Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: K Turner (13) 14.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Ambrose: R Lockyer L Elliott J Stewart J Coombes (9) 64.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: D Leversha (17) 42. Div 2: F Harrop (31) 42.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: D Bristow (20) 36.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: P Lessels (13) 36 cb. B: I Templeton (17) 37 cb.

   BARHAM: Men: Stableford: A: S Wall (13) 37. B: B Eaton (25) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: J Gailbraith (17) 38.

   BENDIGO: Women: Stroke: Medal Jul: Medal: J Bilkey (9) 71. L Lindsay (28) 74 cb.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Davis (30) 39.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: M Gardner (14) 68 cb. B: J Burke (23) 65. C: R Ball (35) 69.

   BRIGHTON: Mxd: Par: J Henderson (15) 4 up.

   CAMBERWELL: Stableford: 4B Agg: J Chandler (24) A Robins (36) 71.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: J Simons (3) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: G Euhus (25) 3 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: T Strong (17).

   CENTENARY PARK: Men: Par: D Collins (33) 6 up. Women: L Bremner (25) 2 down cb.

   CHELTENHAM: Men: Par: J Heaton (19) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: B Mills (23) 41. Women: M Holden (30) 36. Endeavour Hills: T Davies (25) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: M Wakeling (24) 44.

   COHUNA: Men: Stableford: L Lucas (24) 42.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Pienaar (8) 35. B: P Milesi (14) 34 cb. C: R Wilson (31) 46.

   COROWA: Men: Stableford: B Hunt (11) 39 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: Z Giddings (18) 36 cb. B: N Patrizi (27) 35.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: Team Agg: C Fuller S Cohen P Grant 75.

   DEVILBEND: Women: Stableford: J Rosenbrock (22) 27.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G McGibbon (9) 35. B: B Bullock (16) 30. C: G Getto (25) 33 cb. Women: B Riches (35) 29.

   FLINDERS: Mxd: Stroke: Medal: A: I Holderness (12) 65. B: G Dedman (23) 70.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Perry (12) 40. B: C Hardy (20) 38.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: G Paterson (10) 36. B: P Kozicki (23) 46.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: P Borstelmann (19) 65 cb. B: D Stephen (23) 68.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: P Buchanan (10) 38. Women: A: B Holmes (28) 34. B: E Balaam (34) 33.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: N Bruce (13) 26.

   HILLTOP TATURA: Stableford: T Allen (17) 39.

   HORSHAM: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: T Mills (17) J Geue (33) 38.

   HOWLONG: Stableford: Veteran Men: A: N Brown (13) 41. B: L Ashford (20) 39. C: J Foley (29) 43.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: T Hoare (15) 40. Women: F Werdier (24) 30.

   IVANHOE: Women: Stroke: L Green (38) 66.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: Pinehurst: M Pane (26) D Murphy (8) 67.

   KERANG: Men: Stableford: J McNeil (27) 42.

   KEW: Medley: Stableford: R Sloan (32) 41. Stroke: T Sloan (17) 78. Stableford: 9-hole: P Blundell (31) 18.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Par: W Wood (19) 1 up cb.

   KILMORE: Men: Stableford: J Roberts (20) 32.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: 4B: D Kinnon (30) M Loughnan (25) 47.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: I McCleary (2) 39. B: A Bartlett (18) 37. C: G Scott (20) 39.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: A: P Prendergast (8) 37. B: T McDonough (19) 37. C: D Griffiths (32) 36.

   LANG LANG: Men: Stableford: N Welsh (22) 39.

   LEONGATHA: Stableford: A: M Thomas (1) 33. B: F Smedley (26) 35. C: C Sperling (35) 38.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: V McConnell (20) 39. B: D Lanigan (33) 36 cb.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: Trophy: A: M Pond (27) 34 cb. B: M Salmon (34) 38. C: M Watchorn (41) 37.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: S Wade (9) 38. Div 2: D Haslam (29) 40. Gold: G Lowry (31) 44.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: J Bartucca (4) 36 cb. B: V Roccisano (41) 41 cb. C: W McLaughlan (22) 39.

   MEENIYAN: Men: Stableford: B McGeary (14) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: R Loughnan (19) 33. S Toy (12) 32.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Bonnici (18) 35.

   MENTONE: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A: V Bolch (G) (26) 31. B: S Davis (29) 28. C: G Rankin (40) 32.

   MIRBOO NORTH: Stableford: P Draper (10) 35.

   MOE: Men: Stableford: A: K Jennings (15) 37. B: S Hibbs (21) 35.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: Legends: D Bennetto (5) 40.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: Trophy: V Kanizay (29) 43.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: C Hodgson (14) 34. B: J Goodley (21) 33.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: C Prowse (33) 32.

   NEANGAR PARK: Men: Par: A: T White (11) 4 up. B: J Vanderveer (26) 2 up cb.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stableford: A: T Killmister (17) 39. B: Y Lord (28) 33. C: M Naidoo (44) 33.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: P Duncan (17) 37. B: G Simpson (22) 39.

   NORTHERN: Stableford: Foursome: M Montgomery (45) M Marchesi (38) 37.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A Newby (19) 42.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: J Kelly (8) 32 cb. T Duggan (7) 32. T Seneviratne (8) 32. B: W D'Couto (15) 31. T Rankin (18) 32 cb. J Chadwick (18) 32.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: R Maxwell (15) 29. B: J Blake (24) 30.

   PAKENHAM: Women: Stableford: C Beard (33) 23.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: J Rae (23) 42. Women: A: A Clausen (20) 33. B: L Ellis (38) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stroke: Medal: Peninsula South: L Timms (25) 69. Jun: G Scantleton (24) 76. Men: Stableford: A: J Van Echteld (12) 39 cb. B: T Catchlove (21) 40. Women: Stroke: A: D McCartney (14) 70. B: L Timms (25) 69. C: S Badwi (36) 79.

   PHILLIP ISLAND: Medley: Stableford: R Davison (12) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: I Davis (26) 38. Women: C Noble (37) 32.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: P Kerin (11) 34 cb. B: S Thomson (16) 37. Men: B Riley (17) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: I Goldsmith (30) 35.

   RANFURLIE: Men: Par: A: R Kapitz (11) sq. B: G Cowasji (19) 1 down cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: A Eacott (11) 43. B: J Wagstaff (16) 39. C: I Hutton (35) 39.

   RINGWOOD: Women: Par: 9-hole: M Wells (37) 3 up. A: A Jayasinghe (20) 1 up. B: D Seehusen (31) sq.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: C Smedley (0) 37. B: M Hunter (18) 44. C: R Urquhart (35) 38.

   ROSANNA: Par: A: P Beecroft (13) 4 up. B: L Philippi (20) 3 up. C: K Welsh (22) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: N Geary (20) cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Par: J Martell (12) 4 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford: V Wotherspoon (8) 41. Hole in one: D Brown at 3rd.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par: West: S Corrigan (19) 4 up. East: N Noall (26) 3 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T McAdam (25) 18.

   SANDHURST: Men: Stableford: Medal: Champions: A: B Croaker (8) 38. B: T McAuliffe (11) 39. C: J Sapet (22) 37.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Trophy: R Chong (20) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: S Dawson (14) 36. Women: M Cooke (23) 26 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: D O'Callaghan (16) 40. B: P Stevenson (31) 44.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: J Parton (6) 37.

   SPRING PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Thomas (14) G Mason (31) P Frisken (22) 61.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: American Foursome: J Drysdale (24) R Martin (22) 78.75 cb.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Cassidy (13) 31. 9-hole: J Smith (34) 19.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: J Gale (5) 35 cb. B: L Chard (24) 38.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: 9-hole: P Nolan (23) 15 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: J Keegan (42) 15 cb.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: T Fraser (14) 31 cb. B: K Tjangdjaja (29) 33. C: S Hawker (32) 28 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: L Reade (22) sq. M Whitnall (32) 3 down.

   TRENTHAM: Par: A: G Durham (13) 6 up.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: A Gilchrist (12) G Dodd (22) 10 up. J Rotstein (23) 2 up. White: J Nathan (29) 2 down. Women: S Iafrate (20) 2 down.

   WANGARATTA: Women: Stableford: S Chatfield (16) 36 cb. 9-hole: G Townsend (28) 19.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: L Greening (12) 38. B: G Campbell (33) 38.

   WATSONIA RSL: Men: Stroke: R McGregor (19) 71.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: A Sandles (12) 40. B: J Hennessy (18) 38. C: R Nackashian (26) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Langford (3) 34. B: B Bilston (30) 35.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Linguey (15) 37. Snr 9-hole: D Brown (23) 18.

   WOODLANDS: Par: A: W Green (8) 3 up cb. B: C Fletcher (14) 3 up cb. C: J Pitts (25) 6 up. S Thomas (26) sq cb.

   YARRA VALLEY: Stableford: S Walker (17) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: R Krall (12) 41. Yellow: G McLeod (21) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: P Buckley (17) 39. Lake: A: G Moore (15) 41. B: B McCallum (22) 41.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: P Dowie (14) 20. S Rempec (7) 18.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Morris (2) 39. Women: L Gilzean (27) 29.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia