Golf Australia

Victoria club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Allison (10) 18.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: A: S Toone (29) 73. B: D Thomas (30) 68.

   AXEDALE: Men: Par: Div 1: C Phillips (10) 3 up. Div 2: D Osborne (18) 5 up. Div 3: K Crawford (21) 8 up.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: W Beale (30) 3 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Nov: A: J Bailey (12) 69. B: K Smith (17) 70 cb. C/Medal: G Downie (29) 66.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D Dawson (12) 40. Div 2: G May (16) 44. Div 3: T Freeman (25) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: Cup: D Lockie (18) 35.

   BAY VIEWS: Men: Stroke: Doyle Medal Nov: C Jones (9) 66. Scr: C Jones 75.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Clydesdale (17) 44 cb.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: S McKeon (15) 6 up. B: D Fogarty (23) 8 up. C: A Davey (28) 6 up cb.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: M Pearson (14) 45.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: M De Carteret (19) 4 up. B: G Lunardi (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke White: A: D Rowe (14) 68. B: D Devlin (36) 68.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: M Cowley (23) 6 up cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: P Williams (14) 41. B: N Campbell (20) 40.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: G Milne (19) 45. B: P Raleigh (27) 38 cb. Women: B O'Mara (31) 42.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford Black: A: J Shaw (15) 40. B: M Chamings (18) 42. C: H Page (25) 40.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: M Stewart (10) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: D Manners (13) 40. Women: D Wall (43) 37. Veteran: R Wix 36. Endeavour Hills: A: R Chandar (8) 38 cb. B: L Pepperell (27) 38 cb. Veteran: G Evans 32.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: A Page (18) 38 cb. J White (16) 38. T Passlow (17) 37. A Blackwood (22) 36. G Brierley (13) 35. R Wheeler (16) 34 cb. L Cupit (21) 34 cb. N Colbert (11) 34.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: A Lowndes (10) 42. B: R Findlay (18) 39. C: T Dunn (24) 40. Women: E Wisneiwski (18) 37.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (16) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: P Zoppos (2) 42. B: L Waldron (15) 36. C: B McKenzie (28) 39 cb.

   COROWA: Men: Stableford: J Caminito (24) 37 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: G Smith (14) 37. B: M Katz (24) 37. C: J Whytcross (33) 40.

   CURLEWIS: Women: Stroke: K Fleming (30) 73 cb. Stableford: J Travers (17) 33.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: J Armytage (21) 37.

   DEVILBEND: Women: Stableford: H Billson (26) 35.

   EASTERN: Men: Stroke: Medal: East: G Chard (23) 63. Women: Stableford: 2B: South: K Sato F Barnett 44.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: F Duimel (12) 39. B: J Carnell (20) 41. C: D Orr (29) 41 cb. Women: A: C Cameron (16) 36. B: I Duggan (28) 33.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: I Holderness (11) 41. B: B Martin (16) 40. C: P Dawson (22) 44. Women: J Smith (33) 37.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: A Graham (18) 39. B: J Gay (25) 37.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: M Rogan (19) 36. B: C Pearsall (27) 39 cb.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: A King (12) 65.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Baird (16) 31.

   HILLTOP TATURA: Stroke White: R Popple (14) 67.

   HORSHAM: Women: Stroke: Trophy: A: S Wynne (19) 71. B/Medal: L Sleep (23) 69. C: J Gawith (35) 74.

   HOWLONG: Veteran: Stableford White: A: T Larkins (14) 42. B: L Ashord (20) 40. C: G Baker (32) 40.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Worner (20) 39 cb. Hole in one: D Templeton at 12th. Women: S Wang (22) 38. Medley Plaque: S Worner (20) 39.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: S Tuckerman (24) L Greenb (34) 45.

   KERANG: Men: Stableford: D Bacon (14) 39.

   KEW: Medley: Stroke: Medal Nov: R Nicol (29) 68. Stableford: D Gunzberg (15) 42. 9-hole: L Carland (44) 22.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Foursome: L Johns (8) E Preston (23) 65.5.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: D O'Connor (16) 4 up. B: B Hoppe (24) 4 up. C: B Tippet (26) 5 up.

   LANG LANG: Men: Stableford White: C Rangitonga (19) 40.

   LEONGATHA: Men: Stableford: Div 1: P Hobson (21) 39. Div 2: I Watson (30) 40. Women: G McDonald (18) 42.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: J Sellen (6) 39. B: M Durrant (43) 39.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: F Keane (24) 69. B: L Fielding (34) 73 cb. C: J Crook (36) 77. Medal of Medallists: E Plummer (33) 73.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: C Heath (19) 43. Div 2: P Dolling (21) 37. Gold: K Millot (33) 33. Women: D Sedgman (16) 18.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: A Di Florio (11) 40. B: G Kokot (13) 40. C: B Harding (20) 40.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: C Stewart (29) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: L Hojnik (12) 39 cb. B: B Wentworth (24) 41. C: T Parker (29) 40.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: B Lloyd (18) 19.

   MENTONE: Women: Stableford: A: L Wells (21) 33. B: M Nicoll (35) 33. C: A O'Byrne (40) 32. 9-hole: P Hudson (41) 10.

   METROPOLITAN: Stableford: D Andrews (19) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: J Woodall (10) 37 cb. B: J Mc Farlane (17) 36.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Medal Nov: Legends: Black: A: A Richards (6) 71 cb. B: P Scott (31) 70. Women: Medal: T Roth (15) 71.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: J Welsh (21) 41.

   MORACK: Women: Par: B: B Gray (34) 3 up. C: P Mundae (41) 5 up.

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: E Scharkow (13) 5 up.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: G McLellan (9) 37. B: G Frame (14) 34. C: T McEwan (19) 41.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Newton (25) 34. 9-hole: S Johnston (45) 17.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: S Wheeler (9) 39. B: D Williams (14) 41 cb. C: N Wells (21) 43.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (14) 38. B: N Bennett (23) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Kircher (19) 35. B: M Montgomery (45) 41.

   NUMURKAH: Men: Stableford: S Piggott (12) 41.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: N Wight (7) 28. B Fitzpatrick (8) 29. B: M Mann (16) 26. M Paterson (10) 28 cb. W D'Couta (13) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: M Brown (18) 36. B: P Jones (21) 33.

   PAKENHAM: Women: Stableford: C Beard (34) 34.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: I Guilfoyle (29) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: N Byrne (11) 41. B: D Prendergast (18) 41. C: R Danieli (28) 34. Women: Stroke: Ambrose: T Vine 65.125 cb. B Lee N Hudson J Kemp (14.875) 65.125

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford White: K Sinclair (26) 37.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: L James (13) 39 cb. B: H Wasiak (18) 41. Women: O Bowman (34) 37 cb.

   PORTLAND: Medley: Stableford: A: T Rogers (13) 45. B: C Taylor (17) 38 cb.

   PORTSEA: Men: Par White: A: R De Kretser (15) 8 up. B: G Hill (21) 8 up.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: W Baptist (11) 44. B: P Hicks (16) 40.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: C Masenhelder (11) 67. B: G Wills (19) 67. C: M Mulvahill (33) 65.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Nov: H Alford (32) 65. Stableford: A: F Morris (24) 36. B: S Bradbury (28) 41. 9-hole: B Storey (34) 21.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: G Yanzhong (6) 4 up. B: W Hai (13) 5 up. C: G Davies (20) 7 up. Stroke: Matchplay: R Hando bt D Goodwin 5-4. M Brown bt T Kiely 6-5.

   ROSANNA: Men: Par: A: J Morgan (13) 3 up. B: R Llewelyn (15) 4 up. C: D Scott (21) 9 up. D: V Womersley (25) 7 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: G Herbert (18) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par West: White: J Potter (9) 4 up. East: A Joh (17) 5 up.

   SALE: Veteran Men: Stableford: 9-hole: T McAdam (26) 19. P McIntyre (15) 18. Women: H Harrap (32) 19. M Johns (17) 17.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: P Neville (11) 44. B: Y Choo (19) 46. C: P Hinch (21) 43.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: R Horne (33) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: P Campbell (16) 1 up. Women: Green: S Carson (36) 2 down.

   SHEPPARTON: Men: Par White: A: G Cobbledick (13) 3 up. B: M Lavis (23) 3 up.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: Plaque: R Toland (22) 34 cb. A: C Neate (26) 34. B: A Donavan (35) 32.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: B Thomas (14) 65.

   SPRING VALLEY: Stableford: Irish Team: M Labb (22) K Doran (32) J Fraser (26) 83. Medal Oct: C Dorahy (34) 41.

   THE DUNES: Women: Stableford: 4B: The Dunes: J Odermatt (37) S Barlow (19) 43. 9-hole: The Cups: J Barron-Toop (31) 19.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: 4B: St John: J Mitchell (35) B May (36) 46.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: R Teague (17) 67. Moonah: M Davis (20) 64.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: L Turner (19) L Hyett (25) K Bond (13) N Bray (35) 59.5.

   TRENTHAM: Stableford: A: M Walker (11) 34. B: R Fletcher (16) 39 cb. C: I Grant (21) 37.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: R Mulcaster (9) 41 cb. B: P Winter (14) 44 cb. C: J Davis (27) 50. Women: J Finney (22) 44.

   WANGARATTA: Women: Stableford: J Hill (23) 41. 9-hole: G Townsend (27) 13.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: I Harkin (16) 44. B: J Robson (21) 39.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: E Wills (20) 38.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: B Self (11) 42. B: B Beintema (21) 38. C: S Kerr (22) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: A Foote (17) 35. B: K Davidson (22) 40. C: L Jarvis (34) 39.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: B Samuels (10) 44. B: S Mokryj (17) 41. C: C Dunn (30) 45. Women: S Hobbs (20) 37. Trophy: C Dunn (30) 45. Men: Gold: P Swannie (23) 35.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: C Lee (27) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: G Brown (32) 42. J Gall (27) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke Lake: White: A: A McFarlane (16) 66 cb. B: B Dean (22) 68. C: G Jarrad (28) 67. Murray: A: S Kelly (10) 70. B: L Bridgeman (20) 71. C: R Juster (36) 69.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: L Winkworth (11) 24. Red: B Mitchell (13) 20


Post a new comment

16 November 2018
Famously for those who care about the history of the local game, Bruce Devlin won the Australian Open in 1960 at Lake Karrinyup. Read more
01 August 2018
30 July 2018
20 June 2018
22 May 2018
Inside The Ropes
Golf Australia