee (26) 40.

   GARDINERS RUN: Women: Stableford Gold: Div 1: G Donald (16) 21. Div 2: L Carswell (21) 20 cb.

   GISBORNE: Par White: R Allen (18) 4 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: Medal: D Mitchell (27) 34.

   GREEN ACRES: Women: Par: A: J Grover (16) 1 up. B: J Millard (32) 2 up.

   HILLTOP TATURA: Stableford: F Hill (20) 42.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: J Arthur (10) 39. B: P Donovan (16) 42. C: P Riches (34) 44. Women: R Wright (23) 39.

   IVANHOE: Men: Stableford: L Kitchin (16) 40.

   KEW: Women: Stableford: Div 1: B Murray (7) 36. Div 2: R Nicol (32) 34. 9-hole: A Tulloch (36) 14.

   KEYSBOROUGH: Women: Stableford: 4B: V Hayes (27) J Jaffe (20) 44.

   KINGS PARK: Par: J Greenland (24) sq.

   KOORINGAL: Women: Stableford: 4B: N Thorpe (29) B Podger (39) 48 cb. Veteran: 9-hole: W Welsh (33) 17.

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: Irish Team: K Bell (14) C Coleman (16) D Smith (31) 86.

   KYNETON: Women: Stroke: A: D Kohlman (22) 79. B: L Johnston (29) 75.

   LATROBE: Women: Stableford: A: E Eldridge (19) 35. B: J Choi (22) 31. C: S Yang (29) 33.

   LONSDALE: Women: Stroke: S Horne (17) 70. Scr: A Foote Playoff 83. Stableford: S Miller (24) 35 cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford: T Buzza (28) 40. Women: Stroke: 9-hole: G Skinner (27) 36.

   MEDWAY: Stableford: A: J Gillingham (17) 36. B: S Ho (39) 36.

   MEENIYAN: Men: Stableford 9-hole: White: B McGeary (12) 21.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 9-hole: White: A: M Carroll (14) 20. B: S Sinclair (13) 22.

   METROPOLITAN: Women: Stableford: A: A Minter (18) 39. B: S Rainsdford (21) 35 cb. C: M Rethus (30) 35.

   MOORABBIN: Women: Stroke: Medal Sep: C Lonergan (29) 77. A Scr: E Witchell 101. Stableford 9-hole: White: K Sutton (23) 17.

   MT MARTHA: Women: Stroke: Foursome: S Cane K Saunders (28.5) 80.5. Foursome C'ship: J Stephens M Axton (24) 164.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: R Holdsworth (26) 76.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: K Newton (35) 73.

   NORTHERN: Mxd: Stableford White: P Sproules (5) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole: K Thurlow (16) 18. D Reiger (17) 17 cb. W Falloon (10) 17 cb. E Smith (10) 17 cb. J Shields (12) 17.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Wood (12) 37. B: B Duff (21) 37. Women: L Ellis (42) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A: A Lewis (20) 36. B: F Painter (34) 33. Men: Stableford Peninsula South: White: I Ross (33) 39. Women: V Bolch (32) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Par 4B: Black: L Powell (8) I Flanders (25) 7 up cb.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: R Sharam (9) 34 cb.

   PORTSEA: Men: Stableford White: R Collins (24) 35.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Duke (16) 38.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: D Kelly (8) 44. R Taylor (13) 42. D Lavery (33) 47.

   RIVERSDALE: Men: Stroke White: D Walker (11) 67 cb.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: Medal Sep: A: K Wilkinson (15) 39. B: P Hodgson (20) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: East: S Renton (21) M Scott (33) M Spackman (23) G Thomas (35) 69.

   ROSSDALE: Men: Stroke: L Van Beveren (31) 68.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: B Blandy (32) 2 up.

   ROYAL PARK: Women: Stroke: Trophy: C Graco (34) 74. 9-hole: A McDonough (40) 34.

   SANCTUARY LAKES: Women: Par: E Kim (28) sq.

   SANDRINGHAM ASSOCIATES: Stroke: A Scr: H Bright 106. A: P Begley (30) 81. B Scr: C Montgomery 104. B: M Theiler (32) 73. C Scr: M Gobolyos 114. C: M Latham (39) 81. Stableford: 9-hole: J Samuel 19.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: M Kwasny (19) 35 cb. B: J Royle (30) 38. Veteran: 9-hole: G Watson (18) 15.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford White: E East (5) 33.

   SHEPPARTON: Men: Stroke Trophy: White: A: B James (4) 67. B: R Dobson (31) 65.

   SORRENTO: Women: Stableford: M Batrouney (20) 34.

   SOUTHERN: Women: Stableford: J Chittick (11) 36.

   SPRING PARK: Men: Stroke: T Davies (30) 64.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A McVean (15) 39. Women: K Pang (15) 36 cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: M Hodgson (12) 42.

   THE NATIONAL: Medley: Par Long Island: White: M Couper (12) 2 up.

   TIRHATUAN: Men: Stableford: Medal Sep: A Manu (16) 37.

   TOCUMWAL: Women: Stableford: A: R Taverna (24) 42. B: D Kemp (30) 40.

   TORQUAY: Women: Stroke: A: L Dunstan (16) 77. B: R Holland (24) 78. Stableford: Resort: T Morris (26) 35.

   TRARALGON: Men: Stableford: A: B Jones (16) 38. B: D Payne (25) 36.

   VICTORIA: Women: Stroke: A: N Gole (+1) 76. B: L Ambrose (31) 78. C: C McGann (34) 81. Medal Sep: J Clark (5) 77. Stableford Yellow: A Abbott (37) 32.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: P Wilkin (18) 37. B: K Heenan (25) 38.

   WATTLE PARK WOMEN: Stableford: 9-hole: S Imberger (31) 20.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: M Kingcott (16) 39. B: R Grant (30) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Boland (21) 36. B: M Reuss (33) 38.

   WOODEND: Men: Stableford White: J Tworek (12) 37.

   YARRA BEND: Women: Stroke: A: S McNally (24) 70. B: B Hurley (28) 73. C: A Sheehan (40) 72.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D Dodd (13) 41. Yellow: G Murray (26) 32.

   YARRAM: Men: Stableford: A Baggaley (21) 40. Women: Stroke: Medal Sep: A: M Nickell (24) 74. B: P Jackson (28) 28.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: M Barnes (14) 42. B: R Monro (21) 40. C: T O'Sullivan (24) 42. Women: Murray: A: M Lang (17) 41. B: R Sandow (26) 37. C: E Strong (41) 35 cb.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: K Jennings (16) 36.

 

VIRTUAL GOLF

   X-Golf LYNWOOD: Monday X-League Rd 3: Team Extremes 1 (-17) lost to BWARND 2 (-13), Langies 2 (-7) d Gassies 1 (even), Shooter McGavins 3 (-11) d The Rusty Lupes 0 (+17). Bonus Rd: Weapons Of Grass Destruction 3 (-8).


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia