Golf Australia

Victorian club golf results - Saturday

 

 ALEXANDRA: Stableford: B Newton (14) 36. Women: M Fahey (14) 34.

   ALTONA LAKES: Stroke: A: C Condon (+3) 70. B: M Busbridge (17) 70. C: P Dike (23) 71. J Black (22) 66.

   ANGLESEA: Stableford: A: D Calvert (12) 38. B: N Forsyth (18) 37 cb. C: T Norman (29) 37. Div 1: M DeVries (21) 37. Hole in one: D Elam at 13th, I Treloar at 16th.

   AXEDALE: Par: A: P Hoskin (9) 1 up. B: C Fitzgerald (16) 3 up. C: E Rogers (23) sq. Women: Stableford: A: L Andrea (4) 30. B: D Wenzlau (27) 34.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: Hcp: A: A Svaljek (5) 38. B: P BRIGGS (16) 42. C: N BETHUNE (19) 40 cb. Women: C Sutherland (17) 37.

   BACCHUS MARSH WEST: Mxd: Stableford: 4B: N Prasad (15) T Prasad (45) 46. Men: M Hay (11) D Naris (18) 44.

   BAIRNSDALE: Stroke: Medal: A: M Churches (13) 71. B: M Osborn (18) 68. Women: V McNamara (42) 69.

   BARHAM: Men: Stroke: A: I Douthat (16) 70. B: J Bowen (21) 70. Women: Stableford: A: A Carter (40) 35.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: H Crowley (14) 36. Men: A: M Rankin (13) 42. B: R Rome (20) 38.

   BENALLA: Stroke: A: B Wright (13) 66. B: J Morrison (18) 71.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Waterfall (35) 30. Men: A: B Clapton (11) 42. B: J Peak (19) 39. C: A Sanders (23) 40.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: M Buultjens (13) 3 up. B: A George (15) 5 up. C: D Powell (23) 3 up. Hole in one: C Mcleod.

   BRIGHT: Stableford: A: G Hunt (9) 33. B: K Schulze (23) 35. Women: A Gilbert (16) 33.

   BRIGHTON: Men: Stableford: A: J Mills (13) 38. B: R Montgomery (17) 37. C: E Chan (28) 40.

   BROADFORD: Men: Stableford: A: A Reid (13) 42. B: P Nchol (17) 38. C: L Richards (26) 38..

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke: Matchplay: R Robertson bt B Vigilante 2up. Stableford: A: A Le Dan (3) 38. B: S Mancer (10) 40. C: B Bate (16) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: A: G McQuillan (16) 40. B: G Bentley (28) 37 cb.

   CENTENARY PARK: Stableford: S Saxon (9) 43.

   CERBERUS: Stableford: 4B Agg: G Smith E Kennedy G Leach D Rynaard 124.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: R Harricks (6) 34. B: C Vearing (15) 38.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: 4B: S Biar (15) S James (19) 48.

   CHURCHILL & MONASH: Stableford: A: R Dent (9) 37. B: D Cluderay (19) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: A: A Janiak (9) 41. B: W Groenendaal (22) 41 cb. Rowville: A: R Richards (15) 39 cb. B: M Wright (20) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Men: Par Black: A: G Styles (6) sq cb. B: A Cummings (15) 1 up cb. C: F Horne (21) 3 up. D: L Szulik (25) 7 up.

   COBDEN: Stroke: Medal: S Mahony (36) 69.

   COBRAM BAROOGA: Stroke: Medal: A: P Wisniewski (17) 71. B: B Tate (24) 70. Women: S Herbison (45) 65.

   COHUNA: Stroke: K Dehne (15) 86.

   COLAC: Stableford: A: P Lucas (14) 43. B: R Griffiths (19) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Par: K Balazs (27) 2 up cb. K Balazs (27) 2 up cb. Men: A: G Holmes (8) 6 up. B: J Krongold (16) 2 up cb. C: G Beattie (25) 3 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stableford: A: J Baiocchi (0) 41. B: J Webb (14) 41 cb. C: P Norman (23) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Carlon (7) 39. B: M Abraham (15) 36 cb. C: M Plavin (31) 37.

   DEVILBEND: Men: Stroke 4B: P Del-gatto P Eaton 59.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: J Beattie (9) 44. B: D Bryden (14) 41. C: D Buhler (28) 44.

   EAST MALVERN: Medley: Stableford PM 2B Agg: R Clarke (13) C Maguire (14) 74.

   EASTERN: Par South: A: B Mills (11) 5 up. B: P Paladino (18) 5 up. North: B Dunlop (4) 5 up. East: T Holt (12) 6 up.

   EASTERN SWARD: Par: Div 1: J Riordan (10) 2 up cb. Div 2: G Kendall (27) 3 up.

   EASTWOOD: Mxd: Par: A: S Rawlings (6) 5 up. B: C Wenlock (18) 2 up. C: M Rawlings (28) 3 up.

   EUROA: Stableford: M Mills (3) 38. Women: A: T Zentfeld (16) 37. B: B Jungwirth (29) 31.

   FINLEY: Stableford: N Pyle (13) 39. Women: T Jones (20) 36.

   FOSTER: Medley: Stroke: 2B Multi: S Canning (11) S Corrie (26) 68.25.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par: A: D Young (1) 5 up cb. B: L Hetherington (14) 7 up. C: K Lowcock (26) 6 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: J Keys (11) S Krummenacher (22) 74. Women: A Mc Lure (18) 32.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: A: R Taylor (16) 41. B: M Campbell (23) 30.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: M Moore (8) 38. B: D White (12) 37. C: J McMaster (17) 39. D: R Capron (29) 42. Women: A: R Watson (20) 37. B: K Eiser (30) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: M Harman (13) 40. B: L Whitford (14) 37. C: D Murray (20) 38. Women: A De Villiers (13) 39.

   GROWLING FROG: Men: Par: A: D Durantini (10) sq. B: D Cunningham (13) 2 up. C: M Wilson (23) 3 up. Women: A Fonda-Russell (15) 3 down.

   HEIDELBERG: Stroke: A: T Walker (-2) 70. B/Medal: G McCormick (17) 65. C: Z Horsey (31) 71.

   HEYFIELD: Men: Par: J Turner (17) 4 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: 2B: D Byrnes (7) M Thompson (16) 39.

   HORSHAM: Men: Par: 4B: R Johns (33) L Toy (20) 10 up. Women: J Schmidt (16) K Knight (9) 5 up.

   HOWLONG: Stableford: A: I Charles (7) 44. B: T Mildren (20) 39. C: A Fraser (35) 40. Women: C O'Keefe (19) 34.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: A: C Witchell (5) 71. B: D Ayre (16) 71. C: G Seignior (25) 76 cb. Stableford: L Rochaix (28) 39. Women: Stroke: K Henningsen (7) 75.

   IVANHOE: Stableford: A: A Petricola (8) 43. B: M Dobson (33) 38. Women: A McIlroy (21) 34.

   KEW: Medley: Stableford: A: T Kerkvliet (3) 38. B: B Frost (16) 41. C: P McCormack (20) 41.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A: R Keighery (14) 40. B: B MacFarlane (25) 43. Women: J Stevans (32) 33 cb.

   KILMORE: Stableford: A: T McGregor (14) 41. B: J Roberts (21) 41. Women: Par: T Grinter (21) 5 down cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford: A: M Ford (5) 40. B: I Dunn (19) 37 cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: R Marlais (2) 40. B: M Kennedy (13) 37. C: J Trembath (15) 36. D: M Birthisel (24) 39 cb. Women: H Harley (9) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke: A: M Percy (13) 53. B: C Knott (15) 54. C: M Close (19) 54. Women: A: P Laidlaw (20) 53. B: L Fraser (22) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Par: A: B Murray (15) 4 up. B: S Ryan (22) 5 up. Women: H Emery (15) 2 up.

   KYNETON: Stroke: Challenge: T Kot B Treloar 64.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: Ambrose: L Rodgers (22) A Taylor (28) N McKenna (11) S Sproule (6) 55.625. Women: Stableford: N Martin (10) 33.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Challenge: C Muller (16) 30. A: C Farrell (9) 36. B: I Sidoti (17) 34. C: W Carroll (26) 36.

   LANCEFIELD: Men: Stroke White: A: G Duddridge (8) 68. B: G Brennan (18) 70. C: A Cruise (36) 71.

   LANG LANG: Mxd: Stableford: A: A Bock (12) 37. B: R Smith (16) 41. C: N Stafford (23) 35. C Casey (6) 36. G Wigham (19) 37. C: T Condy (32) 31.

   LATROBE: Medley: Stableford: A: C McKenzie (3) 40. B: D Clyne (14) 37. C: A Colledge (34) 40.

   LONSDALE: Mxd: Par: A: J Chapman (12) 5 up. B: D Peters (15) 6 up. C: D Walker (26) 1 down. A: V Todd (28) 2 down.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Reynolds (13) 39. B: L Smalley (22) 39.

   MALLACOOTA: Stableford: B Gaudion (24) 36 cb.

   MANSFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Parsons (19) 71. Div 1: M Sargeant (19) 71. Men: Stroke White: C Heath (18) 63. J Heath (18) 63.

   MARYBOROUGH: Men: Stroke: A: G Reed (8) 71. B: G Thomson (16) 71. C: M Puvanendran (28) 72. Women: H Rogan (14) 79.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: W Maddocks (12) 3 up cb. B: G Mills (18) 6 up. C: J Summerhill (23) 4 up cb. Women: A: J Medwin (17) 1 up.

   MEENIYAN: Stableford: 4B: N Park (22) L Park (28) 46.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Ambrose: S Killeen (5.75) 60.25. D Taylor (5.75) 60.25.

   METROPOLITAN: Men: Par White: A: R De Soysa (6) 3 up. B: M Holberton (14) 2 up. C: R Bone (27) 1 up. Women: Par: J Cumbrae-Stewart (22) sq. Men: B Davey (29) 2 down.

   MILDURA: Men: Stableford: A: C Tung (3) 39. B: S Kelly (23) 43. Women: J Mierswa (22) 35.

   MIRBOO NORTH: Par: M Payne (10) 3 up.

   MOE: Men: Par: A: K Ayton (13) 7 up. B: M Booth (18) 1 up.

   MOONAH LINKS: Stableford: Open: D Whitaker (17) 24. Legends: P Seremes-Demal (17) 38. S McNeil (43) 31. Open: J Clarke (18) 40.

   MORNINGTON: Stableford: Medal: L Buswell (10) 41. A: C Murdoch (12) 40. B: S Horstra (17) 40. C: S Williams (21) 38.

   MORTLAKE: Men: Stableford: 4B: W Wareham (26) C Baker (18) 43.

   MT MARTHA: Men: Stableford: B Ellett (23) 44. Women: A Scott (28) 31. Men: Captain's Trophy: B Ellett (23) 81. Women: I Troy (20) 60.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: S Davis (23) 34. Men: A: B Elliott (8) 39. B: T Ford (14) 37. C: M Scott (35) 38.

   MYRTLEFORD: Men: Stroke: B Bynon (29) 72.

   NEANGAR PARK: Mxd: Stableford: 4B Agg: A: S Trowell P Ramm 81.

   NORTHERN: Men: Par: A: S Ward (8) 4 up. B: S Stewart (11) 6 up. C: J Marland (23) 4 up.

   NUMURKAH: Men: Stroke: N Hutchins (17) 65. Women: J Stevens (34) 74.

   OAKLEIGH: Stableford: T Nooroa (14) 40. Women: Par: T Gardner (16) 1 up.

   OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: A: M Muller (12) 37. B: J Ellerbock (21) 39. Women: J Matthews (29) 35.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Paturzo (5) 39. B: C Prince (16) 39 cb. C: P Healy (23) 39. Women: K Barcelon (17) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A Lewis (19) 33. Men: Stableford White: A: P Neuhold (8) 40. B: C Chinn (22) 38 cb. D Turcaelli (24) 39. Stableford: 4B: Peninsula South: M Hosking (16) B Maxwell (22) 47. Women: K McCullough (23) J Radford (29) 44. Men: M Smith (19) J Cormack (18) 89.

   PORTARLINGTON: Women: Par: L Blomley (16) 2 up cb. Men: Par Black: A: R Carnovale (9) 2 up. B: B Bell (15) 4 up cb. C: K Godfrey (19) sq cb. D: K Paterson (23) 2 up cb.

   PORTLAND: Women: Stableford: L Cumming (21) 37. Men: T Bibby (12) 41 cb.

   PORTSEA: Men: Stableford: A: T Cousley (9) 40. B: D Kilpatrick (10) 43 cb. C: R Macleod (29) 39. Women: R Richards (14) 42. Men: Gold: D Matthews (31) 34.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke: American Foursome: H Johnson (12) R Morgan (21) 66.25.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: J Stewart (19) 66.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: M Himbury (7) 37. B: B Peters (16) 41. C: R Brearley (20) 40.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: J Putna (23) 36. Men: A: C Jennings (11) 40. B: A Missen (19) 40. C: D Noelker (25) 42.

   RINGWOOD: Men: Stroke: A: R Ashdown (11) 67. B: D Boffa (14) 64. C: A Pekkarinen (29) 68. Medal: D Boffa (14) 64. Women: J Lim (21) 72.

   RIVERSDALE: Stableford: A: N Duff (5) 38. B: G Elliott (13) 43. C: P Hehir (22) 43.

   ROCHESTER: Men: Stroke: A: P Anderson (12) 71. B: T Quinlan (16) 68. C: R Feuk (23) 72.

   ROMSEY: Men: Stableford: M Mottram (11) 34.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R London (5) 38. B: P Dwyer (17) 37. C: P Arandt (19) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: North: R Davey (21) 73. Men: Stableford: G Coustley (13) 39 cb. South: A: J Orpwood (2) 38. B: P Graham (16) 38 cb. C: M Minogue (21) 39.

   ROSEBUD PARK: Men: Par: P Sadler (20) 8 up. Trophy: P Sadler (20) 9 up. Women: P Toan (23) 3 down cb.

   ROSSDALE: Men: Stroke: A: K O'Brien (3) 69 cb. B: S Ryan (16) 70. C: T Prosser (25) 71. Women: Medal: K Schmidt (18) 76.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: A: M Brash (4) 35. B: G Hughes (18) 40. C: J Wright (19) 37. Trophy: K Tragear (14) 105. Par West: A Gowers (13) 2 up. Women: Par: J Harwood (29) 3 up.

   SALE: Women: Stableford: D Stammers (23) 35 cb. Men: A: J Slater (6) 37. B: S Frew (15) 39.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: M Patrick (7) 5 up. B: G Charlton (10) 8 up. C: J De Boer (21) 1 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: C Nim (5) 37. B/Medal: L Youn (18) 47. C: D Esler (20) 38. Women: North: Medal: M Levy (12) 76. Men: A Forde (20) 39.

   SANDRINGHAM: Women: Par: J Rumbold (16) sq. Men: A: D Levick (4) 2 up. B: H Sta Maria (16) 2 up. C: P McLeod (23) 3 up cb.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: S Bo'sher (7) 40. B: N Aubert (18) 37. C: M Gould (20) 43. Women: Green: J Hawke (34) 35.

   SEYMOUR: Veteran Medley: Par: D Byrne (19) 1 up. Men: P Niebling (12) 6 up.

   SHEPPARTON: Stableford: A: M McComas (0) 39. B: E Flanagan (16) 39. C: N Lott (26) 36. Women: S Moore (21) 35.

   SORRENTO: Women: Stableford: J McKay (35) 35 cb. Men: A: D Scott (17) 37. B: T Laycock (29) 42.

   SOUTH PINES: Men: Par 4B: R Bertino (26) G Wade (34) 7 up.

   SOUTHERN: Stroke: 4B: M Williams (7) B Gibson (14) 61.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: J De Beer (18) 62.

   SPRING VALLEY: Stroke: A: B Dougall (11) 67. B: C Scanlan (19) 69. A: A Hughan (8) 71. B: G Stewart (21) 70. Medal: B Dougall (11) 67.

   STRATHALLAN: Stableford: 4B: B Hose (21) J Rowe (22) 45 cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford: 2B Agg: A: M Dennehy (9) M Innes (5) 73. Women: A: M Heard (33) 29.

   TALBOT: Stroke: A: J Purcell (12) 68. B: L Grant (27) 66.

   TARRAWINGEE: Women: Stroke: Medal: P Nolan (27) 73.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Cups: A: J Derham (-1) 19. B: P Keogh (29) 21. Women: The Dunes: B Craig (23) 38. Men: Par: A: A Sim (7) sq. B: P Davies (23) 7 up.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: W Joseph (3) 40. B: D Lim (15) 41. C: J Allen (20) 40. St John: Div 1: A McHarry (4) 37 cb. Women: Div 1: H Ericson (17) 35.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: B Behmer (16) 41. Old: C Harris (9) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford Gold: M Bridgart (21) 36. Men: Stroke White: A: I Kevric (10) 72. B: A McMahon (12) 68. C: B Trethowan (27) 69.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Beach: C: B May (15) 2 up cb. B: K Gearon (11) 1 up. A: M Wilding (8) 3 up. M Muller (18) 3 up.

   TIRHATUAN: Par: A: P Harrison (11) 4 up. B: D Storey (19) 5 up. C: H Jansen (27) 2 down. Women: H Jeffery (22) 2 down.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Hart (7) 41. B: J Innes (26) 40. Women: A: J Hills (16) 36. B: P Gilbee (43) 39.

   TORQUAY: Men: Par: A: G Lenehan (12) 4 up cb. B: B Hewitt (18) 5 up. Par: A: R Templeton (14) 2 up cb. B: K Ballard (20) 1 up cb. Resort: I Lawson (19) sq. Women: L Brady (12) 2 down. Men: Visitor: R Clark (RACV Cape Schanck 17) sq cb.

   TRAFALGAR: Men: Stroke: Medal: G Sanders (18) 62. A Scr: N Clarke (7) 74. A: P Grima (14) 67 cb. B: G Sanders (18) 62.

   TRARALGON: Men: Par: A: M Coad (11) 5 up. B: L Pollard (14) 5 up. C: B Manley (17) 2 up. D: G Kellett (23) 5 up. Women: S Coffey (10) sq.

   TRENTHAM: Men: Stableford: A: C Wilson (11) 38 cb. B: J Dickson (17) 38 cb. J Coyle (22) 43.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: D Laurence (9) 43. B: P Hart (13) 39. C: A Rintoul (22) 39. White: F Pestl (36) 33. Women: B Cuthbertson (15) 34.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A: P Crawford (14) 40. B: P Korteman (21) 42.

   WARBURTON: Mxd: Stableford: T Van Der Kooi (22) 37 cb.

   WARRACKNABEAL: Men: Stableford 4B Agg: R Stan (12) R Ryan (24) 46 cb.

   WARRAGUL: Men: Stableford: 4B: D Campbell (14) A Campbell (22) 46. Women: H Steenholdt (23) J De Jong (16) 37 to playoff.

   WARRNAMBOOL: Men: Stableford: A: P Blain (11) 39. B: J Wormald (17) 37. C: V Gleeson (20) 36.

   WATERFORD VALLEY: Mxd: Stableford: Split Six: B Waters (1) 48. D Laws (11) 40. M Cope (6) 40.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: M Greaves (6) 41. B: P Brogden (12) 38. C: T Brooks (19) 38. D: F Dombi (21) 38. Women: A: J Macleod (17) 37.

   WODONGA: Men: Stableford: A: D Gill (+2) 38. B: J McAuliffe (14) 41. C: P Sawyer (18) 35.

   WONTHAGGI: Men: Par: A: D Williams (8) 3 up. B: R Geyer (18) 3 up. C: R Hender (22) 3 down cb.

   WOODEND: Men: Stableford: W Paterson (18) 40.

   WOODLANDS: Par: A: M Rosenberg (8) 3 up. B: J Cathcart (11) 4 up cb. C: R Bruce (29) 5 up. Women: L Merrick (19) 1 up cb. Hole in one: R Albanese at 11th.

   WOORAYL: Men: Stroke: American Foursome: E Poole J Hassett (16.125) 69.875.

   YARRA PARK: Stroke White: C Banitiskas (29) 64. Stroke: S Ryder (17) 67.

   YARRA VALLEY: Stableford: E Cirone (24) 41.

   YARRA VIEW: Stroke: A: C Mitchell (8) 71. B: A Cron (22) 71 cb.

   YARRAM: Men: Par: A: C Hios (7) 4 up. B: D Dwyer (17) 1 up. C: C Coulthard (21) 7 up. D: D Robinson (26) sq.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: M Shell (23) 34. B: C Tytler (35) 35. Men: Stableford White: A: T Chetcuti (10) 40. B: G Dolphin (18) 41. A: B Casley (8) 43. B: K Skrobalak (28) 38 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: K Mark (34) 35 cb. Women: Stableford: Valley: J Brydon (45) 38. Men: Nursery: B Marshall (6) 40. Valley: K Adams (10) 41.


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia