Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford: Ranfurlie: A: A Wiesniewski (7) 39. B: T Pastuska (23) 40.

   AUSTRALASIAN: Men: Stroke qlfrs: R Felix (31) 59 cb.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: N Drowley (8) 43. Women: J Stewart (28) 41.

   BARHAM: Medley: Stableford: P Doherty (13) 41.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: 4B: P Gates (19) B Gates (33) 50. A: G O'Brien (15) 40. B: D Hood (16) 40. Women: Z Brookes (15) 36.

   BENDIGO: Stableford: M Bell (10) 37.

   BERWICK MONTUNA: Par: R Sollaway (20) 8 up.

   BOX HILL:Par: A: F Traczewski (36) 5 up cb. Mxd: Stroke: C'ship: L Ladlow (13) 213. Women: A: J Atkins (18) 214. B: J Waltham (26) 217. C: J Long (29) 232. Snr: J Atkins (18) 268. C'ship: J Baumgartner (9) 261.

   CAMBERWELL: Stableford: A: S Bradshaw (14) 42. B: B Booth (23) 44. C: C Katsanevakis (33) 43 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: S Kwon (6) 41.

   COHUNA: Women: Stableford: M Smith (15) 34. Men: W Robinson (16) 45.

   COLAC: Men: Stroke: A: S Lyness (9) 66. B: M Larcombe (14) 71. C: T Norman (20) 71. C'ship: A: N Welsh (3) 301. B: M Larcombe (14) 343. C: S Luczo (20) 380. Women: M Halliwell (27) 78.

   COMMONWEALTH: Men: Stroke: C'ship: B: I Erwin bt P Boddington. C: J Newman bt R Hutchinson. Snr: D Taylor bt B Welsh. Women: C'ship: B: A Donaldson bt C Jackson, A Hillard bt J Flaherty. C: C Conquest bt A Hughes. Men: M Crabbe bt D Gill. Women: Stableford: A Czarnecki (7) 35 cb. Men: A: S Mesley (11) 44. B: W Laister (22) 36 cb.

   COROWA: Medley: Stableford: R Taylor (36) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: J Shapiro (10) 36. B: D Braver (14) 36. C: J Hall (20) 37. L Scerri (5) G Smith (9) 168.

   CURLEWIS: Par: L Port (16) 4 up.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: P Cossens (9) 36. B: R Curr (17) 45. C: R Knowles (23) 35.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: S Clark (12) 39.

   EASTERN: Mxd: Par: South: A Black (18) 1 up. East: T Millard (14) 3 up.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: A: G Bell (15) 65 cb. B: A Butterworth (18) 62. C: J Redden (24) 56. D: K Wild (31) 62. C'ship: L Gigl (6) 233. A: R Kane (15) 205. B: S Wild (18) 203. C: J Redden (25) 188. D: G Kendall (28) 204.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G Legassick (11) 41 cb. B: R Connelly (20) 41 cb. C: G Kennedy (24) 44. Stroke: N Stoer (11) 71. Women: J Knowles (27) 33.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: Ambrose: L Hunter (12) S Hunter (16) J Hunter (27) P Lalor (22) 47.375.

   FINLEY: Men: Stableford: L McNamara (19) 40.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: J Brando (27) 46.

   GISBORNE: Men: Stableford: C Stomilovic (13) 41. Women: M Gordon (23) 37 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: M Williams (9) 39.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: R Devlin (8) 38 cb. B: T Tran (28) 46. Women: S Brennan (31) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: J Gantin (9) 34.

   HARP: Mxd: Stroke: A: T Tanmahapran (19) 62 cb. B: M Donnelly (26) 64. C: P Brophy (34) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: M Stuart J Williams 149. A: M Lowrie (7) A Costantini (8) 145 cb. B Scr: N Box (10) J Tenace 164. B: K Quinn M Samlidis (10) 143. C Scr: I Murphy P Giannelis 164. C: N Paine (16) B McRae (17) 134. D Scr: M Legge K Silfo 203. D: A Northey (30) M Maloney (30) 157. Stableford: R Timms (12) 43 cb.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: S Kerr (17) 40 cb.

   KEW: Women: Stableford: E Park (13) 40. Men: C Watt (17) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford D Browne (10) 42. Stroke Foursome C'ship: H Lindsay G Martin (21.5) 65.5. Mxd: E Khauv S Warburton (7) 79 cb.

   KOORINGAL: Men: Stroke: A: A Mathrick (11) 70 cb. B: C Sargeant (18) 67. C: N Powell (19) 70. Women: A: H Harley (6) 73. B: V Cleary (21) 76 cb. C: J Deller (32) 74.

   LORNE: Men: Stableford: G Couper (15) 36.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: Medal Nov: T Cashmore (18) 68. Medal of Medallists: T Cashmore .

   MARYSVILLE: Men: Par: R Coleman (24) 2 up. Women: Par White: H Jenkins (25) 1 up.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: R Gell (19) 36.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: N Haase (9) 40. B: R Castles (13) 38. C: E Stacey (22) 41. Women: P Bandy (9) 37.

   MOE: Men: Stableford: Plate: A: R Kincaid (5) 39 cb. B: B Carter (12) 42. C: I Blencowe (21) 43. Scr: P Brown (+4) 72.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: M O'Shea (30) 36. A Thompson (7) 39 cb. Legends: A Sheedy (8) 41.

   MURRAY DOWNS: Medley: Stableford: A: S Clark (29) 37.

   NEPEAN: Men: Par: A: M Vanderpas (9) 2 up. B: M Fitzsimons (17) 8 up. Stroke: 54-hole C'ship: M Vanderpas (9) 192. Stableford: Trophy: R Robinson (22) 25.

   NORTHERN: Stableford: 4B: C Ferris (31) I Wotherspoon (15) 51.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: M Yusoff (14) 40.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: G Maggs (12) 40. B: F Kavanagh (18) 41. Women: L Slatyer (24) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stroke: C'ship: Kingswood: A: D Jones bt A Temby 19th. B: T Chambers bt P Swabey 6-4. C: J Kalogris bt L Wood 2-1. D: J Hassell bt G Jones 3-2. Par A: K Brown (9) 4 up. B: P McGinnity (26) 1 up. Women: B Yandle (14) sq. Men: Stableford Peninsula South: P Bessey (11) 37.

   PETERBOROUGH: Mxd: Stroke: 3B: B Case (16) T Calvert (13) D Bradshaw (15) 51.66.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: M Jackson (35) 61.

   RIVERSDALE: Men: Par 4B: A: P Sharpe (18) 12 up cb. J Sharpe (7) 12 up cb. B: D Hays (16) B Hays (25) 12 up. Stableford A: P Williams (12) 44. B: J Wang (20) 46.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Medal: D Lukey (17) 62.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: North: G Cates (19) 41.

   ROSSDALE: Men: Stableford: J Richardson (20) 42. Women: J Baron (25) 37. Men: Stroke: Cock o' walk: L Farrington (22) G McKeon (23) bt C Beet (13) B Beet (28) 6-5. Women: Salver: J Adams (15) N Hartnett (28) bt E Chapman (19) J Sykes (27) 19th.

   ROYAL PARK: Men: Par: A Koufoudakis (17) 6 up.

   SANDHURST: Medley: Stableford: North: S Mooney (10) 40. Par: Champions: P Cristiano (22) 4 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stroke: A: R Wator (14) 64. B: G Goss (26) 68.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: G Meadows (13) 37 cb. B: J Mottram (22) 42. Women: L Cai (20) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: A: E Koren (16) 66. B: G Britton (19) 63. C: M Pillai (23) 65.

   SUNSHINE: Men: Stableford: H Le (30) 46.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: T D'agotino (11) 40 cb. B: M Lavelle (13) 37. C: B Kakolyris (28) 42. Women: S Kennington (14) 35 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Medley: Stableford: Creek: A: T Noonan (9) 43. B: D Anderson (29) 47.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: R Sidebottom (6) 4 up. B: R Huy (17) 3 up. C: G Owen (22) 3 up. Women: A: S Clark (16) sq.

   TORQUAY: Men: Stableford: B Chandley (15) 40.

   TRARALGON: Men: Stroke: A: C Dunn (10) 69. B: M Reidy (14) 68. C: L Carroll (24) 68. 54-hole C'ship: A: R Ware 222. Hcp: R Ware (4) 210. B: P Bezzina 245. Hcp: G Knee (15) 202. C: K Ashford 264. Hcp: D Fletcher (26) 201. Veteran: R Smith (5) 233.

   VICTORIA: Men: 4B: G Whitson (9) C O'Malley (15) 48. Stableford: D Welsh (24) 42. Women: C Henderson (14) 35 cb.

   WATTLE PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Talj P Haikal (9) 114.

   WESTGATE: Men: Stableford: A: G Ravenscroft (13) 38. B: G Ogilvie (21) 40. Trophy: G Ravenscroft (13) 115.

   WHITTLESEA: Stableford: S Ronan (21) 36.

   WODONGA: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: J Langford J Hayes 77.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: L Boughton (16) 44. B: C Barton (19) 42. Women: S Mirams (31) 37 cb. Men:

   YARRA YARRA: Men: Stableford: M Feltscheer (10) 42. Hole in one: J Nancarrow at 11th. Women: M Cohen (17) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: S Webster (11) 40. Women: I Thompson (10) 41.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Scott (21) 40. Women: P Spencer (18) 30 cb.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia