Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday


 





 











ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Carvalho (6) 18.







  ANGLESEA: Women: Par: A: A Stokes (17) 1 up. B: W Callahan (27) 2 up. C: P Ledgerd (35) 3 up.







  APOLLO BAY: Women: Stableford: A: M Smith (22) 30. B: J Dodds (37) 27.







  AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: T Phelan (12) 40 cb. Div 2: S Whitty (20) 39 cb. Div 3: D Yum (24) 42.







  BACCHUS MARSH: Men: Stableford: White: N Carboon (25) 42.







  BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Oct: A: R Lucas (9) 70 cb. B: G Bell (14) 71 cb. C: D Formby (29) 68.







  BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D Wilkinson (11) 41. Div 2: B Venn (20) 42. Div 3: N Dutton (30) 42.







  BARWON HEADS: Men: Stableford Black: P Duffield (12) 35. Women: Par: H Fitzpatrick (20) 2 up.







  BAY VIEWS: Men: Stroke: Medal Oct: R Waterfall (32) 71. Scr: J Martell 83 cb. Hole in one: B Hutton at 17th.







  BENALLA: Women: Stroke: A: H Crilly (12) 70. B: M Brown (23) 71. C: L Mason (29) 71.







  BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A Mclellan (16) 44.







  BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: G May (11) 41. B: A Farnfield (23) 41. C: J Shelley (31) 40.







  BRIGHTON: Mxd: Stableford White: K Brown (15) 40.







  CAMBERWELL: Men: Stableford: A: J Chandler (21) 38 cb. B: W Strangwick (26) 40.







  CARDINIA BEACONHILLS: Medley: Stableford: A: R D'Arcy (12) 41. B: R Mittra (29) 42 cb.







  CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stroke: Ambrose: G Macdonald (16) W Berger (5) 65.75.







  CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: H Domanski (16) 38. B: R Tingay (25) 35.







  CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: J Fraser (21) 43. B: P McMillan (32) 43. Women: L Trinder (25) 41.







  CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: B Coxall (18) 39. B: B Hosking (26) 39. C: H Page (26) 39.







  CHELTENHAM: Men: Stableford: G Bird (20) 42.







  CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Rowville: G Huggins (23) 66 cb. Stableford: Endeavour Hills: W Bennett (28) 40 cb.







  CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: P Nicholas (29) 42.







  COHUNA: Stableford: I Ridgway (18) 39.







  COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Port (10) 41. B: B Dart (14) 41. C: E Mann (23) 40 cb.







  COROWA: Men: Stableford: T Vonarx (0) 39 cb.







  CRANBOURNE: Women: Stableford: 3B Agg: R Gelbart (24) M Goldsmith (35) M Ahern (20) 81.







  DEVILBEND: Women: Stableford Bowl: K Morley L Anderson 44.







  EASTWOOD: Men: Stroke White: A: B Hanley (2) 68. B: R Bartholomeusz (20) 69. C: G Getto (25) 68 cb. Women: Stroke: M Bradley (30) 74.







  GARFIELD: Men: Stableford White: A: I Archer (6) 38. B: T Hockley (25) 37.







  GISBORNE: Men: Stroke: A: J Rogan (5) 70 cb. B: N Morgan (16) 71 cb. C: G Trewhella (20) 67. Hole in one: D Newton at 16th.







  GREEN ACRES: Women: Stableford: Team: H Maguire (35) K Cameron (42) A Leith (25) S Leong (34) 126. Men: Stableford White: B Fletcher (28) 36.







  HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Medal: D Pianta (5) 67.







  HILLTOP TATURA: Stableford White: G Coleman (35) 43.







  HORSHAM: Women: Stroke: Salver: A: L Jakobi (10) 74 cb. B: M Moore (24) 69. C: L Gladigau (33) 71.







  HOWLONG: Men: Stroke White: A: G Shannon (14) 65. B: J Van Nispen (23) 65. C: K Donovan (28) 65.







  HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Murphy (23) 40. Women: M Craigie (11) 39.







  IVANHOE: Women: Stableford: 4B: C Ghiri-Dionisio (33) Y Clarke (45) 47.







  JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: R Grealy (32) 38.







  KERANG: Men: Stableford: 4B: R Schultze (25) G Williams (19) 48. Women: J Waterson (23) D Henderson (40) 45.







  KEW: Medley: Stableford: J Barbounis (20) 41. 9-hole: J Burkhalter (34) 21.







  KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: N Wilson (15) 39. B: E Appleby (26) 36. C: J Williamson (35) 36. Stroke: Veteran Women: A Scr: L Brown (3) 167. Stableford: J Williamson (35) 61.







  KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke White: A: W Ferguson (13) 55. B: M Baker (15) 52. C: F Roberts (20) 52. Scr: P Barrette 64. Women: Stroke: A: M Tucker (15) 69. N King (19) 56. B: L McLean (21) 50.







  LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: B Fry (15) 39. B: G Naylor (32) 38. Women: Stableford: Div 1: P Wallis (25) 40. Div 2: S Toseland (39) 35.







  LEONGATHA: Stableford: A: N Wardle (10) 36. B: D Vorwerg (20) 33 cb. C: G McGrath (31) 35.







  LONSDALE: Stableford: A: B Ure (12) 45. B: W Champ-Hall (21) 45. C: W Anderson (24) 39.







  MAFFRA: Women: Stroke: Medal Oct: A: J Pusmucans (22) 72. B: J Murray (23) 68.







  MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: M Walsh (12) 41. Div 2: G Morris (18) 40. Div 3: P Hunt (34) 42. Gold: K Millott (33) 34.







  MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: M Bishop (10) 43. B: A Ellis (14) 43. C: P Barnard (19) 41.







  MEENIYAN: Mxd: Stableford White: D Dennehy (18) 39.







  MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: V Papp (11) 67. B: B Lawless (20) 64. C: T Parker (31) 66.







  MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: J Stantin (9) 20.







  MENTONE: Women: Stableford: Irish Team: M Cole (23) J Hunt (28) M Johnson (45) J Watts (26) 96. 9-hole: P Bastin (40) 16.







  METROPOLITAN: Stableford: C Jensen (15) 38.







  MIRBOO NORTH: Stableford: A: N Whitelaw (13) 33. B: R Pentland (22) 35.







  MOE: Stableford: A: M Donaldson (14) 41. B: S Cunningham (20) 39. C: W Toet (30) 45.







  MOOROOPNA: Stroke White: G Blick (14) 68.







  MORACK: Women: Stableford: A: M Cooke (26) 35. B: C Walker (36) 38. C: A Osner (39) 34. Grandmothers Trophy: B: C Walker (36) 38.







  MYRTLEFORD: Stableford: M Ray (35) 37.







  NEWRY: Veteran: Stableford: A: B Morgan (19) 41. B: N Bennett (24) 37.







  NORTHERN: Women: Stableford: A: C Potter (18) 39. B: D Reardon (33) 38.







  NUMURKAH: Women: Stableford: 4B: K Sutton (17) E Bain (19) 43 cb.







  OAKLEIGH: Veteran: Stroke: Medal Oct: A: F Gatt (8) 28. B: M Mann (15) 31.







  OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: R Kelly (11) 38. B: B White (21) 39.







  PAKENHAM: Women: Par: S McGrath (31) sq.







  PATTERSON RIVER: Stableford: M Connolly (30) 43. Women: Stroke: A: J Maggs (17) 75. C: W Pickering (35) 77. Medal Oct: B: L Duncan (26) 74.







  PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula Composite: A: G Rew (16) 36. B: R Brasher (28) 33. C: M Isaacs (32) 33. Men: A: K Doherty (12) 38. B: P Anthony (20) 40. C: P Dempsey (26) 33 cb.







  PHILLIP ISLAND: Stableford White: D Sleigh (31) 42.







  PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: P Newland (11) 40 cb. B: R Korb (19) 40. Women: S Dall (29) 35 cb.







  PORTSEA: Men: Stableford White: A: P Kerin (12) 37 cb. B: J Smith (26) 40.







  RACV HEALESVILLE: Stableford: P Gebert (21) 40.







  RANFURLIE: Men: Stableford White: A: M Tusitala (5) 37. B: R Boyce (15) 38.







  RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: D Kelly (9) 41. B: T Hay (14) 44. C: D Wilson (21) 47.







  RINGWOOD: Women: Stableford: A: P Brydon (21) 38 cb. B: L Haylock (29) 40. 9-hole: B Storey (34) 19.







  RIVERSDALE: Men: Stroke White: A: C Wang (11) 68. B: B Sullivan (14) 69. C: M Brown (22) 68.







  ROSANNA: Men: Stableford: A: S Mascoulis (8) 42. B: G Driscoll (17) 39. C: I Cameron (21) 38. D: J Illingworth (25) 40.







  ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: A Scanlon (26) 35. B: J Ching (35) 33. Mxd: 9-hole: North: M Tate (42) 21 cb.







  ROSSDALE: Men: Stableford White: G Ruthven (18) 39.







  ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: J McMillan (11) 37. West: N Batrouney (24) 40.







  SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: M Duggan (36) 21. P Neligan (10) 19. Women: M Johns (19) 18. S Kirkpatrick (29) 16.







  SANDHURST: Men: Par: Champions: A: J Moon (5) 2 up. B: G Hernandez (19) 3 up.







  SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: J McKinna (21) 41.







  SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: E Flanagan (15) 40 cb. B: L Gould (18) 40.







  SOUTH PINES: Women: Stableford: C Neate (29) 31.







  SPRING PARK: Men: Stableford: B Rai (20) 34.







  STRATHALLAN: Men: Stableford: 4B: B Box (27) B Adams (29) 48. Mxd: J Skimbirauskas (22) J Skimbirauskas (29) 48.







  SUNSHINE: Men: Stroke White: A: D Brierty (11) 64. B: B Marr (15) 64. C: J Meilak (30) 68.







  THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: A Heine (42) 19. J Wright (41) 37. The Dunes: Div 1: M Elson (7) 33. Div 2: K Plaisted (36) 37.







  THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: M Ghirardello (15) 37. B: K Tjangdjaja (28) 37. C: A Hamilton (32) 37.







  THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: A Dunne (7) 72.







  THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: M Trevena (44) 36.







  TRARALGON: Mxd: Stableford White: G Ferrel (24) 44.







  TRENTHAM: Stableford: 4B: H John (14) 46. P Speakman (23) 46.







  VICTORIA: Men: Stableford: A: R Wakeham (10) 42 cb. B: B Simpson (13) 42. C: K Oliver (30) 48. Women: J Simpson (21) 37 cb.







  WANGARATTA: Women: Stableford: A Watson (39) 34. E Madden (28) 32 cb. S Miller (40) 32 cb. 9-hole: S Chatfield (15) 20 cb. G Townsend (28) 20 cb.







  WARRAGUL: Men: Stableford: A: C Morris (13) 38. B: P Wilkin (19) 40.







  WATSONIA RSL: Stableford: T DiFazio (22) 37 cb.







  WERRIBEE PARK: Men: Par 4B: White: A: D Burt S Kerr 10 up.







  WODONGA: Women: Stableford: A: G Strang (22) 36. B: M Moulton-Ware (34) 46.







  WONTHAGGI: Men: Stableford: I Baker (2) 39. Snr 9-hole: S Tiziani (17) 17.







  WOODLANDS: Men: Par White: A: G Allan (0) 3 up. B: C Kalogirou (18) 8 up. C: R Walsh (22) 3 up cb.







  YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Whyte (14) 41.







  YARRA YARRA: Men: Stableford: G Roosen (18) 41. Snr: P Wooldridge (34) 34.







  YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: B Hennessy (6) 39. B: B Hore (17) 41. C: K White (28) 39. Murray: A: S O'Sullivan (15) 41. B: R Partridge (17) 42. C: E Holder (29) 36.







  YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: 9-hole: S Hollibone BLUE (11) 27. J Old RED (13) 35.







  YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: L Ollaik (30) 33. Men: D Maudsley (26) 38.







 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia