Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie:A: A Wiesniewski (7) 41. B: T Cheles (16) 42. Women: M Murphy (22) 37.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: R Stone (16) 62. B/Medal: D McGrath (26) 63.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: A: D Frew (8) 39. B: D Lessels (23) 37.

   BARHAM: Medley: Stableford: H McClelland (15) 39.

   BENDIGO: Men: Stableford White: B Duncan (10) 36.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: R Young (7) 42.

   BLACK BULL: Men: Stroke Visitor: Black: G Andreasen (14) 69. Women: Stroke: C Mcdonald (17) 71.

   BOX HILL: Men: Stroke: A: L Ladlow (13) 66. B: G Burton (29) 68. Women: C Stribbles (23) 72 cb.

   CAMBERWELL: Par: A: D Williams (13) 4 up. B: C Samuel (19) 5 up cb. C: M Hurley (33) 5 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: L Wong (29) 9 up.

   CERBERUS: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: N Sigge T Sigge 89. A: D Northcote C Northcote (23.5) 68.5.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: P MacNoe (20) 38. Waverley: A: M Kresinger (11) 38 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: J Brown (31) 103. F Brown (4) 103. N Anderson (32) 103. M Brown (12) 103.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: P Power (41) 37. M Mitchelson (14) 38.

   COHUNA: Men: Stableford: 2B multi: T Farrant (14) W Millar (15) 87. Women: S Hancock (21) W Horridge (22) 66.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: D Johnstone (13) 4 up cb. B: E Fouche (19) 2 up cb. Women: R Pearson (18) 2 up.

   COROWA: Men: Stroke: J Swale (14) 67.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: J Yee (9) 36 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: A Meier (5) 36. B: D Braver (15) 39 cb. C: M Dayan (31) 40. Women: S Stone (40) 39. Mxd: Stroke: Foursome: G Oechsle K Oechsle (15) 74.

   CURLEWIS: Stableford White: M McFarlane (8) 41.

   CYPRIOT: Men: Stableford 4B Agg: White: P Chrisanthou (29) A Gorrell (33) 76. A: G Sandler (20) 41. B: C Savva (22) 40. C: A Gorrell (33) 41. Medley: Medal of Medallists: P Blok (28) 41.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: R Hastings (9) 42.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: B: G Cousins (33) 49. A: C Payne (11) 45.

   EASTWOOD: Men: Par: A: D Lord (8) 5 up cb. B: A Jansen (17) 5 up cb. C: A Grant (22) 4 up. Women: A: T Zwagerman (35) 2 up. Stroke: A: N Stoer (12) 73.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: T Buchanan (25) 39. 36-hole: R McKenna (8) 74.

   FINLEY: Men: Stableford: T McCaw (10) 40. Women: J Dean (17) 37.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: M Sinclair (24) 44 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: B Edwards (Pakenham 16) 37. B: D Drake (Pakenham 26) 39.

   GISBORNE: Stableford White: L Coundon (18) 45. D Lock (44) 41. Stableford: D Lock (44) 41.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: R Luiz (24) 37.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: M Halpin (12) 41. B: T Castagnini (23) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: T Bednarski (15) 42. B: A Preston (27) 41. Women: Stableford: R Dodd (33) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: R Millar (18) 39.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Nov: A: G Sykes (18) 64. B: R Drew (29) 67. C: K McDonald (35) 71.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Robinson (12) 43. B: R Timms (14) 44. C: J Bremmer (20) 40 cb. Women: C Dorrat (31) 41 cb.

   HEYWOOD: Men: Stroke Pinehurst: White: T Albert (9) K Pasque (16) 69-5/8. Mxd: Stroke: W Rogers (17) W Rogers (13) 67-6/8.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: S Kerr (18) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Pinyopusarerk (27) 40 cb. Women: Stroke: A: K Do (3) 72. Stableford: J Cook (29) 35 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: N Hogan (8) 40.

   KEW: Men: Stableford: A: C Whitehead (13) 41. B: R Palazzo (20) 42. Women: J Tucker (26) 35.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Stygall (9) 42. B: M Sivell (26) 40. Women: Stableford: J Stanley (26) 39.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: L Wardle (10) 43. B: D Bovalina (13) 41 cb. C: J Forrester (22) 41. Women: Stroke: A: A Phanuruk (13) 73. B: H Wilson (21) 71. C: G Wallace (31) 76. Medal of Medalists: A Phanuruk (13) 73.

   LATROBE: Women: Par: A: R Flynn (18) 3 up. B: C Dunne (25) 1 down. Men: A: D Dyson (5) 3 up. B: M Longo (18) 3 up. C: J Holroyd (23) 6 up.

   LEONGATHA: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: A Scr: A Thorson M Thomas 77. B Scr: K Bear C Bear 98. A: A De Bondt (21) I Murchie (15) 71.5. B: J Steer (30) T Steer (20) 69.25.

   MEDWAY: Men: Stroke: A: P Alilovic (11) 65. B: A Bent (13) 68. C: G Cooper (19) 69. Women: A: B Nixon (25) 76.

   METROPOLITAN: Mxd: Par: Canadian Foursome: P Morgan (21) N Postma (24) 6 up.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: A Clarke (2) 39. B: D Bodey (17) 43. C: H Murphy (23) 37. Women: G Barnett (26) 37.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: White: M Gray (20) 36. Open: S Karnas (20) 35.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: G Ford (7) 70. B: D Rogers (12) 75. C: G Moloney (19) 72.

   NEPEAN: Men: Stroke: A: D Leggett (4) 61. B: M Moriaty (24) 65.

   NEWRY: Women: Stableford: R Whitelaw (16) 35. Men: P Brown (22) 38.

   NORTHERN: Men: Par: A: P Randles (12) 5 up. B: F Mott (18) 6 up. C: A Nathan (21) 3 up. Women: J Righton (22) 1 up. Mxd: Stroke: Ambrose: U Ali (6) R Lata (1) A West (23) J West (23) 56.375.

   PAKENHAM: Men: Stableford White: S Barrett (10) 42.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: A: D Jones (12) 10 up. B: P Williams (20) 3 up. Women: J Fisher (24) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Henry (14) 40. B: T Pratt (18) 36. C: J Morahan (27) 37. Women: Stableford: C Dyer (31) 37. Par: Kingswood: A: M Rawlings (30) 2 down. Men: Par White: A: N Cormick (16) 4 up. B: G Naylor (22) 2 up.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke White: H Huffadine (2) 59. Women: Stroke: M Ryan (18) 68.

   POWERGRIP SOCIAL at Waterford Valley: Men: Stroke White: A: J Smith (14) 67. B: S Wyatt (33) 66.

   QUEENSCLIFF: Men: Stroke: A: G Welsh (14) 68. B: R Henschke (25) 71.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: P Rocke (19) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (14) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: S Waller (24) 39. Women: V Opie (36) 37 cb. Mxd: Stroke: Foursome: P Fisher (8) M Beaton (4) 71. Foursome C'ship: P Fisher (8) M Beaton (4) 162.

   ROSSDALE: Men: Stableford: K Soros (26) 42. Women: J Baron (26) 37.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Canadian Foursome: A Bradbury (17) P McLeod (13) 64.75.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stroke: A: A Franklin 70. B: G House 75. C: C Quin 90. S Piper 94.

   SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: A: K Soliven (2) 39. B: A Forde (21) 43. North: R Rojo (12) 42. Men: A: A Laub (6) 41. B: S Richardson (14) 39. C: S Falahey (20) 41. Women: L Ames (25) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Par Yellow: A: J Hughes (11) 8 up. B: K Smith (13) 2 up. C: A Johnson (21) 9 up. Women: Green: C Hinkley (28) 2 down.

   SORTINO: at Rosebud Country: Men: Stableford Matchplay: White: V Cirelli (12) bt M Sedano (13) 1up. J Rio (13) 42. L Cellante (25) 35.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Chittick (11) 43 cb. Div 2: K Rafter McGoven (16) 42. Div 3: F Plavin (34) 48.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: A Van Bakel (10) 3 up. B: G Colantuono (21) 5 up. Women: Par: A Miller (16) 1 up. Men: Stroke: C'ship: A Scr: C Dyer bt S Hooper 2-1. A: B Sorensen bt B Kreymborg 2-1. B: K Mico bt J Ostermeyer 19th. C: S Smythe bt G Whannell 4-2. D: M Burke bt J Connell 1up. Mxd: Stableford: 4B: M Labb (27) P Labb (25) 46. Men: Stableford PM: White: S Blackburn (14) 38. Women: Stableford: P Carlson (21) 37. Team Agg: Captains bt Presidents.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: 2B Agg: W Guild (18) D Clark (21) 72.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: P Papadopulos (4) 41. B: N Corrigan (21) 43. Women: E Batten (22) 30.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: I Raines (8) 36. B: A Guglielmi (17) 34. C: K Smith (33) 42. Women: H Stewart (23) 42.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: A Pantsoglou (17) 39 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: A Hartley (10.0) 38 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: M Graham (5) 36. B: L Bath (9) 37. C: P Trentini (16) 38.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: 4B: A: T Stokes/Lovelace (14.2) 59. B: D Frost/Simm (15.7) 60. Women: Stableford: A: P Wilmot (16.3) 32.

   TORQUAY: Men: Stableford: P Wills (19) 40 cb. Visitor: L Freshwater (Mandalay 21) 44. Women: S Lambert (Yarra Yarra 25) 39.

   VICTORIA: Men: Par: A Amos (6) 6 up. Women: K Robinson (24) 3 up. Medley: 4B: P Marsh (11) A Miltins (16) 9 up cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: S McGarrigle (17) 40. B: S O'Brien (23) 48.

   WESTGATE: Men: Par: A: C Brown (13) 8 up. B: J Black (27) 3 up. Hole in one: B Rigby at 1st.

   WHITTLESEA: Par: A: T Bland (20) 2 up.

   WODONGA: Men: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: J Hayes J Gamble 74. Medley: Stableford: J Barker (24) 43.

   WOODLANDS: Medley: Par Trophy: White: H Commins (17) P Goodear (24) 12 up cb. Mxd: Par: PM: P Downie (20) 5 up.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A Leigh (14) 68. Men: Stableford: S Batliwalla (15) 39 cb. Women: C Fraser (20) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: A Fenn (9) 40. B: T Rice (20) 39 cb. Women: K Overington (14) 40.

   YERING MEADOWS: Women: Par: Nursery: E Quelch (23) 3 up. Men: A Maclean (22) 7 up.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia