Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ANGLESEA: Stableford: A: C Robbins (10) 36. B: P Jones (21) 36. C: B Dilger (24) 33. 

   APOLLO BAY: Medley: Stableford: B Buckley (19) 35. 

   AXEDALE: Women: Stroke: Ambrose: D Wenzlau (22) B Fitzpatrick (40) W Wood (30) 69.33. 

   BACCHUS MARSH: Women: Par: C Sutherland (16) 3 down. J Goedegebuure (27) 4 down. 

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: A Shepherd (21) 36. B: G Robinson (35) 38. 

   BARHAM: Women: Stroke: A: P Taylor (23) 77. B: D Walker (31) 76. 

   BARWON HEADS: Men: Stableford: I McLennan (19) 37. G Tamblyn (30) 38. Black: H Shier (5) 39. 

   BENALLA: Men: Stroke Ambrose: White: D Barwick (10) P Purcell (19) B Booker (23) R Wittingslow (18) 60.25. 

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: B McIntrye (32) 30 cb. 

   BLACK BULL: Men: Stroke: S Mcguire (26) 71. 

   BOX HILL: Women: Stableford: 4B: A Taylor (37) J Gales (39) 42 cb. 

   BRIGHT: Women: Stableford: 4B Agg: C Burgess (13) E Barker (24) 57. 

   BROADFORD: Men: Stableford White: T Potts (14) 36 cb. W Milne (24) 36. Women: Stroke: M Campbell (15) 80. 

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: 9-hole: A: S Cassidy (15) 40 cb. B: K Burke (32) 32. 

   CAMBERWELL: Women: Stableford White: Div 1: J Cohen (25) 29. Div 2: J Douglass (37) 36. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: J Chandler (10) 33 cb. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par Team Agg: Yellow: J Mellett (21) M Edwards (27) F Kelly (20) 12 down. 

   CASTERTON: Stableford: P Hegarty (14) 37. 

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: Pinehurst: M Brady (22) S White (31) 71.5. 

   CHELTENHAM: Women: Stableford: M Strack (45) 38. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: P Singh (18) 32. B: S Smith (25) 33. C: J Nugent (36) 29. 

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: R Leach (17) 32. L Whittle (23) 28. B: B Rafferty (32) 28. P Cochrane (27) 27. C: B Chalmers (41) 23. W McErvale (39) 23. 

   COBRAM BAROOGA: Women: Par: 4B: C Huggins (33) E Lloyd (34) 11 up. 

   COLAC: Men: Stableford: A: D Parker (8) 39. B: K Broomfield (27) 39. 

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: S Plunkett (5) 40. B: G Davey (23) 36. 

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: J Elmslie (13) 37. B: D James (26) 31. C: K Auty (38) 31 cb. 

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: K Rup (12) 38. 

   CRANBOURNE: Mxd: Par: A: S Kresojevic (5) 4 up. B: I Raizon (18) 2 up. C: S Kahn (27) 7 up. 

   CURLEWIS: Men: Par White: A: D Linter (6) 3 up. B: C Robinson (17) 2 up. C: K Freeman (21) 3 up. 

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: T Maw (16) 38. B: R Yates (36) 40. 

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: R Rees (10) 37. B: L Boyle (24) 34. 

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal Aug: F Jackson (33) 68. 

   EASTERN: Par: Trophy: East: T Millard 9 up. C Cerni 9 up. 

   EASTWOOD: Men: Stableford: Medal Aug: A/Medal: A Fry (4) 37. B: S Johnson (14) 37. C: J Winnett (22) 32. Medal Jul: L Taylor (16) 28. 

   EUROA: Men: Stableford: A: P Squires (18) 37. Women: Stroke: A: G Allen (15) 82. B: M Ingram (26) 83. 

   FINLEY: Men: Stableford: M Cruickshank (25) 39. Women: Stroke/Medal: M Polkinghorne (20) 69. Scr: M Polkinghorne (20) 89. 

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: D Messenger (5) 41. B: S Wixoee (14) 41. 

   GISBORNE: Women: Stableford: L Smith (19) 33. 

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: M Scott (27) 29. B: E Chiaravalle (35) 33. 

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: L Colangelo (12) 39. B: P Lucas (18) 39. C: B Jenkins (30) 37. 

   HAMILTON: Women: Stableford: J Carmichael (22) 32. 

   HEIDELBERG: Stableford: A: I Murphy (9) 43 cb. B: R Meates (13) 41. C: S McGovern (26) 47. 

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: A: L Mulcahy (20) 37. B: D Day (26) 36. 

   HORSHAM: Men: Stableford White: A: R Scott (11) 34. B: D Smith (18) 34. C: G Bardell (29) 39. 

   HOWLONG: Women: Stableford: A: C O'Keefe (19) 40. B: M Seddon (29) 38. 9-hole: M Ursu (34) 24. 

   HUNTINGDALE: Medley: Stableford: A Hauser (8) 40. 

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: A: A Walker (12) 71. B: M Hill (16) 71. C: A Kungl (19) 76. 

   KERANG: Women: Stroke: M Dillon (10) 73. 

   KEW: Men: Par White: A: S Tselios (9) 5 up. B: G Knott (16) 3 up. C: G Emery (25) 4 up. 

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: P Kirley (11) 38 cb. B: G Tutton (18) 42. C: P Foreman (20) 38 cb. 

   KILMORE: Stroke White: I Gray (12) 68. 

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford 4B: White: D Hunter (25) J Hunter (10) 49. Women: Stableford: A Peake (14) 39. 

   KOORINGAL: Medley: Stableford: P Richardson (22) 31 cb. 

   KYABRAM PARKLAND: Men: Par 4B: White: E Simpson (17) K Johnsen (30) 7 up. 

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: J Bauerle (14) 34. B: H Armstrong (25) 35. C: M Topp (30) 34. 

   KYNETON: Men: Stableford White: G Stevens (17) 45. 

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: 3B: Div 1: N McKenna (36) A Weel (22) S Toseland (39) 82. Div 2: T Potter (26) V Horton (30) P Smith (40) 75. 

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford Black: A: H Thomas (12) 33. B: M Arnold (15) 39. C: R Bone (20) 39. S Diserio (28) 30. 

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S Murphy (9) 39. B: M Liu (14) 39. C: A Hill (21) 38. 

   LEONGATHA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: A Hutton (17) P Pease (17) 29. 

   MAFFRA: Men: Stableford: A: R Fraser (16) 38. B: J Watts (17) 40. 

   MALLACOOTA: Women: Stableford: T Owen (35) 36. 

   MANDALAY: Mxd: Stroke: Medal Aug: S Papargiris (4) 70. 

   MANSFIELD: Women: Stableford: G Skinner (25) 31. 

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: H Rogan (15) 32. 

   METROPOLITAN: Stableford: G Eccles (28) 39. 

   MILDURA: Men: Stableford White: A: R Toms (7) 39. B: D McLaughlan (27) 39. 

   MOE: Women: Stableford: A: K Shaw (21) 35. B: S Vincent (33) 26. 

   MOOROOPNA: Women: Stroke: Medal Aug: A: S Millett (9) 74. B: T Nightingale (25) 75. C: S Cornish (31) 79. 

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: G Draffen (6) 53. 

   MORWELL: Women: Stableford: 4B: S Caldwell M Hill 37. 9-hole Stableford: B Bailey 11. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: B Angove (6) 1 down cb. 

   MT MACEDON: Par: Bisque: O Ils (21) 7 up. Plate: H Enri (21) 2 down. 

   MT MARTHA: Men: Par Yellow: G Burton (17) 5 up. 

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Aug: A: M Davis (6) 81. B/Medal: N Wilson (24) 76. C: C Bourne (30) 77. 

   NEWRY: Women: Stableford: K Kuizenga (19) 34. 

   NORTHERN: Mxd: Par: A: M Presland (9) 2 up cb. B: T Tzaros (16) 3 up cb. C: D Dubrich (20) 6 up. D: T Mckeon (25) sq. 

   OAKLEIGH: Women: Stroke Foursome: Black: T Gardner J Carlson (26) 64. 

   ORBOST: Men: Stableford: P Marshall (7) 37. 

   PAKENHAM: Stableford Medal Aug: White: A/Medal: L Sua (14) 38. B: L Burton (23) 38. 

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: G Thompson (25) 41. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par Medal Aug: Peninsula North: White: A: J O'Connor (13) sq cb. B/Medal: M O'Meara (17) 3 up. C: M Miller (25) 2 up. Stableford Peninsula South: A: T Mansell (7) 41. B: J Dore (17) 41. C: R Brewer (24) 37. 

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: S Lowden (23) 35. M Smith (43) 34. J Diss (15) 33. 

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: Ambrose: J Champion (21) A Foott (8) 71.75. 

   PORTLAND: Women: Stableford: J Treloar (11) 32 cb. 

   PORTSEA: Women: Par: L Seward (23) 4 up. 

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: A: S Evans (11) 42. M Warren (14) 42. B: K Lugsdin (27) 42. T Hobson (29) 41. Women: J Welsh (27) 35. F Neville (33) 33. 

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: D Cole (13) 41. B: H Koster (26) 34. 

   RANFURLIE: Women: Par: M Cochrane (15) 4 down. 

   RICH RIVER: Women: Stroke: East: A: G Bennett (16) 72. B: L George (25) 74. C: B Duke (31) 72. 

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: D Philipson (12) 64. B: F Ling (14) 64. C: G Ovens (21) 65. 

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: N Sutherland (24) 38 cb. B: M O'Neil-Shaw (34) 40. 

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: A: Y Briggs (26) sq. B: B Podger (34) 2 down. 

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: G Dougall (9) 42. B: B Hickey (18) 41. C: J McKenzie (19) 42. North: M Mether (13) 38. 

   ROSSDALE: Women: Stableford: Foursome: G Thorne (13) A McCue (27) 36. 

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: L Fox (15) 2 up cb. B: J Cleal (29) 2 up. East: A: S Gorton (13) 3 up. B: S Kelaher (27) 2 up. 

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 2B: White: 9-hole: D Gibson (14) B Mathew (14) 23. 

   SALE: Men: Stableford: A: J Wake (14) 39. R Donaldson (3) 35. B: P Hulland (17) 32. C Rintoul (18) 31 cb. 

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: D Roseburgh (1) 2 up. B: J Delany (15) 2 up. C: F Richmond (28) 1 up. 

   SEYMOUR: Women: Stableford: D Byrne (18) 39. Men: Stableford White: B Stevens (24) 38. 

   SHEPPARTON: Women: Par: A: G Steers (21) 1 up. B: J Holland (27) sq cb. C: E Hunt (34) 2 up. 

   SORRENTO: Men: Par: A: T Schwarze (12) 2 up. B: P Maher (21) 6 up. 

   SOUTHERN: Men: Stableford White: A: L Medini (2) 40. B: R Hines (17) 37 cb. C: N Crowe (24) 40. 

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: 4B: W Taylor (19) P Barber (19) 46. G Roberts (16) B Froelich (29) 46. 

   THE DUNES: Men: Stroke The Cups: White: A Eccleston (23) 60. Stroke: The Dunes: J Thomson (25) 76. 

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: G Gardiner (20) 34. Par: Henley: A: G Dobson (9) 3 up. B: M Hnatojko (13) 5 up. C: R Baird (31) 2 up. 

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Old: A Davis (1) 37 cb. Moonah: H Brenchley (6) 40. Long Island: G McIntyre (25) 38 cb. 

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: C Chinn (13) 39. B: P Caust (16) 40. 

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: J McKenzie (1) 39. F Fowler (+2) 37. D Rainey (2) 36 cb. B: F Pellizzeri (12) 38. M Ashworth (14) 36 cb. K Gearon (11) 36. C: M Bjork-Billings (30) 46. B McFarlane (26) 41. J McHarry (18) 38. Women: A: L Smith (17) 34. J Rayson (16) 33. B: A Spokes (32) 38. R Jordan (26) 35. 

   TIRHATUAN: Women: Stableford: I Bettonvil (30) 29. 

   TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: P Jones (12) 68. B: R Clark (16) 69. C: B Brady (35) 64. Gold: G Sharp (32) 70. 

   TORQUAY: Men: Stableford: A: D Stephens (9) 40. B: P Costello (15) 39. C: P Brown (22) 37. Resort: R Frost (28) 40. 

   TRAFALGAR: Women: Stableford: D Mellon (18) 36. 

   TRARALGON: Women: Stableford: B Sutton (23) 31. 

   VICTORIA: Women: Stableford: J Woodland (15) 37. 

   WANGARATTA: Men: Stableford: L Miller (19) 35 cb. 9-hole: L Kelly (11) 15. 

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: K Barratt (20) 40. 

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: 3B: J Carmody H Fagan J Kerr. 

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Roker (26) 34. 

   WHITTLESEA: Stableford: A: K Nolan (6) 36. B: P Conroy (18) 34. C: G Ewert (19) 30. 

   WODONGA: Men: Stableford: A: K Garner (10) 36 cb. B: B Devlin (14) 37 cb. C: T Murray (34) 37. 

   WOODLANDS: Women: Stableford: M Thomas (15) 42. 9-hole: J Rawlinson (39) 12 cb. 

   YARRA VALLEY: Women: Par: T Mitchell (38) 5 down. A Prior (32) 5 down. 

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: M Kalcic (21) 34 cb. B: G Oliver (30) 36 cb. T Holmes (36) 33. 

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Lake: Div 1: A Johnson (25) 72. Div 2: C Edwards (28) 71 cb. 

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: B Kemp (10) 38 cb. 

20 August 2019
When a famous American layout is reduced to little more than pitch and putt, MIKE CLAYTON argues it should be a tipping point in the great distance ... Read more
20 August 2019
Tiger Woods playing in Melbourne this year was off, then on and feared off again - now it might be back on. Read more
Inside The Ropes
20 August 2019
CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: S De Kauwe (16) I Barnes (16) 46. Men: T Burnett (12) 38. Women: P Macdonald (10) 40. more
20 August 2019
KOOYONGA: Joyce Goldfinch Trophy: Kooyonga d Grange 6-3 (P Oxenham d J Webber 6-5, S Hockley lt E Dixon 2 up, more
Golf Australia