Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Carroll (25) 42. J Murray (27) 41.

   BENDIGO: Men: Stableford White: J Chamouras (16) 43.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Ralston (23) 44.

   BOX HILL: Mxd: Stroke White: A: B Tschudin (13) 64. B/Trophy: A Kong (19) 63. C: R Cheetham (23) 65 cb. Women: Trophy: S Burns (10) 69.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: S Russell (36) 44.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: A/Medal: M OBrien (4) 66. B: V Harding (31) 68.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: K Lee (28) 39 cb. Par: Waverley: A: B Campbell (12) 7 up. B: M Benilian (25) 7 up cb. T Borman (28) 2 up.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: P Corby (6) 40.

   COHUNA: Men: Stableford: S Beattie (5) 40.

   COMMONWEALTH: Par: L Sanft (4) 3 up cb. A: T Stow (14) 6 up. B: C Bottomley (26) 6 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: E Mohseni (11) 44. B: M Bruce (18) 42. C: G Oshlack (24) 41. Women: Stableford: L Rotberg (35) 43.

   CURLEWIS: Stableford White: A: M Villeda (15) 41. B: D Tudor (20) 42.

   DORSET: Mxd: Stroke White: A/Medal: G Lehman (10) 59. B: E Banko (15) 62. C: W Kaa (20) 61.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: D Smith (14) 41 cb.

   EASTERN: Par: North: A: A Hayman (4) 4 up cb. B: F Ng (19) 8 up.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Dec: K George (21) 75. Mxd: Medal Jan: L Jensen (8) J McDonald (21) 66 to playoff. Men: A: L Jensen (8) 66. B: C Aughterson (17) 68. C: J McDonald (21) 66. Women: G Wilson (12) 70. Mxd: Stableford Yellow: P Zwagerman (35) 43 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: Medal: J Hunter (25) 77.

   FINLEY: Medley: Stableford: R Makkinga (26) 40.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: C Jury (9) 7 up. B: P Rohrmann (16) 6 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: Plate: C Hunter R Perry M Van Der Horst R Falcone (Garfield 1) 112.

   GISBORNE: Men: Stableford White: A: B Smithies (11) 39. B: R Horvat (15) 41. Women: Stableford: A: K Peterson (11) 40. B: J Silver (32) 42.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: S Auvaa (19) 66.

   GOONAWARRA: Men: Par Black: A: J O'Conner (8) 2 up. B: J Braddy (15) 1 up. C: H Van Pelt (22) 2 up. Women: White: C Price (26) 1 up.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: S Hopkins (17) 42. B: M Brown (20) 42. Women: J Weel (16) 40.

   GROWLING FROG: Stableford: A Ondracek (12) 41.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: P Doyle (10) 40 cb. B: D Hartney (14) 41 cb. C: S Warusevitane (21) 43 cb. Women: H Parke (17) 39 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: C Harmer (6) 40. B: C Rolfe (24) 44. Medley: C Barton (15) 44.

   HUNTINGDALE: Women: Stableford: A Holden (17) 35 cb. Men: C Fleming (25) 45. Medley: Cup: C Fleming (25) 45.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: M Van Rhee (14) 37. B: I Mills (19) 37.

   KEW: Medley: Stableford: A: H Khaw (13) 43 cb. B: S Gunzburg (25) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: D McPherson (18) 42 cb. B: T Vaughan (33) 45. Women: Stroke: M Fitzgerald (30) 70 cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: C Zelez (12) 44. B: C Jackson (13) 41. C: T Warnock (22) 40 cb. Women: A: B Kelly (24) 41. B: T Tyrell (34) 36. Stableford: Medal: J Morgan (12) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford White: P Perkins 39.

   LEONGATHA: Stableford: B Sword (14) 38.

   LONSDALE: Stableford A: J Christophersen (12) 42. B: J Perrett (18) 42. C: M Pratt (23) 42. Women: K Evans (17) 38.

   MEDWAY: Men: Par: A: A Bent (11) 6 up. B: R Sanders (18) 5 up. C: K Cooper (21) 4 up. Women: L Vincent (13) 1 up.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: L Coyle (11) 38.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: C Haase (0) 67. B: D Foy (15) 68. C: B Waters (20) 66. Women: J Marshall (11) 75.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: I Scarpa (14) 40. Legends: P Adams (13) 41. D Lacy (19) 42.

   MURRAY DOWNS: Medley: Stableford: J Leschke (10) 10.

   NORTHERN: Stableford: A: S Good (9) 43. B: C Pett (13) 42. C: R Holmes (23) 42. Women: J Williams 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: R Cheyne (32) 43.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Houston (11) 42. B: D Seedsman (21) 43. Women: N Asami (13) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Uren (10) 42. B: C Plumridge (16) 43. C: D Walker (26) 46. Women: K Smith (27) 41. Men: Kingswood: A: R Henricks (15) 39. B: P Bruce (22) 41. C: J Scott (28) 38. Women: A: B Yandle (11) 35 cb. B: M Howell (32) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: R Gyton (27) 42.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: G Urquhart (12) 45.

   RANFURLIE: Men: Stroke A/Medal: M Presland (9) 65. B: P Steer (23) 65. Women: A/Medal: C Clifford (21) 73. Men: Hole in one: Black: B Greenough at 15th.

   RIVERSDALE: Mxd: Par: 4B: A: A Lyons (24) G Lyons (21) 12 up cb. Men: Stableford White: A: D Besley (12) 46. B: B Jacobs (17) 45.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medley: Stableford White: A: L Rogan (5) 38. B: V Raines (28) 46.

   RIVERVIEW: Par: 4B: A Loren (17) A Beath (18) 12 up. Stroke: Medal: J Hopkins (18) 62.

   ROSANNA: Men: Stroke: A: G Warren (11) 62. B: M Anderson (25) 63. Women: M Hazeltine (19) 72.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: T Romania (7) 42. B: D Jackson (20) 42. Women: A: J McFarlane (21) 39. B: M Kavanagh (26) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Charnley (3) 44. Women: J Howe (15) 39.

   ROYAL PARK: Men: Stableford: T Kirley (19) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: A Kruljac (7) 5 up. B: M Waugh (16) 9 up. C: B Wallis (17) 8 up. Bisque: S Yang M Fahey 8 up.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: R Nicholls (3) 4 up. B: K Leeds (19) 5 up. C: P Mckenna (25) 3 up. Women: M Levy (12) sq.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: M Stefanakis (8) 3 up cb. Div 2: R Hayes (16) 7 up cb. Div 3: C Wallace (20) 8 up.

   SPRING VALLEY: Stableford: R McKinnon (8) 39. I Sinclair (36) 42 cb. L Cai (20) 38.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Gibbs (31) 47. A: R Miles (14) 38. B: G Britton (20) 38. C: E Klidomitis (23) 46. Women: M Hodgson (28) 38.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Andoniadis (8) 43. B: R Hatton (17) 39 cb. C: H Le (24) 38. Women: J Tse (40) 36.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: J Leaver (17) 44.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: B Blaschka (10) 38. B: T Lee (18) 40. C: T Chan (25) 37 cb. Women: M Chen (8) 40 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: M Hall (21) 9 up. Moonah: A Suvoltos (17) 4 up cb. Ocean: A Price (13) 7 up. Old: M Glenn (20) 5 up.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: S Humphreys (28) 47. Men: E Giudice (14) 42.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: A: H Jankov (9) 68. B: B Adams (16) 68. C/Medal: R Hehir (34) 66. Stroke Gold: L Gilbee (32) 77. Women: Stroke: T Frost (19) 74.

   TORQUAY: Men: Par: A: B Green (7) 3 up. B: J Dyer (16) 5 up. C: B Makin (21) 9 up. Women: R Beacom (14) sq. Mxd: Visitor: R Dalton (Bannockburn 5) 4 up cb.

   VICTORIA: Men: 4B: N Ellsmore (16) A Lachal (25) 46. Stableford: P Lansley (21) 40. Women: K Geard (29) 36.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: B Hemming (15) 42. B: B Towers (33) 47. Women: J Williams (10) 36.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: P Haikal (18) 44.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: R Brzozek (16) 42. B: R Hopkins (21) 38.

   WHITTLESEA: Par: A: H Ryan (7) 5 up. B: D Simpson (18) 3 up.

   WODONGA: Medley: Stableford: K Garner (11) 41.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: M Ryan (5) 40 cb. B: M Huber (17) 45. C: G Shields (29) 42. Women: K Caridiakis (5) 40 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: C Thick (22) 41 cb. Women: A Kaiser (6) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: J Dawes (5) A Castles (18) 46. 


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia