Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: J Gannon S French D Pollard J Wylie 127 to playoff.

   BARHAM: Men: Stableford: A: N Walle (31) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: S Matheson (14) sq cb. B: M Scriven (22) 5 up. Stroke: J Austin (PAR 3) (8) 47. Women: 36-hole: A Scr: H Brodie 155. B Scr: S Smith 190. C Scr: C Bell 206. Hcp: S Gorton (15) 146.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: S Chand (37) 39.

   BLACK BULL: Par: N Ciavarella (27) 1 up. Women: T Chacksfield (15) 5 down cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: W Killeen (14) 41. B: J Castricum (25) 41 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: M Dunkley (10) 5 up. B: L Boarotto (19) 5 up. C: J Allcock (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: D Read (18) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Rowville: A: T Lee (23) 67. Men: Stableford: Endeavour Hills: L Thyagarajan (17) 41. Women: L Atchison (27) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: Team: A Jinks (29) C Jinks (37) B Brennan (28) J Tilton (42) 91.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (13) 40.

   COHUNA: Mxd: Stableford: D Love Smith 49. R Ballard Bird 40.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: R Howells (7) 3 up cb. B: P Morgan (22) 2 up. Women: M Slattery (40) 2 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Par: D Cheetham (6) sq.

   CRANBOURNE: Men: Stroke C'ship: Black: A Scr: J Rasmussen 302. A: T Stewart (8) 224. B Scr: J Rucinski 259. B: R Moss (18) 215. C: J Hall (20) 97. P Bywaters 243. R Moss (18) 109. J Rasmussen 231. M Cook (14) 109. Stableford A: B Corrigan (12) 35. B: B Hyams (15) 35. C: J Steg (20) 36. Women: Stableford: C Williams (15) 35.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: C Rakic (8) 39.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: M Macnamara (12) 40. B: C Eccles (15) 41. C: T Ralph (24) 41.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: P Diviny (22) 42.

   EASTERN: Mxd: Par: East: D McGillivray (15) 5 up cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Purdy (8) 40. B: K George (19) 41. C: J Caffyn (31) 41. Mxd: Matchplay: P Webb J Webb bt T Christians D Christians 5-3. Women: V Laurito bt J Chann 11-10. Stableford: L Garfield (28) 40.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: T Douge (5) 60.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: P Pinnuck (8) 35 cb. B: M Piggin (19) 35.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: P Bartling (10) 39 cb. B: A Catarinozzi (24) 42 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford: J Lindberg (18) 40. Women: J Day (24) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: D Senadipathy (25) 66 cb.

   GREEN ACRES: Men: Par White: A: I Gutierrez (7) 5 up cb. B: N Hilton (20) sq. Women: Par: T White (20) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: D Onslow (14) 32.

   HARP: Mxd: Stableford: A: G Bearzatto (17) 37. B: R Drew (25) 40. C: C Marks (41) 36.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Div 1/Medal: A Goudie (9) 66. Div 2: G Cutting (18) 67. Women: Stableford: B: H Carlin (27) 33. C: J Roberts (35) 34.

   HEIDELBERG: Par: A: T Shaw (12) 3 up. B: R Vavra (13) 6 up. C: G Stafford (18) 6 up. J Cashen (23) 4 up.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: S James (7) 41. B: G Curtis (28) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Par: G Angwin (10) 2 up cb. Women: C Dao (39) 4 down. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: M Bellion E Smith bt O Smith J Do 2-1.

   KEW: Medley: Stableford: S Hall (35) 49.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: P Schmidt (21) 11 up. Women: Par: L Shannon (15) 3 up. Mxd: 4B: P Small (24) T Small (19) 9 up cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: C'ship: A Scr: A Lautee bt M Dunne. A: D Logan bt S Friebe. B: S Sampson bt W Shand. C: W Macafee bt G Jackson. Women: A Scr: A Hall bt L Brown. A: L Johns bt T Marget. B: H Thompson bt M Cookes. C: T Weir bt H Pyman.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: J Orton (12) 40. B: G Walmsley (17) 41 cb. C: J Macrae (30) 38. Women: Yellow: A: M Robertson (20) 36. B: T Tyrell (31) 36.

   LATROBE: Men: Par: A: L Dunn (9) 3 up. B: A Brown (13) 6 up. C: G Kerimidas (21) 8 up. Women: A Ray (19) 1 up. Mxd: Stableford White: D Parkinson (34) 48. W Parkinson (14) 48.

   LEONGATHA: Stableford: W Taberner (15) 30 cb.

   LORNE: Men: Stableford: G Couper (15) 44.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: S Korkliniewski (11) 40. B: E Richards (15) 38. C: S Houston (20) 39. Women: A: S Herrald (15) 33.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: P Tudor (9) 36.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: T Horner (17) 40. D Goodall (21) 38. Legends: A Bowling (9) 30 cb.

   NORTHERN: Men: Stroke: Ambrose: A: B Bailey 51.875. S Booth 51.875. J Macmillan 51.875. F Mount 51.875. Mxd: A: S Gibson 56.5. N Newell 56.5. P Gibson 56.5. A Aiello 56.5.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: R Hewitt (23) 1 up cb.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Atkins (13) 39. B: T Salamouras (20) 39. Women: A Smith (25) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Mxd: Par: 4B: Kingswood: P Whiting (16) J Carlisle (12) 10 up cb. Father/Son Trophy: J Robertson (31) R Robertson (20) 10 up. Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: T Gray (3) 37. B: M Butler (22) 40. C: D Walker (25) 36. Women: L Timms (24) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke Medal of Medallists: White: B Hesketh (18) 63.

