Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: R Hibben (8) 16.

   ANGLESEA: Women: Stableford: 3B Agg: J Buchholz (22) I Karpala (22) B Stephens (22) 92.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: M McGonegal (2) 39.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Aug: A: M Elliott (13) 71. B: M Hellessey (19) 69.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: R Thompson (16) 40. Div 2: R Hobbs (17) 44.

   BARWON HEADS: Women: Par: S Ludlow (19) 2 up.

   BAY VIEWS: Men: Stableford: J Martell (11) 39.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: D Nolan (24) 37.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: C Jackson (10) 43. B: P Jolly (20) 45. C: J Chapple (32) 40.

   BRIGHT: Men: Stableford: J Forbes (19) 35.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford Irish Team: D Shutler (15) 80.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: J Chandler (22) 3 up. B: G Comer (30) 1 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A Ottaway (10) 40.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: J Whitlock (24) 37.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: J Segota (27) 43. Women: B Lacey (37) 35.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: D Gellie (10) 33. B: D Stapleton (16) 36.

   CHELTENHAM: Men: Par: K Stevens (14) 3 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: R Madden (34) 42. Women: Par: Rowville: V Mali (13) 2 down. Snr P Booth (21) 5 up.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: R Stringer (14) 39. B: B Raymond (20) 37. Women: S Vogel (+2) 36.

   COHUNA: Men: Stableford: K Crane (6) 42.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Craig (6) 40. B: J Quinn (13) 35. C: G Beattie (24) 37.

   COROWA: Men: Stableford: D Ward (14) 39 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: L Kowalski (26) 29.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: Ambrose: R Grusd A Landes B Bejer T Hanvey (11.4) 60.6.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: E Cass (13) 36. B: B Morgan (39) 36 cb.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: 4B: A: F Harrington (27) K Cathcart (41) 41.

   DEVILBEND: Women: Stableford: M Reeves (24) 28.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: P Elliot (8) 40. B: P Brickell (15) 36. C: D Anderson (28) 40. Women: J Coviello (25) 32.

   FLINDERS: Men: Par: A: A Robinson (13) 2 up. B: B Ricca (16) 2 up. C: T Langley (21) 5 up. Women: J Duboudin (36) 2 down.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Martin (11) 35. B: G Martin (28) 37.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: N Walford (10) 39. B: P Fraser (15) 36. C: C Paine (18) 35.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: W Zhao (8) 36. B: R Waymouth (24) 38.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: M Sheahan (11) 36. Women: A: J Cannell (28) 39. B: I Grigg (34) 34. Team: Kew bt Green Acres.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: S Ryan (16) 70.

   HEPBURN SPRINGS: Men: Stableford: 12-hole: A Bruno (12) 23.

   HILLTOP TATURA: Men: Stroke: J De Ieso (21) 68.

   HORSHAM: Women: Stableford: Silver Spoon: A: T Mills (17) 40. B: K Smith (22) 31 cb. C: L Gladigau (36) 37.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: N May (25) 37. Women: A Kim (29) 36.

   IVANHOE: Women: Stableford: A McNabb (32) 47. C Beet (27) 47.

   KERANG: Men: Stableford: T Turvey (13) 39.

   KEW: Medley: Stableford: P Moodie (13) 38 cb. 9-hole: I Brumby (21) 17 cb.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford: G McDonnell (32) 40.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: A Pullman (14) 35. B: W Pullar (24) 39. C: E Byrne (33) 37 cb. Hole in one: R Batten at 10th.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: M Wood (0) 37. B: B Watson (18) 41. C: P Barclay (30) 40 cb. Hole in one: B Jackson at 5th.

   LANG LANG: Men: Stableford: R Cameron (16) 39.

   LEONGATHA: Mxd: Par: A: A Sparkes (9) 2 down. B: K Smirk (18) 1 up. C: K Scott (33) 5 up.

   MAFFRA: Women: Stroke: A/Medal: R Walker (7) 72. B: J Vardy (21) 72. C: B Bates (45) 76.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Jul: J Cooper (34) 69. Stableford: Trophy: J Lukas (23) 36 cb. B: J Cooper (34) 37. C: D Avery (37) 35 cb.

   MANSFIELD: Men: Stableford: L Harcus (24) 37. Gold: G Lowry (30) 41. Women: Div 1: S Parsons (16) 17. Div 2: A Watkins (30) 15.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: H Silis (10) 38 cb. B: P Wagner (16) 42. C: T Dipietro (22) 37 cb.

   MEENIYAN: Men: Stableford: D McIntyre (14) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: S Tomac (18) 37. B: K Baker (20) 40. C: D Van Iersel (27) 37.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: J Myers (14) 21.

   MENTONE: Stroke: Foursome: B Kennedy S Kirkman (15.5) 92.

   METROPOLITAN: Par: J McBain (28) 3 up cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: G Shandley (14) 37.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: B Hobson (22) 39 cb. Women: J Perry (23) 29.

   MOOROOPNA: Medley: Stroke Trophy: C Van Zeist (8) 71.

   MORACK: Women: Stableford: A: E Dargan (27) 32. B: S Skym (35) 30. C: S Merrigan (39) 28.

   MURRAY DOWNS: Men: Par: A: G Mackay (14) 1 down. B: T Kap (17) 3 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: M Curtis (19) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: M Barnes (5) 39. B: D Hickey (26) 39 cb.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke: President's Trophy: A: P Price (18) 74. B: C Linklater (33) 72. C: J Quinn (35) 74. Stableford 9-hole: B McCann (38) 19.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: J Barnett (17) 37. B: D Bartlett (21) 40 cb.

   NORTHERN: Women: Stableford: Irish Team: A McCullough (45) M Montgomery (45) M Marchesi (38) R Perilli (45) 90.

   NUMURKAH: Men: Stableford: W Green (13) 38 cb.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: T Seneviratne (8) B Fitzpatrick (8) 32 to playoff. B: J Shields (12) B Rankin (13) M Paterson (12) 26 to playoff.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: T Sullivan (17) B Hare (28) B White (21) J Hudgson (20) 76.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: C Ansley (21) 44. Women: A: P Dwyer (23) 36. B: L Duncan (26) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: 4B: Peninsula South: M Seccull (23) L Boadle (28) 42. Men: Stableford: A: L Rowe (9) 39. B: G Watt (23) 38.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: J Fowler (2) 40.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: T Unwin (15) 40. B: B Stewart (18) 38 cb. Women: S Plummer (20) 39.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: K Rivett (9) 38.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: R Bowtell (9) 39. B: B Riley (18) 43.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Gosling (20) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: M Mcintosh (17) 39.

   RANFURLIE: Men: Par: A: I Laemmle (10) sq. B: M Kerin (16) sq.

   RICH RIVER: Men: Par 2B: West: N Toohey (20) S Trigwell (18) 12 up.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: P Brydon (20) 35. B: G Harrison (26) 34 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: J Kim (9) 42. B: D Jones (16) 39 cb. C: G Marshall (36) 43.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: H Keremete (6) 39. B: R Harvey (14) 43. C: R Illingworth (19) 38. D: P Slocombe (31) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: J Seadon (21) 35. B: L Kendall (29) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: R Anderson (18) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: P Denborough (10) 36. West: J Brookes (11) 36.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: N Wagland (14) 18. L Van Berkel (31) 18. Women: S Kirkpatrick (31) 15. J Cashman (16) 15.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: R James (5) 1 up. B: C Small (13) 1 up. C: J Sandon (28) 2 up.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: P Fryers (20) 41.

   SETTLERS RUN: Men: Par: J Pora (5) 2 up. Women: J Anderson (21) 3 down.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: A: R Toland (23) 75. B: V Hoyland (37) 76.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: M Sonnet (19) 42. Div 2: K Jorgensen (24) 36.

   SPRING PARK: Men: Stableford: W Foster (24) 37.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: Medal: A: H Peters (8) 71. B: B Ridd (37) 71.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Cassidy (14) 36. Snr 9-hole: J Price (37) 16.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: M Mootee (8) 39. B: I Candusio (14) 41. C: T Battaglia (29) 43.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: S Kennedy Roy (31) 15. S Bathurst (35) 30 cb. The Dunes: D Hudd (20) 35. A Stephens (15) 35. Mxd: J Leary (15) 31.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: R Ruth (21) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: M Hales (11) 37.

   TORQUAY: Men: Stableford: 9-hole: B Manning (16) 16. Women: C Rudd (19) 18 cb.

   TRENTHAM: Mxd: Stroke: 4B: R Sporton (15) I Broome (23) 63.

   VICTORIA: Men: Stableford: R Wakeham (15) 40.

   WANGARATTA: Women: Stroke: S Chatfield (16) 73. Stableford: 9-hole: W Holmes (43) 8.

   WATSONIA RSL: Stableford: F Favaro (23) 36.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: I Hovey (15) 70. B: R Kochevatkin (28) 70.

   WODONGA: Women: Stableford: T Quinlivan (17) 33.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Strong (18) 38. Snr 9-hole: K Bayley (10) 18.

   WOODLANDS: Par White: A: P McEniry (12) 3 up. B: G Connor (19) 5 up. C: R Moffatt (20) 2 up.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: G Doyle (30) 41 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: G Ward (20) 41. Yellow: G O'Neill (36) 29.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: A Durking (35) 39. Murray: A: R Hall (15) 37. B: T Perus (20) 37.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Par: 9-hole: K Williams (18) 4 up. S Hutchison (11) 1 down.

   YEA: Men: Stableford: Team Agg: J Aurisch (18) P Johnston (16) A Pell (10) 90. Women: V Butler (36) 32.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: G Gilzean (18) 36 cb. Women: D Cox (24) 32.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia