Golf Australia

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: R Hibben (9) 17.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74.

   AXEDALE: Men: Stroke: Div 1: I Martin (17) 65. Div 2: I Kerr (27) 69.

   BACCHUS MARSH: Medley: Stableford: White: J Eskdale (27) 3.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: B Symons (12) 36. B: T Jones (17) 36 cb. C: C Muir (19) 33 cb.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: R Watmore (3) 36. Div 2: E Whelan (22) 38.

   BARWON HEADS: Women: Par: A Furphy (27) 3 up.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: R Hira (20) 42.

   BOX HILL: Par: A: E Fitzwilliam (10) 4 up. B: T Tan (16) 5 up. C: D Fogarty (22) 2 up. D: J Romanis (30) sq.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: T Angus (20) 1 up. B: M Dwyer (24) 5 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: J Parker (15) 40. B: K Syphers (19) 36 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: J Angliss (13) 40.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: L Smith (12) 68.

   CENTENARY PARK: Men: Par: D Henderson (31) 4 up. Women: L Trinder (25) 1 up cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: N Clark (18) 38. B: F Kitchen (23) 38. C: S Hunt (21) 36.

   CHELTENHAM: Men: Par: J Burggraaff (15) 4 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Par: Endeavour Hills: A: G Fletcher (12) 1 up. B: G Ridley (23) 1 up cb. Rowville: P Watson (20) 3 up.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: T Cameron (2) 38. G Kelly (20) 37. J Daglas (3) 36. N Bown (17) 35 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: P Aston (17) 38. B: P Steenbuck (25) 39. Women: S Vogek (+1) 36.

   COHUNA: Men: Stableford White: D Peace (22) 38.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Hasthorpe (4) 39. B: D Leonard (16) 36. C: J Pearson (21) 38.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: J Pearsall (27) L Bennett (33) 36.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: J Magee (13) 46. B: J Hocking (22) 35.

   DEVILBEND: Women: Stableford: M Reeves (25) 40.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: A Young (12) 1 up. B: T Anderson (13) 1 up. C: R Tolsher (26) 2 up. Par: A: R Ball (17) 2 down cb. B: S Reidy (21) 1 down cb.

   FLINDERS: Mxd: Stroke: A: P Fatouros (9) 65. B: O Tiesdell-Smith (15) 67. C: J Young (23) 64. Men: Par: J Ford (24) 1 up.

   FOSTER: Men: Stableford: K Flett (10) 38.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: K Whitmore (15) 38. B: J O'Brien (20) 37.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: S Kourkoumelis (9) 41. B: D Tyquin (15) 42. C: R Sago (34) 40.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (20) 34. B: T Watson (33) 37 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: J O'Gorman (8) 36. Women: 9-hole: A: B Cummins (12) 20. B: C Giomi (26) 19. C: I Lipton (32) 17 cb. PM A: S Hockin (11) 18. B: R Dodd (27) 17. C: B Jones (43) 21.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: L Maxwell (8) 38 cb.

   HILLTOP TATURA: Stroke: A Serra (15) 68.

   HORSHAM: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A/Medal: K Strudwick (19) 38. B: J Krahe (25). C: V Eldrigde (32) 34.

   HOWLONG: Snr Stableford: A: C Hansen (17) 38. B: G Clarke (24) 37. C: I Rough (26) 35.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Lin (32) 39. Women: B Yang (27) 40.

   IVANHOE: Stableford: Captain's Trophy: M Devlin (24) 69.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford: B Slade (28) 37. Women: L Gent (27) 39.

   KERANG: Men: Stableford: G Williams (19) 41.

   KEW: Medley: Par: R Scholes (17) 2 up. Stableford: 9-hole: T Marshall (37) 19.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: S Wright (13) 38.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Foursome C'ship: Div 1: L Brown C Sayer bt T Marget S Thompson 3-2. Div 2: D Waller S Hogg bt J Cayzer S Jackson 1up. Par: A: J McLachlan (17) 3 up. B: H Rehder (27) 1 down cb. C: J Browne (37) 3 down.

   KOORINGAL: Men: Par White: A: N Massey (7) 3 up. B: T Hardeman (18) 6 up. C: T Barr (19) 5 up.

   KORUMBURRA: Stableford: R Rees (9) 37.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: R Sperring (12) 40. B: B Greer (20) 35. C: A Brown (28) 33.

   LANG LANG: Men: Stableford: B Sandiford (17) 39.

   LEONGATHA: Mxd: Par: A: N Hughes (11) 1 down cb. B: A Kuhne (17) 2 up. C: T Grace (29) 1 up.

   MAFFRA: Women: Stableford: 4B: M Wrigglesworth (24) J Gay (27) 41. N Pratt (30) L Dunsmuir (36) 40.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Ambrose: V McIlwaine H Prohasky (15.5) 66.5.

   MANSFIELD: Women: Stableford: 9-hole: A Watkins (30) 12.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: N Appleton (12) 41. B: L Blank (18) 37 cb. C: B Harding (21) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: B Lawless (18) 38 cb. B: K Baker (20) 36. C: R Oakley (31) 34.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Fischer (10) 35.

   MENTONE: Women: Stableford: A: J Hunter (25) 36. B: S Venner (34) 33. C: B Parossien (39) 35.

   METROPOLITAN: Par: Canadian Foursome: G Hayes (16) P Bray (6) 2 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Matthews (10) 37.

   MOE: Men: Stableford: A: K Clark (9) 38. B: G Brien (17) 37.

   MOOROOPNA: Men: Stableford Trophy: White: G Kittlety (21) 39.

   MORACK: Women: Stableford: President's Trophy: A: M Cooke (26) 32. B: G Carruthers (35) 30. C: A Crouch (39) 35.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: M Broz (30) 33.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: 4B: R Blake K Roberts 48.

   NEPEAN WOMENS: Stableford: A: A Thomas (23) 35. B: H Williams (33) 36 cb. C: M Naidoo (45) 21.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (15) 36. B: J Moulton (25) 33.

   NORTHERN: Women: Stableford Yellow: A: L Galtieri (8) 40 cb. B: S Hedley (37) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: F Gatt (8) 29. J Maniatis (7) 30 cb. T Seneviratne (7) 30. B: D Kittle (15) 28. M Paterson (12) 30.

   OLD BOYS SOCIAL: Men: Stableford: A: R Kelly (12) 34. B: B Hoyne (23) 24.

   PAKENHAM: Women: Stableford: H Aurish (34) 32.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: R Twite (13) 38. Women: Stroke: Foursome: L Ellis S Withey (17.5) 73.5. C'ship: R Thomas F Morris (7.5) 173.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Par: Peninsula South: A: E Tickell (14) 2 up. B: J Newham (29) 5 up. C: M Karlson (36) 2 up. Men: Stableford Black: A: J Taberner (7) 38 cb. B: I Kerr (22) 36.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Lang (18) 41.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: P Butcher (16) 38 cb. B: I Fraser (19) 44. Women: F Stone (32) 36.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: J Blacksell (22) 41.

   PORTSEA: Men: Stableford: Medal Jun: A/Medal: R Ashmore (11) 40. B: K Stevens (23) 38. Gold Medal: T Fatouros (32) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: P Carmody (23) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Purdie (14) 39.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: B Wheeler (8) 39. B: O Ashworth (18) 39.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: N Richards (7) 42. B: R Lewandowski (19) 42. C: P Smith (21) 46.

   RINGWOOD: Women: Par: A: J Hesketh (21) sq. B: P Perry (27) 3 up. 9-hole: B Armstrong (38) 1 down cb.

   RIVERSDALE: Stableford: A: T Munn (8) 41. B: D Carter (19) 43. C: W Dooley (25) 38 cb.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: G Sutterby (5) 41. B: G Chesser (14) 39. C: S Glendinning (20) 40. D: C Stabb (27) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: M Spackman (22) 34 cb. B: R Grogan (33) 35 cb. 9-hole: D Wilton (34) 18 cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: P O'Connor (17) 37 cb.

   ROSSDALE: Men: Par White: P Warden (27) 2 up cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford West: White: R Nicolson (29) 42. East: M Floden (15) 39.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: D Shaw (6) 21. I Glover (8) 17. H Angel (26) 17. L Foreman (11) 16.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford 9-hole: White: L Didham (32) 19.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: D McDonald (4) 39. B: B Saunders (11) 39. C: G Chuah (21) 35.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Trophy: K Zimbachs (23) 36. M Deayton (23) 35.

   SETTLERS RUN: Men: Stroke Medal Jun: Gold: A: G Palmer (13) 69. B: N Rose (19) 68. Women: Green: H Dunne (29) 77.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: B Davies (8) 38. B: W Caverzan (17) 42.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: American Foursome: G Sinclair Y Ward (25.5) 76.5.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: G Hughes (24) 39 cb. Div 2: M Stamford (42) 37 cb.

   SPRING PARK: at Glen Waverley: Men: Stableford: B Rai (22) 32. Stroke: 2B: B Thomas (13) P Sanger (30) 64.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: L Meadowcroft (14) 41. B: W Van Bakel (29) 39.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: M Mootee (10) 35 cb. B: T Wolczecki (16) 35. C: A Barbra (36) 34.

   TARRAWINGEE: Mxd: Stroke: 9-hole: L Grenfell (6) 34.

   THE DUNES: Women: Par: The Dunes: Div 1: S McLeod (25) 1 up. Div 2: N Tolsher (35) 6 up. The Cups: J McCallum (25) 1 up. Stableford: 9-hole: J Keogh (40) 18.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: S Vogt (15) 36. B: M Wong (25) 36. C: R Davies (33) 27 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: A Harvey (40) 41.

   TRENTHAM: Stableford: A: B Penrose (16) 37. B: M DeJong (24) 37.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: H Trakal (22) G Robinson (13) 10 up. P McGregor (27) 4 up. White: J Hammond (36) 1 down. Hole in one: D Tunnock at 19th. Women: S Iafrate (21) 3 up.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: R Fyfe (24) 37.

   WERRIBEE PARK: Men: Par: A: J Taylor (12) 3 up. B: B Hallinan (16) 1 up. C: N Johnston (21) 1 down.

   WODONGA: Women: Stableford: A: G Strang (22) 33. B: L Drew (31) 34.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Strong (18) 37. Snr 9-hole: R Hender (23) 20.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: A Cross (12) 38 cb. B: P Sutcliffe (19) 37. C: D Child (21) 39. Women: T Fothergill (19) 31.

   WOORAYL: Men: Stableford: A Kortekaas (11) 38.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: W Brocker (21) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: M Jackson (4) 40. Yellow: A Ellis (36) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: A Bult (13) 1. B: P Smith (23) 2. Par Lake: A: C Wenman (17) 5up. B: T Durkin (35) sq.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole 4B: D Hall (8) J Stevens (17) 24. D Dorgan (18) G Savage (10) 19.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: J Maxwell (13) 44.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia