Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Elliott (4) 19.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: T Fitzpatrick (9) 42. Div 2: D Fleay (17) 41. Div 3: D Boden (23) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Matchplay: K Captain bt J President 9-7. Men: Stableford: A: R Lucas (8) 40. B: P Hughes (17) 42. C: J Purvis (19) 37.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A De Crespigny (13) 35. B: D Stevens (16) 38. Women: Par: C Richardson (45) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: B Fletcher (16) 43.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: B Rimes (11) 2 up. B: D Maher (17) 3 up cb. C: R Masters (25) 4 up. D: D Stewart (36) 2 up.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: C Hall (8) 42 cb. B: R Heydon (24) 40 cb.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: R Brown (23) 57.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: M Burke (22) 60. B: E Cilia (34) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: D Rowe (13) 42. B: B Bate (16) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: L Prosser (17) 45.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: P Williams (14) 39. B: R Herbert (29) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: W Wright (20) 67. B: B Hyndman (22) 71 cb. Women: L Bremner (25) 69.

   CHELTENHAM: Men: Par: T Isaacs (20) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: G Ridley (22) 41 cb. Rowville: C Morgan (15) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: K Ridgeway (15) 36 cb. R Law (12) 36. M Braden (24) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: G Hunt (4) 43. B: J Scandrett (34) 41. Women: E Wisneiwski (15) 31 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: T Jackson (19) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: 4B: A Cooper (30) E Ryan (20) 46.

   COROWA: Men: Stableford: D Chester (19) 42. Women: W Saunders (25) 29.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: C Williams (15) 74. B: E Green (24) 70. C: T Duncan (29) 36. C'ship: A Scr: A Bydder 255. A: C Williams (15) 220. B Scr: J Browning 295. B: L Harding (27) 223. C: T Duncan (30) 113. Div 3: E Green (25) 142. Div 4: T Duncan (30) 76.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: B Forsyth (24) 39. B: D Smith (26) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: S Dwyer (7) 40. B: R Dixon (17) 38. C: P Edwards (34) 43.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Russell (10) 40. B: D Reaby (19) 38 cb. C: D McKellar (24) 40. Women: Stableford: A: V Meade (18) 36 cb. B: K Atta (26) 32 cb.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: K Moran (9) 42. B: L Martin (18) 39 cb. C: D Richardson (23) 45. Women: L Conboy (40) 37 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: M Crossley (15) 41. B: D Thorp (20) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: M De Luca (24) 36.

   GREEN ACRES: Women: Par: A: F Bunting (11) 1 up cb. B: C Moore (23) 18 up cb. C: A Glenny (32) 1 up. Men: Stableford: M Sheahan (11) 39.

   HILLTOP TATURA: Stableford: C Merrigan (24) 36.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: L McDonald (17) 37. B: C Breuer (23) 35. C: J Fechner (35) 41.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: A Krause (9) 44. B: P Kamber (21) 43. C: M Hollis (27) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Borneman (17) 39. Women: M Nathan (13) 42.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: J Scott (28) I Colacino (39) 47.

   KERANG: Men: Stableford: F O'Bryan (29) 42.

   KEW: Medley: Stableford: A: D Prior (17) 40. B: S Tuckerman (28) 40. 9-hole: L Chipp (38) 19.

   KILMORE: Men: Stableford: T Paul (18) 39.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: B: S Marks (26) 73. A: L Morgan (18) 75. C: J Browne (36) 75. Stableford: J Marget (25) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: C: T Varone (31) 39. A: G Jeal (10) 38. B: C Dostine (17) 37.

   LANG LANG: Men: Stableford White: L Anderson (14) 40. W Christensen (14) 39.

   LEONGATHA: Stableford: A: W Parker (13) 37. B: P Dowd (20) 39. C: G Mooney (23) 44.

   MAFFRA: Women: Par: A: J Sellen (5) 2 up. B: L Thomas (24) 2 up. C: C Donahoe (34) 1 up.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Buntine (25) 72. B: H Hayes (29) 72 cb. C: A King (37) 66.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: S Daykin (18) 42. Div 2: R Purcell (24) 40. Gold: Div 1: P Healy (31) 40.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: A Rodriguez (5) 65. B: P Marinucci (18) 63. C: D Patti (21) 65.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: F Peile (34) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: A Taravillo (8) 39. B: N Sander (20) 40. C: D Chantry (29) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Bonnici (23) 34 cb.

   MENTONE: Women: Stroke: Medal Mar: A: L Wells (23) 69. B: J Hunt (28) 66 S Campbell (30) 66. C: S Dunne (41) 71.

   METROPOLITAN: Stableford: D Pryde (13) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Evans (21) 44.

   MOE: Men: Stableford: A: K Ayton (12) 40. B: J Harber (22) 43.

   MORACK: Women: Stroke: A: C Warfield (34) 73. B/Medal: C Zutenis (39) 71. C: M Ritchie (45) 77. Medal Feb: C: A Crouch (45) 69.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: L Shipsides (12) 38. B: L Barnes (23) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Mar: J Bynon (15) 72. Stableford: 9-hole: L Brown (43) 18.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Malone B Connor 77. B: I Millar K Roberts 76. C: K Stockwell P Craig 74. D: G Fennell B Balintong 73.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke: Medal: A: J Gamble (23) 66. B: J Belcher (33) 65. C: E Pausewang (38) 72.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (15) 38. B: T Costello (21) 42.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Bye (18) 38. B: J Tenni (42) 34.

   NUMURKAH: Men: Stableford: D Youd (34) 44.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: F Gatt (9) 27 J Kelly (6) 29. B: V Pretorious (12) 28 R Gill (14) 30.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: A: J Mckenzie (20) 63. B: B Jones (21) 65.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal Mar: L Taylor (39) 73.

   PATTERSON RIVER: Women: Stroke: A: N Asami (11) 77. B/Medal: K McLeod (20) 73. C: J Appleton (31) 73.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: 2B: Peninsula Composite: K Catchlove (20) L Keily (21) 47. Men: A: B Beckwith (9) 37. B: B Hurst (18) 40. C: F Womersley (26) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: M Gowling (13) 41 cb. B: B Randall (28) 44. Women: S Hazell (18) 35.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: T Grant (11) 40. B: J Smith (24) 37.

   PORTSEA: Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (20) 34. Mxd: White: A: R O'Donnell (14) 41 cb. B: T Jewell (19) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Norman (16) 42.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Mar: Black: A: I Laemmle (9) 68 cb. B: B Windebank (22) 66.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: R Hackwill (9) 71. B: F Harrison (18) 67. C: G Wood (30) 67.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal: M Reid (32) 36. A: D Bradley (14) 69. B: Y Pfeifer (36) 67. Stableford: M Reid (32) 36.

   RIVERSDALE: Stableford: A: C Dart (12) 40. B: K Ryan (18) 42. C: P Scott (28) 47.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: K Whiston (13) 38. B: G Chesser (15) 36. C: B Marriott (20) 39. D: R May (36) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: M Peachey (23) 3 up. B: D Wilson (37) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Par White: C Jackson (22) 4 up cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: R Anderson (19) 45.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: P Telford (8) 4 up. West: J Greenwood (29) 3 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: B Garbutt (6) 42. B: L Del Rosario (10) 42. C: P Lo (24) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: H Dunne (32) 40. Men: Gold: A: C Beaumont (4) 38 cb. B: C Noble (14) 41. C: D Heller (19) 40 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford Trophy: White: A: M Crespan (12) 41. B: P Garrett (25) 40 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Mar: A: C Neate (26) 76. B: S Scott (41) 77.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A Manokaran (20) 40.

   SPRING PARK: Men: Par: G Mason (32) 6 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: J Prior (19) 38. B: M Labb (26) 37.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal: S Colls (37) 73.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: J Commane (3) 38. B: M Smith (17) 41. C: G Pearce (22) 40.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: J Jones (37) 16 cb. P Keogh (28) 38. The Dunes: J Barron-Toop (41) 34. Mxd: Visitor: J Seven (18) 39.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: M Chen (7) 39. B: J Sargeant (26) 43. C: M Julie (34) 41.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Moonah: S Newman (9) 4 up. Long Island: T Carroll (18) 2 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal Mar: S Browne (15) 76 cb.

   TRENTHAM: Stroke: Medal Mar: A: J Bell (10) 66. B/Medal: B Kerr (14) 65. C: P Ryan (29) 69.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Rowell (22) G Bradd (25) 47. B Jarick (21) 40 cb. White: P Teasdale (32) 38. Women: K Ramsay (24) 43.

   WANGARATTA: Women: Stableford: A: S Chatfield (19) 37. B: L Madden (27) 36. 9-hole: W Holmes (45) 18.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: J Morrison (21) 41.

   WATSONIA RSL: Stableford: W Monohan (22) 43.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Corcoran (11) 38. B: B Hallinan (18) 38. C: S Kerr (23) 40.

   WODONGA: Women: Stroke: A: A Harris (11) 71. B: R Quanchi (23) 69. C: W Roberts (30) 71.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: P McCrimmon (17) 42. Snr 9-hole: W Howard (19) 20.

   WOODLANDS: Stableford: C Satchell (30) 35. White: A: J Dixon (10) 43. B: P Richardson (17) 36 cb. C: N Wilson (21) 42.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: J Sharp (36) 39 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: R Atkinson (15) 38 cb. Women: G Miller (21) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: G Blake (14) 40. B: J Conway (16) 40 cb. C: C Evans (35) 41. Murray: T Duffield (21) 40.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: L Garbutt (14) 27. N Loveridge (11) 36.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: A Southwood (20) 41. Women: H Barker (22) 34.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia