Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

APOLLO BAY: Men: Stableford: A: B McKenzie (18) 39. B: R Matthews (20) 37.

   AUSTRALASIAN: Par: D Exley (18) 3 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: A: A Stewart (16) 37. B: J Browne (33) 40.

   BARHAM: Stableford: M Puddick (15) 40.

   BARWON HEADS: Men: Stroke: R Wilson (21) 66. Stroke Black: Q Gleeson (10) 68 cb. Women: S Mockridge (16) 67.

   BENDIGO: Mxd: Stableford White: S Dean (10) 41. S Dean (10) 41. S Dean (10) 41.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Par: R Sollaway (15) 4 up.

   BLACK BULL: Stableford: D Kelly (12) 39.

   BOX HILL: Women: Stableford: B Tinsley (45) 36. Jnr: Stroke: Matchplay: C Wu (28) bt E Wong (11) 5-3. Men: Stableford White: A: B Gu (13) 41 cb. B: T Loureiro (17) 39 cb. C: J Castricum (27) 44.

   BRIGHTON: Men: Stroke: Medal Feb: G Hergt (25) 58. Trophy: J Collins (13) 61.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: G Fellow-Smith (15) 44. B: G Hill (19) 41. C: D Weymouth (26) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: P Claughton (26) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Waverley: A: A Hoad (11) 42. B: A Foster (22) 41 cb. Men: Churchill Park: S Eastaway (15) 41 cb. Women: L Markby (35) 35. Waverley: T Borman (26) 38.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: D Staff (22) 41. Women: G Mitchelson (14) 36.

   COHUNA: Mxd: Stableford: B Nichols (23) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: D Simmons (3) 42. B: J Goglia (30) 43 cb. Women: M Goodman (16) 38 cb.

   COROWA: Men: Stroke: A Love (2) 69. Women: N Miller (20) 73.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: G Ford (15) 71.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: C Clark (8) 40. B: D Doyle (16) 41. C: K Mooney (23) 42. Women: N Sandler (29) 46.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: M Chaffey (7) 41.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: D Larter (12) 42. B: A Kim (16) 42. C: B Ransome (32) 38.

   EASTERN: Mxd: Par South: White: B Hart (9) 9 up. Par: R Walker (21) 5 up cb. Mxd: Par East: White: Y Hew (12) 6 up cb.

   EASTERN SWARD: Stableford: A: D Foote (15) 41. B: P Thomson (19) 45. C: B Brunsdon (23) 41. D: D McKenzie (28) 41. Captain's Trophy: P Thomson.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G Hunter (5) 41. B: A Ranaudo (14) 42. C: P Walker (23) 43. Women: Stroke: L Fleming (20) 70. Stableford Yellow: V Hunter (29) 39.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: D McDermott (26) 58.

   FINLEY: Medley: Stableford: A Hand (21) 46.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: H Cruickshank (9) 43. B: T Mulhall (28) 46.

   GISBORNE: Men: Stableford White: A Silver (15) 41. Women: J Nelson (34) 41.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: S Grant (19) 41. B: I Mutimer (22) 40.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: J Kennedy (12) 39 cb. B: G Metaxotos (36) 46. Women: S Lenzi (35) 39.

   GROWLING FROG: Stableford: M Russell (4) 42.

   HARP at Ringwood: Mxd: Stableford: A: K Heard (18) 49. B: M Donnelly (24) 45. C: H McLennan (34) 38 cb.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Waddell (9) 40. B: C Tyrell (17) 42. C: B Norden (26) 39. Women: M Bolger (27) 40.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: D Fowler (12) 71.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Gowie (14) 40. Women: K Crawford (10) 34 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: L McCoy (15) 34. B: P Walker (19) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: M Coffey (14) 42. B: P Tsakirakis (19) 39 cb. Trophy: R Clapton (25) 77. Women: Stableford: P Romberg (13) 37.

   KILMORE: Men: Stableford: G Manfredi (11) 36.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: A: M Dunne (3) 70 cb. B: R Sayer (14) 69. Jnr: C'ship: A Lautee 143. Snr D Pollock 156. Men: A Scr: A Lautee 143. A: M Dunne (3) 141.

   KOORINGAL: Men: Par: A: P Tyrrell Jnr (6) 8 up. B: M Sevior (14) 6 up. C: M Butler (24) 7 up. Women: A: B Black (14) 2 up cb. B: J Ford (29) 3 up.

   LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: V Gauci (12) 39. B: M Gardina (14) 39. C: I McCrae (22) 39. Women: A: M Mulcahy (20) 38. B: G Brown (23) 36.

   LEONGATHA: Stableford: I Baker (16) 32 cb.

   LORNE: Men: Stableford: D Wyles (6) 40.

   MARYSVILLE: Men: Stableford White: R Ansell (14) 36. Women: Stroke: C'ship: G Leigh (10) 74.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: 4B: J Salisbury (19) P Tudor (9) 51.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: K Herrin (5) 36. Women: S Whybrow (18) 32.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: P Dunne (9) 65. B: J Dean (15) 67. C: N Bassett (22) 69. Women: Stableford: A Rodoni (45) 39.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: L Melisi (6) 39. Legends: K Simity (10) 40.

   MORNINGTON: Women: Stableford: B Atkin (40) 38. Men: B Leatham (17) 41.

   MURRAY DOWNS: Stableford: S Poltrock (25) 41.

   NEPEAN: Men: Stableford: A: H Lee (16) 40 cb. B: D Corren (17) 39 cb.

   NEWRY: Men: Par: A Holmes (23) 3 up.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: A Maree-Kelly (26) 37. Men: A: S Gabriele (10) 41. B: M Emery (17) 44. C: B Lamaro (22) 42.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: J Hutcheon (12) 44.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: R Weaver (6) 42. B: L Vocale (19) 38. Women: J Fisher (23) 30.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: J Brown (8) 44. B: P Whiting (16) 40. C: P Balmano (25) 40. Women: S Cooper (15) 38. Men: Stableford Peninsula Composite: A: B Moran (12) 40. B: F Peacock (18) 42 cb. C: W Wolke (29) 36. Women: K McFarland (15) 41.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke Medal: White: J Leishman (12) 59.

   PORTLAND: Mxd: Stroke: Pinehurst: E Ruis (4) 69. S Ruis (4) 69.

   POWERGRIP SOCIAL at Devilbend: Men: Stroke White: A: M Killender (15) 68. B: W Caffyn (28) 64.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: W Dudley (28) 38. C Harrington (25) 37. J Colosimo (21) 35 cb.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: G Lakos (11) 3 up. B: J Roth (21) 4 up. Women: Par: U Moller (23) 3 down cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: P Lee (12) 45. B: J Shang (24) 44 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Par White: A: J Todd (18) 3 up cb. B: N Saxton (23) 1 up.

   RIVERVIEW: Stroke: R Phillips (24) 62.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: R Henshaw (7) 42. B: N Buszard (18) 43. Women: A: M Hazeltine (18) 40 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: S Saunders (18) 40 cb. Women: E Vinton (24) 35.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Medal Feb: H Taylor (25) 60.

   SALE: Men: Stableford: A: A Grame (6) 38. B: N Maxfield (16) 38. Plate: L Wain (11) A Grame (6) H Silby (6) I Doggett (14) 105.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: P Good (7) sq. B: V Hau (10) 1 up. C: R Sewpersad (20) 2 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: J Ellis (3) 39. B: A McGinty (24) 39. Women: J Lim (28) 34.

   SETTLERS RUN: Women: Par Green: T Wilson (22) sq. Men: Gold: A: M Evans (10) 3 up. B: A Chadwick (13) 5 up. C: M Callaghan (26) 5 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Stroke White: J Fraser (17) 69.

   SOUTHERN: Mxd: Stroke: Div 1: J Webberley (8) 65. Div 2: G Hopkins (17) 67 cb. Div 3: C Sullivan (68) 68.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: L Kunc (10) 42. B: L Grigg (35) 43. Women: Stableford: S Patel (33) 40.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: C Webber (36) 45. B: G Britton (17) 39. C: B Pike (25) 35 cb. Women: S Lowerson (22) 37.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: C Urek (14) 6 up cb. B: T Ballantyne (23) 5 up. Women: Par: A: J Tse (38) 1 up.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: R Sandy (4) 36. B: J MacKay (15) 44. C: D Gauld (20) 39. Women: Div 1: J Stevenson (20) 33 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: T Withers (8) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd: Stableford White: J Demetrious (5) 40.

   TORQUAY: Men: Stableford: B Thomas (8) 39 cb. Women: S Lambert (22) 36. Men: Visitor: B Lazzaro (RACV Cape Schanck 22) 38. Women: J Challis (Victoria 25) 34.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Witherow (23) N Beck (29) 49. G Dunne (12) 41. Women: M Waddell (37) 37.

   WARRAGUL: Men: Stroke Foursome: White: A: C O'Dea D O'Dea 59.25.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: P Fancis (13) 38. B: S Seriotis (22) 44.

   WESTGATE: Men: Stableford White: G Syrkiadis (23) 41.

   WODONGA: Medley: Stableford: S Bohun (19) 44.

   WOODLANDS: Men: Par: A: J Hunter (11) 1 up. B: S Modra (12) 4 up. C: D Jacobs (20) 1 up. Women: P Price (20) 1 up. Medley: K Broadbent (21) P Broadbent (26) 5 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A Dipietrantonio (14) 38 cb. Women: V Leben (31) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: C Carling (26) 46. Women: L Jensen (30) 37.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Valley: J Close (26) 40. Men: L Jones (24) 40. 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia