Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (11) 18.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Medal Feb: A: S Eskrigge (18) 70. B: B Cook (20) 69. C: J Rolfe (40) 73.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke: K Fisher (19) 63.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: M East (14) 40. B: I Templeton (18) 42.

   BARHAM: Men: Stableford: A: R Hobbs (16) 43. B: G Scholl (29) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: M Desmond (14) 3 up. B: W Evans (19) 2 up cb. Women: Stableford: B Daddo (34) 41.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Withers (11) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: M Gardner (12) 41. B: R Doyle (16) 42. C: S Bell (22) 42. D: B Van Eijk (27) 44.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: P Clough (9) 41. B: C Richardson (25) 44.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: D Barrett (22) 43.

   CAMBERWELL: Par: A: R Fatnowna (22) 6 up. B: G Lunardi (26) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: A Conn (5) 39. B: L Johns (29) 43.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: J McPherson (22) 4 up.

   CASTLEMAINE: Stroke: A: S Jurriaans (14) 68 cb. B: M Kehoe (26) 64.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: B Wright (21) 7 up. B: R Cummins (30) 6 up. Women: J Epstein (31) 3 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: 2B multi: B Gow (22) E Richie (29) 74. Men: A: G Mckinnis (13) 40. B: G Pugh (18) 40. C: H Page (23) 39. D: M Fox (24) 40.

   CHELTENHAM: Men: Par: R Steenholdt (32) 7 up cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Par: Endeavour Hills: A: A Bennie (14) 3 up cb. B: J Robinson (27) 5 up cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: I Redfern (22) 42.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par: A: M Toohey (8) 4 up. B: B Manning (28) 5 up. Women: G Mitchelson (14) sq.

   COHUNA: Men: Stableford: B Bird (10) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Kenna (12) 39. B: K Henderson (18) 41 cb. C: B Stokes (26) 40.

   COROWA: Men: Stableford: G Chester (9) 42. Women: S Patton (21) 31.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (9) 73. B: J Browning (24) 73. Stableford: I Lustig-Moar (38) 40.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: M Noske (19) 70. B: S Shaw (27) 70. C: J Hocking (28) 73.

   DENILIQUIN: Stableford: F Harrington (26) 17.

   EASTWOOD: Men: Par: A: P Brickell (12) 4 up. B: J Gould (16) 1 up. C: J Broderick (32) 6 up cb. Women: A: N Stoer (9) 2 up. B: S Moyle (22) 2 up.

   FLINDERS: Men: Stroke: Medal: A: E Wright (16) 64. B: A Cameron (24) 64 cb. Women: E Stawell (20) 66.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: A Graham (17) 42. B: E Harvie (26) 43.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: W Zhao (5) 39. B: I Gillespie (28) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: D Mottram (2) 39. Women: Stroke: A: M Pratt (9) 73 cb. B: I McInerney (24) 74 cb. C: G Corcoran (43) 65.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: Div 1: A Goudie (9) 41. Div 2: J Mugavin (21) 42.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: K Price L Satchell 71.87.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: A Krause (10) 39. B: J Mentakis (20) 40. C: L Moylan (25) 45.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Turner (13) 39 cb. Women: Medal: R Nakayama (12) 36.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: V Moorhead (21) 72.

   KERANG: Men: Stableford: R Timms (21) 41.

   KEW: Medley: Stableford: D Nakagawa (24) 46. Women: Stroke: A Leeds (27) 70.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: 4B: A: L Rodgers (20) A Taylor (29) 49.

   LANG LANG: Men: Stableford: B Lewis 43.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: B Hutton (10) 35 cb. B: J McLennan (20) 41. C: G Friend (23) 40.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal Feb: A: M Day (16) 69. B: C McMillian (27) 70. C: L Dunsmuir (33) 71.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: T Pridham (11) 43. Div 2: B Purcell (26) 40. Gold: F Zeidler (26) 41. Women: Stableford: L Wilson (19) 19.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: N Tuddenham (0) 66. B: D Wong (15) 63. C: R Knox (19) 66.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford: W Bullock (13) 42 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: B Jardine (12) 42. B: B Lawless (21) 42. C: A Fatone (26) 42.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: M Azzopardi (17) 32.

   MENTONE: Women: Par: A: L Wells (23) 1 up. B: M Wood (34) 6 up. C: C Jansz (45) 5 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Beitz (19) 39.

   MOE: Men: Stableford: A: T Johnson (1) 40. B: G Brien (19) 43.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: A: W Tonkes (12) 42. B: B Law (26) 44.

   MORACK: Women: Stableford: A: J Jarvis (30) 40. B: C Zutenis (40) 40. C: C Kelly (44) 39.

   MURRAY DOWNS: Men: Par Gold: A: L O'Shannassey (10) 3 up. B: L Shipsides (13) 4 up. C: B Weybury (23) 4 up.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: S Wheeler (9) 39 cb. B: J Lindsay (16) 42. C: J Rowe (23) 42.

   NEPEAN WOMEN: Stableford: 2B: J Belcher (33) A Cobham (35) 47.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (16) 40. B: G Simpson (20) 41 cb.

   NORTHERN: Women: Stroke: A: L Galtieri (9) 73. B: N Burke (27) 71.

   NUMURKAH: Men: Stableford: B Padgett (23) 45.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: B Fitzpatrick (8) 28. P Miller (8) 29 cb. B/Medal Feb: D Kittle (15) 26. V Pretorious (15) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: 4B: J Bobrowski (17) G Hollins (21) 41.

   PAKENHAM: Women: Stableford: J Grogan (30) 35.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: L Spencer (5) 6 up. Women: A: N Asami (11) 1 up. B: W Pickering (35) 3 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula Composite: A: L Rowe (11) 38. B: D Currie (22) 36 cb. Women: V Donald (30) 37. Stroke: A: K Neuhold (15) 72. B: J Newham (28) 71 cb. C: C Tamlin (35) 75. Medal Feb: J Newham (28) 71 R Galbraith (23) 71 H Davis (24) 71 to playoff.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: R Hazell (17) 45. B: D Orr (23) 45. Women: S Hazell (18) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: Z Williams (8) 40. B: J Feast (25) 41.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: T Cousley (8) 40 cb. B: A Doodson (34) 43. Gold: D Matthews (27) 34.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: J Raymond (16) 40, R Henderson (14) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: I Symons (15) 41.

   RANFURLIE: Men: Stableford: A: G Lakos (11) 40. B: R Cleur (19) 40 cb.

   RICH RIVER: Men: Par: East: A: B Oneil (10) 4 up. B: M Gibson (17) 9 up. C: P Boek (29) 7 up.

   RIVERSDALE: Stableford: A: G Kilworth (10) 38. B: G Irving (14) 41. C: N Hellyer (22) 39.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: R McWilliams (9) 40. B: K Whiston (13) 38. C: M Harrison (20) 42. D: R Pickles (27) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: M Brown (24) 36. B: J Heinrich (30) 35.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: T Whitmore (17) 44.

   ROSSDALE: Men: Stableford: D Lundy (25) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford: West: G Lowe (15) 39. East: R Milne (19) 39.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke Medal Feb: Gold: R Williams (13) 68. Medley: Green: S Howard (30) 78 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: D Mifka (12) 45. B: R Stojanovski (17) 41.

   SOUTH PINES: Women: Par: 4B: E Johnstonn (26) S McEwan (44) 7 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stroke: Div 1: B Bruderlin (16) 68. Div 2: G Leeming (23) 70.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: V Lunder (14) 37.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: S Munro (13) 38. B: K Lewis (22) 37. C: K Roberts (34) 38.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: J Allan (32) 36. 9-hole: J Lumsden 17.

   SUNSHINE: Men: Par: A: C Thompson (8) 1 up. B: B Christie (17) 3 up. C: T Collett (22) 2 up cb.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: J Bicknell (27) 37. Women: L Bradshaw (37) 38. The Cups: S Greenough (35) 36 cb. 9-hole: A Heine (41) 16 cb.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: M Ayres (14) 34 cb. B: J Sargeant (27) 34. C: D McLean (33) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: P Tyler (19) 39. Ocean: B Frome (10) 30. Old: J Carter (16) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: N Bray (41) sq cb.

   TRENTHAM: Stableford: A: M Walker (10) 40. B: H John (16) 42. C: K Ooi (22) 44.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Israel (12) G Forster (22) 51. A Williams (8) 44. White: I Marks (25) 42. Women: C Burton (25) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: E Smith (37) 19. B Woodward (31) 17.

   WARRAGUL: Stableford: Men: K Incigneri (25) 40. Women: D Corstorphin (12) 35 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: K Littler (17) 37 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: B Archer (2) 71. B: J Hennessy (18) 72. C: K Swan (29) 71.

   WODONGA: Women: Stableford: A: M De-Wit (12) 37. B: S Evans (25) 38. C: H Herbert (31) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: C Wilkinson (12) 42. Snr 9-hole: W Williams (28) 23.

   WOODLANDS: Men: Stroke White: A: C Bruce (12) 66. B: F Jamieson (18) 65. C: M Epstein (24) 68. Women: M Paterson (25) 78 cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: K Eddison (21) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: K Levey (23) 45. Yellow: D Bowen (22) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Roome (4) 43. B: N Moraitis (13) 40. C: B Jolley (17) 40. D: M Eilliot (28) 41.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: R Hocking (6) 21. C Rosser (9) 20.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: C Anderson (23) 43. Women: L McGrath (35) 38. 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia