Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stableford: 4B: A Gunton (36) J McDonald (32) 46.

   ANGLESEA: Stableford: Medal Apr: A: J Mooney (8) 38. B/Medal: G Trethowen (17) 44. C: I Burgess (23) 41.

   AXEDALE: Women: Stableford: 4B: P Davies (21) K Griffin (25) 46.

   BACCHUS MARSH: Women: Par: S Grech (12) 1 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: K Khosa (23) 39.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: A: M McCallum (17) 69 cb. B: K Bishop (25) 69. C: V Dent (36) 70. D: K Erwin (37) 73. C'ship: A Scr: F Gray (13) 254. A: F Gray (13) 215. B Scr: M Nordblom (19) 289. B: K Brazier (26) 221. C Scr: J Murray (29) 309. C: J Murray (29) 222. D Scr: R Engel (37) 345. D: R Engel (37) 231.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: J Wall (+2) 36. Div 2: A Corbett (27) 37.

   BAY VIEWS: Women: Stableford: 4B: S Barlow (18) J Hubbard (44) 50.

   BENALLA: Men: Stableford: A: I Barry (9) 37. B: R Symes (16) 38. C: R Day (22) 39.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: T Curram (10) 41 cb. B: C Jones (14) 38 cb. C: J Murphy (31) 39.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: L Ford (21) 35.

   BLACK BULL: Men: Stroke: A Baird (5) 67. Women: M Daly (14) 79.

   BOX HILL: Women: Stableford: 4B: S Hepworth (33) J Waltham (22) 40 cb.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: J Richter (18) 73 cb. B: J Magdeburger (28) 77.

   BRIGHTON: Women: Stableford: A: M Mc Gowan (16) 31. B: R Napolitano (32) 33. President's Trophy: T Talbot 64. 9-hole: D Turner (42) 17.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Apr: A/Medal: H Guyatt (27) 77. B: K Burke (30) 81.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: G Cope (32) 40. Div 2: B Morrison (42) 33.

   CAMPERDOWN: Women: Stableford: A: R Skene (24) 32. B: R Couch (27) 32.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: K Greig (17) 37.

   CASTERTON: Men: Stableford: A McKinnon (36) 43.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: M Goudie (40) 40. A Sullivan (38) 39. Allenvale Cup: Stawell 30.5.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: C Kelly (32) 36.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: A Franklin (14) 35. G Lucas (16) 34. B: M Williams (27) 34. L Matheson (28) 31 cb. C: V Moss (38) 31. D Read (42) 30.

   COLAC: Men: Stroke: A: P Hanson (5) 67. B: P Devine (20) 65.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Dawson (13) 43. B: B Van Noordennen (18) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: J Salter (13) 38.

   COROWA: Women: Stableford: M Tobin (8) 35.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: A Sombekke (12) 41. B: A Benezra (16) 38. C: I Gelbart (24) 40 cb.

   CURLEWIS: Men: Stroke White: A: G Hopgood (12) 66. B: M Chapman (13) 65. C: J Pentland (24) 66. Stableford Green: I Chappell (25) 41.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Penna (14) 38. B: G Bessell (23) 38.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: H Rice (8) 44. B: M Moreland (21) 39.

   DROUIN: Men: Stableford: A: D Anderson (9) 38. B: B Ramage (19) 41. C: J McCormack (28) 37 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal Apr: M Morgan (29) 67. Stableford: 9-hole: P Dixon (42) 16 cb. H Petering (34) 16.

   EASTERN: Stableford: South: A: R Scott (45) 13. B: D Ho (27) 39. North: J McCarthy (19) 41. East: M Edwards (7) 44.

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: S Wild (18) 39. Div 2: G Roth (26) 41.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B McCormack (1) 40 cb. B: M Snoxell (19) 40. C: P Crowhurst (25) 39.

   EUROA: Men: Stableford: A: P McCarthy (6) 38. B: D Board (32) 40. Women: A: G Sellenger (19) 38. B: L Combrink (27) 40.

   FINLEY: Men: Stableford: Div 1: M Daniel (9) 40 cb. Div 2: R Sutton (24) 37. Women: Stroke: K White (14) 68.

   FLINDERS: Men: Stableford: P Giles (31) 40.

   FOSTER: Women: Stroke: Foursome: J Best R Knee (21.5) 73.5.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford 2B Agg: White: A McClure (11) W MacDonald (9) 86.

   GARFIELD: Men: Stableford: 4B: B Balfour (19) S Krummenacher (21) 45. Women: D Norton (32) A McLure (19) 40 cb.

   GISBORNE: Women: Par: L Delavay (36) 2 up.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: J Bravo (21) 34. B: F Martin (34) 29. C: E Mitchell (37) 33. 9-hole: M Harper (38) 16.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: 2B Agg: G Mills (36) A Greenwood (17) 82.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: K White (12) 42. B: B Carpenter (19) 39 cb. C: G Larsen (22) 43.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: R Kovacic (31) 43.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D Trott (28) 40. Stroke: Matchplay: C Stuart (18) H Carlin (30) bt D Hall (41) J Roberts (35) 7-6.

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: A: C Coleman (24) 41. B: M McGrath (28) 39.

   HORSHAM: Medley: Stableford: A: G Magor (4) 36 cb. B: C Smith (16) 36 cb. C: D Wade (19) 41.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: S Harris (19) 37. B: A Lee (25) 38. 9-hole: C Ericson (30) 22 cb.

   HUNTINGDALE: Medley: Stableford: W Huang (18) 39.

   KERANG: Women: Stableford: R Laughlin (38) 35.

   KEW: Men: Stableford White: A: G McConnell (10) 41. B: C Hanson (19) 37. C: J Hondros (29) 37.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: P Scullin (8) 40. C: G Craven (24) 39 cb. Trophy: B: S In (14) 42. Stroke Matchplay: White: J Wilson bt C Smith 3-2. P Lane bt P Barnes 19th. S Opie bt C White 1up. K Smith bt M Warmuth 2-1.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: R Macafee (0) 40. B: D Kristof (14) 39 cb. Women: J McLachlan (17) 39.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: 4B: J Wardle (43) V Wagner (34) 43.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford 4B: White: M Jenkins (15) L Jones (20) 43.

   KYNETON: Men: Stableford: A DiBella (11) 39.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Div 1: M Rowe (21) 71. Div 2: F Gaw (35) 74. C'ship: A Scr: R Percival (8) 258. A: J Wilson (11) 230. B Scr: M Rowe (21) 283. B: J Kennedy (21) 229. C Scr: R McPhee (31) 320. C: D Gray (30) 243. D Scr: S Toseland (39) 355. D: M Holmes (39) 247. Snr: M Rowe (21) 220.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford Black: A: D Winter (4) 38. B: G Sterjov (13) 45. C: J Deacon (28) 40. Women: J Casanelia (29) 36.

   LANG LANG: Women: Stroke: C Stockdale (18) 74.

   LATROBE: Stableford: A: A Brown (7) 39. B: P Ferguson (17) 39. C: J Chiera (29) 40.

   LEONGATHA: Women: Par: A: M Willder (23) 1 down. B: G Day (35) sq. Stableford 9-hole: Green: K Murchie (37) 17.

   LONSDALE: Men: Stableford: A: J Chapman (11) 45. B: B Ellis (17) 41. C: R Kennedy (24) 42.

   MAFFRA: Stroke: A: G Brayshaw (13) 70. B: G Simpson (24) 70.

   MALLACOOTA: Women: Par: C Wallace (13) 2 down cb.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: W McCrann (27) 40. B: A Campbell (38) 39. C: H Lewin (41) 37.

   MANSFIELD: Women: Par: L Brook (36) 6 up.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: P Proctor (22) 32.

   MELTON VALLEY: Stableford: A: B Lock (17) 42. B: B Robertson (22) 43.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: G Bain (8) 40 cb.

   MOE: Women: Stableford: A: L Bates (18) 32. B: C Birrell (33) 35.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: B Nichols (20) 44. Div 2: F Walker (26) 37. Div 3: S Cornish (32) 38.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: W Wareham (13) 47.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: C Peter (18) 38. Div 2: R Whitehead (36) 31. 9-hole: K Hunter (45) 14.

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: E Valezuela (22) 36 cb.

   MT MACEDON: Par: M Hoiles (17) 2 up. B Singh (23) 2 up. Plate: G Iddy (19) 6 down. A Itch (21) 9 down.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: J Clark (31) 59. A: G Trusott (16) 64. B: A Murphy (23) 61. C: J Stephens (30) 62.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: C Warburton (15) 31. B: S Beard (23) 36. C: K Lochery (29) 34. D: F Rush (36) 31.

   MYRTLEFORD: Mxd: Stableford: J Harrington (19) 34.

   NORTHERN: Men: Par: 4B: G Tobin (29) J Lawson (21) 12 up.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Black: C Moore (35) 61.

   ORBOST: Men: Stableford: G Mc Ewan (28) 36.

   PAKENHAM: Mxd: Stroke Medal Apr: White: A: R Murphy (8) 66. B/Medal: J Wilson (23) 63.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: G Thomson (24) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: S Oh (10) 38. B: R Brown (16) 39. C: P Hedley (26) 30. Peninsula South: A: G Andersen (9) 39. B: P Dalton (19) 39. C: K Evans (35) 39 cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: A Balfe (30) 40. C White (16) 38. L Brown (24) 36 cb.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: J Barker (15) 71. B: G Barnett (25) 72. C: J Livermore (34) 75 cb. Stableford: J Campbell (43) 36.

   PORTSEA: Women: Stableford: C Noonan (20) 37. 9-hole: L Bassett (32) 16.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: R Tehan (36) 38. J Fendyk (18) 36. Women: F Neville (32) 32. A Rowe (36) 28.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: P Chapman (14) 36. B: J Marshall (21) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Roath (36) 39.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: R Cochrane (14) 34. B: R Hunter (26) 34.

   RICH RIVER: Women: Stableford: East: A: B Sands (16) 34. B: S Morgan (24) 39. C: D Dinsdale (30) 37.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: B Condon (7) 41. B: D Philipson (15) 43. C: B Bempsey (26) 40.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: M Munro (11) 36. B: S Browne (21) 39. C: B Shatten (28) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: C Mahoney (5) 4 up. B: B Woodfull (19) 2 up. C: I Winnett (31) 8 up. North: A: S Farah (5) 3 up. B: C Donohue (15) 3 up.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: Y Jang (18) 73. B: M Allnutt (23) 77. C: A Thomson (33) 76. Veteran: C'ship: C Disher 92. Salver: A Thomson 76.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: D Hill (16) 34 cb. B: T Happell (29) 35 cb. West: A: J Sandner (23) 41. B: C Melbourne (31) 37.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: D North (16) 32 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Cleary (27) 41 cb.

   SALE: Men: Stableford: A: E Dowsett (7) 38. W Brownlee (16) 36. B: P Neville (19) 36 cb. M Kirkpatrick (28) 36.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Stafford (3) 41. B: P Cartledge (16) 40. C: P Roberts (28) 42.

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: S Cresswell (16) 39. B: G Neville (19) 35. Mxd: 9-hole: P Block (25) 18.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: M Williams (8) 40. Div 2: J Boyd (16) 39 cb. Div 3: G Ryan (25) 41.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: Foursome: G Turner G Whannell (13.5) 64.5. L Baker P Moulang (13) 67.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Fairless (13) 64.

   THE DUNES: Men: Stroke: Foursome C'ship: The Dunes: C Gorton (5) J Rose (17) 72. The Cups: G Betthell (26) M Cocks (25) 66.5. Stableford: 9-hole: M Heidel (19) 19.

   THE HERITAGE: Men: Stroke St John: White: A: G Berry (4) 66. B: K Mclaughlin (11) 70. C: B Pattison (17) 72. Par: Henley: A Kearney (13) 6 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: A Maizels (3) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: A: D Nash (12) 40. B: M Wait (18) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: R Dalton (9) 42. B: B Toddun (15) 45. C: F Jackson (24) 45. Women: A: M Muller (17) 37. B: J Fitzpatrick (25) 38 cb.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: A: T Johnson (17) 76. B: L Mannix (34) 77.

   TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: D Purtill (10) 69. B: A Adams (16) 67. C: C Hough (23) 66. D: J Stewart (32) 65. Yellow: L Rickard (29) 75.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: R Haeberle (11) 41. B: E Black (14) 42. C: M Brady (17) 37. D: V Cooney (30) 41. Visitor: S Weston (Portland 7) 35. Resort: J Wood (28) 40.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: C Toyne (25) 34.

   TRARALGON: Women: Stableford: Div 1: J O'Neill (17) 35. Div 2: R Stewart (24) 45. Div 3: D O'Brien (34) 31.

   WANGARATTA: Men: Stableford: D Campagna (7) 42. 9-hole: K Martin (26) 12.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: K Dalziel (8) 39. B: J Tellefson (13) 38. C: T Harkin (36) 40. Women: 4B: K Golding (17) K Ahearn (9) 41. 9-hole: S Montagnat (45) 15.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Apr: A: A Sinclair (7) 73. B: D Sullivan (23) 73. C/Medal: S Sambell (30) 66.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: 4B: R Ballan (22) M Wadsworth (22) 47.

   WHITTLESEA: Par: A: J Elliot (1) 2 up. B: C Solier (18) 4 up. C: G Meade (26) 1 down.

   WODONGA: Men: Stableford: A: D Crutch (12) 39. B: J Scott (19) 37. C: T Murray (34) 38.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: A Tschiderer (19) 74. B: R Wilkinson (21) 75. C: P Russell (28) 73.

   WOORAYL: Women: Stroke: Foursome: E Berryman (11) J Riseley (25) 80.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: P Tennant (27) 36.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Appleton (20) 37. B: R Schafer (23) 37. C: M Grinter (42) 42.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: Div 1: C McDonald (18) 40. Div 2: C Molony (26) 43. Div 3: L Jensen (32) 42.

23 April 2019
On Episode 99, Brendan Jones joins the crew to discuss his 15th career victory on the Japanese tour amidst a tense battle in the studio for the ... Read more
23 April 2019
Honoured and humbled are two words to describe Steph Kyriacou’s emotions this week. Read more
Inside The Ropes
23 April 2019
LIVERPOOL: Medley: Stableford 2B Multi: White: N Cronk (12) S Sorojevic (The Ridge 20) 86. R Brooks (11) N Economou (15) (Oatlands) 84. A: D Shepherd ... more
23 April 2019
PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Peninsula North: A: J Durso (13) 1 up. B: S Tonkin (17) 2 up. C: N King (25) 3 down. Women: R Malkin (23) 4 down. Men: ... more
Golf Australia