Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Chase (7) 14.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal: C Wren (35) 70.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: I Martin (19) 37. Div 2: P King (20) 41.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: D Bristow (20) 40 cb. G Marshal (14) 40.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: D Pollard (6) 35. B: B Dahlsen (18) 36 cb. C: J Fleischer (27) 37.

   BARHAM: Men: Stableford: Div 1: I Bennett (12) 41. Div 2: J Dent (15) 39. Div 3: D Adam (19) 40.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: S Favaloro (7) 41. B: J Richardson (16) 41. Women: S Hovey (23) 32 cb.

   BAY VIEWS: Men: Stableford 4B: White: R Toan P O'Connor 79.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: C Stock (29) 39 cb.

   BOX HILL: Stableford: Div 1: W Killeen (15) 39. Div 2: D Cull (19) 37 cb. Div 3: M Livy (28) 38.

   BRIGHTON: Men: Stroke White: D Combe (7) 66. Women: Gold: A/Medal: M Jamieson (27) 71. B: B Phelan (44) 72. Captain's Trophy: M Jamieson (27) 143.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: W Thorpe (22) 39. B: D Weymouth (27) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Par: A: B Harbinson (scr) 4 down. B: P Hotchkin (21) sq.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: A: W Berger (4) 32. B: R Prewett (20) 46.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: L McWilliam (22) 40. Women: L Trinder (28) 39.

   CERBERUS: Men: Stableford White: E Kennedy (16) 36.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: B Millar (24) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: 4B: Endeavour Hills: J Bingham B McKeogh 46. Rowville: A Spiteri (23) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: R Corver (6) 36. M Brooks (24) 35. P Morris (22) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: F Barton (7) 37. B: R Medcraft (19) 38. C: G Rivers (26) 42. Women: Stableford: D Pearce (32) 37.

   COHUNA: Stableford: A: A Voss (9) 39. B: B Smyth (11) 40. C: M Howitt (30) 39. D Woolhouse (18) 34. D Woolhouse (18) 34.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Norton (5) 36. B: R Warren (16) 38. C: I Edwards (19) 38.

   COROWA: Men: Stableford: D Herrod (35) 40 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: Team: V Templeton J Grossbard F Joske 79.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: L Perree (9) 34. B: J Hocking (24) 32. 9-hole: D Simonsen (34) 16.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: A: K Druitt (26) 69.

   EASTWOOD: Men: Par: A: D Franken (12) 5 up. B: D Gibson (19) 4 up. C: L Mackie (21) 2 up. Women: T Zwagerman (37) 2 down. Snr Stroke Foursome: Yellow: J Jenkins L Garfield (12.75) 45.25.

   FLINDERS: Women: Stroke: Ambrose: M Murphy (19) A Dyer (22) S Gilbert (19) J Iredale (43) 61.125. Men: M Groves-Taylor (16) R Price (23) P Leonard-Kanevsky (27) S Grant (32) 75.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: F Hyett (6) 32. B: M Hirt (22) 34.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: C Payne (8) 39 cb. B: R Fowler (17) 38. C: P Kozicki (25) 40.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: C Makin (26) 65.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: D Jones (3) 67.

   HILLTOP TATURA: Stableford: I Elders (14) 40.

   HORSHAM: Women: Stroke: Ambrose: J McRae (5) J Wirth (12) 69.75.

   HOWLONG: Men: Stableford White: A: K Rampling (18) 39. B: T Jelbart (20) 41. C: D MacGregor (26) 40.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: L Anderson (32) 39. Women: S Stein (19) 31 cb.

   IVANHOE: Women: Stableford: J Hansson (19) 34.

   KERANG: Men: Stableford: D Ellwood (23) 40.

   KEW: Medley: Stableford: R Henshaw (9) 37. 9-hole: I Brumby (23) 20.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: S Stanford (13) 37. B: A Forbes (25) 36. C: R Hill (28) 32.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: T Millington (8) 33 cb. B: N Boicos (11) 38. C: S Ord (14) 40. D: L Diprose (26) 36.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: R Medley (14) 40. B: P Taylor (20) 38. C: A New (28) 40 cb.

   LEONGATHA: Stableford: A: A Smith (13) 33. B: P Hartigan (19) 35. C: B Cathie (25) 38.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: K Kemp (14) 36. B: M Killeen (30) 34. C: J Robbins (31) 30.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: 4B: K Harris (42) P Daubeny (39) M Halford (25) C Wright (44) 50.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: M Walsh (13) 39. Div 2: N Walker (29) 38. Gold: G Lowry (29) 45.

   MEDWAY: Men: Par: A: P Braybrooke (8) 3 up. B: H Beslis (12) 5 up. C: J Carland (22) 5 up.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: P Wilson (18) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: W Kruljac (13) 39. B: I Brown (21) 38. C: R Oakley (37) 37.

   MENTONE: Women: Stableford: A: C Lonergan (25) 35. B: A Cain (35) 38. C: A Hallam (43) 38. 9-hole: B Ewers (32) 16.

   METROPOLITAN: Stableford: M Christian (18) 37.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J McFarlane (17) 41 cb.

   MOE: Men: Stableford: A: M Fife (7) 36. B: M Donaldson (14) 35. C: B Watkins (25) 39.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Medal Sep: Legends: Black: A: M Colegrave (6) 72. B: P Tarbolton (17) 73. Women: Stroke: J Perry (22) 71.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford White: B Davies (25) 43.

   MORACK: Women: Par: P Comer (36) 2 down cb. G Carruthers (39) 2 down.

   MT DERRIMUT: Men: Stableford: A: I Candusio (12) 36. B: J Meilak (30) 35 cb.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: A: K Gregory (8) 33. B: V Foott (12) 34. C: T Wilkins (31) 37.

   NEANGAR PARK: Men: Par: A: B Gunn (6) 5 up. B: R Sutton (8) 1 up. C: S Kelley (17) 3 up. D: H Hatton (31) 4 up.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke C'ship: Gold: A: T Killmister (19) 70. B: E Douglas (31) 74. C: S Torrance (37) 78.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: D Lamont (15) 34 cb. B: N Bennett (25) 38 cb.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: B Leyden (20) 35 cb. B: B Anderson (25) 31 cb.

   NUMURKAH: Men: Stableford: J Trimble (19) 42.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Team: A: N Wight (8) D Duncan (7) W D'Couto 25.3 cb. Div 1: K Archibald (5) D Stow (8) P Miller (9) 25.3.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: T Sullivan (17) 35. B: W Crick (24) 25. Hole in one: T Sullivan at 5th.

   PAKENHAM: Women: Stableford: Y Smith (19) 31.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: J Field (13) 40. Women: Stroke: Medal Sep: A: C West (12) 72. B/Medal: G Arnold (23) 72. C: S Withey (31) 76.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: M Torossi (21) 35 cb. Women: Stableford: A: L Boadle (25) 34. B: S Sanford (32) 34. Men: Stableford Peninsula South: White: A: F Bayne (11) 43. B: P McGuigan (36) 42. Women: Stableford: A: P Soon Shiong (20) 41. B: P Thorpe (25) 35. C: T Adams (37) 29.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: R Davison (11) 36.

   PORTARLINGTON: Men: Par: A: B Perry (11) 5 up. B: J King (27) 3 up. Women: S Dall (30) 2 up.

   PORTLAND: Men: Stableford: D Callaghan (14) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: M Hurst (22) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: J Fowler (26) 36.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Purdie (12) 38.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: A Peake (13) sq. B: I Sparks (24) 3 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: G Peat (9) 41. B: S Moss (19) 43. C: B Peters (21) 44.

   RINGWOOD: Mxd: Stableford: 4B: P Blunt (26) L Partner (10) 45 cb.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: G Ashworth (11) 3 up. B: I Armstrong (17) 2 up. C: G Hodge (24) 5 up.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: F Berra (10) 39. B: B Malcolm (18) 35. C: P Tierney (19) 39. D: A Grodksi (30) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: D Ludlow (18) 35 cb. B: D Mitchell (25) 35 cb.

   ROSSDALE: Stableford: G Stillman (20) 36 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: N McKimm (20) 1 up. West: T Rule (10) 3 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: R James (4) 37. B: G Wilson (13) 41. C: A Tee (24) 41. Medley: Champions: V Halabaso (12) 40.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: B Gray (26) 40.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: 4B: G Martin M Dawber 45 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: M Milne (20) 31.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford White: Div 1: L May (18) 40 cb. Div 2: G Chandler (22) 39 cb.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: H Noble (4) 34 cb. B: S Callanan (38) 35. Stroke: Medal Sep: J Draper.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Cassidy (15) 30.

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: G Girliing (27) 32. The Cups: J Shizzerotto (31) 33. 9-hole: N Chapman (28) 16.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: T Elliot (+3) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par Gold: F Hay (35) 1 down.

   TRENTHAM: Stableford: A: R Winzer (11) 35. B: J MacLeod (16) 39. C: D Ridington (21) 36.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Lewis (24) P Israel (15) 48. G Lewis (24) 46. Stableford White: J Nathan (34) 33. Women: Stableford: J Noone (22) 39.

   WATSONIA RSL: Stableford: E Wills (18) 35.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: J Lavan (9) 69. B: G Bean (22) 69. C: G Roper (24) 72.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: R Albanese (3) 39. B: B Andrews (16) 41. C: L Dickson (30) 38. Women: Stableford: C Hayes (23) 32.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: M Hammon (14) 41. Snr Gold: G Miller (20) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: D Roome (6) 38. B: D Gregson (16) 38. C: L Fagen (23) 39 cb. Women: Stableford: Lake: A: J Anderson (12) 34 cb. B: C Edwards (26) 38. C: P Elliot (41) 42.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: Blue: B Lowrie (14) 24. Red: K Dyer (17) 19.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: E Wan (25) 30. Women: L McGrath (38) 29.

16 November 2019
Stephanie Kyriacou came from behind but Louis Dobbelaar blew everyone away to take respective women’s and men’s titles at the Port Phillip Open ... Read more
15 November 2019
The wins came in vastly different styles, but Daniel Nesbitt and Olivia Wilson are the new Australian Mid-Amateur champions. Read more
Inside The Ropes
15 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: C Ashby R Machura 41 D Wilson M Richings 36 N Turner 35. more
15 November 2019
BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73. more
Golf Australia