Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: S Taukilo (4) 19.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: B Grazules (9) 42. B: A Taylor (18) 38.

   AXEDALE: Stableford div 1: J Richardson (13) 43. Div 2: G Kerr (20) 44. Div 3: B Perkins (27) 40. 54-hole Trophy: D Lubke (22) 113.

   BACCHUS MARSH: Stableford: M Dickson (10) 41 cb.

   BARWON HEADS: Stableford: M Palmer (14) 40. Red: B Merriman (17) 43. W: M McIvor (25) 40. Green: N Doncaster (43) 36.

   BENALLA: Women Stableford A: B Dobson (17) 37. B: A Briggs (28) 34.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: W Jame (26) 46.

   BOX HILL: Stableford A: B Clark (11) 40. B: J Reddock (19) 39. C: M Ransom (27) 42. D: D Dallimore (29) 37.

   BRIGHT: Stableford: K Collier (19) 43.

   BRIGHTON: Stableford: C Meehan (9) 44.

   CAMBERWELL: Par A: A Leggett (21) 5 up cb. B: D Cardamone (30) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par A: T Crowe (9) 8 up. B: G James (25) 4 up cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G McQuillan (12) 38.

   CENTENARY PARK: Mxd Ambrose: J Hoy N Stickland L Bremner T Donald (8-1/8) 57-7/8.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: A Charmings (14) 38. B: T Farrar (21) 39. C: G Goodwin (22) 41.

   CHELTENHAM: Stableford: J Graham (13) 39.

   CHURCHILL PARK: Stableford: A Bennie (15) 43. Snr: R Curren (31) 42.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: J Gati (25) 42.

   COBRAM BAROOGA: Stableford West A: P Hollands (16) 42. B: T Munro (26) 40. W: E Weisniewski (17) 35.

   COHUNA: Stableford: H Bird (20) 44. Hole-in-one: B Majick at 11th.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Martin (12) 44. B: M Umbers (18) 43. C: P Cahill (26) 45.

   COROWA: Stableford: J Taylor (11) 43. W: C Linklater (32) 35.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: S Cowle (22) 40. B: B Bejer (26) 40.

   DENILIQUIN: Women Stroke: J Hussey (28) 70.

   EASTWOOD: Stableford A: T Badrock (10) 42. B: C Fildes (13) 39. C: D Jenkins (24) 38. W: C Birney (29) 33. Women Snr 12-hole: P Lemon (41) 25.

   FLINDERS: Par A: P Armstrong (14) 2 up. B: A Robinson (17) 2 up. C: N Brasch (26) 4 up. Women Par: B Plaisted (23) 2 up.

   GARFIELD: Stableford A: W O'Hara (16) 41. B: N Watson (26) 40 cb.

   GISBORNE: Stableford A: F Tadic (11) 43. B: R McKibbin (17) 39 cb. C: R Scown (23) 42.

   GLEN WAVERLEY: Par A: A Brown (16) 1 up. B: C Mitchell (34) 3 up.

   GROWLING FROG: Women Stableford div 1: P Sellers (24) 35. Div 2: H Hulett (37) 33.

   HILL TOP TATURA: Stroke: A Serra (18) 68.

   HOWLONG: Silvercolts Stableford A: M Walter (15) 45. B: J Van Nispen (24) 41. C: N Yates (33) 46.

   HUNTINGDALE: Stableford: D Kinder (23) 41. W: M Kelly (36) 36 cb.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stroke: A Mitchell (13) 74.

   KEW: Stableford: P McCrone (16) 43. W: L Barnes (31) 39 cb. Snr 9-hole: B Llewellyn (34) 24.

   KILMORE: Stableford: K Frost (11) 36.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: P Nicholas (17) 40. B: P Robinson (32) 40.

   LANG LANG: Stableford: D Bertolotti (19) 40.

   LEONGATHA: Stableford A: R McRobert (14) 37. B: A Borg (19) 37. C: A Sperling (24) 37.

   MANSFIELD: Stableford div 1: O Shaw (9) 41. Div 2: N Jones (23) 43. Gold: B Curtis (24) 43. Women 9-hole: B Skinner (28) 18.

   MEDWAY: Stableford A: M Davidson (9) 41. B: R Madden (16) 44. C: P Vosti (21) 46.

   MEENIYAN: Stableford: B Betts (33) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: D Oreo (18) 3 up. B: S Culakovski (19) 4 up. C: G Patterson (35) 4 up.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: B Lloyd (17) 33.

   MENTONE: Women Team: S Simpson (43) L Mann (33) J Roberts (25) L Doutch (34) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: P Kearns (15) 44.

   MOONAH LINKS: Stableford A: M Altmann (4) 40 cb. B: A Barry (26) 40 cb.

   MOOROOPNA: Stableford: K Bover (18) 44.

   MURRAY DOWNS: Par A: J Thompson (10) 1 up. B: G Slater (24) 3 up.

   NEANGAR PARK: Par A: P Scown (14) 6 up. B: A Hughson (36) 5 up.

   NEPEAN: Women Trophy A: P Price (18) 43. B: J Freidin (32) 36. C: S Frankl (38) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: A Villani (17) 38 cb. B: L Robertson (35) 40.

   NUMURKAH: Stableford: A Macfadyen (23) 42.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole 4B Stroke: T Farrar (9) M Stephens (14) 24.

   PARKVIEW: Women Stableford: A Smale (43) 45.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Mobbs (13) 44. Women A: H Phipps (20) 36. B: P Dwyer (26) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North: M Hosking (16) 40. Women Foursome: K Neuhold P Thorpe bt C Streader J Hill 3-2.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: P Crothers (8) 39.

   PORTARLINGTON: Stableford: M Gordon (18) 44. W: J Peppard (16) 35.

   PORTLAND: Stableford A: D Burke (8) 40 cb. B: I McDonald (18) 41.

   PORTSEA: Stableford A: T Richards (10) 40. B: N Pope (16) 42. C: P O'Connor (29) 40 cb.

   RACV HEALESVILLE: Par: H Vaughan (15) 3 up.

   RICH RIVER: Stroke A: J Ridge (11) 68. B: E Grumont (14) 65. C: C Tabone (23) 68.

   RINGWOOD: Women Team: Captains 10 bt Presidents 9. 9-hole Veteran Stableford: P McLaws (25) 22.

   RIVERSDALE: Par A: C Parkinson (12) 1 up cb. B: M Lockwood (17) 6 up. C: H Smith (21) 3 up cb.

   ROSANNA: Stableford A: G Cuff (9) 43. B: G Duncan (16) 40. C: E Oehlmann (29) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford East A: S Giles (22) 38. B: J Price (43) 40.

   ROSEBUD PARK: Par: R Beaton (22) 3 up.

   ROSSDALE: Stableford: I Burt (16) 41 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: M Boland (17) 38. West: M Creelman (13) 41.

   SANDHURST: Stroke A: T Barry (8) 71. B: T Green (13) 67. C: A Thomas (21) 67.

   SETTLERS RUN: Stableford: R Smith (21) 41. W: J Anderson (23) 41.

   SHEPPARTON: 4B: D Grafton (21) C Zeeno (12) 14 up.

   SOUTH PINES: Women 4B Agg: R Saul (21) V May (24) 60.

   SOUTHERN: Stableford: D Marsh (33) 47. W: J Parton Carro (45) 42 cb.

   SPRING PARK: Par: B Thomas (11) sq.

   SPRING VALLEY: Women Stableford A: T Hagarty (20) 35. B: R Martin (25) 39.

   STRATHALLAN: Women Stableford: L Gorey (23) 37. Snr 9-hole: W McQuillan (32) 17.

   SUNSHINE: Par A: R Te Paa (3) 1 up. B: T King (14) 4 up. C: P Ellis (28) sq cb.

   THE DUNES: Women Stableford div 1: T Stewart (14) 38 cb. Div 2: R Moore (26) 38. The Cups div 1: S Barlow (15) 35 cb. Div 2: P Flood (33) 40.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: P Goodwin (5) 40. Long Island: J Bauman (13) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Ambrose: D Smith G Saunders (6) 63. W: S Stewart S Browne (6-1/2) 68-1/2.

   TORQUAY: Veteran Stroke: P Atherden (Anglesea 20) 65. Scr: J Richards 81. Women Stableford: J Laidler (26) 39.

   TRENTHAM: Stableford A: C Wilson (10) 42. B: M Hinneberg (21) 45.

   VICTORIA: 4B: G Shanks (14) J Marchese (19) 50. Indiv: J Marchese (19) 45. White: J Nathan (27) 36 cb. W: A Cosgriff (27) 39.

   WARRAGUL: Women 4B: D Sanders (41) K Golding (16) 49.

   WATSONIA RSL: Stroke: T Morris (36) 66.

   WERRIBEE PARK: Par A: W Kennedy (9) 3 up. B: B Koto (17) 4 up. C: D Fish (28) 7 up.

   WONTHAGGI: Stableford: G Callister (27) 43. Snr 9-hole: D Brown (18) 20. Hole-in-one: D Crellin at 2nd.

   WOODLANDS: Stableford A: W Drummond (6) 41. B: S McCormack (14) 38. C: R Squires (31) 41.

   YALLOURN: Stableford A: W Jones (13) 43. B: P Cunningham (19) 42.

   YARRA VALLEY: Stableford: E Tricone (27) 42.

   YARRA YARRA: Stableford: M Slade (14) 40. Yellow: B Cirej (31) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake A: J Colla (19) 44. B: G Cunningham (26) 45. Murray A: D McGrillen (16) 45. B: P Kyriakou (28) 40 cb. Veteran 9-hole 4B: N Knott (9) J Borg (12) 4 up. Red: M Birchall (10) C Rosser (7) 5 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: L Ramadge (10) 42. W: J Woodham (22) 29.


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia