Golf Australia

Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Par: A: M Page (12) 3 up. B: S Stewart (19) 3 up. C: J Hika (20) 2 up. Women: V Oorschot (27) 4 up.

   AMSTEL: Stroke: Ranfurlie: A/Medal: A Knight (13) 66. B: N Waters (19) 70 cb.

   ANGLESEA: Par: A: P Richardson (10) sq. B: P Parfitt (19) 6 up. C: P Taylor (24) 2 up. Women: C Richardson (17) 13 down.

   AXEDALE: Stroke Medal: Black: Div 1/Medal: G Morrison (12) 65. Div 2: I Martin (19) 67. Div 3: R Manley (24) 66.

   BACCHUS MARSH: Stableford: R Hannam (13) 34.

   BARHAM: Stableford: B James (11) 40.

   BARWON HEADS: Stroke: A: D Callan (15) 74 cb. B: G McAdam (17) 74 cb. Women: M Lilley (18) 82.

   BELVOIR PARK: Medley: Stroke: A: D Caulfield (9) 69. B: R Williams (25) 69.

   BENDIGO: Stroke: A: P Lethlean (5) 72 cb. Medal: P Davey (16) 67. D McGregor (22) 71 cb.

   BOX HILL: Stroke: A: S Pollard (10) 69 cb. B: B Lacy (24) 68. Medal Nov: B Lacy (24) 68.

   CAMPERDOWN: Men: Stroke: A/Medal: P Stephens (7) 69. B: K Stephens (18) 71 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: G Catherine (33) 63. Medal of Medallists: T Kidman (14) 72. 36-hole: G Catherine (33) 137.

   CASTERTON: Stroke: I Ross (9) 79.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: Medal: L Prendergast (8) 69.

   CERBERUS: Men: Stableford: A: R Hogan-Keogh (14) 37. B: J Wilson (15) 38. C: S Norton (29) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: D Dunford (11) 66. B/Medal: N Brehaut (22) 66. A Scr: B Leehane 75.

   CHELTENHAM: Men: Stroke: Medal: S Duke (17) 68.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Churchill Park: E Belvis (13) 72 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke: E John (16) 69 cb. Women: K Fleming (32) 74.

   COLAC: Stroke: A/Medal: J Tillack (4) 68. B: T Norman (20) 69. Women: G Fish (8) 76.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: G Gibson (21) 38 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stroke Black: A/Medal: T Ryan (5) 67. B: J Dore (19) 69. C: R Winestone (28) 72.

   CREEKSIDE: Stroke: A: P Schmidt 67. B: C Sheedy 69. C: J Arboit 63. Women: J Scane 77.

   CURLEWIS: Men: Stroke: A: I Hayward (8) 69. B: C Browne (17) 65.

   DENILIQUIN: Medley: Stroke: 2B: S Hogan (13) 75. S Hogan (13) 75. M Thomas (2) 75.

   DEVILBEND: Stableford White: R Loone (15) 42.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: G Berry (12) 64. B/Medal: L Tonkin (17) 62. C: T Madigan (29) 68.

   EAST MALVERN: Stroke: R Delahunty (22) 61. Women: Medal of Medallists: C Riley (11) 70.

   EASTERN: Mxd: Stroke: North: D Trimboli (25) 72 cb.

   EASTERN SWARD: Stableford: Div 1: S Kort (20) 42. Div 2: B Oliver (33) 40.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal: C Burch (11) 71 T Crouch (11) 71 A Kay (12) 71 to play off. A: C Burch (11) 71 cb. B: R Paul (20) 73. C: D McKellar (26) 75. C'ship: A: B Wildes 302. B: C Burch 340. C: A Grant 383.

   FLINDERS: Men: Stroke: A: G Barnett (18) 69. B: S Hall (21) 66.

   FOREST HILLS: Stableford: A: R Macdonald (9) 40. B: J Baltrusaitis (21) 40.

   GARDINERS RUN: Men: Stableford: A: J Bent (10) 39 cb. B: N Johnson (19) 43. Women: M Miles (25) 26.

   GARFIELD: Stroke: Medal: A Scr: P Van der Horst 73. A: P Van der Horst (9) 64. B Scr: G Whelan 85. B: R Falcone (28) 59. Women: J Mitchell (25) 77 cb.

   GOONAWARRA: Medal: D Savea (23) 70.

   GRAMPIANS: Stableford: D Gordon (12) 35.

   HAMILTON: Stableford: J Raymond (18) 40. Women: E Rentsch (27) 34.

   HEIDELBERG: Stroke A: E Ho (12) 68. B/Medal: D Raynes (17) 67. C: R Ackland (23) 68.

   HEPBURN SPRINGS: Medal: N Jobson (11) 64.

   HORSHAM: Women: Stroke: J Bukley (20) 76. Men A: A Taylor (4) 70. B/Medal: D McCrae (18) 69. C: S Gilbert (19) 71.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: K McNamara (4) 35.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: B Waite (20) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford: S Warburton (7) 40. Women: D Stone (21) 37.

   KOORINGAL: Men: Stroke: Medal: D Tyrrell (4) 72. Medal: D Harrison (15) 72. A Mackey (20) 73. Jnr: C'ship: L Wardle (11) 249.

   KYNETON: Stroke: Medal Dec: A/Medal: R Foreman (10) 66. B: N Alldis (14) 69. C: B Keane (20) 68.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (27) 36. A: C Perry (11) 35. B: C Walker (16) 36. C: V Lee (20) 40.

   LANCEFIELD: Medley: Stroke: A: G Duddridge (9) 72 cb. B: M Andrews (15) 71. C: B Flentjar (20) 79.

   LANG LANG: Men: Stroke Black: B: N Stafford (23) 67 cb. A: G Johnson 69 cb. B Tabner 68. C: N Birell 67. L Marshall 36.

   LATROBE: Medley: Stroke: Hcp: C Serdenes (15) 69.

   LEONGATHA: Women: Stroke: M Gartner (41) 63. Men: Stroke Black: A: J Brusamarello (14) 66. B: R Burton (16) 65. C: S Wigney (27) 68.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: Medal Dec: A/Medal: S Walhouse (9) 73. B: B Douglas (16) 77 cb. C: W Patten (19) 75 cb.

   MEDWAY: Stableford: Trophy: A: C Nixon (0) 35. B: J Maniatis (13) 39. C: S Blair (19) 35.

   MEENIYAN: Stroke: A: B McGeary (11) 71. B/Medal: D Gregg (22) 68.

   MELTON VALLEY: Medley: Stroke: A: S McNeilage (16) 65. B: J Wright (25) 68.

   MILDURA: Men: Stroke: A: A Keogh (7) 69. B: R Quirk (13) 72. C: P Palazzo (21) 68.

   MIRBOO NORTH: Stroke: Medal: M Payne (11) 69.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: A Bowling (8) 31 cb. B: T Bruce (23) 43. Women: Stableford: G Wyatt (37) 35.

   MORNINGTON: Men: Stroke: A: T Wilson (11) 71. B: J Peters (17) 68. C: B Charles (24) 65. Medal: B Charles (24) 65.

   MORTLAKE: Men: Stroke Medal Dec: White: I Jubb (24) 69.

   MT MACEDON: Par White: H Phillips (15) 2 up cb.

   MT MARTHA: Men: Stroke White: J Hunter (16) 64.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Medal Dec: Black: S Rovere (12) 70. A: G McLellan (11) 71. B: D Roberts (27) 74. Women: Stableford: A: J Tucker (32) 41.

   NHILL: Stroke: MM: A: J Barton (11) 82. B: D Scott (15) 85. Women: L Lacey (6) 79.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stroke B/Medal: G O'Brien (26) 64. A: M Muller (15) 69.

   PAKENHAM: Mxd: Stroke: M Cameron (19) 69.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: G MAGGS (11) 35. B: D GRAFFEN (13) 36. C: V NICHOLLS (20) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stroke: Medal Dec: Peninsula South: A/Medal: B Sullivan (12) 64. B: J Lucas (17) 67. C: G Tsindos (24) 73.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: R Boyd (22) 77. Men: A: M Haringsma (10) 70. B/Medal: L Zoanetti (13) 68. C: G Owen (28) 69.

   PORT FAIRY: Men: Stroke: A: W Jenkins (13) 73. B: M Bowman (17) 73. C: P Laird (19) 73. Women: R Walter (28) 76 cb.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: D Roede (26) 34. Men: Stroke Black: D Watson (5) 71. I Francis (13) 70. A McPhee (22) 68 cb. J Crossett (23) 71.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: L Gibbons (11) 36 cb. B: R Place (16) 38. C: A Brewster (18) 39 cb. Women: B Bibby (18) 37.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: R Dunball (12) 42.

   QUEENSCLIFF: Stableford: L Bond (23) 35.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford: L Sirca (16) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: S Smith (26) 42. S Goodie (21) 38. R Chan Wan (14) 37.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: D Jones (27) 42 cb.

   RIVERSDALE: Stroke: K Valera (19) 70.

   ROMSEY: Men: Stroke: 4B: J Laing (32) A Laing (19) 65.5.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: J French (8) 41. B: B Mace (18) 40.

   ROSSDALE: Men: Stroke: A: D Raux (13) 72 cb. B: C Johnson (16) 71. C: E Williams (31) 71.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: A: E Evans (9) 33. B: S Young (15) 43. C: I Dungey (21) 37.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: M Faircloud (6) 37. B: G Service (14) 38. C: S Hughes (17) 38.

   SANDHURST: Men: Stableford Champions: White: P Maher (10) 46. Stableford: North: R Heasley (29) 44. Women: J Mynard (11) 36.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: A: B Murphy (13) 38. B: R Crooks (15) 38. C: T Cairnes (30) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Par Green: H Haringcaspel (8) 1 up. Men: Gold: K Briggs (16) 6 up.

   SHEPPARTON: Stroke: Medal: A: P Caverzan (10) 69. B: R Sidebottom (32) 66.

   SORRENTO: Stroke: A: R Armstrong (12) 71. B/Medal: P Maher (19) 68. C: J Caspers (22) 70.

   SPRING PARK: Stroke: B Caulfield (19) 64.

   SPRING VALLEY: Stableford: M O'Sullivan (20) 40. J Harrington (13) 38.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford: S Whatley (9) 39.

   SUNSHINE: Men: Stableford: T Spandonis (10) 38.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: R Moore (31) 20. Women: Stroke: Medal: The Dunes: S Stephenson (17) 73 cb. Men: Medal Dec: A: D Matthew (9) 74 cb. B: M McMillan (20) 74.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: A McHarry (8) 39. B: M Broadhouse (14) 33. C: J Tink (26) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke Medal: Long Island: Black: J Carey (22) 68. Stroke: Old: P Mitchell (10) 72 cb. Men: Moonah: J Johnson (2) 75. Women: D Minchin (15) 82 cb. Medley: Ocean: C Stockdale (16) 73 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: Medal: A: M Trickey (4) 73. B: T Nelson (19) 73.

   THIRTEENTH BEACH: Women: Stableford: Creek: J Van Den Bosch (31) 29 cb. Men: A: D O'Leary (5) 35 cb. B: J Arnott (11) 39. C: M Browne (15) 34 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: S Geall (14) 44. Women: Stableford: M Bailey (29) 34.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: W Olney (11) 70. B: C Fitzgerald (17) 69. C: G Bath (22) 75.

   TRARALGON: Stableford: G Banks-Smith (24) 37.

   TRENTHAM: Stroke: Medal: K Webster (13) 68.

   VICTORIA: Stroke: A: J Thompson (7) 74 cb. B: G Shanks (14) 74 cb. Medal Dec: C: M Fennessy (17) 72. A Scr: K Ciupek 78. Medal Oct: K Skehan (4) 79. Medal Nov: M Fennessy (18) 71. Women: B Cuthbertson (13) 80.

   WARBURTON: Stableford White: A Johnston (16) 41.

   WARRAGUL: Women: Stableford: S Jinks (26) 39.

   WARRNAMBOOL: Men: Stroke: A: J Lock (10) 70. B/Medal: A Watts (15) 70. C: F Mitchem (34) 71. Women: L Higgins (12) 72.

   WATERFORD VALLEY: Stroke: A: D Winter (5) 75. B/Medal: T Jones (16) 72. C: M Stewart (17) 80.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: Medal Dec: A/Medal: P Moynahan (8) 66. B: D O'Shea (13) 74. C: D Cations (20) 66.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: A: K Jamieson (9) 41. B: J McEachern (16) 40. C: V Tuddenham (33) 41.

   WOODLANDS: Stroke: A/Medal: T Urry (11) 70. B: A Cater (18) 72 cb. Trophy: A Taylor (5) 79.

   WOORAYL: Stableford: A: R Gourlay (13) 40. B: E Poole (19) 41. C: A Hillis (24) 40. Women: S Wakefield (18) 36.

   YARRA VIEW: Stroke: A/Medal: I Gibson (17) 70. B: G Eley (22) 70.

   YARRA YARRA: Stroke: Medal: K Clark (16) 70. A: C Love (6) 72. B: S Martyn (13) 73. C: K Clark (20) 70. D: D Finlayson (29) 73. A Scr: B Haddrell 76. Snr Stableford Trophy: Yellow: K Greenhatch (31) 62.

   YARRAM: Stroke: Medal: F Purgar (19) 67. A Scr: C Buckland (Meeniyan) 69. Medal of Medallists: M Goulden (24) 74.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke: Medal: Lake: A/Medal: D McGrillen (9) 69. B: J Davies (16) 71.

   YEA: Stableford: N Peterson (13) 34.

   YERING MEADOWS: Stroke: Nursery: D Hayes (26) 70 cb. Valley: I Robinson (27) 76.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia