Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: C McKenzie (9) 61. B/Medal: L Thomas (27) 57.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: M Willis (31) 41.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: T Sharp (11) 42. J Newell (31) 38.

   BARHAM: Mxd: Stableford: 4B: M Cook C Letheby 45. Men: C Veldman (27) 36 cb.

   BARWON HEADS: Men: Stroke Black: A: S Jones (13) 61. B: D Shier (22) 68. 36-hole: A Scr: J Owen (0) 148. S Jones (13) 133. Women: 9-hole: Yellow: A Scr: M Poole 56. D Johnston (12) 45. Men: Black: A: S Vederkley (14) 69. B: L Wordsworth (22) 66.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Wood (19) 42.

   BLACK BULL: Stableford: G Seymore (19) 43.

   BOX HILL: Stroke: A: J Edney (6) 68. B: C Thompson (21) 62. Women: L Adgemis (27) 76.

   CAMBERWELL: Stroke: A: C Monson (18) 67. B/Medal: L Underwood (22) 62. C: K Taylor (25) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: M Tarley (9) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Rowville: S Foster (13) 43. Women: Endeavour Hills: L Markby (34) 39. Men: V Sourintha (29) 38.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: 2B Agg: A: F Messner (16) R Messner (23) 65 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: K Crane (7) 38. Women: K Peace (21) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Nicholson (16) 42. B: G Kerr (21) 41. Women: P Werrett (38) 47.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Star Medallist: Black: E Meyerowitz (19) 37. Women: Stableford: M Withers (27) 32. Men: Stableford Black: A: M Ruben (9) 35. B: G Boland (17) 38. C: J Choong (21) 42. Women: Stableford: J Richter (34) 37.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: J Richards (21) 43.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: G Lehman (9) 67. B/Medal: T Johnston (15) 61. C: M Walker (32) 67.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: A Bidychak (23) 56.

   EASTERN: Stableford: South: C Charlot (8) 42. North: T Huang (36) 42. East: D Rattle (13) 39.

   EASTWOOD: Stroke: A/Medal: L Jensen (5) 65. B: C Young (19) 70. C: P Kirby (23) 67. Women: Medal: V Laurito (4) 69. Stableford Yellow: Y Xia (45) 36.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A Hartley (16) 35. Stroke: Cup: A McAuliffe bt T Buchanan 4-3.

   FINLEY: Men: Stroke: B Wilson (16) 66. Women: H Daniel (20) 69.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: N Mantini (11) 42.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Jusic (22) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A Gordon (11) 39. Women: B Glover (20) 35.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: C Matthews (26) 37. Men: P Heesterman (26) 40.

   HARP: Mxd: Stableford: A: F Lee Ack (14) 37 cb. B: I Mollasi (23) 38. C: L Thomas (36) 43.

   HEIDELBERG: Stroke: A/Medal: A Williams (12) 63. B: D Pickavance (14) 66. C: G Appriou (22) 63. Women: Medal: M Bolger (25) 71.

   HEYWOOD: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Rigg (24) A Rigg (10) 79.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Goodrope (22) 40.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Mescher (19) 39 cb. B: C Leong (23) 43.

   KOORINGAL: Stroke: A: N Martir (8) 70. B: A Thomas (15) 64. C: M Butler (22) 68. Women: Medal: V Bartlett (22) 72.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: A Bertram (29) 35 cb.

   LATROBE: Stableford: A: D Thomson (8) 38. B: W Connelly (15) 43. C: D Nguyen (21) 44. Women: A: A Justice (15) 35. B: J Pearson (40) 34. Jnr: Medal: J Perrin (14) 41.

   LONSDALE: Medley: Stableford: J Christophersen (30) 44.

   LORNE: Par: 4B: P Ironmonger (26) J Bliss (29) 10 up.

   MARYSVILLE: Stroke: Medal: R Jones (16) 70. Women: Medal: H Jenkins (20) 74.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: J Vorstenbosch (7) 71. B: S Merrett (13) 68. C: S Dawson (23) 67. 36-hole: A Scr: C Boucher 145. Hcp: A: J Vorstenbosch (7) 142. B: R Wilson (21) 139. Women: V Hackett (31) 70.

   NEPEAN: Stroke: A/Medal: T Wheeler (13) 61. B: R Robinson (17) 63.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: T Pratt (9) 41.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: Challenge: A: S Dewhurst (9) 4 up. B: F Kavanagh (18) 2 up. Women: A Warburton (20) 5 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: M Snaddon (28) 34 cb. Men: Stableford White: A: M Pietralla (8) 39. B: J Ruzicka (17) 41. C: T Greenall (24) 33. Peninsula Composite: A: T Gray (3) 38. B: S Jenkinson (18) 39. C: B Gibbs (31) 35. Women: Stableford: K McCullough (26) 37.

   PETERBOROUGH: Snr Stableford: J Brown (26) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Pilcher (9) 43.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: N Christides (9) 2 up cb. B: S Dillon (21) 6 up. Women: E Eichner (24) 1 down.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: M Yuen (15) 44. B: N Simoni (23) 44 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: F Wiley (14) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: D Meyer (14) 43. Women: J Eaton (20) 40.

   ROSSDALE: Men: Stableford: J Higgs (18) 40 cb. Women: S Ferguson (39) 35.

   ROYAL PARK: Stroke: Cup: M Boulton B McNeil (16) 54. Shield: S Headey B Headey (18.5) 63.5.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Smith (5) 41. B: J Sutton (12) 39 cb. C: J Pahlke (18) 39. Women: Stroke: Medal: K Curmi (14) 73.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: D Reddy (7) 3 up. B: J Roberts (16) 8 up. Women: J Templeton (27) 3 down.

   SETTLERS RUN: Par: A: A Chadwick (11) 5 up. B: A Haggett (13) 3 up. C: J Thomas (35) 5 up. Women: S Janssens (33) 2 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: M Felkel (30) V Hoyland (39) 47.

   SOUTHERN: Medley: Par: Div 1/Medal: A Stefanakis (13) 7 up. Div 2: D Griff (19) 7 up. Div 3: G Goss (27) 4 up cb.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: Irish Team: T Rodgers P Rodgers M Delahunty R Hsu 104. Men: A: L Vun (13) 40. B: L George (36) 45. Women: C Trist (39) 42.

   STRATHALLAN: Stroke: Medal: D Gibbs (30) 62. A: R Rezuk (13) 65. B: G Britton (17) 66. C: T Mahmoud (26) 69. Women: J Lumsden (29) 70 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: M Dean (0) 39 cb. B: C Simari (13) 40. C: A Bozikis (20) 41 cb. Women: B Karalis (31) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: C Baldock (17) 42.

   TOCUMWAL: Stroke: A: M Cooper (34) 68. B: K Morey (21) 66. C: P Maughan (34) 67. Women: N Whiteford (30) 77. Men: Stroke Gold: G Sharp (31) 73. Stroke: Medal: K Morey (21) 66.

   TORQUAY: Men: Stableford: J Bishop (19) 40 cb. Women: J Bell (20) 31. Men: Visitor: R Hogg (RACV Cape Schanck GC) (26) 41. Women: C Moran (Peninsula Country GC) (35) 34 cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: M Finnigan (16) 40. B: V Oorschot (26) 38.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: G Baxter (19) 60.

   WODONGA: Medley: Stableford: S Byrnes (9) 36.

   WOODLANDS: Men: Par: A: G Crawford (8) 4 up. B: A Woolley (17) 8 up. C: S Charleston (27) 3 up. Women: S Downey (21) 6 up.

   YARRA YARRA: Stableford: S Sam (20) 41. Women: M Rossato (38) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: J Dawes (5) S Dawes (1) 46.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: M Smith (15) 43. Women: L Kenway (33) 33.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia