Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford: Ranfurlie: A: J Bridge (11) 41. B: P McCashney (23) 40 cb. Women: A: M Cochrane (20) 35.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A Scr: D Wagstaff (10) 68. B: R Dimieri (14) 65. C: R Matthews (20) 71. 54-hole C'ship: A: A Hill (8) 230. B: R Dimieri (14) 232. C: R Matthews (20) 273.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39.

   BENDIGO: Men: Stroke: A Zegelin (9) 71.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: R Young (9) 37.

   BLACK BULL: Men: Par: R Carroll (18) 1 up.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: 4B Trophy: H Stone (17) C Stone (28) 49. Hole in one: J Sinko at 6th.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A/Trophy: D Barker (16) 61. B: R Cuevas (22) 64. C: G Downes (25) 62 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A Barcham (9) 68.

   CERBERUS: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: M Thornell S Drummond 87. Hcp K Kelly P Kelly (18.75) 75.25.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford Churchill Park: L Carvalho (15) 41. Stableford: Waverley: R Wright (18) 44. T Ong (30) 34 cb.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: C Perry J Flaherty (0.5) 155. Men: Par: A: D Sleep (15) 6 up cb. B: J Bull (22) 3 up. Women: M Rothfield (23) 1 down cb.

   COROWA: Medley: Stableford: A Love (2) 41.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stableford: T Marszal (16) 37.

   CRANBOURNE: Men: A: C Goldman (11) 40. B: G Martin (19) 38. C: A Mcmillan (24) 42. Women: M Goldman (35) 35

   CURLEWIS: Mxd: Stableford 9-hole: S McNamara (4) 22.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: T Pickles (18) 39. D Warden (21) 36.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: A Hoad (10) 65. B: M Macnamara (13) 63. C: A Robertson (26) 64.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford W Gale (12) 43 cb.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: T Phanivong (28) 39. North: P Murray (31) 40. East: C Charlot (9) 41.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: J Reid (7) 36. B: T Tilly (19) 38. C: G Welsford (22) 37. Women: J Chan (14) 32.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: I Proudfoot (22) 76.

   FINLEY: Men: Stroke: A: R Ross (16) 67. B: B Smith (22) 65. Medal: A Scr: D Brockie 71. B Smith (22) 65. Cock o' Walk: B Smith (22) 65. Women: H Daniel (21) 66. Brooch: H Daniel.

   GARDINERS RUN: Men: Stroke: Foursome C'ship: D Case (0) M Such (3) 150. Mxd: Stableford: D Allen (19) 41 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Van Derhorst (18) 42.

   GISBORNE: Medley: Stableford: A Ly (18) 41. Women: Stroke: D Dunn (20) 69.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: G Ridout (28) 40 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: M Casey (12) 40. B: D Lang (22) 40.

   GREEN ACRES: Men: Par D Small (20) 9 up. Women: A Minter (32) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: M Russell (6) 31.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Oct: A: F Lee Ack (15) 66. B: H Jansne (25) 70. C: C Corry (36) 63.

   HEIDELBERG: Stableford: A: L Aylen (+1) 39. B: G Thorneycroft (15) 39. C: J Parrett (24) 39.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: J Gentile (23) 39 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: Q Cooke (6) 40. Women: H Sarau (24) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Cup: R Berzins (6) H Travers (14) bt N Oates (8) M Maclure (21) 2-1. Stableford: J Watkins (5) 40 cb. Women: M Clarke (11) 39 cb.

   KEW: Men: M Tuohey (20) 41. Women: S Gebert (29) 42

   KEYSBOROUGH: Men: Par: C Diplock (17) 5 up. Women: C Horwood (14) 2 up cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: K Tardrew (5) 41 cb. B: G Cooney (13) 40. C: C Javier (27) 48. Women: A: V Bartlett (22) 38. B: D Phillips (33) 38.

   LATROBE: Men: Stableford: A: A Russo (11) 38. B: B Anderson (13) 42. C: P Simmons (21) 46. Women: A: L Nguyen (21) 44. B: J Sedawie (33) 38.

   LORNE: Men: Stroke: R Dalziel (31) 66.

   MANSFIELD: Men: Stroke: Div 1: R Penny (8) 71 cb. Div 2: P Dolling (22) 71.

   MEDWAY: Men: Par: A: C Adams (12) 4 up. B: G Shegedyn (16) 4 up. C: R Hutchison (21) 9 up. Women: F Allie (22) sq.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: P Guerra (19) 37.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford 2B multi: Legends: P Tarbolton I Ross 71. Stableford: Open: J Twine (19) 34. Legends: D Nijam (14) 38. Stableford White: R Vosjan (17) 35 cb.

   MURRAY DOWNS: Medley: Stableford Gold: A: M Kiley (18) 39.

   NEPEAN: Men: Stableford A: D Corrin (16) 40 cb. B: C Bekaris (27) 37.

   NEWRY: Stableford: R Toma (18) 43.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: B Vocale (9) 42 cb. B: F Agius (13) 43. C: S McCann (25) 43. Women: J Bakker (28) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Manning (14) 34.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: A Young (7) 40. B: S Burke (22) 40. Women: A: C Sales (21) 29. Men: Stroke: C'ship: A: J Jacobsen (1) 305. B: L Adamson (14) 360. C: D Collier (20) 390. Women: R Thomas (4) 250.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: V Mignone (11) 41. B: P Snaddon (20) 34 cb. C: D Cunningham (28) 35. Women: A: K Barcelon (16) 32 cb. B: E Hanley (42) 33. Men: Peninsula South: A: J Catchlove (13) 40. B: B Harris (35) 35 cb. C: A Wright-Smith (25) 40. Women: D Catchlove (26) 37.

   PORTLAND: Men: Stroke: Ambrose: S Cocks (7) R Dehaas (7) 64. Mxd: B Koenig J Foster (6.75) 63.25. Women: A White (7) J Sandeman (7) 69.

   POWERGRIP SOCIAL: Men: Stroke: A: D Ladds (23) 59. B: G O'Brien (29) 65.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke Ambrose: J Briscoe G Wood A Wood S Thompson (11.625) 52.375.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: S Layton (23) 67. Stableford: R Gardner (11) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: G Dyer (27) 89. Medal of Medallists: S Nickelson (17) 81.

   RIVERVIEW: Stroke: O Madigan (25) 64.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: A Henderson (7) 39 cb. B: G Feben (17) 39. D Malcolm (19) 40 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: K Davis (10) 46. Women: J Eaton (20) 34 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Smith (17) 38. Women: K Soros (39) 36 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: West: D Brereton A Hetherington 151.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: C'ship: A: T Catoggio (3) 216. B: P Busch (9) 228. C: P Almeida (20) 246. D: T Constable (23) 260.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Kennedy (3) 45. B: I Viney (16) 42. C: S Zhang (21) 45 cb.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: C Hutchinson (6) 43. B: S Gribble (20) 37. Women: M Sumithran (13) 39. Medley: Stroke: Trophy: Champions: F Presbury C Reddy bt J Steel C Steel .

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: A: D Black (6) 1 up. B: D Buck (18) 2 up. C: D Mahony (20) 2 up. Women: Green: D Saker (32) 3 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Teh (14) 42. Div 2: G Evans (22) 41 cb. Stroke: Foursome: J Henderson E Henderson (17) 69. C'ship: A Oliver R Kum 143.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: G Ong (15) 38. B: N Stewart (24) 41. Women: H Noble (5) 37. Jnr: 9-hole: E Davison (45) 25.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: T Lumsden (22) 43. A: E Koren (16) 37 cb. C: D Clark (22) 39 cb.

   SUNSHINE: Men: Stroke: A: L Cran (4) 73. B: H Le (33) 72. Women: A Hing (11) 85.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: S Filipovic (8) 38. B: C Pezzimenti (11) 38. C: M Crabbe (22) 40. Women: H Stewart (23) 35 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Lang (14) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: D O'Keefe (5) 38. B: S Bourke (13) 36.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: K McCormack (12.3) 38. B: W Yardy (18.1) 36. C: G Jones (29.8) 38 cb. Gold: A: N McKay (31.3) 34. Women: S Davis (19.3) 35.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: J Corcoran (16) 42. B: K Scott (17) 43.

   VICTORIA: Men: Stroke: Matchplay: Div 1: K Ciupek bt J Sandic 3-2. A: B Gallagher bt K Skehan 2-1. B: P Ficken bt T O'Brien 3-2. C: B Lovf bt J Joyce 2-1. Women: A: K Matsumoto bt B Chignell 6-5. B: S Iafraite bt S Hosking 1up. C: E Halpin bt E Harford 8-7.

   WARRAGUL: Medley: Stableford: 4B: J Witschi (9) M Stephenson (14) 47 cb. A Manley (1) B Unstead (14) 91.

   WATTLE PARK: Men: Stroke: Medal of Medallists: A McDonald (9) 63.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: P Spiteri (12) 2 up. B: T Westhead (22) 4 up.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: K Holden (25) 57.

   WODONGA: Men: Stableford: S Nusser (6) 40.

   WOODLANDS: Mxd: Par: Trophy: M Doutch (4) J Doutch (23) 12 up. Men: A: P Reeves (7) 5 up. B: M Amon (20) 6 up. Women: M Taylor (26) 1 up. Hole in one: T Bleasby at 5th.

   YARRA YARRA: Mxd: Stableford 4B: R Atkinson (16) M Love (17) 45. Men: Stableford: G Downes (22) 39. Women: P Green (42) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: K Parkes (19) 39. Women: D Payne (17) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: A Leardi (21) 5 up. Women: Nursery: K Brooks (14) 3 up. Men: B Stallworthy (20) sq cb.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia