Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (12) 19.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: B Parker (11) 40 cb. B: J Williams (18) 42 cb.

   ANGLESEA: Women: Stroke: A: V Brenner (17) 74. B: L Elliott (25) 78 cb. C: L McMaster (31) 73.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal Nov: A: S Toone (27) 77. B: C Wren (37) 71.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: G Harrop (13) 40. Div 2: T Holmes (17) 42. Div 3: P Schnieder (24) 39.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: M Dickson (5) 5 up.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: Medal Nov: A: T Dackiewicz (13) 71. B: N McFarland (31) 69.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: B James (13) 42. B: K Mutter (19) 43.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: B Salter (10) 41 cb. B: M Meagher (27) 44. Women: Cup: C Thomas (9) 37.

   BENALLA: Women: Stableford: A: H Briggs (14) 42. B: J Shennan (29) 43.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A Jackson (24) 43 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: R Balhorn (12) 39. B: J Ford (19) 39. C: M Green (25) 42 cb. D: N Cupido (28) 39 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: N McIntyre (17) 39. B: R Williams (20) 42.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: J McAlpine (24) 61 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: T Mahar (20) sq. B: D Weymouth (27) 2 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: D Moseley (15) 69 cb. B: R Gracie (18) 66 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: A Gilbert (30) 5 up.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: G Trinder (19) 41. B: W Monk (22) 37 cb. Women: C Wilton (31) 39.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: A Mahohey (17) 40. B: B Coxall (21) 41. C: B Hosking (26) 39.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: R Boyce (20) 40 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Waverley: G Smith (25) 43. Mxd: Churchill Park: A: A Brimelow (16) 41. B: I Wheeler (29) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: E Kelly (11) 40.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: R Wallace (13) 40. B: V Willmoth (19) 40. C: D Miller (23) 40 cb. Women: G Mitchelson (16) 36.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (14) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: B Rogers (4) 43. B: P Symons (13) 41. C: M Kemp (34) 43.

   COROWA: Men: Stableford: G Rowe (9) 40. Women: A Orchard (33) 33.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: M Sacks (13) 39. B: L Harding (30) 37. C: R Levy (44) 38.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: K Simpson (24) 39.

   EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: H Wallace (25) 42. B: P Halkias (42) 38. Stableford: Medal: L Powell (28) 76.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: P Elliot (10) 38. B: R Nicholas (20) 40. C: T Relf (21) 38. Women: A: S Reidy (24) 40. B: Y Cuttriss (25) 37.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: E Wright (14) 43. B: G Lyon (16) 42. C: R Van Cuylenburg (24) 46. Women: J Harding (29) 37.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: T Synders (11) 39. B: R Horvat (15) 39. C: L Glover (21) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (19) 34. B: F Whitby (26) 39.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: F Bunting (12) 37. B: S Brennan (30) 41. C: J Wauchope (41) 38. Men: White: J Hall (16) 40.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Div 1: A King (11) 70. Div 2: R Blachford (34) 71.

   HEIDELBERG: Women: Stableford: A Van Gruening (1) 39.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: G Lucas (17) 30.

   HILLTOP TATURA: Stroke: C Merrigan (23) 67.

   HORSHAM: Women: Stroke: A: J Wirth (10) 70. B: K Smith (28) 70. C: J Williams (30) 74.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Choi (+3) 37 cb. Women: K Greene (31) 40.

   IVANHOE: Women: Stableford: J Skene (38) 39.

   KERANG: Men: Stableford: C Gillen (22) 44.

   KEW: Men: Stableford: F De Rango (16) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Par: Challenge: A: A Topp (9) 2 up. B: R Gowen (14) 5 up. C: J Dalton (21) 4 up cb. Mxd: Stableford: H Haldemann (18) 37.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke Foursome: Gold: J Corke V Mitchell (15) 68.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: C Dostine (17) 39. N Backman (10) 39. B: B Wilmshurst (24) 39. B Tippett (24) 38. Medal: B Wilmshurst. Women: B Wall (18) 37. M Morris (28) 36.

   LANG LANG: Men: Stableford White: F Skepper 42.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: R McRobert (13) 37 cb. B: W Parker (15) 40. C: N Mackenzie (23) 38. D: M Stubbs (25) 41.

   LONSDALE: Stableford: A: M May (23) 35. B: H McFarlane (26) 36.

   MAFFRA: Women: Stroke: A: J Vardy (20) 69. B: R Noble (40) 63. Medal of Medallists: R Noble.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: H Schiller (27) 67. B: E Hall (29) 64. C: H Roberts (35) 72 cb. Medal of Medallists: J Brougham (30) 71.

   MANDALAY: Mxd: Par White: G Brown (11) 4 up cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: M Bettany (5) 41 cb. Div 2: D McKenzie (28) 41. Gold: G Smith (31) 46. Women: 9-hole: S Parsons (14) 16.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: P Bennett (9) 38. B: G Mills (18) 39 cb. C: J Leone (29) 39.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (12) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: M Dunstan (8) 41. B: N Xuereb (19) 44. C: J Smales (34) 42.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: F Bonnici (8) 22.

   MENTONE: Stableford: A: J Hunter (27) 34. B: C Evans (35) 38. C: J King (39) 41.

   METROPOLITAN: Stableford: D Scoullar (24) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Robbins (20) 38 cb.

   MOE: Men: Stableford: A: T Johnson (2) 41. B: S Nyko (18) 40 cb.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: L McGee (21) 42.

   MORACK: Women: Par: A: B Bartling (28) 2 up. B: A Eagland (34) 6 up. C: P Mook (45) 2 down.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: D Cruickshank (10) 35. B: R Munro (17) 37. C: I Ray (29) 40.

   MYRTLEFORD: Women: Par: K Newton (32) 2 up.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: D Bilkey (3) 39. B: J Kellow (16) 43. C: M Cunniff (21) 39.

   NEWRY: Veteran: Stableford: N Gutteridge (17) 41.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: E Keating (23) 38. B: A McCullough (45) 40.

   NUMURKAH: Men: Stableford: B Padgett (26) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: N Wight (8) 27. J Kelly (8) 28. B: J Verkuylen (12) 27. T Johnson (11) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: American Foursome: S Jolley R Keble (14.25) 61.75.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 4B: A Donovan (37) J Rawson (39) 46.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A Schmidt (19) 45. Women: 4B: G Kramme (15) S Thornton (15) 46.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: G Trueman (8) 38. B: W Torossi (22) 42. C: P McGuigan (36) 36. Women: Stroke: A: D McCartney (15) 68. B: J Crean (30) 74. Medal of Medallists: P Glenn (20) 75. Stableford: B Permewan (26) 39. Irish Team: Kingswood: H Gregson (22) L Cunningham (28) J Fraser (26) V Young (31) 80.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: I Huther (31) 42.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: M Gordon (14) 41. Women: J Peppard (16) 37.

   PORTSEA: Mxd: Stroke: A: M Palmer (12) 73. B: J Huddle (24) 70. Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (17) 33.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: B O'Neill (12) 40 cb. B: D Collins (19) 40 cb. C: J Potter (26) 41 cb.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: F Morris (25) 37. B: J Gough (31) 39. C: G Barnes (40) 38 cb. 9-hole: B Pollock (35) 24.

   ROSANNA: Men: Par: A: D Hendry (2) 5 up. B: S Clancy (17) 7 up. C: M Ball (18) 3 up. D: A Harris (27) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: North: P Fisher R Davey K Brady J Johansson 60.875.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Nov: J Harper (25) 65. Scr: R Hutton 75.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: J Paterson (16) 1 up. West: M Creelman (14) 5 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: J Bell (7) 41. B: C Small (12) 40. C: G Chew (29) 43.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M Crespan (11) 40. B: K Harris (19) 42.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: A: M Sampson (27) 37. M Milne (22) 37. B: A Guy (36) 36.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: T Forde (13) 41. Div 2: T Boyd (22) 43.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Caulfield (19) 34.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: Team: A Williams (30) S Jackson (20) N Arthur (22) 79.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S McColl (26) 35.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: B Marr (12) 3 up. B: S Kelly (13) 5 up. C: G Whinney (27) 5 up.

   THE DUNES: Women: Stableford: 4B: The Dunes: A Stephens (18) G Connell (44) 46. The Cups: B Neil (27) 39. 9-hole: G McKenzie (32) 18.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: R Allen (25) 66. Ocean: M Jebb (11) 72.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: S Barrett (35) S Stewart (9) P Payne (27) M Juniper (31) 59.25.

   TOCUMWAL: Medley: Stableford: M Murdoch (30) 39.

   TRENTHAM: Stableford: A: T Hamlin (8) 43. B: R Ellis (17) 41. C: C Milne (26) 39.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: D Brophy (12) D Clayton (19) 48. A Phillips (15) 43. White: F Heatley (31) 38. Women: R Gleadhill (12) 37.

   WARRAGUL: Women: Stableford: P Scott (26) 39. I Thomas (13) 38.

   WATSONIA RSL: Stableford: J Inglis (20) 40.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: D Humphreys (3) 40. B: R Tardrew (17) 39. C: T Smith (22) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: M Duncan (17) 37.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: R Jones (8) 41. B: P Maddox (18) 40. C: B Robertson (28) 39. Women: K Caridiakis (8) 40. Men: Gold: P Swannie (25) 39.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D McGrady (13) 41 cb. Yellow: G Miller (22) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: N Coleman (11) 71 cb. B: R Hosking (16) 67 cb. C: K Allen (24) 66. Murray: A: K Parker (7) 71. B: K Mountney (19) 65. C: R Jack (35) 70.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: J Cilia (17) 20. G Green (6) 19.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D D'Souza (10) 35 cb. Women: L McGrath (40) 36.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia