Golf Australia

Victorian club golf results - Saturday

 

   ALTONA LAKES: Stroke: Medal: A: L Redpath (5) 68. B: S Stewart (19) 75. C: E Dhar (23) 71. Women: I Mason (14) 73.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: J Potter (8) 3 up. B: G Sheehan (18) 2 up.

   AXEDALE: Men: Stroke Black: Div 1: S Lee (12) 67. Div 2: L Graham (13) 69. Div 3: P Richardson (18) 68. Div 4: M Bain (26) 70.

   BACCHUS MARSH: Stableford: A: J Mooney (13) 39. B: R Shields (Melbourne Veterans 34) 41.

   BACCHUS MARSH WEST: Men: Par: 4B: K Waller (30) R Longmuir (26) 8 up.

   BAIRNSDALE: Stroke: Medal: M Canley (22) 68. Women: F Gray (22) 70.

   BARHAM: Men: Par: Div 1: S Fullerton (10) 4 up. Div 2: W Heywood (17) 4 up. Women: Stableford: W Bennett (37) 34.

   BARWON HEADS: Women: Par: S Ludlow (18) 1 down. Men: A Scott (24) 1 down. Par Medal: Black: M Torpey (16) 1 up cb.

   BELVOIR PARK: Women: Stableford: A: S Smith (20) 32. B: T Perkins (43) 29. Men: Stroke: C'ship: A: D Larson (11) 70 cb. B: M Smith (16) 66. C: P Schneider (31) 74 cb.

   BENALLA: Men: Par: T Mennen (18) sq.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: T Ely (2) 37 cb. B: D Pratt (15) 38 cb. C: G Spence (20) 36 cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: H Faeller (34) 38.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: B Clark (11) 3 up. B: T Ambler (14) 1 down cb. C: C Pritchard (22) 4 up.

   BRIGHTON: Men: Stableford: A: M Costigan (2) 37. B: J Warden (21) 36. Medley: Trophy: M Oglethorpe (14) 47.

   BROADFORD: Stroke: 4B: G Hogg (11) A Mumford (6) 47.

   CAMPERDOWN: Stableford: R Bailey (17) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D French (5) 35.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: Ambrose: J Mcpherson (23) J Angliss (17) 64.75.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: J OBrien (1) 45.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke Matchplay: Black: S Hatigan (15) bt M Holley (5) 4-3. Stableford: T Robinson (20) 39.

   CERBERUS: Men: Stableford: Div 1: R Jennings (13) 38. Div 2: S Pearse (17) 41. Women: M Thornell (27) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Par: M Harricks (0) 3 up.

   CHELTENHAM: Men: Par: A: N Simmons (16) sq. B: R Cooney (21) 3 up.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: W Judkins (19) B Mathieson (25) 65.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Waverley: J Nimot (21) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: J Farnell (30) 25. A: L Fisher (9) 33 cb. B: P Smith (13) 35. C: D Argent (21) 34. D: R Spokes (23) 35.

   COBRAM BAROOGA: Stroke: A/Medal: M Corridan (2) 71. A Scr: R Percy 81. B: G Chapman (24) 74. B Scr: J Capp 95 cb. Women: H Miller (22) 72.

   COHUNA: Men: Stableford: G Yates (22) 37.

   COLAC: Men: Stableford: T Moran (7) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Mitchell (9) 40. B: N Roy (17) 39. C: M Wade (21) 37.

   COROWA: Women: Stableford: J Mills (14) 33. Men: Stroke: A: M Webster (5) 74 cb. B: B Pearce (15) 74. C: R Bradford (25) 73.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: B Richardson (11) 40. B: J Quill (15) 40. C: F Ieu (27) 34.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: R Gore (7) 38. B: E Meyerowitz (18) 36. C: W Brouze (26) 35.

   CREEKSIDE: Stableford: A: D Mottau (11) 43. B: T Davis (16) 39. C: A Cook (24) 38. Women: J Scane (13) 33.

   CURLEWIS: Stableford: A: R McMillan (9) 40 cb. B: W Brown (17) 37 cb. C: S Wakeman (19) 38. Women: M MacGregor (18) 29.

   DENILIQUIN: Medley: Stableford: 4B: K Maher (20) J Jenkins (24) 47.

   DEVILBEND: Men: Par: A: V Vunimasi (7) 2 up. B: M Beggs (19) 2 down. C: S Hyder (21) 1 up.

   DROUIN: Stableford: J Wolswinkel (13) 40.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: D White (12) 35 cb.

   EASTERN: Mxd: Par South: C King (19) 5 up. North: T Millard (17) 2 up. East: M Costigan (21) 5 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: B Mathers (10) 38. B: L Mackie (19) 40. C: M O'Brien (25) 33. Stroke: Matchplay: S Pettyfor bt D Gibson 5-4.

   EILDON: Stroke: Ambrose: I Malley D Malley (2) 62.

   EUROA: Stableford: B Curren (10) 35. Women: J Collins (30) 27.

   FINLEY: Men: Stableford: A Harding (19) 36. Women: A Harding (27) 26.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: J Butler (9) 36. B: G Lee (24) 35. Women: A: S Middleton-Smart (24) 30.

   FOREST HILLS: Stableford: J Baltrusaitis (20) 31.

   GARFIELD: Men: Stroke: A: S Kohut (9) 66. B: A Hart (20) 67. C: M Hirt (22) 68. Women: D Pilkington (31) 79.

   GLEN WAVERLEY: Par: Medal: R Taylor (17) 3 up.

   GOONAWARRA: Stableford: A: C Robinson (11) 40 cb. B: P Simmonds (17) 43. C: C Hitchen (23) 38. Women: K Eiser (34) 34.

   GREEN ACRES: Stableford: A: J Mansfield (-1) 39. B: I Glenister (15) 36 cb. C: J Henderson (20) 37 cb.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D Hall (38) 35. Men: Stroke: G Boyes (27) 74. Stableford: Div 1: G Cutting (17) 37. Div 2: M Green (22) 33.

   HEIDELBERG: Mxd: Stableford: A: C Carlingbould (11) 36 cb. B: D Raymond (14) 41. C: W Pustol (18) 38.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: J Arnold (5) 37.

   HEYFIELD: Men: Stroke: A: C Anderson (13) 70 cb. B: M Murphy (18) 70. C: B Bould (25) 66.

   HEYWOOD: Mxd: Stroke: Ambrose: A McLeod (13) S Rigg (24) 65.75.

   HIDDEN VALLEY: Par: A: J Dee (10) 2 up. B: D Nikolic (18) 4 up.

   HILLTOP TATURA: Stableford: 4B: J Steen (27) L Nation (17) 45. Women: J Coe (18) S Curran (30) 40.

   HORSHAM: Women: Stableford: M Rich (16) 32. Men: B Hammond (7) 37. B: A Penfold (15) 37. C: D McCrae (20) 36.

   HOWLONG: Women: Stableford: L Smith (31) 35. Men: A: J Purtell (12) 39. B: T O'Gorman (26) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: A: T Reiter (7) 73 cb. B/Medal: S Tierney (17) 71. C: M Davidson (23) 79. Stableford: D Murphy (25) 33. Women: Stroke: M Curry (15) 74 cb. Stableford: K Garnaut (15) 32 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: M Jones (10) 76.

   KERANG: Men: Stableford: J Walker (14) 38. Women: M Dillon (9) 31.

   KEW: Men: Stableford: A: W Walsh (11) 37. B: A Webb (15) 45. C: D Warrell (28) 39. Women: K Perryman (14) 25 cb.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford: 4B: A Potts (21) P Tsakirakis (23) 48. P Tsakirakis (23) 41. Women: R Hall (33) 37.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: N Scott (10) 38. B: M Hawdon (14) 33 cb.

   KOORINGAL: Men: Par: A: P McAlesse (12) 2 up. B: D Pringle (14) 1 up cb. C: S Piccolo (32) 5 up. Women: Par: D Howard (15) 2 down.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: P Price (21) G Reynoldson (16) 43. Women: M Tucker (16) V Hanke (28) 40.

   KYNETON: Men: Stroke: A: N Cue (12) 68. T Kot (12) 215.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: 4B: M Goorden (35) T Green (31) 47. Women: D Dickson (21) D Gray (35) 41.

   LAKESIDE at Albert Park: Women: Stroke Medal: C Muller (20) 77 cb. Men: Stroke: A: L Roberts (2) 67. B: N O'Neill (16) 68 cb. C: A Freeman (27) 73.

   LANCEFIELD: Men: Stableford: A: T Lambert (3) 36. B: G Brennan (19) 36. C: G Holland (25) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford: A: A Tuckwell 35. B: B Johnson 41. C: B Gee 38. L Marshall 30.

   LATROBE: Stableford: N Kalifatidis (3) J Perrin (33) 46.

   LEONGATHA: Mxd: Par: S Fisher (16) 2 up.

   LONSDALE: Stableford: A: B Macafee (17) 39. B: M Waterson (21) 39. Women: D Crigan (12) 34.

   MAFFRA: Stroke: Medal: A: K McLachlan (5) 72 cb. B: S Magnuson (17) 70. C: P Hunt (23) 72.

   MANSFIELD: Stroke: Medal: P Gooding (27) 73 cb. Women: L Holland (18) 81.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: G Sluce (+3) 35. B: J Potter (13) 35. C: M Rosini (20) 35. Women: Stroke: H Pascoe (4) 76. Medal: A Strain (16) 78.

   MEDWAY: Women: Par: Trophy: A: L Goddard (8) 6 down. Men: A: P Rowan (7) 4 up. B: G Kokot (15) 3 up. C: T Di Florio (21) 1 up cb.

   MEENIYAN: Men: Par: M Van Boven (21) 7 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stroke: A: D Thomson (9) 70. B: R Maccanti (20) 69 cb. C/Medal: D Van Lersel (28) 68.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford: A: P Ebeyer (10) 41. B: L Christou (15) 35 cb. C: R McMullin (25) 35 cb. Women: E Condon (21) 34. Stroke: Matchplay: F Bonnici bt B Botten 5-4.

   METROPOLITAN: Stableford: A: B Smith (4) 37 cb. B: E Koco (12) 37. C: W Harty (33) 39. Women: J Peardon (22) 39.

   MILDURA: Men: Stableford: A: E Parker (6) 37. B: B Dickie (16) 36. C: P Webster (26) 36. Women: C Zimmermann (10) 34.

   MIRBOO NORTH: Par: S Blencowe (27) 5 up.

   MOE: Medley: Stableford: 4B: G Wilson (8) R Wilson (28) 46.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: E White (9) 39. B: R Wheeler (20) 40. Women: Stableford: S Semmes (7) 38.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: A: A Richards (10) 37. B: W Gilbee (19) 37 cb. C: T Brown (36) 39. Women: Stableford: M Henney (26) 26 cb.

   MORNINGTON: Stableford: Challenge: A: M Iredale (6) 45. B: H Dobson (17) 46 cb. C: M Haderup (24) 54. Hole in one: M Faraone at 3rd.

   MORWELL: Men: Stableford: A: D Smith (12) 39. B: K Barnes (21) 36.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: A Sparks (35) 35.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: K Lea (8) 67 cb. B: T Fishlock (15) 70 cb. C: G Pratt (29) 69. Women: J Brown (3) 69.

   NHILL: Stableford: A: B Smith (12) 32. B: S Kessler (15) 41. Women: L Lacey (5) 34.

   NORTHERN: Stroke: Foursome: M Bluett R Lata (0.5) 69.5. M Ednie D Ellis (19) 69. Foursome C'ship: M Bluett R Lata 148. D Walters (4) D Bashtannyk (4) 145.

   NUMURKAH: Stableford: B Green (12) 36. Women: J Daniel (13) 32.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Towan (20) 36.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford: A: A Griffiths (8) 32. B: B Cullen (19) 35. C: B Hewes (24) 31.

   PATTERSON RIVER: Women: Par: N BAtten (18) 4 down. Men: A: W Fernie (11) 2 up. B: J Nestoriwskyj (15) 3 up. C: M Boswell (30) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Medal: Kingswood: A: T Vassiliadis (5) 4 up. B: B McManus (16) 3 up. C: A Duran (27) 2 up. Women: A: K Barcelon (16) 2 down.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: L Hammon (17) 34. Men: A: P Cashman (10) 38. B: S Ambler (12) 36. C: S Shears (19) 39.

   PORTARLINGTON: Stroke: A: M Couzens (5) 68. B: K Hughes (13) 67. C: C Place (20) 71 cb. D: I Thomson (24) 69. Women: K Thomas (16) 71.

   PORTLAND: Mxd: Stableford: D Bryden (8) 36.

   PORTSEA: Par: 4B: D Czarnecki (12) R Collins (26) 8 up. Women: L Seward (25) G Sharp-Paul (22) 8 up cb.

   QUEENSCLIFF: Par: W Reid (14) 5 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: M Wheller (8) 34.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: S Caldicott (4) 69.

   RICH RIVER: Men: Par East: A: K Drennan (9) 5 up. B: I Yeo (18) 5 up. C: S Phelan (23) 5 up.

   RINGWOOD: Men: Stroke: Medal: J Walzl (24) 69.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: P Damyon (9) 41. B: D Ridley (16) 40. C: P Forbes (23) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Matchplay: J Wrennall 1up.

   RIVERVIEW: Men: Stableford: A: K Pertama (4) 43. B: S Powell (17) 33. Women: A McIlroy (26) 31.

   ROCHESTER: Men: Stableford: B Major (16) 37.

   ROSANNA: Mxd: Par: A: G Russell (2) 3 up. B: G Driscoll (20) sq.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: J Labriola (7) 3 up. B: L Hasty (15) 3 up cb. C: D Barker (29) 2 up. North: E Zissis (11) 2 up. Women: L Taylor (18) 2 down.

   ROSEBUD PARK: Stableford: B Fry (15) 40. Trophy: R Hutton (10) 73. Women: G Bawden (30) 28 cb.

   ROSSDALE: Women: Stableford: J Howe (15) 37. Men: A: A Peters (12) 41. B: D Raux (16) 37. C: P Toll (29) 39.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stroke: Foursome C'ship: West: A Scr: S Jones A Southern 144. Par East: White: M Creelman (13) 3 up. Women: Par: A Kerr (8) sq. Men: Stroke: Foursome: West: B: D Vial S Kings (9.5) 143.

   SALE: Par: E Dowsett (11) 2 up. Women: K Manze (12) 2 down.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: C Kennedy (6) 1 up cb. B: E Korbut (16) 1 up. C: C Gibbons (19) 1 down.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: T Bibby (8) 36. Stableford Champions: White: R Sillet (19) 45. Women: Stableford: V Naidoo (11) 35.

   SANDRINGHAM: Women: Stableford: J Rumbold (13) 37. Men: A: J Honner (8) 38. B: M Kent (15) 38. C: M Lenkic (32) 39.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford: J Glazier (15) 33. Men: G Johnson (1) 34. D Curry (17) 34. S Papadam (37) 40.

   SEYMOUR: Men: Stroke: A Passmore (3) 70. B Collard (21) 74. Women: Par: D Stuart (10) sq.

   SHEPPARTON: Men: Par Trophy: A: M Loughhead (8) 3 up. B: G Birks (17) 5 up. C: N Wilson (36) 4 up. Women: Par: G Keenan (24) 3 down.

   SORRENTO: Women: Stableford: S Hendy (26) 36. A: R Harrington (17) 36. Men: B: T Laycock (26) 39.

   SOUTH PINES: Men: Stroke: C'ship: Div 1: C Hardy (3) 232. Div 2: B Gorham (13) 267. Div 3: B Moreland (22) 291. Div 1: P Smith (16) 71. Div 2: C Bertino (17) 73.

   SOUTHERN: Stableford: A: A Wright (10) 37. B: C Ford (13) 37. C: B Montgomery (19) 37. Trophy: B Montgomery (19) 37.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: V Lunder (16) 34.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: A Kelly (10) 38. B: G Clements (16) 35. A: G Cooper (8) 34 cb. B: B Ryan (19) 36.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford: I Cubela (23) 38.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: A Moosawi (31) 36. A: S Mooney (11) 32 cb. C: L O'Neill (25) 29.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: D Tare (4) 42. B: N Parnell Aue (18) 38 cb. C: A Creffield (21) 39. Women: A: M Lusdoc (16) 32.

   TALBOT: Stroke: A: T Deans (11) 67. B: S Treloar (19) 69.

   TARRAWINGEE: Women: Stableford: L McCoy (16) 33.

   THE DUNES: Women: Par: The Dunes: J Simon (20) 2 up. Mxd: Stableford: The Cups: T O'Donoghue (16) 19. Men: Par: The Dunes: A: C Fraser (10) 5 up. B: R Nunan (30) 3 up.

   THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: Gold: A: A Smith (8) 37. B: J Giraud (18) 35. C: C Peterson (24) 27. Stableford: St John: Div 1: G Berry (6) 35. Women: O Lewis (3) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Old: M Sammells (5) 36. Moonah: K Flanagan (4) 39. Ocean: I Ashcroft (4) 36.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: P Anderson (9) 36 cb. B: M Blampied (18) 39. Women: J Selvay (34) 30.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: A: J O'Meara (6) 2 up. B: P Farrimond9 (9) 5 up. C: P 17 (17) 1 up cb. Women: A: J Rayson (21) 1 down.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: A Dale (11) 43. Div 2: A Cheles (21) 36. Div 3: A Penny (35) 38. Women: Div 1: S Williams (17) 36. Div 2: D Kemp (32) 38.

   TORQUAY: Men: Stableford Black: J Loftus (9) 38. Stableford: A: J Mulder (16) 40 cb. B: B Boadle (18) 34. Women: K Simson (12) 33. Men: Visitor: W Isles (Warrnambool 18) 44. Women: M Frauenfelder (Anglesea 38) 19.

   TRAFALGAR: Men: Stableford: A: A Moscato (15) 41. B: P Burghardt (17) 38.

   TRARALGON: Men: Stroke: 2B multi: P Denhouting (8) B Fromberg (11) 69.25. 2B Scr: R Alexander D Cooper 74. Women: P Murphy (28) 29.

   TRENTHAM: Stableford: M Speakman (6) 38.

   VICTORIA: Men: Par: A: A Williams (8) sq. B: N Ward (14) 4 up cb. C: G Lewis (24) sq cb. Par White: G Ettershank (34) 1 down. Women: Par: N Fielding (7) 4 down.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: P Crawford (12) 38. B: M Comensoli (17) 37.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: A Johnston (17) 41.

   WARRAGUL: Men: Par: A: T O'Dea (11) 5 up. B: M Clarke (19) 2 up. C: W Farnham (28) 5 up.

   WARRNAMBOOL: Men: Stableford: A: J Greco (6) 39. B: P Blain (13) 39. C: I Blake (20) 43. Women: R Ballinger (28) 36.

   WATERFORD VALLEY: Men: Par: A: R Wright (8) 2 down cb. B: F Van Den Akker (10) 1 down. C: M Stewart (16) sq.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: G Wild (6) 37. B: N Thompson (13) 39. C: D Mc Kenna (17) 40. D: A Saunders (22) 41. Women: P Fisher (22) 27.

   WHITTLESEA: Mxd: Par: A: J Beattie (8) 1 up. B: L Beattie (15) 4 up. C: M Sannwald (23) 1 up.

   WODONGA: Women: Stableford: P Mullumby (21) 32. Men: A: S Bone (8) 33. B: J Woolbank (16) 39. C: M Fraser (20) 39.

   WOODEND: Men: Stroke Singles KO f: White: M Long bt A Cassin at 21st.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: D Mullen (6) 38. B: A Mirams (13) 38. C: T Rijs (20) 37. Women: K Arthurs (10) 36 cb.

   WOORAYL: Men: Stableford: A: B Stubbs (5) 35. B: G Young (16) 34. C: E Poole (22) 38.

   YARRA VIEW: Mxd: Stableford: A: C Rissinich (10) 39. B: M Harris (31) 33.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A: K Brooks (2) 38. B: A Easton (12) 39. C: N Luscombe (16) 36. D: B Hanrahan (27) 37. Stableford Yellow: A Ellis (36) 33. Women: Stableford: J Turnbull (31) 34.

   YARRAM: Stableford: 4B: G Roberts (25) J Razinger (9) 44 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: D Roome (7) 34 cb. B: B Bylett (19) 36. Murray: A: P Clarnette (6) 37. B: A Kelly (17) 39.

   YEA: Men: Stableford: N Peterson (15) 32.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: C Brooks (21) 32. Men: A Holt (11) 35 cb. Valley: B France (11) 37.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia