Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: L Warner (11) 15. 

   ANGLESEA: Par: Div 1: B Cook (18) 3 down. Div 2: S Gell (21) 3 down. Div 3: M Frauenfelder (30) 5 down. 

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal: M Smith (20) 80. 

   AXEDALE: Men: Par: Div 1: K Crawford (16) 4 up. Div 2: P Andrew (21) 2 up. Div 3: B Perkins (32) 1 up. 

   BACCHUS MARSH: Men: Par Grandmothers Trophy: F Wheelhouse (13) 2 up. P Collins (15) 1 up. 

   BAIRNSDALE: Stableford: A: M Farrelly (14) 36. B: D Browne (24) 38. 

   BARHAM: Men: Stableford Div 1: C James (7) 38. Div 2: R Stanton (17) 39. Div 3: I Cordy (35) 40. 

   BARWON HEADS: Women: Stableford: H Fitzpatrick (21) 36. 

   BAY VIEWS: Men: Stableford: R Dorsett (13) 42. 

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: M Richardson (24) 40. 

   BOX HILL: Stableford: Div 1: T Smyth (9) 37. Div 2: B Flint (23) 36 cb. Div 3: P Bowie (30) 43. 

   BRIGHTON: Men: Stableford: D Fraser (27) 84. Women: 4B: Gold: B Phelan (44) M Lee (35) 41. 9-hole: J Rickman (36) 18. 

   CAMBERWELL: Stableford: A: D Barker (20) 39. B: J Miles (29) 37. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: J Van Diemen (16) 39 cb. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: J Hewitt (18) 6 up. 

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: L Campbell (10) 37. 

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: W Wright (22) 3 up. B: G Trinder (23) 3 up. Women: J Hewlett (37) 2 down. 

   CERBERUS: Mxd: Stableford: S Wright (14) 38. Par: 9-hole: H Rouette (12) 3 up. 

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford: A: S Johnstone (12) 34. B: M Fox (27) 34. 

   CHELTENHAM: Men: Stableford: R Pirani (26) 37. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: N Nakhala (10) 35. 

   CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: P Brooks (14) 36 cb. T Walsh (20) 36. M Fawcett (16) 35 cb. 

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: F Barton (9) 38 cb. B: W Willis (21) 39. C: M Thomas (23) 38. Women: Stableford: T Mentha (19) 35 cb. 

   COHUNA: Men: Stableford: J Sidorow (16) 40. Women: Stroke: Medal Aug: Medal: J Simmonds (17) 73. 

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: P Rainey (12) 35. B: B Dally (17) 35. C: J Simpson (24) 39. 

   COROWA: Men: Stableford: B Black (11) 41. 

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: D Bobetic (22) 34. B: M Goldman (32) 33 cb. 

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: C Mckay (14) 34. B: S Webb (31) 33. 9-hole: R Slimmon (29) 15. 

   DEVILBEND: Women: Stableford: H Billson (24) 34. 

   EASTERN SWARD: Stableford: Div 1: G Paradowski (20) 41. Div 2: N Binge (29) 44. 

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: B Nagel (10) 40. B: J Robertson (17) 36. C: P Mc Cormick (22) 34 cb. Women: Stableford: D Nagel (13) 27. 

   FLINDERS: Mxd: Stroke: Medal: A/Medal: H Higginson (25) 70. B: R Bannister (26) 77. Par: D Richardson (21) 2 down cb. 

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Fielding (14) 34. B: P King (16) 38. C: W Kemp (30) 34. 

   GISBORNE: Men: Stableford: A: C Stomilovic (7) 38. B: T Stotten (14) 35. C: S Readman (20) 36. 

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: C Moore (22) 37. B: I Grigg (30) 34 cb. 

   HEATHCOTE: Men: Stableford: 2B Agg: M Chilcott (22) A King (14) 73. 

   HILLTOP TATURA: Stableford: T Allen (18) 37. 

   HORSHAM: Women: Stableford: 4B: S Hood J Neumann 44. 

   HOWLONG: Snr Stableford: A: D Frost (18) 42. B: A Locke (19) 48. C: J Kimber (26) 40. 

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: L Kerr (11) 35 cb. Women: K Smith (24) 32. 

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A: B McDonald (18) 35. B: V Moorhead (25) 32. 

   KERANG: Men: Stableford: G Thorne (8) 41. 

   KEW: Medley: Stableford: R Buchanan (32) 35 cb. 9-hole: P Jones (33) 18. 

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: W Pullar (20) 38 cb. B: K Widmer (23) 33. C: F Armstrong (29) 34. 

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: R Burns (1) 35 cb. B: J Ross (13) 37 cb. C: C Mola (15) 40. D: S Medcraft (20) 39. 

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford 4B: A: R Medley (14) T Williams (33) 48. B: P Haslam (22) C Dostine (13) 46. 

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: K Smirk (15) 36 cb. B: J McLennan (19) 37 cb. C: A Roberts (26) 37. 

   MAFFRA: Women: Par: A: K Kemp (14) 1 down. B: F Moulton (34) 1 down cb. 

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: G Payne (16) 40. Div 2: N Pelling (28) 40. Gold: G Smith (30) 46. 

   MEDWAY: Men: Stableford: A: A Pitty (-1) 38. B: F Cooray (12) 37. C: S Houston (22) 35. 

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Par: A: R Lauder (12) sq. B: P Quily (22) 2 up. C: J Lean (30) 1 down cb. 

   MENTONE: Women: Stroke: Foursome: C Lonergan (25) K Ferguson (31) 66. J Roberts (21) J Hunter (25) 90. Foursome C'ship: J Roberts (21) J Hunter (25) 187. D Foy (23) K Bennett (25) 143. Stableford: 9-hole: B Ewers (31) 17. 

   METROPOLITAN: Men: Stableford: P Adams (18) 39. 

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: T Best (14) 35. B: G Buckland (21) 35 cb. 

   MOE: Men: Stableford: A: K Ayton (11) 35. B: M Donaldson (14) 36. C: B Simpson (19) 36. 

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: M Watkins (23) 37 cb. Women: Stableford: T Roth (19) 27. 

   MORACK: Women: Stableford: T Won (22) 35. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: B Marr (13) 2 up. B: P Battaglia (22) sq. 

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: C Fletcher (14) 41. B: T McDonald (28) 37 cb. 

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (17) 43. B: I Whitelaw (23) 37. 

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Boulton (23) 33. B: M Mulkearns (35) 32 cb. C: S Abraham (24) 13. 

   NUMURKAH: Men: Stableford: J McHale (13) 36. 

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: T Duggan (8) 30. J Geddes (6) 31 cb. D Duncan (7) 31. B: E Smith (10) 26. T Rankin (16) 29. 

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: A: M Wallis (18) 69. B: C Thornton (21) 70. 

   PAKENHAM: Women: Par: J Rawson (42) 7 down. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: P Latham (32) 42. Women: A: J Downie (22) 33. B: A McInerney (41) 34. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: 4B Agg: Peninsula North: P Soon-Shiong (19) S Langworthy (25) 40. Men: Stableford: A: M Hosking (14) 39 cb. B: D Currie (20) 36. A: J Bruce (9) 34. B: J Matthews (20) 40. Women: Stableford: 4B Agg: Peninsula South: G Scantleton (26) A Blencowe (16) 34 cb. 

   PHILLIP ISLAND: Stableford: L Hayhurst (12) 40. 

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: P Solohub (15) 38. B: D Lappin (21) 37. Women: S Plummer (19) 34 cb. 

   PORTLAND: Men: Stableford: R Tozer (13) 39. 

   PORTSEA: Men: Stableford: Medal Aug: M Kivlighon (25) 39. 

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Druitt (14) 37. 

   RANFURLIE: Men: Stableford: A: I Laemmle (9) 33. B: S Milne (17) 34. 

   RICH RIVER: Men: Stableford West: A: B Tink (12) 38 cb. B: R Lewandowski (19) 43. C: L Robins (32) 39. 

   RINGWOOD: Women: Par: A: J Logan (10) 3 up. B: P Perry (27) sq. 

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: G Elliott (10) 37 cb. B: B Harvey (19) 36 cb. C: M Williamson (22) 39. 

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: North: A: L Taylor (14) sq. B: H Petrie (28) 2 up. 

   ROSSDALE: Men: Stableford: J O'Reilly (Patterson River 36) 39. 

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford: West: D Umphelby (20) 38. East: P Mitchell (21) 42. 

   SALE: Stableford: Veteran Men: R Wain (32) 32 cb. H Silby (3) 32. Veteran Women: M White (24) 32. B Cahill (28) 31 cb. 

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: Z George (7) 41. B: G Ashton (13) 40. C: J Lee (32) 37. Medley: North: G Wu (28) 40. 

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: P Fryers (18) 353. 

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: J Hauselberger (10) 37. 

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: J Pattison (8) 42. B: M Shiels (19) 38. C: M James (31) 41. 

   SOUTH PINES: Women: Stroke: C'ship: A: T Holmes (15) 240. A Scr: T Holmes (15) 288. B: E Johnson (27) 234. B Scr: V Kilmartin (24) 310. C: M Dawson (34) 252. C Scr: M Dawson (34) 345. 

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A: K Davies (11) 37. B: S Ahrens (22) 38. 

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Rai (23) 32. 

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: K Pang (16) 40. B: G Chapman (27) 35. 

   TARRAWINGEE: Men: Stroke: 9-hole: K Miller (10) 35. 

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: T Stewart (15) 35. The Cups: J Wilson (24) 34. 9-hole: S Darch (31) 15. 

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: W Smith (13) 36. B: M Baird (19) 32. C: B Schmelzle (39) 31. 

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: M Juniper (31) 2 up. 

   TRARALGON: Mxd: Stableford: T Radford (16) 40. 

   TRENTHAM: Stableford: A: M Walker (12) 39. B: D Ridington (19) 32 cb. 

   VICTORIA: Men: Par: 4B: M Sholly (16) M Tuohey (23) 12 up. M Tuohey (23) 4 up. Par White: F Heatley (36) 3 down cb. Women: Par: V Lloyd (26) 1 up. 

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole 4B: A: N Martin S Miller 27. Div 1: M Mcleish W Holmes 25. 

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: G Vassett (11) 38. B: R Elliott (22) 43. 

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: 4B: A: I Graymore (20) A Chadwick (17) 46. 

   WODONGA: Women: Stroke: D Bainbridge (27) 74. 

   WONTHAGGI: Men: Stableford: K Ridout (10) 35. 9-hole: H Mackinder (21) 20. 

   WOODLANDS: Men: Par: A: M Tucker (9) 5 up. B: J Francis (19) 1 up cb. C: B Rhoden (23) 2 up cb. Gold: A Deas (36) 4 up. Women: Par: C Hayes (27) 2 up. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford: G Young (7) 38. 

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: D Crothers (+5) 40. B: R Andrew (25) 42. Murray: A: S Kelly (11) 38. B: J Miller (30) 36. 

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: D Tunnecliffe (27) 29. Women: H Barker (28) 25. 

13 September 2019
An inspired Glen Niciejewski played a back nine for the ages today to storm to his first national championship. Read more
12 September 2019
It was a case of different course, same result for Greg Rhodes and Helen Pascoe in winning their respective SA Senior Amateur Championships. Read more
Inside The Ropes
13 September 2019
BARHAM: Men: Stableford: Div 1: I Bennett (12) 41. Div 2: J Dent (15) 39. Div 3: D Adam (19) 40. more
13 September 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: J Arnold 43 B McIntosh 40 K Kemp C Ashby J Harris 39. more
Golf Australia