Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: P Lloyd (7) 42. B: G Young (18) 42. Women: C Thompson (13) 39.

   APOLLO BAY: Stableford: A: D O'Meara (17) 38. B: L Thomas (29) 45.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: M Farrelly (17) 34 cb. Women: J Gibbs (25) 39.

   BARHAM: Medley: Stableford: G Weaver (19) 43.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: B Bett (19) 41 cb. Stableford Black: D Callan (15) 38 cb. Women: P Webb (15) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford M Taylor (12) 40.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: N Angelopoulos (13) 46.

   BLACK BULL: Mxd: Stableford: N Skewes (5) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: Trophy: S Hepworth (31) I Hepworth (20) 88. A: G Cavil (17) 42. B: J Biviano (20) 39 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: G Fellow-Smith (15) sq. B: R Cuevas (22) 3 up cb. C: W Maguire (30) 1 up cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: Irish Team: J Black (14) B Fiddes (16) S Russell (36) P Hamilton (16) 93.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Waverley: A: W Ma (14) 66. B: E Wilson (22) 63. Stableford: Churchill Park: D Hall (Cape Schanck 29) 44.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: M Mitchelson (13) 39.

   COHUNA: Men: Stableford: 4B: G Morley (21) R Callen (30) 48. Women: J Johnson (22) S Hancock (21) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: M Goodman (17) 37 cb. Men: M Forsterling (10) 41. D Christie (23) 42 cb.

   COROWA: Medley: Stableford: J Taylor (12) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: P Speel (14) 39.

   CURLEWIS: Men: Stableford: T Singleton (9) 41.

   DORSET: Mxd: Par: A: A Morton (12) 5 up. B: A Lau (18) 6 up. C: J Gallagher (24) 15 up.

   EAST MALVERN: Mxd: Par: J Sharrock (8) 3 up cb.

   EASTERN: Mxd: Par South: J Rickard (15) 8 up. North: J Davie (17) 7 up. East: D Thomas (25) 9 up. Stableford 9-hole: Green: J Dixon 24.

   EASTWOOD: Men: Par: A: M Tynan (10) 6 up. B: G Gowans (13) 7 up cb. C: G Kennedy (24) 4 up. Women: L Fleming (21) 2 up. Yellow: Y Xia (45) 6 up.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: I Proudfoot (21) 45.

   FINLEY: Medley: Stableford: S Simpson (19) 37.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke: A: W Hart (11) 67 cb. B: C Doyle (19) 64.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: M Atkins (17) 40. B: P Miles (24) 37.

   GISBORNE: Men: Stableforde: W Lawson (17) 38 cb. Women: M Stoettrup (13) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: R Luiz (23) 40.

   GREEN ACRES: Men: Stableford A: A Hamit (11) 41 cb. B: M Paidoussis (27) 41. Women: S Lenzi (36) 40.

   GROWLING FROG: Stableford: W Apps (11) 40.

   HEIDELBERG: Stableford: C Dorrat (30) 41. A: T Rogers (11) 40 cb. B: K Fraser (16) 42. C: I Parrett (19) 45.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke: D Onslow (16) 64.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: B Arnold (25) 46. Women: C Dao (40) 41 cb. Hole in one: R Berzins at 15th.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford A: J Wohlers (8) 36. B: D Leitch (25) 35.

   KEW: Men: Stableford White: R Palazzo (19) 40. Women: J Young (26) 39 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: B Stanley (17) 45. Women: S Mann (30) 39 cb.

   KILMORE: Men: Stroke: K Thalassinos (11) 70 cb.

   KOORINGAL: Men: Stroke: Foursome C'ship: D Tyrrell (6) M Wood (+1 won in playoff) 74. Medal of Medallists: B Newman (14) 70. A: S Denman (4) 71. B: B Newman (14) 70. C: A Thomas (19) 70. Women: B Black (15) 77.

   LATROBE: Men: Stableford A: G Pellow (6) 40. B: J Mitton (15) 44. C: D Wong (23) 43. Women: A: K Stewart (11) 38. B: M Hodgins (25) 36.

   MARYSVILLE: Men: Stableford: B Krueger (20) 44. Women: H Jenkins (23) 38.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: I Aldridge (11) 32.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: M Taylor (5) 40. B: G Wilson (17) 45. C: C Pilcher (33) 44. Women: J Tocchet (34) 38.

   MOE: Mxd: Stroke: American Foursome: L Bates (16) G Wilson (10) 66.25.

   NEPEAN: Men: Stableford: President's Trophy: R Robinson (21) 45.

   NEWRY: Stableford: B Adams (20) 42.

   NORTHERN: Stableford: A: J Zoch (15) 38. B: J Minenko (25) 41. Women: M Turner (15) 35. Mxd: Stroke: Ambrose: F Agius M Saunders J Agius P Constable 58.625. Men: D Pell J Pettitt M Culvenor X Crone 50.625.

   PAKENHAM: Men: Stableford: S Barrett (10) 46.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Dewhurst (11) 40. B: B Anderson (30) 40. Women: J Maggs (16) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: B Chalk (13) 39. B: N Caulfield (19) 38. Women: S Cooper (16) 34. Hole in one: K Barcelon at 13th. Men: Stableford Peninsula South: A: J Carlisle (13) 38 cb. B: M Rathgeber (16) 42. C: J Stuckey (29) 37 cb. Women: A Bailey (14) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stableford: D Mounsey (12) 41.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: S Noy (41) 40.

   RIVERSDALE: Men: Stableford A: P Damyon (9) 44. B: T Pham (18) 45 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: B Sandars (24) 41.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: G Sheane-Smith (13) 41. B: S Russell (17) 40. Women: R Brydon (34) 46.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: S Etheridge (14) 40. Women: E Kutcher (22) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: R Vinton (31) 46. Women: J Azzopardi (24) 46.

   SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: Medal: J Tey (26) 37. Men: Stroke: A: R Koers (5) 69. B: A Ambelas (14) 66. C: S Snopczynski (25) 67.

   SANDHURST: Medley Stableford American Foursome: North: S Laurie S Holbrook (9) 40. Champions: B Warren (27) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Par A: C Berechree (7) 2 up. B: G Thompson (14) 3 up. C: R Sta Maria (20) 7 up. Women: C Bell (32) 3 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Heaney (14) 40 cb. Div 2: D Bunnett (18) 43. Div 3: A Soldatos (21) 42.

   SPRING VALLEY: Stableford: S Leppert (18) 44 cb. 2B: I Bellaart (21) S Box (6) 40.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: A Crawford (27) 43. B: K Sing (17) 40. C: D Hook (24) 42.

   SUNSHINE: Men: Stableford: K Vongkham (14) 39 cb. Women: E Tricklebank (35) 33.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: A Birch (8) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: R Sandy (6) 42. B: P Eberhard (15) 37. C: A Scott (19) 37. Women: S Kennington (13) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Van Straaten (32) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: A Thiele (23) 37 cb. Men: Black: R Siketa (0) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: M Gelic (8) 36 cb. B: M Bagley (11) 38. C: M Patrick (33) 40.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: R Sidebottom (6) 36. B: J Wilson (17) 38. Gold: N McKay (33) 46. Women: T Frost (21) 35.

   TORQUAY: Mxd: Stableford: P Garland (15) 39. Visitor: L Suisuiki (19 Sunshine) 35.

   VICTORIA: Men: Par: A Olliver (20) 5 up cb. Women: M Armour (32) 4 up. Medley: 4B: H Burge (16) D Nowlan (24) 11 up.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: C Mernone (2) 42. B: D Warren (26) 43.

   WESTGATE: Men: Par: Trophy: S Merkovski (20) 7 up.

   WHITTLESEA: Stableford: J Gomez (7) 41.

   WODONGA: Medley: Stableford: L Nelson (9) 38.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: D Hampton (21) 42. Women: S Ezerins (23) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: C Whitelock (28) 41 cb. Women: S Dawes (3) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Nursery: H Moon (23) 44. Women: J McKay (18) 41. 


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia