Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: Medal: T Pastuska (29) 40.

   AUSTRALASIAN: Stroke: B Hendry (14) 62.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: D Frew (9) 69. I Child (33) 74.

   BARHAM: Medley: Stableford: M Cook (21) 35.

   BENDIGO: Men: Stableford Yellow: R Black (20) 37.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: R Mascali (14) 2 up cb. B: D Maher (17) 4 up.

   CAMBERWELL: Stroke: A/Medal: J Reilly (13) 61. B: C Monson (19) 65. C: B McGuinness (27) 64.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: R D'Arcy (13) sq.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: A: N Nakhala (12) 33. Mxd: Stableford: Waverley: L Smona (7) 39 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: I Sartori (21) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: J Darbyshire (34) 35 cb. Men: Stableford White: A: C Tahche (14) 39. B: A Shipham (25) 38.

   COROWA: Stableford: T Addison (7) 37.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S McPherson (11) 36. B: D Braver (15) 33 cb. C: J Levine (23) 34. Medal Sep: S McPherson (11) 36.

   CURLEWIS: Stableford: M McFarlane (8) 36.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: L Gorton (22) 27.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: J Catton (22) 62.

   EASTERN: Mxd: Stableford: East: B Sinclair (10) 42. B Sinclair (10) 42.

   EASTWOOD: Stableford: A: D Lord (11) 37. B: A Ling (20) 39 cb. C: D Craig (21) 34. Women: J Webb (8) 30.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: Matchplay: C Fitchet bt D MacCallum 3-2. Stableford: A Pondard (10) 39.

   FINLEY: Stroke: B Fahey (29) 69. Women: E Bain (20) 72.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par: J Henderson (20) 9 up.

   GISBORNE: Medley: Stableford: A Gordon (12) 38.

   GLEN WAVERLEY: Par: M Williams (9) 4 up.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: D Watson (14) 36. B: H Ezzat (21) 38.

   GREEN ACRES: Stableford: J Kennedy (17) 40. Women: Stableford: S Shannon (14) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: B Hartigan (36) 43.

   HARP: Mxd: Stableford: A: F Lee Ack (16) 36. B: J Leydon (24) 42. C: P Brophy (34) 39.

   HEIDELBERG: Women: Stableford: H Parke (20) 36 cb. Men: A: N Box (9) 41. B: S Brumale (17) 36 cb. C: G Hunt (23) 38.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (4) 39.

   HOWLONG: Stableford: G Dundas (9) 40. Women: Stroke: M Seddon (29) 70 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Hansen (9) 38. Women: S Narita (41) 31.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: S Goldsworthy (21) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A Bamber (16) 39. Women: Stableford: Y Banks (24) 34. Men: Par Father/Son Trophy: J Woods (21) M Woods (17) 6 up.

   KOORINGAL: Par A: M Wood (2) 1 down. B: C Mola (13) 1 down cb. C: K Peachey (20) 1 up. Women: Par: T Tyrrell (43) 1 up.

   KYNETON: Stroke: A/Medal: J Harris (8) 68. B: P Clohesy (16) 72. C: W Dodd (22) 75. J Coley (15) 288 cb.

   LATROBE: Stableford 4B: S O'Connell (6) J Perrin (26) 50. Women: Par: S Woon (23) sq. Men: Par A: J Smith (12) 2 up. B: H Pearson (26) 5 up.

   LORNE: Stableford: P Ironmonger (26) 33.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: G Weeks (30) 38. Men: 3B: G Hopkins (13) S Pooley (14) O Liedtke (17) 75.

   MANDALAY: Mxd: Par: M Smith (16) 4 up.

   MARYSVILLE: Par: Medal: M Kuan (14) 3 up. Women: Medal: M Page (22) 1 down.

   MEDWAY: Par: A: R Rodriguez (13) 1 up. B: I Liddle (24) 2 up.

   MIDLANDS: Stroke: A: M Mennen (12) 74. B: P Agnew (13) 73. C: B Waters (19) 72.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: G Williams (2) 30. Legends: S Cotton (20) 35.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: D Rickard (15) 34. B: J Free (30) 36.

   NEPEAN: Stroke: A/Medal: M Vanderpass (13) 62. B: R Smith (23) 66.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: B Turner (12) 39. B: M Emery (18) 40 cb. C: K Brockwell (28) 44 cb. Women: Stableford: V Agius (5) 33 cb.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: J Hutcheon (15) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: J Black (15) 34. B: S Burke (24) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula South: A: C Smart (6) 37. B: J Vertigan (21) 41. Women: Stableford: D McCartney (14) 31. Kingswood: Y Jang (15) 32.

   POWERGRIP SOCIAL at Flinders: Stroke: A: J Smith (17) 64. B: N Baker (30) 67.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Larkins (20) 31 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: L Murray (15) 43. B: M Lord (25) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: A: C Bowles (10) 38. B: F Callery (30) 36.

   RIVERVIEW: Stroke: B Sandars (25) 64.

   ROSANNA: Men: Stableford: F Campbell (22) 44. Women: J Zhang (17) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: East: L Ianu (4) 37.

   ROSSDALE: Men: Stableford: K Soros (28) 38. Women: A Thomson (42) 34 cb. Medley: C'ship: D Brown (11) C Brown (8) 42.

   ROYAL PARK: Stroke: Ambrose: P McLeod P Leahy 55.25.

   SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: R Gorman (11) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: H Woodall (45) 24. Men: Gold: R Kerr SNR (23) 40.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: Div 1: G Thorpe (12) C Meade (19) 43. Div 2: M Felkel (35) V Hoyland (39) 49.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: A/Medal: M Collett (14) 42. B: D Teh (18) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: A Kelly (9) 39. B: R Moore (32) 37. Women: J Fraser (34) 36.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: E Koren (17) 65. B: B Hose (21) 68. C: D Gibbs (29) 73. Medal Sep: E Koren (17) 65.

   SUNSHINE: Men: Stableford: B Mitrevski (19) 34 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: Div 1: R Stevenson (22) 37. Women: Div 1: M Ghirardello (19) 27.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Evans (26) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd: Stableford: R Boyd (34) 32 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: T Doherty (8) 34 cb. B: R McCarthy (14) 38.

   TOCUMWAL: Par: N Brosnan (19) 2 up. Par Gold: R Eaton (28) 5 up. Women: Par: J Hills (16) sq.

   TORQUAY: Stableford: J McKay (14) 39.

   VICTORIA: Stableford: S Cameron (23) 36 cb. Women: K Schenk (18) 41. 4B: K Schenk (18) K Newham (9) 45.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: K Lee (13) 4 up. B: M Lonsdale (31) 1 down.

   WESTGATE: Stroke: Medal: C Kouvelis (2) 63.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford A: J Steenson (5) 35.

   WODONGA: Medley: Stroke: Ambrose: E Whitehead D McLeish (4.75) 64.25.

   WOODLANDS: Stableford: A: M Seedsman (12) 41. B: P Fitzgerald (16) 43. Women: B Hill (4) 35.

   YARRA YARRA: Stableford: R Wood (16) 41. Women: K Michalova (35) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Murray: K Watts (11) 41. Women: I Cocks (27) 34.

   YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: D Caton (15) 40. Women: H Kasai (27) 24.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia