Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ANGLESEA: Par: A: I Treloar (12) 2 up cb. B: J Colebatch (19) 6 up. C: J Whan (32) 4 up. Hole in one: G Waller at 3rd M McGibbony at 16th. 

   BACCHUS MARSH: Women: Stableford: A Bennett (37) 38 cb. 

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: K Khosa (24) 43. 

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Foursome C'ship: A: L Kurrle (19) J Mee (22) 72.5. B: S Plowman (21) P Holmes (26) 69.5. 

   BARHAM: Women: Stroke: A: I Whelan (19) 74. B: K Laughlin (32) 74. 

   BENALLA: Men: Stableford: A: L Thompson (14) 40. B: A Williams (18) 38. C: G Mahoney (29) 38. 

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: J Miles (+1) 42. B: T Seboa (15) 41 cb. C: M O'Sullivan (21) 40. 

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: Captain's Trophy: C Hodson (32) 39. 

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal Mar: G Way (23) 66. 

   BOX HILL: Women: Stableford: A: J Webb (14) 38. B: S Tabe (26) 34. C: A Taylor (41) 38. 9-hole: M Bendeich (45) 16 cb. 

   BRIGHT: Women: Stroke: A: R McGrath (17) 71. B: J Canning (35) 77. 

   BROADFORD: Men: Stableford White: J King (22) 41. J Ranger (14) 38. 

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Mar: A: S Cassidy (14) 79. B/Medal: M Svikulis (31) 74. 9-hole: M Blake (45) 38. 

   CAMPERDOWN: Women: Stableford: A: J Hillman (24) 39. B: E Stephens (39) 36. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: R Harding (22) 38. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par: M Edwards (31) 1 up cb. 

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: 2B Agg: A: R Gellert (18) M Lardner (16) 75. Div 1: R Gellert (18) 42. Div 2: L De Fegely (32) 37. 

   CHELTENHAM: Women: Stroke: J Neyland (29) 78. Stableford: J Tyler (16) 29. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Rowville: A: M Lee (13) 38. B: A Tuohey (28) 37. C: S Gessell (38) 31. 

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: J Hourigan (20) 74 cb. C Smedley (17) 74. B: N Chapman (27) 75. N Anderson (29) 76. C: G Panozzo (40) 80. P Rogers (35) 83 cb. 

   COLAC: Men: Stableford: A: K Tomlinson (17) 43. B: K Broomfield (26) 43. 

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Dawson (14) 41. B: M Seaton (21) 42. 

   COMMONWEALTH: Women: Par: A: A Alston (10) sq. B: J Tuck (23) 3 up. C: C Conquest (34) sq. 

   COROWA: Women: Par: A: S Barkley (11) 1 down. B: F Hudson (31) 3 down. 

   CRANBOURNE: Mxd: Stableford: Team Agg: F Hanlon (15) S Hanlon (13) G Tutill (9) P Fulton (4) 114. F Hanlon (15) 43. 

   CURLEWIS: Stableford White: A: J Reid (13) 42. B: S Jeffries (19) 43. C: D Anderson (23) 43. Green: J Quirk (21) 44. 

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: B Barlow (9) 40. B: C Liefting (22) 38. C: L Hughes (29) 38. 

   DEVILBEND: Stableford White: A: M Whelan (8) 39 cb. B: G Cann (18) 41 cb. 

   DORSET: Par: A: L Lees (28) 1 up cb. B: G Ellis (36) 1 up. 

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal Mar: A Ellis (23) 66. Stableford: 9-hole: V Crozier (45) 13. 

   EASTERN: Stableford: East: A: E Liu (17) 43. B: K Steel (19) 45. 

   EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: I Morrison (21) 39. Div 2: S Griffiths (30) 41. 

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: P Killick (6) 42 cb. B: O Darmody (19) 41 cb. C: N Miles (23) 41. 

   EUROA: Men: Stableford: A: G Ritchie (14) 38. B: G Mulley (22) 39. 

   FINLEY: Men: Stableford: W Judd (28) 34. Women: K McCaw (34) 33. 

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: J Gillies (7) 66 cb. B: K McCormack (16) 66. C: R Illingworth (19) 65. 

   GISBORNE: Women: Stableford: A: D Dunn (18) 40. B: L Frew (24) 36 cb. C: L Toomey (33) 40. 12-hole: R Hillas (36) 18. 

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: Trophy: M Taylor (41) 39 cb. S McInerney (20) 39. 9-hole: B Randall (43) 15. 

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: G McDorman (11) 40. B: D Eddy (15) 41. C: K Green (18) 42. D: P McDermott (24) 38. 

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: W Parkes (11) 38 cb. B: R Simon (18) 39. C: B Luby (23) 41. 

   HAMILTON: Women: Stroke: A: K Price (11) 72. B: R Tonissen (30) 67. C: D Newell (40) 66. 

   HEATHCOTE: Stableford: M Sims (36) 39. 

   HEIDELBERG: Men: Stableford: Irish Team: R McEvoy (30) P Caracella (15) R Bennants (20) G McCormick (18) 125. 

   HIDDEN VALLEY: Par: S Barbeta (15) 5 up. 

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal: A: L Mulcahy (22) 72. B: K Gross (44) 65. 

   HORSHAM: Men: Stableford: A: J Burgess (5) 36. B: R Pizzoni (18) 42. C: O Wooster (34) 39 cb. 

   HOWLONG: Women: Stroke: Medal Mar: A: S Eisenhauer (8) 71. B: F Hunt (26) 70. 

   HUNTINGDALE: Men: Par White: G Collinson (19) 3 up cb. 

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: A Bastin (1) 36. B: R Chivers (17) 38. C: W Slade (25) 42. 

   KERANG: Women: Stableford: M Cameron (15) 37. 

   KEW: Men: Stableford White: A: K Feltis (11) 41. B: J Brown (15) 42. C: B Andreou (21) 38. 

   KEYSBOROUGH at Spring Valley: Men: Par White: A: T Lawson (6) 2 up. B: R Palmer (15) 4 up. C: J Murton (26) 6 up. 

   KILMORE: Men: Stableford: M O'Callaghan (15) 43 cb. Women: A: T Grinter (17) 38. B: P Wanneck (24) 38. 

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: J Mackenzie (10) 39. B: A Chadwick (19) 39. Women: D Norman (19) 42. 

   KORUMBURRA: Women: Stableford: A: H Grist (21) 36. B: J Peters (23) 40. C: M Harper (36) 39. 

   KYABRAM PARKLAND: Men: Par White: A: S Attardi (10) 3 up. B: G Saynor (17) 1 up. C: P Price (18) sq. 

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stroke: A/Medal: L Busch (17) 73. B: J Greer (25) 75. C: R Norton (34) 77. 

   KYNETON: Men: Stableford: W Stys (14) 38. 

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Kennedy (21) 73. B: A Furphy (39) 73. 

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford: A: A Seddon (7) 37. B: N Carradice (19) 43. C: K Laing (29) 44. Women: L Seddon (22) 38. 

   LANG LANG: Women: Stableford: Div 1: C Stockdale (20) 39. Div 2: L Andrews (28) 36 cb. 

   LATROBE: Stroke: A: B Williams (12) 62. B: R Sparvelis (18) 66. C: K Coates (30) 67. 

   LEONGATHA: Women: Stableford Irish Team: Green: C Gray (25) B Debenham (35) P Pease (22) M Leaver (26) 113. 9-hole: M Sprague (45) 12. 

   LONSDALE: Stableford: A: P Heseltine (15) 44. B: J Fearon (19) 41. C: D Bird (29) 40. 

   MAFFRA: Men: Stableford: A: M Gallagher (15) 40. B: A Connolly (20) 40. 

   MALLACOOTA: Women: Par: R Strauss (22) 4 up. 

   MANSFIELD: Women: Stroke: Ambrose: D Sedgman N Cooper (7) 69. 

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: 4B: A: K Share (22) C Hooper (33) 45. 

   MELTON VALLEY: Men: Stroke White: A: G Laurie (17) 67. B: G McDonald (28) 64. 

   METROPOLITAN: Stableford: R Swann (20) 44. 

   MILDURA: Men: Stableford 4B: White: B Pilgram (6) B Shipsides (27) 49. 

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: S McIntyre (15) 36. Div 2: B Pye (28) 38. Div 3: C Lee (32) 39. 

   MORNINGTON: Stroke: A: N Burriss (12) 66. B: M McCann (14) 64. C: R Stekelenburg (25) 65. Veteran: Stableford: Trophy: P Bendle (15) 111. 

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: R Van Diemen (8) 48. 

   MORWELL: Women: Stableford: 4B: J Griffiths (18) A Stanistreet (33) 44. 

   MPVGA at Flinders: Veteran: Stableford: A: A Robinson (Flinders 16) 38. B: D McDonald (Flinders 23) 43. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: R Fontelera (12) 65. 

   MT MACEDON: Par: Bisque: P Watson (26) 10 up. W Alrus (9) 4 down. 

   MT MARTHA: Men: Stableford: P Smith (19) 44 cb. 

   NEWRY: Women: Stroke: K Boyle (18) 70. 

   NORTHERN: Men: Stableford: A: S Wilson (8) 42. B: B Smith (16) 42 cb. C: S Pratt (23) 40 cb. D: F Zanier (26) 40. 

   NUMURKAH: Women: Stableford: A: J Adams (17) 37 cb. B: L Milner (28) 35. 

   OAKLEIGH: Women: Stroke: N Foreshew (34) 58. 9-hole: G Duff (36) 33. 

   ORBOST: Men: Stableford: G Stevens (3) 38 cb. 

   PAKENHAM: Mxd: Stroke Medal Mar: White: A/Medal: C Dalton (15) 64. B: P Bradbury (29) 66 cb. 

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: J Kerr (44) 41. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula South: A: M O'Meara (14) 41. B: P Russell (17) 40 cb. C: P Seers (34) 41. Peninsula North: A: L Stait (5) 39. B: C Doyle (21) 39. C: D Gust (25) 37. 

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: M Gibson (36) 38. M Frith (24) 37 cb. R Boyd (19) 37. 

   PORTLAND: Women: Stroke: A/Medal: A White (20) 66. B: L Chapman (42) 74. 

   PORTSEA: Women: Stableford: L Rollnik (21) 37. 

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: M Cole (15) 36 cb. B: J Khan (26) 38. 

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: M Sohlo (37) 40. 

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: B Levan (19) 36. B: G Sullivan (26) 38. 

   RICH RIVER: Women: Stableford: 4B: East: K Evans N King 46. 

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: G Miller (11) 43. B: G Duxson (14) 44. C: G Govan (22) 43. 

   RIVERSDALE: Women: Stroke: A: A Zhong (12) 76. B/Medal: S Browne (22) 71. C: N Sutherland (27) 74. Scr: M Munro 87. 

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Mar: A: Y Briggs (26) 68. B/Medal: J Pennell (39) 68. 

   ROSANNA: Stableford: A: A Hackett (12) 38. B: P Linssen (19) 37. C: C Curnow (29) 41. D: S Martel (35) 39. 

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: G McIIwraith (11) 5 up. B: D Auchettl (18) 3 up. C: P Naud (22) 3 up. North: R McCallum (32) 1 up. 

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: K Schmidt (15) 72. B: J Davis (29) 70. C: P Thomas (36) 70. 

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: A: F Burn (18) 40. B: G Connop (25) 43. 

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole: White: M Blazely (8) 20. 

   SAFETY BEACH: Stableford: A Berkley (16) 39. 

   SALE: Men: Stableford: R Horner (14) 42. D Fitzgibbon (25) 41. 

   SANCTUARY LAKES: Medley: Par: A: S Stafford (4) 2 up. B: S Ambelas (10) 3 up. C: S Freeman (19) 6 up. 

   SEYMOUR: Men: Stableford: A: M Corradin (2) 38. B: J Hedley (17) 34. Women: D Byrne 34. Mxd: 9-hole: P Block (25) 19. 

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: A Pegg (24) 38. B: E Chard (29) 31. C: V Minogue (38) 38. 

   SORRENTO: Men: Stableford: A: W Smith (10) 41. B: P King (24) 42. 

   SPRING VALLEY at Keysborough: Men: Stableford White: A: M Riach (12) 42. B: D Rushworth (30) 42. PM: A: G Meredith (16) 43. B: S Johnson (22) 39. 

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Clark (18) 56. 

   TAMBO VALLEY: Women: Stableford: 4B: J Murray (22) L Dyer (26) 50. 

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: F Generutti (16) 62. Stableford: The Dunes: A: M Clinch (13) 41. B: M Phillips (21) 38. 

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Braunthal (11) 40. B: J Mafrici (18) 43. C: G Green (29) 40. Par St John: White: A: W Joseph (2) 5 up. B: K Karam (15) 1 up. C: D Horner (34) 3 up. 

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A: F Sabo (10) 67 cb. B: T Westacott (35) 67. 

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: I Wheatley (9) 42 cb. B: J Buckis (15) 42. C: F Gao (23) 42. Women: A: M Smith (22) 37. B: L Jenkins-Wilson (31) 41. 

   TIRHATUAN: Stroke: A: B Finighan (24) 75. B: E Feeney (29) 69. 

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: A Purtill (4) 38. B: D Gibbs (15) 43. C: M Wilson (23) 42. D: S Rutherford (29) 40. Gold: G Sharp (27) 36. 

   TORQUAY: Men: Stroke: A: G Taylor (11) 66. B: E Morris (15) 66. C: K Young (17) 65. D: R Gilby (22) 69. Visitor: C Brimson (11) 70. Stableford: Resort: R Frost (27) 44. 

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Foursome: J Baker J Evison (27) 72. 

   TRARALGON: Women: Stroke: Foursome: Scr: H Cameron J Northe (12.5) 182. Hcp: M Wylie I Boyes (18) 179. 

   VICTORIA: Women: Stableford: M Deane (29) 38. 

   WANGARATTA: Men: Stableford: L Kelly (14) 36 cb. 9-hole: G Beale (28) 19. 

   WARBURTON: Mxd: Par White: B Maltman (17) 4 up. 

   WARRAGUL: Men: Par: A: J O'Brien-Reiter (3) 5 up. B: J Tellefson (14) 4 up. C: T Shelton (34) 9 up. Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: H Amott (19) 72. B: M Kittelty (23) 73. C: H Reeves (33) 74. Veteran Women: P Majak (23) 150. 

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: C'ship: A: T Sullivan (17) 73. B: R Walters (23) 72. C: A Glennon (32) 74. 

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Roker (24) 32. B: A Dowling (33) 32. 

   WHITTLESEA: Stableford: A: J Steenson (5) 39. B: N Pearce (18) 42. C: C Walker (24) 41. 

   WODONGA: Men: Stableford: A: B Howells (7) 37. B: D Barker (15) 39. C: R Trivett (20) 41. 

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: I Walsh (20) 72. B: P Hanley (27) 73. C: D Van Veenendaal (44) 71. 

   WOODLANDS: Women: Stableford: J Horton (26) 38 cb. 9-hole: J Alexander (26) 16. 

   WOORAYL: Women: Stableford: 4B: J Graeme (27) I Giliam (33) 43. 

   YARRA YARRA: Women: Stableford: A: R Thomas (4) 36. B: J Finlayson (25) 35. C: D Simmons (33) 36. 

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Lake: Div 1: C Forrester (15) 72. Div 2: P Ferguson (36) 71 cb. 

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: A: B Stanyer (12) 9 up. B: P Dixon (20) 7 up. White: J Rawson (22) 3 up. 

20 March 2019
Team Australia has teed off in the 2019 Special Olympics World Games at the Yas Links in Abu Dhabi in the United Arab Emirates. Read more
20 March 2019
Presidents Cup International team captain Ernie Els today announced Korea’s K.J. Choi, South Africa’s Trevor Immelman and Canada’s Mike Weir as his ... Read more
Inside The Ropes
20 March 2019
MELVILLE GLADES: Women Stroke: A Pegrum 74 N Katnic 75 cb. Good Scores: K Waters 75 J Marsh 76 L Lively S Moon 77 H Craig 78. 9-hole Stableford: J ... more
20 March 2019
KOOYONGA: Stableford: A: L McGough 38 P Wark 36 S Robinson 34. B: L Reid 37 S Parsons 36 L Bowler 34. C: B Lewis (Royal Adelaide) 36 C Walsh 35 S ... more
Golf Australia