Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stableford: D Richardson (11) 37.

   ANGLESEA: Stableford: A: D Turner (6) 40. B: G Trethowan (15) 45. C: R Heathcote (26) 41.

   APOLLO BAY: Men: Par: A: B Bedson (11) sq. B: B McKenzie (20) 3 down cb.

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: C Young (24) 34.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: C Proctor (14) 38.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: 4B: A: P Stewart (20) R Hendry (23) 45. B: K Davidson (37) S Ward (31) 48.

   BARHAM: Women: Stroke: Div 1: C Letheby (20) 73. Div 2: S Thompson (29) 76.

   BAY VIEWS: Women: Stableford: C McDougall (39) 35 cb.

   BENALLA: Men: Stableford White: A: T Smith (11) 38. B: P Purcell (18) 37. C: J Boadbent (24) 36.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: S Harper (26) 28 cb.

   BLACK BULL: Men: Stroke Black: R Watt (20) 70.

   BOX HILL: Women: Stableford: Div 1: P Monk (20) 30 cb. Div 2: A Halls (33) 31. Div 3: J Gales (38) 33. 9-hole: M Bendeich (45) 14.

   BRIGHT: Women: Par: E Barker (24) 1 up.

   BROADFORD: Men: Stableford White: B Nesbitt (13) 38. G Patchett (19) 37. Women: Stroke: S Stoddart (28) 74.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: 2B Agg: L Lierse (35) D Ryan (20) 50.

   CAMBERWELL: Women: Stableford White: Div 1: M Reid (36) 37. Div 2: P Ryan (41) 31.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: K Greig (16) 32.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: Irish Team: M French D Brown M Wylie 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Rowville: A: K Lee (22) 37. B: N Bentley Bell (27) 40. C: V Purvis (38) 22.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: L Coldwell (26) 75 cb. J Hourigan (18) 75. P Saxon (28) 71. M Hickey (27) 74. C Connelly (33) 86. B Chalmers (40) 88.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: T Mentha (19) 73. B: J Hindson (31) 74 cb.

   COHUNA: Women: Stroke: A: R Dunne (14) 75. B/Medal: L Moloney (23) 74. C: V Hoban (27) 85.

   COLAC: Men: Stroke: A: G Anderton (14) 66. B: J Finn (23) 69.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: G Percy (14) 41. B: G Broad (20) 42.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Foursome: D Cahill (15) L Briers (15) 75.

   COROWA: Women: Stableford: 4B: M Tobin K Alexander 45.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: F Merson (40) 32.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: R Bumbak (2) 1 up. B: P Lawrence (17) 5 up. C: A Hampel (21) 7 up.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: C Thomson (5) 38. B: B Landy (21) 37. C: J Rhook (28) 38.

   DORSET: Women: Stableford: C'ship qlfrs: Div 1: J Park (26) 25 cb. Div 2: K Cooper (37) 24 cb.

   DROUIN: Men: Par: A: K Cooper (17) 6 up. B: J Blunsden (27) 2 up.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal Sep: L Briggs (19) 61. Stableford: 9-hole: P Dixon (38) 19.

   EASTERN: Stableford: 4B: East: A D'Arcy (27) W Lee (18) 49.

   EASTERN SWARD: Men: Par: 4B: B Martello (19) G Black (22) 7 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: Medal Sep: A/Medal: A Fry (3) 37. B: M Campbell (14) 34. C: D Jenkins (25) 33.

   EUROA: Men: Stableford: P McCarthy (4) 38. Women: Stroke: A: G Sellenger (18) 74. B: L Combrink (28) 71.

   FINLEY: Men: Stableford: R Klemke (18) 39. Women: J Corcoran (21) 33.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke Ambrose: White: W MacDonald J Knights D MacPherson S Wixoee (4.5) 55.5.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: A Fievez (15) 35 cb. B: D Slattery (36) 38.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Grandmothers Trophy: J Rice (22) 72. T Hagarty (26) 78 cb. Stableford: 9-hole: J Kent (42) 15.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: T Nguyen (11) 38. B: P Smith (14) 44. C: P Dawson (27) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: J Johnston (13) 38. B: P Johnston (18) 38. C: K Marendaz (25) 38 cb. Hole in one: S Sabbadini at 9th.

   HAMILTON: Women: Stableford: D Pinniger (22) 35.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: M Sims (37) 30 cb.

   HEIDELBERG: Par: A: A Solakidis (8) 6 up. B: D Sutton (17) 6 up. C: R Kilcullen (26) 5 up.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: A: B Roberts (23) 69. B: P Serra (29) 68.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: D Farr (7) 35 cb. B: R Sleep (15) 36. C: M Nuske (19) 39.

   HUNTINGDALE: Medley: Stableford: B White (15) 39. Women: S Yang (15) 29 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: C Pane (6) 36. B: J Hemphill (17) 34. C: R Lowe (21) 33.

   KERANG: Women: Stableford: R Laughlin (38) 37.

   KEW: Men: Stroke White: A: B Fuge (12) 69. B: P Karvelis (16) 71. C: I Brumby (24) 69.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: J Hession (6) 39. B: M Godby (18) 41. C: P Clegg (20) 37.

   KILMORE: Stableford: 4B Agg: C Andersen (11) H Clancy (27) 67. White: J Ioannidis (16) 34 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: B Stewart (13) 39. B: T Richards (34) 40. Women: R Jilla (25) 34.

   KOORINGAL: Medley: Stableford: S McIntosh (16) 35.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Canadian Foursome: Green: M Cosson (16) L Perks (29) 36.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: 2B Agg: B Lyon (24) M Ross (26).

   KYNETON: Mxd: Stroke Ambrose: White: A DiBella P Cameron R MacRae A Cullinger (7.25) 57.75.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: A: M Ellis (23) 76. B: M Morris (28) 67.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford Black: A: G Smith (7) 32. B: R Angove (18) 37. C: S Bond (21) 31. J Casanelia (30) 38.

   LANG LANG: Women: Stableford: K Davey (15) 38.

   LATROBE: Stableford White: A: D Baker (3) 38. B: B Marsh (15) 37. C: T Murphy (28) 37.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Canadian Foursome: B Debenham (39) L Hodge (13) 79.5.

   MAFFRA: Men: Par: A: C Turner (11) 2 up. B: N Tacey (19) 4 up. C: D Bartlett (23) 1 up.

   MANDALAY: Men: Stroke: Medal: A/Medal: D Marchino (8) 70. B: A MacRae (23) 73.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Knapp (18) 34 cb. Div 2: G Skinner (24) 37.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: A: B Willis (21) 37. M Patten (24) 35.

   MELTON VALLEY: Medley: Stableford White: A: A Piorkowski (14) 39. B: J Anderson (17) 38.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: M O'Brien (11) 36 cb.

   MILDURA: Men: Stroke: A: P Fraser (17) 65. B: T Buckingham (19) 67.

   MOE: Women: Stableford: 4B Agg: S Tate (24) K Middlemiss (20) 59.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: L Cross (15) 37. B: B Pye (25) 36. C: M Jacobson (34) 40.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: A: S Winchester (11) 37. B: S Sturt (16) 41. C: K Foxall (26) 38.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: E Robinson (5) 56.

   MORWELL: Women: Stroke: Ambrose: C Peter (19) S Caldwell (20) 80.

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: K Vongsykeo (15) 35. B: R Gebing (23) 35 cb.

   MT MACEDON: Par: G Liddy (21) 8 up. Plate: I Gill (14) 3 down.

   MT MARTHA: Men: Stableford: R Villani (14) 40.

   NEWRY: Women: Stroke: K Kuizenga (19) 69.

   NORTHERN: Men: Par: A: D Lacy (12) 5 up. B: D Magree (15) 5 up. C: G Moon (20) 3 up. D: C Smith (31) 3 up. Stroke: Matchplay: T McKeon (24) P Tuttle (17) bt S Steven (23) B Watterson (19) 19th.

   NUMURKAH: Women: Par: H Schmedje (17) 2 up.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Black: T Gardner (20) 60.

   ORBOST: Men: Stableford: L Cochrane (21) 36.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford Medal Sep: White: A: F Chiu (9) 37. B: T McDermott (24) 38.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: J O'Reilly (36) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: P Noone (13) 43. B: D Cope (21) 36. C: C McGrath (27) 37 cb. Peninsula South: A: B Losordo (4) 40. B: D Rawlings (22) 39. C: R Molloy (28) 40.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: M Gibson (32) 36. K Huther (24) 33 cb. S Brown (22) 33.

   PORT FAIRY: Mxd: Stableford: P Gubbins (17) 45.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: 4B: M Mascoll (30) J Murrihy (28) 47.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal Sep: A: S Ruis (13) 77. B: B Armistead (23) 76.

   PORTSEA: Women: Stableford: G Lucas (20) 36 cb.

   QUEENSCLIFF: Stableford: A: K Stacey (17) 38. A Scr: K Whelan (9) 38. B: J Fendyk (21) 40. B Scr: M Thomas (18) 38. C: P Hocking (36) 41. C Scr: T Hobson (29) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke: Foursome: M Walsham R Guglielmino 70.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: L Phillips (36) 29.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: M Cochrane (16) 36. B: L Stewart (25) 31.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: A: N Bennett (16) 39. B: L McKinlay (26) 40. C: E Roberts (31) 41.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: D Boffa (11) 41. B: R Klos (19) 43. C: G Govan (22) 38.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Irish Team: M Woon (19) J Fraser (29) S Taylor (19) G Batchelor (39) 80.

   ROSANNA: Women: Stableford: J Robertson (25) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: M Bozic (11) 36. B: G Gillies (13) 36. C: S Steele (20) 36. North: A: T Steward (+1) 38. B: B Allardice (25) 36.

   ROSSDALE: Women: Stroke: Foursome: A Stannard (27) A McCue (27) 74.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Composite: A: L Heffernan (21) 37. B: S Dowling (37) 37. Trophy: L Heffernan (21) 108.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke 9-hole: White: P Palma (11) 34.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Farthing (27) 40.

   SALE: Men: Stroke: A: L Wain (12) 70. G Moulton (20) 71 cb.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: 4B: V Ritchie Y Moncrieff 45.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: W Fairlie (11) 39. B: J Jovanovic (24) 40. Hole in one: W Fairlie at 13th.

   SOUTHERN: Stableford White: Div 1: A Rowe (12) 41. Div 2: D Gargano (14) 38. Div 3: K Jorgensen (23) 41 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: B Mehmetoglu (14) 36. B: B Silkstone (33) 35. PM: A: R Pizzie (15) 37. B: G Roberts (18) 39. Men: Medal Sep: G Roberts (18) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: G Cotchin (17) 65.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: L Leudar (21) 68. Stableford: The Dunes: Div 1: G Walsh (9) 36. Div 2: B Jowlett (21) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: S Ferraro (3) 38. Par: Henley: A: A Dinardo (6) 5 up. B: B Newman (16) 2 up cb. C: J Rizzo (27) 1 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Old: K Callaghan (12) 37. Moonah: D Johnston (21) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: S Rixon (3) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: R Stuchbery (9) 40. B Juran (9) 39 cb. C Campagnolo (6) 39. B: D Manderson (12) 38. S Jackson (15) 36 cb. P Dann (11) 36 cb. C: D Crake (17) 40. O Birch (29) 37 cb. D Bekker (23) 37. Women: A: K Bell (8) 38. J Pavletich (11) 35. C Bright (18) 34. B: J Fitzpatrick (24) 34. W Jackson (28) 32. D Dower (23) 31.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 2B: G Johnson (28) E Feeney (30) 37.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: C McNamara (11) 5 up. B: E Kassis (14) 4 up. C: D Carney (21) 5 up. D: B Walling (25) 4 up. Gold: G Sharp (31) 1 up.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: A Clark (6) 67. B: B Young (17) 69 cb. C: P Brown (21) 72. Visitor: R Cooney (RACV) 76. Stableford: Resort: R Martin (19) 40.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: K Macgregor (20) 30.

   WANGARATTA: Men: Stableford: P Korteman (22) 40. 9-hole: J Millman (33) 21.

   WARRAGUL: Women: Stroke: American Foursome: J Williams (12) J Marriott (14) 74.625.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Foursome C'ship: D Rix D Robinson (5.5) 89.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: M Chang (20) 33. C: J Han (32) 32.

   WHITTLESEA: Stableford: A: J Steenson (5) 35. B: J Meakins (14) 39. C: C Walker (26) 34.

   WODONGA: Men: Stableford: A: R Hore 45. B: P Missen 46.

   WOORAYL: Stableford: 2B: S Rayson (14) J Thompson (26) 44.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: J North (12) 34 cb. B: H Seaman (31) 31 cb. C: L Entwistle (35) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: A: S Collins (15) 6 up. B: R Somers (20) 4 up. White: T Holland (21) 2 up.

20 September 2019
Australian Lukas Michel punches ticket to the 2020 Masters and US Open with win in US Mid-Amateur. Read more
19 September 2019
No foreign-born player has won the US Mid-Amateur championship in the event’s 38-year history, but Melbourne's Michel has stormed into the final at ... Read more
Inside The Ropes
20 September 2019
MELVILLE GLADES: Wednesday Par DSR 72: K Younchang D Taylor C Lee G Packer R Moore +3 J Kirton B Scott N Killick V Winter W Lyons J Matthewson +2. ... more
20 September 2019
CAMDEN: Men: Stableford: 2B Multi: S Roberson (19) D Morris (16) 72 cb. 2B Scr: M Sinclair D Cummins 54. A: M Sinclair (12) 42. A Scr: G Matheson 33. ... more
Golf Australia