   QUEENSCLIFF: Stableford: A: S Croxford (12) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: N Anderson (33) 33.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: B Caldicott (15) 62.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: C'ship: A Scr: H Fewell (0) 294. A: D Grdunac (11) bt P Marks (10) 5-4. B Scr: P Doan bt W Taylor 8-6. B: G Irving (13) bt S Martin (16) 3-1. C Scr: I Millard bt A Loughridge 19th. C: S Barnett (24) bt P Hehir (22) 6-4. Stableford White: A: M Yuen (16) 40. B: G Bertuch (20) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Medal Feb: S Kimpton (18) 65 cb. Masters: D Lukey (17) 65 cb.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: R White (25) 62. C'ship: A: S Ashby 288. B: J Ryan 323. C: M Bracegirdle 350. Hcp: S Ashby (7) 262.

   ROSANNA: Stroke: A: C Briggs (8) 71 cb. B: J Hazelton (18) 67. C Janson (24) 70.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: South: S Colahan (24) 42. Men: North: T McManus (21) 40. Women: M Knudson (22) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: P Fischer (RACV 29) 39 cb. Women: M O'Flaherty (31) 32 cb.

   ROYAL PARK: Stroke: Ambrose: V McNamara B Linton (4.75) 58.25.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford: A: D Cameron (7) 38. B: G Ho (16) 40. C: M Brown (20) 38. Women: K Hughes (11) 35. Mxd: 4B: T Wesley (1) 37. A Pugh (23) 37.

   SANDHURST: Women: Stableford: Champions: L Cochrane (12) 32. Men: A: J Marshall (9) 39. B: J Hawley (13) 40.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. Women: Green: H Haringcapsel (8) 35.

   SORTINO at Racv Cape Schanck: Men: Stableford: M Orsillo (30) 40 cb. R Maiale (25) 40. T Rio (28) 39.

   SOUTHERN: Stableford: A: C Verstandig (13) 41. B: A Meyerthal (14) 37 cb. C: J Zhu (26) 43.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: D Wanigasekera T Wanigasekera 163. Foursome: A Van Bakel (22) W Van Bakel 138. A Cheng (21) C Chen 69. Men: Par White: A: L Vun (12) 5 up cb. B: J Still (27) 4 up.

   STAWELL: Mxd: Stroke Ambrose: White: T Coffey (7-4/6) T Dignan K Dignan 57-2/6.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Gibbs (30) 66. A: D Patterson (16) 68. B: M Pillai (20) 68. A: B Conlin (29) 67 cb. Women: D Ryan (22) 68.

   SUNSHINE: Women: Stableford: D Darch (29) 33. Men: B Dale (7) 40.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Filipovic (9) 42 cb. B: M Broadhouse (12) 36. C: S Smith (36) 40. Women: C Atkinson (29) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Sampson (13) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: B Gilligan (9) 34 cb.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: R Medland (9) 4 up. B: F Rossborough (18) 3 up. C: W Brady (33) 4 up. Gold: L Rickard (27) 1 up. Women: Par: H Crilly (13) 1 down.

   TORQUAY: Men: Stableford: R Schofield (21) 39. Visitor: C Morgan (RACV 5) 34. Women: K Potter (29) 29.

   VICTORIA: Men: Par: F Cameron (19) 7 up. Women: S Brealey (28) 3 up.

   WARRAGUL: Men: Stableford: 4B: G Webster (14) J O'Brien-Reiter (4) 47 cb. Women: B Best (27) T Cusden (33) 43. Mxd: A Weir (30) J Weir (45) 47. Medley: 36-hole: A Barnes (22) P Faithful (19) 93.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Nixon (13) 43. B: V Iyer (22) 39.

   WESTGATE: Men: Stableford White: A: R Lewis (7) 39. B: R Jelesic (17) 40. C: L Davies (26) 42. Stroke: Matchplay: S Smyth P Te Hukiweeds bt R Burrell C Kouvelis 5-3.

   WHITTLESEA: Stableford: B King (15) 40.

   WODONGA: Medley: Stableford: T Barnes (21) 39.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: M Seedsman (9) 43. B: D O'Brien (14) 40. C: M Turner (23) 41. Women: T Singham (4) 34 cb. Mxd: 4B: P Waddell (24) J Waddell (18) 43. 9-hole: G Vorrath (29) 20 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: S Lonsing (8) 40. Women: C Fraser (13) 34. Mxd: Stableford Gentsome: D McGrady (12) B Upjohn (15) M Fettes (10) P Campbell (21) 103.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: K Skase (29) 3 up. Men: K Stevenson (9) 4 up cb.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: I Peter-Budge (8) 3 up cb. Women: Nursery: R Pears (34) 2 up. Men: Stroke Black: G Roza (5) 72. Stroke: P Naughton (18) 70. Stroke C'ship: Black: A Scr: G Roza (5) 315. A: M Robinson (11) 327. Stroke: B: P Naughton (18) 369. C: C Morgans (25) 410. Stableford Challenge: White: D Meredith (26) 117. 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia