Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Elliott (5) 19.

   AMSTEL: Men: Stroke Medal Nov: Ranfurlie: A: K Forster (7) 66. B: P Ramsden (23) 66 cb.

   ANGLESEA: Women: Stroke: A: R Lockyer (15) 64. B: B Croaker (20) 75 cb. C: B Tuohey (43) 72. Medal of Medalists: R Lockyer (15) 64.

   AXEDALE: Men: Par: Div 1: T McManus (13) 2 up. Div 2: P Elvey (17) 5 up. Div 3: C Cowled (28) 5 up.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: P Olthof (17) 42.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: 4B: R Holt (28) P Flahive (13) 46.

   BARHAM: Men: Stableford: A: P Doherty (14) 43. B: K Mutter (20) 42. C: P Madden (33) 43.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: S Tallent (42) 42.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Thomas (20) 43 cb.

   BOX HILL: Men: Stableford: 4B: R Sparkes (17) G Burton (31) 48.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: D Shutler (19) 46.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: J Chandler (20) 62. B: L Taylor (34) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A Ottaway (15) 43 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: P Sykes (15) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: R Palmer (21) 64. B: P Taylor (31) 69 cb. Women: J Hewlett (32) 71.

   CHELTENHAM: Men: Par: P Finlay (10) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: T Borman (32) 44. Churchill Park: A: W Knights (12) 39. B: R Rogers (23) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A Jinks (29) 41.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: S Healey (11) 37 cb. B: R Wallace (14) 39. C: G Hyde (21) 38 cb. Women: H Hall (38) 34.

   COHUNA: Men: Stableford: G Miller (17) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Newton (11) 40. B: R Marmur (18) 42. C: R Mcpherson (21) 39 cb.

   COROWA: Men: Stableford: G Dunkinson (17) 42. Women: A Orchard (33) 37.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (9) 71. B: G Angwin (24) 71. C/Medal: M Goldman (35) 70.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: G Morrison (18) 75. B: S Mackie (22) 75 cb.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: S Simpson (23) 63.

   DROUIN: Men: Stroke: A: J Davis (18) 70. B: S Ronalds (30) 70.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: T Badrock (8) 38 cb. B: P Pearson (20) 37 cb. C: J Broderick (32) 40. Women: A: L Walker (21) 32 cb. B: G Murphy (29) 37.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: I Holderness (13) 39 cb. B: J Smith (17) 35. C: D Cowen (29) 40. Women: M Hastings (23) 33.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: J Scale (14) 37. B: C Smith (21) 40.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: P Treloar (8) 42. B: P Bell (17) 37. Trophy: P Treloar (8) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: Medal: A: S Lee (19) 67. B: L Welch (21) 66.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Baird (17) 25.

   HILLTOP TATURA: Stroke: C Merrigan (24) 69.

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: L Mayer (14) L McDonald (18) 71.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: I Williams (17) 46. B: B McKenzie (21) 40. C: B Michalowsky (28) 45.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Small (22) 44. Women: K Smith (20) 41.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: J Hester (20) 39.

   KERANG: Men: Stableford: C Gillen (22) 40 cb.

   KEW: Men: Stableford: 12-hole: G Knott (15) 40 cb. Women: Stroke: Medal Nov: P Sansom (31) 71 cb. Stableford: J Darling (30) 39. 9-hole: L Chipp (39) 18.

   KILMORE: Men: Stableford: T Paul (18) 35.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: C Lloyd (32) 75 cb. Medal Nov: J McLachlan (17) J Damyon (14) J Guppy (25) 74 to playoff. Stableford: D Kinnon (30) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: A: S Sproule (9) 40. B: T McDonough (21) 39. C: R Brymer (26) 39.

   LANG LANG: Men: Stableford: J Lynch 42.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: I Murchie (16) 40. B: I Trease (20) 39. C: B Wall (35) 38.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: L Murray (25) 43. B: R Coleman (28) 39.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Nov: A: J Hocking (24) 72 cb. B/Medal: H Hayes (30) 63. C: J Cooper (38) 73.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: R Sargent (6) 38 cb. Div 2: A Holt (20) 39 cb. Gold: G Lowry (33) 46.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: B Lewis (10) 37. B: P Sawyer (16) 39 cb. C: T Kurczycki (19) 42.

   MEENIYAN: Men: Stableford: J Hyett (36) 36 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: S Sinclair (9) 36 cb. B: R Rothwell (19) 42. C: C Ceddia (29) 39.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: M Craig (13) 35.

   METROPOLITAN: Women: Stroke: Trophy: K Hastie bt J Green 19th. Mxd: Stableford: J McDonald (30) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Whitelaw (12) 37 cb.

   MOOROOPNA: Men: Par White: B Morris (15) 4 up.

   MORACK: Women: Stroke: Medal: A: S Steer (29) 71. B: P Mundae (40) 71 cb. C: A Sheehan (43) 70.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: 4B: G Evans (29) A Ferguson (26) 46.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: Medal Nov: A O'Shaughnessy (17) 71. Stableford: 9-hole: B Rayner (18) 16 cb.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: L Needs (6) 69. B: C Rochester (11) 66. C: W Bonney (24) 65.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stableford: A: P Price (16) 31. B: Y Lord (27) 34. C: H Williams (43) 33.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (18) 40. B: G Simpson (21) 37 cb.

   NORTHERN: Stableford: A: J Boulton (22) 33. B: J Bakker (27) 39.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: H Gunn (22) 41. L Robertson (21) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: F Gatt (9) 27. B: E Smith (10) 28.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal: S Menzel (29) 72.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Duff (22) 41. Women: Stroke: Medal: C: F Mclaren (36) 65. A: S Thornton (16) 71. B: L Slatyer (25) 70.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: A: M Anderton (14) 40. B: D Prendergast (18) 39. C: P Charlton (31) 38. Women: A: P Glenn (20) 36. B: D Black (28) 41. C: P Davis (36) 32 cb.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Millership (28) 39.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: R Milton (26) 41 cb. Women: G Collison (39) 37.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: A Sing (7) 39. B: G Bartel (25) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: R Kenway (9) 39. B: B Dunball (24) 39. Men: Stableford Gold: C Ekinsmyth (18) 40.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: W Ware (15) 40.

   RICH RIVER: Men: Par West: A: J Bedford (9) 5 up. B: B Malone (16) 5 up. C: A Johnson (24) 5 up.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A/Medal: P Brydon (24) 68. B: P Hegarty (33) 70.

   RIVERSDALE: Men: Par: A: D Walker (12) 2 up cb. B: B Crockett (13) 5 up. C: T Lee (28) 5 up. Stroke: Cup: B Armstrong bt R Hando.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: D Oates (8) 43. B: R Sawers (16) 38. C: C Travaglini (20) 40. D: R Carter (30) 45.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: North: A: B Robertson (26) 3 up. B: S Bailey (40) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: P Woiwod (25) 41.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: M Fryer (22) 38 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: J Fordyce (25) 3 up. West: R Patrick (21) 6 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: M Kirkpatrick (30) 20. Women: I Stephenson (37) 17.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: G O'Donoghue (6) 3 up. B: R Clarke (17) 7 up. C: B Thomas (20) 6 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: B Ashkenazi (18) 44. Women: L Megyeri (24) 34.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: W Caverzan (15) 44. B: J Mitropoulos (19) 43 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal: C Meade (18) 76.

   SPRING PARK: Men: Par: V Lunder (16) 4 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: E Kreymborg (11) 71. B: P Lowe (24) 75. Medal: E Kreymborg (11) 71. Medal Oct: R Martin (21) 74. Medal of Medalists: R Martin (21) 74.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal of Medalists: S Cassidy (14) 67.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Ward (11) 42. B: T Cree (21) 40 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Cups: A: H Golder (29) 34. B: R McPherson (41) 35. 9-hole: S Kennedy-Roy (32) 20. The Dunes: A: M Elson (7) 37. B: H Pattison (27) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: N McComb (23) 5 up. Stableford: Moonah: N Kutcher (7) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal: D Tattersall (16) 74.

   TRARALGON: Mxd: Stableford: J Cahill (27) 44.

   TRENTHAM: Mxd: Stroke: Medal of Medalists: D Ellis (18) 70. A: N Peavey (11) 68. B: D Ridington (20) 67. C: D Fry (29) 67 cb. N Peavey (11) 68.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Kendall (11) T Allen (14) 49. G Lewis (23) 41 cb. White: P Teasdale (28) 39. Women: J Loveday (13) 38.

   WANGARATTA: Women: Stroke: Medal of Medalists: B Thomas (26) 74. Div 1: M Price (20) 74. Div 2: E Ferrari (37) 73.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Macpherson (21) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: G Simons (11) 40. B: I Middlemass (20) 38. C: T Welgus (26) 42.

   WODONGA: Women: Stableford: A: D Coyne (1) 40. B: J Ryder (33) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Davies (29) 34 cb. Snr 9-hole: J McEachern (18) 22.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: C Allison (12) M Fothergill (20) 11 up. Hole in one: B Beyers at 11th. Women: T Fothergill (21) 1 down.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: D Swift (33) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A Ball (18) 39 cb. Yellow: B Cirej (30) 33. Captain's Trophy: S Feldman (+1) 40.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Ambrose: Lake: B Barrett (30) J Duncan (34) G Blake (13) W KIrchen (9) 54.25. Murray: S Cooper (18) T McFarlane (17) S Kelly (11) R Dick (12) 56.75.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: J Old (15) 30.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: D D'Souza (9) 38. Women: J Manche (24) 26 cb.


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia