Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: K Turner (14) 18.

   ANGLESEA: Stroke: Medal: Div 1/Medal: S Eskrigge (14) 74. Div 2: M Lacey (26) 76. Div 3: J Inman (30) 78.

   APOLLO BAY: Women: Stableford: J McKenzie (26) 30 cb. C Wren (36) 30.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: F Kath (8) 39. Div 2: P King (20) 39. Div 3: E Lowndes (27) 38.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: S Bilson (19) 38.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: A: N Drowley (7) 72. B: B Dahlsen (19) 67.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: D Wilkinson (12) 40. B: B James (13) 41. C: G Lolicato (22) 46.

   BARWON HEADS: Women: Par: B Swan (18) sq cb.

   BAY VIEWS: Men: Stroke: Doyle Medal: R Brown (20) 67.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: J Terill (24) 39.

   BOX HILL: Stableford: Div 1: C Wearne (7) 38. Div 2: S Audley (18) 39. Div 3: D Fogarty (23) 38. Div 4: J Trionfi (32) 36.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford: M Oglethorpe (14) 42. Men: Trophy: M Oglethorpe (14) 194.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: J Bianco (17) 65. B: W Urquhart (26) 59.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford White: A: A Le Dan (3) 40. B: I Hulbert (23) 38 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: Medal Sep: J Hewitt (17) 38.

   CASTLEMAINE: Stableford: L Prendergast (9) 41.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: G Bourke (16) 68 cb. Women: Stableford: Y Everitt (18) 76.

   CERBERUS: Stableford White: E Kennedy (17) 39.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: J Berg (20) 42. B: M Fox (27) 36.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: M Stewart (8) 38 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Rowville: T Wright (17) 37. Mxd: Endeavour Hills: A/Medal: J Arnott (16) 40. B: J Dimasi (25) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: F Tatasciore (26) 38. G Fifer (25) 37 cb. J Wadeson (16) 37.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: N Giles (8) 2 up. B: K Meehan (25) 7 up. Women: E Wisniewski (17) sq.

   COHUNA: Men: Stableford: B Smyth (11) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: D Martin (7) 3 up. B: R Warren (17) 6 up cb. C: A Mackintosh (22) 3 up.

   COROWA: Men: Stableford: G Boyd (22) 42 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: P Williams (15) 33. B: S Webb (30) 36.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: Ambrose: J Armytage P Taylor K Druitt (13.67) 62.33.

   EASTWOOD: Women: Stableford 12-hole: Yellow: M Lee (26) 25 cb. Stableford: J Coviello (21) 32. Men: Stableford White: A: B Shaw (10) 40. B: D Borg (15) 38. C: D Evans (21) 38.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: N Cavanagh (6) 34. B: G Lyon (18) 36. C: I Sheldrick (24) 37. Women: H Higginson (25) 30.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: K Whitmore (14) 35. B: M Hirt (23) 36.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: M Hall (5) 38 cb. B: P Darby (15) 42. C: M McCormick (19) 42. Trophy: M McCormick (19) 42 cb. Women: A Cordell (16) 32.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Chodziesner (15) 42. B: R Waymouth (21) 38.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: C Turner (28) 42. B: M Mark (30) 34. Medley: P Leembruggem (10) 37.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: B Pianta (10) 41.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: C Bell (21) 28.

   HILLTOP TATURA: Stroke: I Elders (15) 69.

   HOWLONG: Men: Stableford White: A: J Arthur (10) 38. B: B Day (19) 41. C: B Tomkins (27) 43.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: I Craigie (9) 37. Women: J Gallagher (26) 36.

   IVANHOE: Women: Stableford: M Nesbitt (39) 32 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: M Jones (13) 37. B: P Mercer (28) 36.

   KERANG: Men: Stableford: D Ross (11) 42.

   KEW: Mxd: Stableford: 9-hole: J Verrier (30) 17 cb. Par: B Arbon (16) 2 up.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Sep: M Otto (30) 75. A: N Wilson (15) 76. B: A Forbes (25) 82.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: B Jackson (2) 35. B: I Belk (9) 43. C: R Clifford (16) 39. D: I Dent (29) 41.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: T Faithful (15) 43. B: A Rowlands (24) 40. C: B Daniel (29) 39.

   LANG LANG: Men: Stableford White: B Harkness (7) 40 cb.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: Q Wilton (16) 36. B: I Barlow (18) 35. C: F Smedley (29) 32.

   MAFFRA: Women: Stroke: A Scr: J Wyllie (3) 75. A: S Marsden (16) 70. B Scr: V McConnell (22) 87. B: M Wrigglesworth (24) 70. C Scr: L Dunsmuir (32) 101. C: M Killeen (31) 74 cb.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Sep: A: H Schiller (28) 79. B: J Cooper (34) 79. C: J Williams (40) 69.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: G Henry (14) 40. Div 2: J Plummer (25) 38. Gold: G Lowry (29) 41. Women: Stableford: 9-hole: P Abbott (36) 12.

   MEDWAY: Men: Stroke: Ambrose: N White (25) 59 cb. B Flynn (7) 59 cb.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (13) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: L Villani (16) 38. B: D Henderson (21) 40. C: A Wilkinson (32) 37 cb.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: M Gates (5) 30.

   MENTONE: Women: Stroke: Medal Sep: A: V Bolch (24) J Young (25) 65 to playoff. B: M Keenan (32) 67. C: A Hallam (44) 67. Medal Aug: K Lefevre (31) 69. Stableford: 9-hole: M Cunnington (29) 18.

   METROPOLITAN: Men: Stableford White: B Garvey (23) 42. Stableford: K Hirodo (29) 36.

   MILDURA: Men: Stableford White: G Hazeldene (7) 39.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Robbins (16) 41.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: White: A: V Bennison (11) 41. B: M Crowle (25) 38 cb. Women: Stableford: A Barry (28) 37 cb.

   MOOROOPNA: Medley: Stroke White: P Little (20) 69. Women: Stableford: S Millett (9) 33. J Wood (29) 34. J Rodgers (32) 33.

   MORACK: Women: Stroke: Medal: T Won (21) 76.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: B Furze (14) 63. B: R Bullingham (26) 66 cb.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke Medal Sep: Gold: A: B Anderson (24) 74. B/Medal: Y Lord (27) 68. C: S Wannachet (35) 71.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: J Barnett (18) 35 cb. B: C Ward (27) 38.

   NORTHERN: Women: Stroke: Foursome C'ship: J Ryan (20) J Bye (17) 190.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A: L Summerville (31) 40 cb.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: T Duggan (8) 27. D Duncan (7) 31 cb. J Geddes (6) 31 cb. R Seach (9) 31 cb. N Wight (8) 31. B: T Rebrovic (10) 28. V Pretorious (15) 29.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: T Sullivan (17) 32. B: N McClaren (22) 36.

   PAKENHAM: Women: Stableford: Medal Sep: Y Smith (19) 32.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: D Brealey (28) 50. Women: A: S Woodward (19) 36. B: S Withey (32) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Angwin (+1) 39. B: S Thomas (17) 37. C: R Clohesy (24) 40. Hole in one: D Shepherd at 10th.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: M Brown (13) 40.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: E James (9) 37. B: A McLaren (16) 33 cb. C: I Jhoty (27) 38. Women: Stableford: A: Y Casey (26) 37. B: J Campbell (43) 34.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: R Taylor (10) 40. B: S Garner (17) 38 cb.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: G Knibbs (14) 43.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: M Harper (12) 37.

   RANFURLIE: Men: Stableford Medal Sep: Black: A: M Caruso (6) 37. B: P Williamson (15) 39.

   RICH RIVER: Men: Stableford 4B: West: White: N Speight (8) 49. F Harrison (19) 49.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A: C Dyer (18) 73. B: D Seehusen (30) 65. 9-hole: M McPhee (37) 36.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: M O'Donnell (12) 38 cb. B: B Marshall (18) 41. C: B Haywood (26) 42.

   ROSANNA: Men: Par: A: J Bannan (+2) 2 up. B: S Clancy (18) 3 up. C: J Yang (19) 4 up. D: J Macfarlane (26) 3 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: S Giles (21) 38. B: G Thomas (32) 33.

   ROSSDALE: Stableford: V Wotherspoon (9) 39 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par: West: C Squires (17) 5 up. East: I Ward-Ambler (20) 3 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: D Wright (6) 21. T Hickling (30) 20.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: J Moon (5) 38. B: S Bourke (19) 37. C: J Allen (22) 36. Medley: Champions: T Thian (23) 37.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: N Ashby (21) 35.

   SETTLERS RUN: Mxd: Par Gold: R Reily (28) 5 up cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: B James (5) 39. B: G Martin (21) 42.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Sep: S Faithfull (27) 69.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: R Short (17) 40. Div 2: N Roberts (21) 39 cb.

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Thomas (13) 38.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: Medal: A: A Miller (21) 73. B: J Draper (24) to playoff) 73.

   STRATHALLAN: Snr Stableford: J Smith (34) 15.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: 9-hole: P Farquhar (18) 16 cb.

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: W Dudley (23) 66. The Cups: P Williams (27) 68. 9-hole: S Kennedy Roy (30) 31.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: D D'Angelo (21) 67 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Medal Sep: N Schultz (37) 73.

   TRENTHAM: Stroke: Medal: A: G Durham (15) 69. B: J Trevillian (19) 67.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: R Mulcaster (11) L Evans (25) 46 cb. G Shanks (16) 43. Stableford White: R Mehrengs (28) 35. Women: Stableford: S O'Donahoo (26) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: M Martin (26) 39. J Kerrr (29) 35. 9-hole: H Tate (30) 20. J Hill (20) 18.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: N Mcqualter (5) 40. B: J Campbell (23) 41.

   WATSONIA RSL: Stableford: E Wills (19) 39 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: R Conley (15) 41. B: C Ravenscroft (16) 39. C: J Fay (28) 38.

   WODONGA: Women: Stroke: A Scr: J Langford (5) 84. A: K Beggs (18) 74. Stableford: B: C Maddison (24) 37. C: S Effting (37) 43.

   WOODLANDS: Men: Par White: A: J Plummer (10) 4 up. B: S Miller (14) 7 up. C: K Broadbent (24) 2 up. Women: Par: L Hayes (27) 3 down.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: T Taylor (32) 41. K Eddison (24) 39 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: J Harris (0) 41. Snr Stableford Yellow: L Lau (31) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: L Quinlivian (7) 37. B: G Jarrad (26) 39. Murray: A: S Blackley (16) 38 cb. B: T Crozier (18) 38 cb.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: Blue: M Hope (10) 23. Red: K Dyer (17) 17.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: G Abraham (26) 32. Women: C Frazer (28) 33.

20 September 2019
Australian Lukas Michel punches ticket to the 2020 Masters and US Open with win in US Mid-Amateur. Read more
19 September 2019
No foreign-born player has won the US Mid-Amateur championship in the event’s 38-year history, but Melbourne's Michel has stormed into the final at ... Read more
Inside The Ropes
20 September 2019
MELVILLE GLADES: Wednesday Par DSR 72: K Younchang D Taylor C Lee G Packer R Moore +3 J Kirton B Scott N Killick V Winter W Lyons J Matthewson +2. ... more
20 September 2019
CAMDEN: Men: Stableford: 2B Multi: S Roberson (19) D Morris (16) 72 cb. 2B Scr: M Sinclair D Cummins 54. A: M Sinclair (12) 42. A Scr: G Matheson 33. ... more
Golf Australia