Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: P Miles (5) 19.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: I Sweeney (10) 41. B: P McCashney (21) 43.

   ANGLESEA: Women: Stroke: A Scr: J Baker 82. A: D Stewart (15) 71. B Scr: R Schepers 90. B: B Croaker (21) 73. C Scr: L McMaster 103. C: J Inman (29) 75.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: S Lee (10) 40. Div 2: J McCullagh (19) 43. Div 3: G Rooke (27) 43.

   BACCHUS MARSH: Men: Stroke White: T Svaljek (16) 67.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: J Gannon (10) 37 cb. B: J Hendy (15) 36 cb. C: P Cornish (22) 39.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A Rogers (8) 43. B: R Garrett (28) 41. Hole in one: T Mudge at 13th A Rogers at 17th. Women: Par: M Burrowes (43) 1 down.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Lawson (10) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: E Fitzwilliam (10) 42. B: N Milicia (19) 44. C: N Bedingfield (23) 43. D: P Randles (28) 41.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: P Clough (13) 41. B: R Monro (23) 42.

   BRIGHTON: Men: Stableford White: D Barrett (21) 41.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: M Dwyer (23) 41. B: D Mullin (24) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: K Nguyen (8) 39 cb. B: T Fleming (33) 41.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford 4B: White: A Pont G McQuillan 45 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: L Prendergast (8) 39. B: B Moynihan (32) 39 cb.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: R Selwood (20) 5 up. B: G Plant (27) 3 up cb. Women: J Furtado (37) 4 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: S Muller (10) 42. B: K Farrar (17) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford Irish Team: Churchill Park: White: L Hinton I Wheeler G Jungwirth D McCutcheon 123. Men: Stableford: Cup: C Ware (28) 111 cb. Snr Stroke: Ambrose: Waverley: R Naidoo A Carter F Miller (12.6) 51.83.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: S Calvert (31) 38 cb.

   COBRAM BAROOGA: Mxd: Stroke Ambrose: White: B Miller R Miller (5.5) 61.5.

   COHUNA: Men: Stableford: D Magick (27) 39 cb.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Grantham (5) 41. B: J Salter (16) 39 cb. C: K Kendall (20) 44.

   COROWA: Men: Stableford: H James (33) 43.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: 4B: B Picker (42) M Goldman (35) 54. M Katz (24) W Thompson (44) 50.

   DROUIN: Men: Stableford: R Dent (10) 38 cb.

   EASTWOOD: Men: Stroke White: A: P Kirby (9) 65. B: E Crookes (19) 65. C: J Kerin (25) 65. Women: Stroke: L Garfield (31) 77. Stroke Ambrose: Yellow: S Allen J Jenkins (15.25) 43.75.

   FLINDERS: Men: Stroke: Medal Oct: A/Medal: B Lee (24) 64. A: J Lyons (20) 64. B: B Lee (24) 64. Stableford: A: D Dugan (26) 35 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Martin (11) 38. B: P Lazarus (28) 42.

   GISBORNE: Men: Par: A: P Treloar (9) 4 up. B: D McMaster (14) 2 up. C: I Foster (19) 5 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: P Borstelmann (20) 60. B: D Lacey (23) 66.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: B Fletcher (26) 42. Women: A: H Pearce (18) 38. B: L Hosking (26) 41. C: R Dodd (36) 38.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: S Quach (7) 68.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Oct: A: J Crabtree (11) 75 cb. B/Medal: E Milbourne (25) 73. C: L Gladigau (36) 74.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Morris (5) 41 cb. Women: Medal: F Gozzo (22) 40.

   KERANG: Men: Stableford: A Laughlin (11) 42.

   KEW: Men: Stableford: R Pascoe (16) 39. Women: J Wills (29) 40. 9-hole: P Jones (31) 19.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford 4B: White: T Renfree (34) R McNeil 47.

   LANG LANG: Men: Stableford: B Merrigan 42.

   LEONGATHA: Stableford: A: G McDonald (11) 38. B: K Smirk (21) 40. C: H Hoefler (31) 38.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal Oct: D Olston (42) 71.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Foursome: L Buntine (26) K Rawlings (28) 65. Foursome C'ship: Scr: L Buntine K Rawlings 191. Hcp: M Salmon (35) B McGrath (29) 144.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: R Pratt (18) 39. Div 2: D Clutterbuck (25) 42. Gold: G Smith (31) 39.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: D Gregg (22) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: S Sinclair (10) 38. B: E Hurst (24) 41. C: R Palmer (27) 38.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: E Condon 18.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: D Farquharson (3) 37.

   MIRBOO NORTH: Stableford: N Whitelaw (13) 42.

   MOE: Men: Stableford: A: D Halkett (9) 39. B: J Keily (21) 42.

   MOOROOPNA: Men: Stroke White: R Weber (18) 67.

   MORACK: Women: Stableford: A: C Dethick (29) 36. B: G Carruthers (41) 40. C: D Wen (45) 33.

   MURRAY DOWNS: Men: Par Gold: A: D Grant (7) 4 up. B: G Mackay (17) 4 up. C: A Ferguson (27) 4 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stroke: S Piazza (20) 74. Stableford: 9-hole: M Fitridge (30) 11.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: J Lonsdale (7) 40. B: M Burke (18) 41. C: M Greblo (23) 42.

   NORTHERN: Women: Stroke: A: L Galtieri (8) 77 cb. B: C Canty (31) 67.

   NUMURKAH: Men: Stableford: R Smith (11) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: B Falloon (9) 27. T Rebrovic (7) 31. B: R Seach (10) 27 cb. B Suhr (15) 27.

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: 3B: B Haggett J Blake E Iverach (11) 56.

   PAKENHAM: Women: Stableford: L Garvey (33) 32.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: J Rawling (27) 43. Women: A: S Woodward (21) 35. B: P Dunn (32) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: M Faraone (+1) 38. B: G Jackson (17) 39. C: J Haigh (24) 39. Women: Stroke: C'ship: A: H Haringcaspel bt C Reid 9-8. B: E Tickell bt A Lewis 5-3. C: M Funder bt J Kemp 20th. Stableford: A: D Goddard (19) 37. B: J Manger (40) 40.

   PORTLAND: Men: Stableford: D Forbes (10) 41.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: P Kerin (11) 40. B: J Martin (22) 43. Men: Gold: C Ekinsmyth (19) 32.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: D Burr (11) 41. B: B O'Neill (13) 42. C: A Duke (32) 43.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: J Collis (13) 38. B: G Barnes (41) 41. Women: 9-hole: M McPhee (38) 16.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: B Jungwirth (11) 40. B: P Friend (17) 39 cb. C: S Lowe (20) 45. Hole in one: J Richards at 12th.

   ROSANNA: Men: Stableford Medal Oct: Black: A: J Cuff (8) 38 cb. B: K Whiston (16) 41. C: D Colee (21) 39. D: R Carter (31) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: B Robertson (26) 38. B: H Petrie (43) 39.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke Ambrose: White: T Silver P Woiwod (9.75) 61.25. Stableford: A Wright (Flinders 11) 39.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: M Casa (23) 42.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (27) 19. B Goodison (24) 17. Veteran Women: J Embling (21) 18. M Jones (30) 18.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: R Richards (6) 42. B: G Wilson (14) 40. C: R Seddon (30) 39.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Welsh (10) 44. B: N Niblock (25) 43.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: A Lawn (12) 39. Div 2: B Goode (26) 41 cb.

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Thomas (13) 38.

   SPRING VALLEY: Stableford: K Lewis (22) 40. G Chapman (24) 36. Women: Stroke: Shield: P Ong A Petric bt P Lowe K Pang 5-4.

   STRATHALLAN: Women: Stroke: S Lowerson (27) 64. 54-hole C'ship: S Cassidy 270. S Lowerson (27) 208.

   THE DUNES: Women: Stroke: Medal Oct: The Dunes: A/Medal: K Hall (20) 73. B: B Craig (26) 77. The Cups: A/Medal: E Bird (27) 66. B: R McPherson (41) 77. Stableford: 9-hole: S Leach (31) 15.

   THE HERITAGE: Stroke: Medal Oct: St John: A/Medal: K Biesboer-Smith (12) 70. B: A Bain (27) 76. C: L Thomas (31) 73.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: White: I Trimble (19) 40. Moonah: S Whytcross (12) 37 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford Yellow: R Harley (25) 41.

   TRENTHAM: Stableford: A: A Hopkins (12) 40. B: A Chen (16) 33. C: D Fry (28) 35.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: B Lawler (21) R Cooper (28) 48. A Stevens (18) 40. White: J Nathan (30) 38. Women: A Solanki (5) 36. Stroke: Trophy: S Swanell bt C McGann 19th.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: E Smith (35) 16.

   WARRAGUL: Men: Stableford: C Walkinshaw (36) 40. Women: Stroke: Matchplay: L Johnson bt J Williams 3-1.

   WATSONIA RSL: Stroke: Medal: R Knight (19) 68 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: K Gutterson (7) 40. B: P Dowling (30) 41.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Turner (10) 38. Snr 9-hole: G Ryan (20) 20.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: M Cauchi (14) 40. B: P Richardson (17) 42. C: C Costoglou (27) 42. Women: Stableford: R Carmichael (29) 32.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: K Eddison (24) 44.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: S Richardson (10) 41 cb. Yellow: G Miller (22) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Murray: A: K Holt (13) 5 up cb. B: N Gunther (27) 4 up. Lake: A: R Hall (16) 4 up. B: P Ferguson (20) 6 up.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Par: 9-hole: G Lavis (17) 4 up. R Hocking (7) 1 up.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: B Cannon (8) 40 cb. Women: R Pears (37) 33 cb.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia