Golf Australia

Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: J Young (12) 41. B: C Samuels (24) 40. Women A: J Jaksic (21) 41.

   ANGLESEA: Par: T Leeds (15) 1 down.

   APOLLO BAY: Par: D Wagstaff (9) 1 down.

   AUSTRALASIAN: Stroke: J Zapanits (17) 59. Scr: J Jacobsen 70.

   BARHAM: Par A: K Gray (12) sq. B: K Cunningham (24) 2 up. W: W Lake (18) 2 down.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: G Edmond (18) 39. Matchplay: C Taylor C Metcalf bt A McLellan C Jamieson 2-1.

   BOX HILL: Stroke A: A Pargeter (14) 69. B: B McCasker (31) 68. W: J Webb (11) 73. Tancard: B McCasker. Goblet: J Webb.

   CAMBERWELL: Stroke A: M Woloszyn (16) 68. B/Trophy: D Barker (18) 66. C: D Weymouth (26) 68.

   CARDINIA BEACONHILLS: 2B multi: C Timmins (15) B Cunningham (17) 78.

   CERBERUS: Jnr Stroke: J Tabernez (20) 72. Scr: J Hogan-Keogh (9) 73. Girls: V Hogan-Keogh (45) 72. Scr: K Balnon 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: C Mercuri (10) 40. W: W Seegets (31) 25 cb. Waverley Stroke A: A Johnson (9) 71 cb. B: D Gilbert (20) 72. Hole-in-one: V Mali at 5th.

   COMMONWEALTH: 4B: D Welsh (8) A Yeoh (12) 47 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: D Cheetham (11) 70.

   CRANBOURNE: Stableford A: T Stewart (8) 37. B: M Dubuisson-Perrine (16) 39. C: G Onions (31) 43. W: M Ahern (25) 38.

   DORSET: 4B: A Hoad (7) G Beer (18) 10 up.

   EAST MALVERN: Stableford: W Branchflower (17) 36 cb.

   EASTERN: Stableford: A Neranczoulis (4) 41. PM: Holden Scramble: G Smith J Botha P Smith S Cope (5-5/8) 52-3/8.

   EASTWOOD: Stableford A: P Coutts (8) 37 B: R Monaghan (18) 37 C: K Challinor (26) 37. Mxd  Foursome: I Caine G Scott (20.5) 74.5.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: T Buchanan (24) 33.

   GARDINERS RUN: Par: B Jones (24) 4 up.

   GARFIELD: Stableford: C Hunter (11) 33 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stroke A: N Gu (18) 71.

   GREEN ACRES: Gentsome: W Johnston (13) S Carroll (22) D Jackson (33) G Mortimer (22) 102. Indiv: A Sargeant (23) 42 cb. W: J Pilling (17) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: S Ronan (23) 34.

   HARP at Yarrambat: Stableford A: R Voce (17) 36. B: P Hill (30) 37. C: C Corry (36) 35.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Cashen (3) 42. B: S Brumale (17) 43. C: E Ho (18) 42.

   HIDDEN VALLEY: Men: Stableford: D Fischmann (15) 34.

   HUNTINGDALE: Par: P Hale (7) 2 up. Women: N Scanlon (21) 1 up.

   KEW: Stableford: S Moten (26) 43. Women: E Park (13) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford: P Small (27) 39. W: K Pressley (16) 35.

   KOORINGAL: Stableford A: B Findlay (5) 39. B: C Jones (16) 37. C: D Beever (26) 48. Women A: C Derose (25) 36. Foursome: K Bitzer M Svilar (4-1/2) 70-1/2.

   LATROBE: Stableford A: J Clyne (13) 39. B: R Hunt (24) 41. Women A: M Mulcahy (21) 32. B: M Hodgins (26) 35.

   LEONGATHA: Medley Ambrose: J O'Rourke M Warne L Spence J Pryde (9-1/2) 56-1/2.

   LORNE: Stableford: D Wyles (6) 40.

   MALLACOOTA: Stroke A: S Pooley (13) 72. B: P N Ly (14) 71. C: K Morrison (20) 76. D: E Janneson (28) 77. C'ship: C Armstrong 248.

   MEDWAY: Stableford A: C Doran (13) 41. B: S Lynch (23) 42. Women A: S Herrald (17) 36.

   METROPOLITAN: Mxd Stableford: A Hinchliffe (scr) 35.

   MOE: 2B: D Watt (21) C Rothwell (14) 18 up.

   MOONAH LINKS: Peninsula District C'ships: P O'Dwyer 145. Hcp: B Croker (scr) 152. W: J Jeffreys 171. Hcp: S Evans (12) 164.

   MORNINGTON: Stableford: J Stanhope (24) 39. W: V Stamp (24) 30.

   MURRAY DOWNS: Par: M Free (12) 1 up.

   NEPEAN: Stableford A: T L'huillier (12) 35. B: M McGill (27) 36.

   NORTHERN: Par A: R Tarantelli (8) 5 up. B: M Emery (15) 7 up. C: G Cardillo (36) 8 up. W: G Church (24) 3 up.

   PAKENHAM: Mxd Trophy: S Bloomfield (27) 35.

   PATTERSON RIVER: Par A: D Standerwick (9) sq. B: D Platten (19) sq. Women: J Fisher (28) 1 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: A: T Murray (9) 36. B: R Langley (22) 41. Women: K Adkin (38) 34. Kingswood A: J Kraiten (10) 38 cb. B: A Terzini (18) 39. C: B McKenzie (25) 36. W: M Howell (33) 34. Hole-in-one: B Naughton at 6th.

   POWERGRIP SOCIAL at Lang Lang: Stroke A: R Ladd (22) 74. B: M Wallis (32) 74.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Harris (24) 38.

   RIVERSDALE: Stableford: H Huang (16) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Captains Trophy A: B Kreuger (15) 3 up. B: G Dyer (30) 3 up.

   ROSANNA: Stableford: D Crawford (30) 39 cb. Mxd Foursome C'ship: I Mooney T Mooney (12) 147.

   ROSEBUD: Canadian Foursome: M Beaton P Fisher (4-1/8) 66-7/8. Indiv: A Walmsley (11) 39.

   ROSSDALE: Stableford: P Bailey (23) 38. W: K Schmidt (17) 34. Trophy: B McQueen (17) 72 cb. Women Cup: J Howe (16) 66.

   ROYAL MELBOURNE: Ambrose: M Hurley S Rothe G Cohen S Bickford (8-3/4) 54-1/4.

   ROYAL PARK: Medal: S McBain (20) 58.

   RUSHWORTH: Stableford: D Campbell (20) 36.

   SALE: Mxd Stableford: M Richter (19) 31.

   SANDHURST: Medley Par A: M Simmons (8) sq. B: R Carr (19) 3 up.

   SETTLERS RUN: Par A: S Scott (11) 1 up. B: S Walter (16) 4 up. C: D Anderson (25) 3 up. Women: J Hawke (39) 1 up.

   SOUTHERN: Par A: G Dempsey (11) 6 up. B: T Hoar (17) 9 up. C: J Zhu (25) 9 up.

   SPRING VALLEY: Par A: S Alexander (9) 5 up. B: P Doran (15) 6 up. Women: L Cai (22) 5 up.

   STRATHALLAN: Par A-B: C Greenway (11) 2 down. B-C: S Walker (24) 3 down. Overall: R Miles (12) sq cb.

   SUNSHINE: Stableford: T Aue (17) 40.

   THE HERITAGE: Stableford: M Ubavin (8) 42. W: H Stewart (24) 31.

   THE NATIONAL: Medley Stableford: Long Island: I Green (20) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford The Creek: A: M Green (5) 37. B: V Rodriguez (25) 38. Women: S Davis (39) 26.

   VICTORIA: 4B: W Woodcock (4) P Kendall (10) 45. Indiv: W Milenkovic (36) 42. W: V Andrew (21) 35.

   WATTLE PARK: Stableford: J Braemar (7) 37.

   WERRIBEE PARK: Stableford: R Goldburg (19) 32.

   WESTGATE: Medal: B Johns (16) 63 cb.

   WHITTLESEA: Stableford: S Collins (12) 34. Mxd Foursome C'ship: M Bland L Bland 188.

   WOODLANDS: 4B: A Woolley (16) C Dunn (22) 7 up. Indiv A: B Smith (7) 2 up. B: R Moffatt (21) 3 up. W: K Bullen (18) sq.

   YARRA YARRA: Stableford: H Tan (20) 44 cb. W: M Love (18) 36 cb.

   YARRAM: Plate: I Blencowe (20) S Blencowe (28) M Hale (28) D Taylor (22) (Mirboo North) 104. Scr: P Brown (Morwell) 75. Stableford A: N Cooper (Foster 11) 36. B: N Underwood (16) 38 cb. C: D Taylor (Mirboo North 22) 38 cb.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: S Meddings (4) 1 up. Women: L Kenway (38) 7 down.


Post a new comment

19 February 2019
From this point there is no reason she cannot become the dominant American player and one to match the best Asian players who have taken the ... Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia