Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

 ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: R Hibben (7) 18.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: D Bajada (13) 4 up. B: D O'Mara (29) 2 up.

   AXEDALE: Stroke A: D Higgins (14) 65. B: J Geldart (22) 65 cb.

   BACCHUS MARSH: Stableford: M Pigott (16) 41.

   BAIRNSDALE: Stableford A: G Fry (9) 38. B: J Payne (23) 40.

   BARWON HEADS: Stableford: A: H Brodie (8) 35 cb. B: K Beatty (16) 40. W: R Smith (37) 41. Green: H Robertson (32) 39 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Veugelers (17) 43.

   BOX HILL: Stroke A: T Fulton (15) 68. B: R Masters (23) 68. C/Trophy: J Kenessey (30) 68 cb.

   BRIGHT: Stableford A: R Williams (17) 34. B: J O'Shea (20) 37.

   BRIGHTON: Mxd Stableford: T Tesoriero (22) 41. Hole-in-one: T Tesoriero at 3rd.

   CAMBERWELL: Stableford A: J Miles (23) 42. B: L Taylor (35) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: D Crowe (5) 41. B: M Tierney (20) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G Hastings (19) 38.

   CASTLEMAINE: Stableford A: M Bottomley (11) 37. B: A Stevenson (21) 35.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: D Dunford (10) 35. B: J Heard (12) 37. C: M Humprhries (21) 36.

   CHELTENHAM: Medal: I Goulding (25) 1 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stroke Waverley: M Mackenzie (27) 67. Stableford Churchill Park A: T Slotts (27) 42. B: W Bennett (27) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: G Franklin (23) 37 cb.

   COHUNA: Stableford: G Yates (20) 38.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Newton (10) 41. B: R James (16) 42. C: R Richards (32) 43.

   COROWA: Stableford: G Steed (19) 38.

   CRANBOURNE: Women Team: V Fowler (29) P Taylor (27) J Gorog (27) 97. 9-hole Stableford: V Moore (25) 22.

   CURLEWIS: Women Stroke: K Dellar (East Geelong) 76. Hcp: B Stinchcombe (Beeac 32) 71.

   EASTWOOD: Stableford: A: J Russell (8) 38. B: R Smith (20) 36 cb. C: D Evans (22) 38. W: S Reidy (23) 26.

   FLINDERS: Stableford A: N Cavanagh (6) 40. B: P Redley (16) 39 cb. C: T Langley (22) 43.

   GISBORNE: Stableford A: T Stotten (15) 34. B: T Power (21) 32 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: C Jordan (22) 66.

   GREEN ACRES: Medley Stableford: B Fletcher (25) 37 cb. Women 4B: H Judge (14) S Lucas (26) 8 up.

   GROWLING FROG: Women Stableford div 1: E Ralston (28) 28. Div 2: J Eury (31) 30.

   HILL TOP TATURA: Stableford: F Hill (20) 40.

   HORSHAM: Women Stroke A: M Taylor (12) 75. B: J Krahe (24) 75. C: M Reinheimer (29) 76.

   HOWLONG: Stableford A: E Tanirau (18) 36. B: T Jelbart (22) 40.

   HUNTINGDALE: Par: J Mulquiney (9) 3 up cb. W: A Kim (28) sq cb.

   IVANHOE: Women Stableford: C Moore (32) 30.

   JUBILEE WANGARATTA: 9-hole Stableford A: A Sands (12) 20. B: M Tanner (21) 17.

   KERANG: 4B: A Free (16) D Ellwood (22) 50. W: J Marshall (33) S Jenner (28) 47. Hole-in-one: F Cianci at 9th.

   KEW: Stableford: P Raftery (30) 37 cb. W: S Wade (20) 41. 9-hole: J Stearne (31) 18.

   KINGSTON HEATH: Women Stableford: A: A Forbes (19) 33 cb. B: A Parsonson (26) 37. C: E Rickards (28) 33.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: R Crow (13) 39. B: R McCullagh (24) 41. C: D Griffiths (32) 42.

   LANCEFIELD: Veteran Stableford A: J Ioannidis (16) 33 cb. B: J Wilson (23) 38.

   LEONGATHA: Stableford A: M Thomas (1) 33 cb. B: S Fisher (16) 37. C: A Roberts (32) 33 cb.

   MALVERNDALE: Women Foursome: H Prohasky D Avery (39) 72.

   MANSFIELD: Stableford A: W Parsons (15) 39. B: T Tehan (25) 36. Gold: P Healy (29) 33.

   MEDWAY: Stableford A/Trophy: G Bastian (9) 42. B: C Grey (15) 41. C: G Carr (21) 41.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke A: R Vosti (16) 68. B: S Culakovski (20) 71. C: M Manton (35) 66.

   MELTON VALLEY: Stableford A: W McKenzie (11) 43. B: B Handley (20) 42. O-55 9-hole: B Robinson (8) 23.

   METROPOLITAN: Stableford: D Farquharson (3) 35.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: J Rowe (27) 34. W: K Brock (45) 31.

   MORACK: Women: Stableford A/Grandmother's Trophy: R Mackwell (24) 38. B: B Frederiksen (39) 35.

   MURRAY DOWNS: Stableford Gold A: B Lacey (10) 34. B: G Weybury (33) 38.

   NEWRY: Veteran Stableford A: G Shingles (12) 38. B: J Dezaayer (22) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: S Bullen (24) 39. B: R Thompson (25) 35.

   OAKLEIGH: Veteran Stroke A: W Falloon (7) 28. B/Medal: F Gabriel (11) 30 K Cook (12) 30 N Coon (12) 30 to playoff.

   PAKENHAM: Women Stableford div 1: L Tibble (29) 27. Div 2: N Kerslake (44) 17. Medal: K Jones (21) 23.

   PATTERSON RIVER: Stableford: T Lucas (29) 39. Women Stroke A: N Batten (18) 72. B: S Robbins (28) 70.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: D Adam (36) 39. Women Stroke: A: S Robertson (21) 74. B: J Braden (24) 74. C: K Fleming (30) 83. Medal: J Braden (24) 74 cb.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: I Samuel (29) 38.

   PORTARLINGTON: Stableford: N Evans (16) 41. W: J Rowe (14) 33.

   PORTLAND: Stableford A: D Burke (10) 37. B: G Dawson (20) 39.

   PORTSEA: Mxd Stableford A: P Stack (15) 40. B: M Swift (22) 41. Hole in one: T Jewell at 2nd.

   RICH RIVER: Stableford East A: J Ridge (12) 40. B: D Wilson (16) 44. C: J Bowman (23) 41.

   RINGWOOD: Women 4B: D Seehusen (39) P Brown (29) 53.

   RIVERSDALE: Stroke A: A Beech (9) 70. B: C Helfrich (15) 66. C: M Chitterden (23) 64. Stableford: N Maginnes (32) 38.

   ROSANNA: Team: G Ward (10) K Whiston (19) J Burns (18) R Henderson (14) 101.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Par South A: L Croft (23) 2 up cb. B: P Wallace (39) 1 down.

   ROSEBUD PARK: Medal: M Skehan (16) 65. Scr: B Dorset 78.

   ROSSDALE: Stableford: K Saber (34) 46.

   ROYAL MELBOURNE: Par West: M Crellman (15) 2 up. East: C Baillieu (2) sq.

   SANDHURST: Stableford North A: N Sridhar (9) 37. B: J Fah (18) 38. C: J Noseda (22) 37.

   SHEPPARTON: Stableford A: P Shemshedin (12) 39. B: M Hanna (21) 40.

   SPRING PARK: Stableford: B Caulfield (20) 39.

   SPRING VALLEY: Stableford A: K Mico (10) 34. B: B Burrows (19) 34. C/Medal: J Carlson (12) 35. Women A: J Bevan (18) 36. B: J Phillips (27) 38.

   STRATHALLAN: Women Medal: S Cassidy (16) 73. 9-hole Stableford: W McQuillan (34) 16.

   SUNSHINE: Stroke A: P Williams (11) 70. B: B Mitrevski (17) 66. C: N Ly (23) 71 cb.

   THE DUNES: Stableford: T Higginbottom (18) 35. The Cups: J Black (37) 34 cb. Snr 9-hole: S Peters (33) 16.

   THE HERITAGE: Women Stableford St John A: M Leung (18) 26. B: E Sofo (30) 26. C: L Newman (33) 27.

   THE NATIONAL: Stroke Moonah: G Tilling (16) 70. Medley Stroke Long Island: I Curnow (25) 68.

   THE SANDS TORQUAY: Women Par: D Tattersall (15) 4 up.

   TIRHATUAN: Medal: D Johnson (22) 75.

   TRENTHAM: 4B: B Penrose (12) K Sheedy (20) 47.

   VICTORIA: 4B: P Ficken (8) K Burch (8) 44. Indiv: N Buck (1) 40. White: G Upton (25) 37. W: L McLaren (31) 38.

   WANGARATTA: 9-hole Stableford: H Tate (29) 17.

   WARRAGUL: Stableford A: P Wilkin (21) 40. B: B O'Neill (23) 36.

   WODONGA: Women Stableford A: V Beehan (21) 36. B: C Maddison (23) 36.

   WOODLANDS: Par A: M Smith (8) 1 up. B: P Meehan (17) 1 up cb. C: S Frazer (35) 3 up. W: K Caridakis (8) sq.

   YARRA VALLEY: Stableford: G Murley (26) 40.

   YARRA YARRA: Stableford: G Willetts (21) 40 cb. Yellow: B Cirej (31) 38.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: J Clayton (27) 37. W: P Spencer (20) 35.


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia