Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: M Kelly (0) 18. 

   ANGLESEA: Stableford: Div 1: D Stewart (14) 35. Div 2: R Schepers (21) 34. Div 3: J Power (31) 37. 

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: P Elvey (13) 39. Div 2: I Stove (19) 36. Div 3: C Cowled (29) 37. 

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: F Tadik (11) 38. 

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Jun: A/Medal: M Abbott (7) 69. B: I McCoy (16) 71 cb. C: G McCoy (22) 69 cb. 

   BARHAM: Men: Stableford White: A: C James (7) 37. B: S Cain (22) 39. 

   BARWON HEADS: Women: Par: D Lockie (19) 6 up. 

   BAY VIEWS: Men: Stableford: Cup: D De Clario (10) 40. 

   BENALLA: Women: Stroke: Medal Jun: Div 1/Medal: M Cowan (21) 72. Div 2: P Claridge (38) 74. 

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: G Dodd (15) 42. 

   BOX HILL: Men: Stableford White: A: R Sparkes (18) 40. B: G Cooke (23) 43. C: T Hassett (28) 36. Hole in one: J Sykes at 6th. 

   BRIGHTON: Men: Stableford: K Pearce (11) 40. 

   CAMBERWELL: Stableford: A: J Bianco (18) 40. B: L Filippin (24) 39. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford White: J Karac (10) 40. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: R Joppich (33) 42. 

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: L Thomas (14) 39. 

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: N Stickland (11) 70. Women: L McRae (11) 75. 

   CHELTENHAM: Men: Stableford: 4B: A Lawson D Miller 46. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Endeavour Hills: C Paul (12) 36 cb. Snr Rowville: M Ferguson (26) 38. 

   COHUNA: Women: Stroke: R Ballard (13) 71. Stableford: R Wilson (17) 40. 

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: B Armstrong (12) 41. B: G Addison (17) 35 cb. C: M Rahilly (19) 36 cb. 

   COROWA: Medley: Stableford: G Rowe (8) 37 cb. 

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: R Grusd (19) 76. B: M Withers (26) 71. Veteran: Salver: M Crawford (11) 177. 

   CURLEWIS: Women: Stableford: 9-hole: D Simonsen (34) 17. 

   DENILIQUIN: Stroke: MM: Medal: P Lloyd (10) 75. A Bull (31) 76. 

   DEVILBEND: Women: Stableford Green: H Billson (24) 40. 

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Nagel (11) 39. B: N Cummings (13) 38. C: F Cicutto (31) 41. Women: J Coviello (23) 27. 

   FLINDERS: Women: Par: A: L Conboy (40) 1 down. Men: A: P Lovell (13) 2 up. B: D Osmond (15) 4 up. C: P Murphy (21) 2 up cb. 

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: F Hyett (7) 37. B: M Hirt (23) 38. 

   GISBORNE: Men: Stableford: A: M Lovitt (9) 35 cb. B: C Wood (13) 39. C: M Berry (18) 36. Trophy: C Wood (13) 39. 

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: L Welch (19) 38. 

   GREEN ACRES: Women: Par: A: T Foster (3) 1 up. B: H Fellowes (26) 1 down cb. C: D Chapman (32) 2 down cb. Medley: Stableford: P Buchanan (8) 38. 

   HILLTOP TATURA: Stroke White: R Kelly (26) 67. 

   HORSHAM: Women: Par: A: J Neumann (14) 1 down. B: A Fechner (28) 4 up. C: J Pretlove (34) sq. 

   HOWLONG: Snr Stableford White: A: K Miller (15) 40. B: D Poole (22) 38. C: B Tomkins (27) 43. 

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: G Keith (21) 43. Women: S Luo (17) 40. 

   KERANG: Men: Stableford: D Ross (10) 39. 

   KEW: Medley: Stableford: P Anastasiou (14) 42. 9-hole: C Carr (38) 24. 

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Jun: H Thompson (17) 73. B: A Travers (21) 75. C: P Quigley (29) 75. Medal May: J Passmore (24) 80. Stableford: M Gould (26) 37. 

   KOORINGAL: Men: Par White: A: P Cutajar (6) 1 up cb. B: P Buck (11) 3 up. C: M Jones (18) 8 up. D: A Purdon (21) 4 up. 

   KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: 36-hole: Div 1: S Vogel J Pickwick 121 to playoff. A Scr: J Wong 122. B Scr: H Sleeth 147. C Scr: F Hunt 155. A: M Walkinshaw 116. B: K Bingham 110. C: J Baczynski 109. 

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: J Ward (15) 36. B: K Matthews (21) 37. 

   LANG LANG: Men: Stableford White: R Whitehead (18) 41. 

   LEONGATHA: Stableford: A: P Brownlie (16) 36. B: B McCorkell (18) 37 cb. C: B Day (33) 36. 

   LONSDALE: Stableford: 9-hole 4B: S Collier (14) H Perkins (11) 23. 

   MAFFRA: Women: Stroke: C'ship: A: R Walker (6) 73. B: E Hatwell (25) 75. C: D Lanigan (31) 78. 

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: G Davenport (22) 69. B: M Pond (29) 75. C: J Williams (41) 70. 

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: D Octigan (11) 39. Div 2: K Jacobs (31) 38. Gold: G Lowry (29) 40. Women: Stableford: 9-hole: A Watkins (35) 17. 

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: 3B: J Maggs (40) R Le Nevez (23) J Welsby (33) 45 cb. 

   MEENIYAN: Men: Stableford White: B McGeary (12) 39. 

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: R Lim (16) 36. B: G Pattinson (24) 39. C: J Kearsley (31) 37. 

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole 2B: B Lloyd (16) R Goodacre (11) 22. 

   MENTONE: Women: Stroke: A: D Foy (24) 70. B: B Ewers (32) 70 cb. C: J Fitzpatrick (43) 70. Stableford: 9-hole: M Montgomerie (41) 21. 

   METROPOLITAN: Men: Stableford: J Bartlett (20) 37. 

   MIRBOO NORTH: Stableford: L White (11) 43. 

   MOE: Women: Stroke: Medal Jun: K Borg (20) 76. 

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Medal Jun: Open: A: F Palinkas (5) 74 cb. B: N Woodward (16) 75 cb. Women: S Baker (40) 78. 

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: Trophy: L Simms (20) 38. 

   MORACK: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: T Won (24) 70. B: A Osner (38) 77. C: P Mundae (39) 76. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: E Scott (4) 34 cb. B: M Prodan (14) 35 cb. C: D Mcntyre (23) 38. 

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: K Gregory (8) 40. B: C Hodgson (14) 35. C: J Goodley (19) 35. D: R Palmer (21) 43. 

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: Silver Spoon: J Roseby (15) 37. 

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: T White (13) 64. B: S Pope (16) 64. C: N Rix (28) 67. 

   NEPEAN WOMENS: Women: Stroke Medal Jun: Gold: A/Medal: D Armstrong (23) 71. B: C Linklater (31) 73. C: A Cobham (39) 82. 

   NEWRY: Stableford: A: B Adams (18) 36 cb. B: L Tahu (26) 32. 

   NORTHERN: Women: Stableford: A: L Galtieri (9) 38 cb. B: C Simpson (29) 33. 

   NUMURKAH: Men: Stableford: A: B O'Hare (14) 38. 

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: T Rebrovic (8) 27. P Miller (8) 32 cb. T Seneviratne (8) 32 cb. R Seach (8) 32. 

   OLD BOYS SOCIAL: Stroke: A: N Clarke (10) 71. B: R Joy (22) 70. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Pudney (15) 45. Women: Stroke: A: P Hughes (16) 74. C: F McLaren (35) 80. Stableford: Medal Jun: B: M Howard (23) 68. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: C Mackay (11) 36 cb. B: J Breden (21) 32 cb. Women: Par: J Lachal (16) sq. Men: Stableford Peninsula South: White: A: P O'Donnell (7) 40. B: S Thomas (19) 36 cb. Women: Par: A: P Soon-Shiong (18) 2 up. B: K Smith (29) 4 up. 

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford 4B: White: T Mcgregor (19) R Meder (22) 48. 

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: J Scott (15) 41. B: S Cole (19) 42. Women: S Dall (30) 39. 

   RACV HEALESVILLE: Par: A Litchfield (22) 8 up. 

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: A Knight (14) 37 cb. B: J Roberts (18) 32 cb. 

   RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: L Mudge (12) 63. B: P O'Halloran (18) 67 cb. C: D Jones (22) 62. 

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: P Brydon (22) 66. B: D S eehusen (31) 72. 9-hole: M Hearn (39) 35. 

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: G Ashworth (11) 39. B: E Sigmont (18) 41. C: D Skewes (21) 39. 

   ROSANNA: Men: Stableford: A: G Russell (3) 41. B: R Harrowell (16) 38. C: S Russell (21) 40. D: G Brown (25) 37. 

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: North: A: K Elphinstone (14) 2 down cb. B: K Cain (25) 2 down. 

   ROSSDALE: Men: Stableford White: N McAllen (22) 36. 

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: C Hibbert (12) 39. West: A Wallis (10) 38 cb. 

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: A Taylor (12) 21. J Baryczka (34) 18. J O'Neill (16) 13. P Young (35) 12. 

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: C D'Silva (12) 39. B: S Mastos (19) 43. C: M Glassford (20) 38. Medley: North: C Kelly (+2) 38. 

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: K Zimbacks (20) 40. 

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: T Lakic (4) 34 cb. Women: Green: A Hunt (36) 29. 

   SHEPPARTON: Men: Par White: A: R Shields (12) 3 up. B: P Fiore (27) 3 up. 

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Jun: E Johnson (27) 77. J Treasure (25) 78. 

   SOUTHERN: Stableford: A: D Clarke (20) 40. B: G McKibbin (32) 43 cb. 

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: B Caulfield (20) B Giles (29) B Rai (24) P McAllister (14) 52. 

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: Gentsome: M Baker (26) L Phelan (32) F Thomson (27) 120 cb. 

   STRATHALLAN: Women: Stroke: Medal Jun: S Cassidy (15) 71. 

   THE DUNES: Women: Stroke: Foursome: The Dunes: W Jennings (33) S Greenough (40) 75.5. The Cups: J Jones (30) D Clothier (32) 70. Stableford: 9-hole: D Trembath (40) 20. 

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: T Fraser (11) 28. B: M Leung (21) 33. C: L Jones (34) 32. 

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: L Song (5) 39. 

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: Medal Jun: K Bond (9) 37. 

   TRENTHAM: Mxd: Stroke: Medal Jun: A: S Gunn (7) 66. B/Medal: B Payne (15) 63. C: J Hudson (23) 66. 

   VICTORIA: Men: Par: 4B: V Vassallo (16) G McConnell (20) 8 up cb. G Bradd (23) 3 up. Red: C Patty (26) 2 up. White: J Burrows (32) 2 up. 

   WANGARATTA: Women: Stableford: 4B: S Miller (39) R Webb (25) 51. B Lang (20) M Martin (26) 43. 

   WARRAGUL: Men: Stableford: P Trickett (15) 39. 

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: S Milburn (25) 36 cb. 

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: A Chadwick (15) 35. B: B Carrington (22) 35. 

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: G Turner (8) 37. 9-hole: B Howard (23) 20. 

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: J Deftereos-Brennan (-2) 39 cb. B: L Brown (13) 41. C: B Robertson (30) 40. Women: Stableford: M Davids (24) 35. 

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: W Rainsbury (19) 37. M Keogh (30) 36. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford: Captain's Trophy: L Lui (3) 38. Stableford Yellow: G Mcleod (25) 34. 

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: N Coleman (9) 39. B: P Byrne (27) 36. Lake: A: O Walsh (10) 37. B: W Levens (18) 38. C: G Bott (25) 42. 

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: M Hope (10) 22. Red: O Persaud (13) 19. 

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: 9-hole: Homestead: L Ollaik (25) 19.

24 June 2019
Hannah Green is a major champion, just the third woman in Australian history to have the honour. Read more
24 June 2019
With her hero Karrie Webb watching on, Hannah Green gave the next generation of Australian golfers a flag to fire at in Minnesota. Read more
Inside The Ropes
21 June 2019
CAMPBELLTOWN: Veteran: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Darr (15) J Darr (30) 68. Div 2: J Grittiths (21) T Cartwright (33) 65.  more
21 June 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mixed Scroungers Stableford: K Gray 42 R Nielsen S Indge 41 J Arnold F Cox G Little G Roberts 40.  more
Golf Australia