Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Dunne (6) 19. 

   ANGLESEA: Par: Div 1: J Murray (15) 2 up. Div 2: B Cook (20) 1 up cb. Div 3: J Inman (30) 1 up. 

   AXEDALE: Women: Stableford: Irish Team: Div 1: J Walklate (15) A McCulloch (32) A Whiting (29) 87. Div 2: A Barrett (30) M Browne (34) L Turner (26) 76. 

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: P Hayes (11) 43. 

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: D Frew (7) 38. B: N Banbury (14) 40. C: D Broomfield (20) 41. 

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: P Laughlin (11) 39. Div 2: D Bibby (15) 39. Div 3: R Walker (22) 38. 

   BARWON HEADS: Women: Par: Bisque: S McKillop (36) 7 up. 

   BAY VIEWS: Men: Stroke Canadian Foursome: White: G Nagel T Maguire (8) 64. Stableford: S Cooper (19) 40. 

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Carter (28) 45. Hole in one: J Carter at 9th. 

   BOX HILL: Mxd: Par: A: D Shaw (1) 4 up. B: T Kelly (21) 7 up. C: G Cooke (24) 4 up cb. D: J Trionfi (32) 2 up cb. 

   BRIGHTON: Men: Par White: J McAlpine (23) 7 up cb. Women: Stroke Gold: A: J Bahramis (27) 72. B: J Mayberry (29) 72. Medal Mar: S Williams (17) 68. Trophy: J Bahramis (27) 151. 

   CAMBERWELL: Stableford: A: D Hamilton (21) 41. B: K Hoppe (29) 41. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford White: J Angliss (15) 40. 

   CENTENARY PARK: Medley: Stroke: Ambrose: N Stickland J Hoy J Lorkin P Pelzer (5.75) 58.25. 

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford Black: A: J Shaw (13) 39. P Dohnt (13) 41. B: G Antonio (19) 43. L Gason (22) 40. 

   CHELTENHAM: Men: Stableford: G Weiss (18) 38. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: H Loh (31) 44. Endeavour Hills: A: K Hurst (15) 41. B: R Madden (34) 47. 

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: I Myers (20) 40. D Egan (16) 38. 

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: R Percy (3) 38. B: I Fox (16) 39 cb. C: M Pearce (23) 39. Women: S Herbison (31) 37. 

   COHUNA: Stableford: R Farrant (11) 43. 

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Taylor (5) 38. B: T Reibel (17) 43. C: B Cunningham (23) 38 cb. 

   COROWA: Mxd: Stableford: A Sinclair (30) 38 cb. 

   CRANBOURNE: Women: Stableford: 4B: L Silberscher (32) N Hornung (25) 51. 

   DENILIQUIN: Women: Stroke: A: P Davis (10) 69. B: F Harrington (24) 77. 

   DEVILBEND: Women: Stableford: L Norton (17) 32. 

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G McGibbon (8) 40 cb. B: R Freemantle (17) 39 cb. C: C Lee (26) 43 cb. Women: A: S Reidy (23) 38. B: T Zwagerman (37) 34. 

   FLINDERS: Men: Par: A: A Smith (9) 5 up cb. B: T Boyce (20) 3 up. C: P Cole (30) 4 up. Women: A: G Greenwood (16) 2 down cb. 

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: C Hardy (15) 41. B: G Gray (30) 40. 

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: B Scott (20) 40. B: B Herbert (25) 39 cb. 

   GREEN ACRES: Medley: Stableford: T Cox (5) 37. 

   HEATHCOTE: Men: Stableford: Div 1: A King (10) 42. Div 2: P Wintle (28) 36. 

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Vendy (22) 34. 

   HILLTOP TATURA: Stableford White: R Coleman (17) 41. 

   HORSHAM: Women: Par: A: M Rich (16) 2 down cb. B: P Muszkieta (22) 1 up. C: J Gawith (35) 3 up. 

   HOWLONG: Snr Stableford White: A: R Outen (18) 38 cb. B: R Laidlaw (19) 42. C: B Ritchie (34) 40 cb. 

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Medal: B Williams (2) 72. Stableford: D Cox (24) 44. Women: Medal: R Nakayama (13) 32 cb. 

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: D Box (41) G Milisavljevic (45) 46. 

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: F Duffy (19) 39. 

   KERANG: Men: Stableford: C Wilkie (18) 40. 

   KEW: Medley: Stableford: A: G Kotaridis (8) 39. B: P Sansom (31) 42. 9-hole: C Quinn (35) 20 cb. 

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: B Wilmshurst (24) 39. I McKenna (13) 37. 

   LANG LANG: Men: Stableford 4B: White: W Kennedy (6) R Bride (12) 51. 

   MAFFRA: Stableford: A: K Boyle (18) 37. B: L Murray (27) 36 cb. 

   MALVERNDALE: Women: Par: A: J Lukas (23) 2 up. B: J Garner (36) 2 down. C: J Williams (42) 1 down. 

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: W Parsons (16) 44. Div 2: M Davis (18) 43. Gold: G Lowry (30) 48. Women: 9-hole: K Rose (31) 14. 

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: P Douglas (11) 7 up. B: A Davidson (14) 5 up. C: C Bell (20) 6 up cb. 

   MEENIYAN: Men: Stableford White: D McIntyre (13) 38. 

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: W Kruljac (14) 42. B: K Incigneri (20) 41 cb. C: P Tunchon (31) 39 cb. 

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: N Linegar (11) 20. 

   MENTONE: Women: Stableford: Irish Team: D Foy (27) L Doutch (31) J Roberts (23) L Preston (24) 91. 9-hole: D Watts (43) 20. 

   MOE: Men: Stableford: A: A DeVent (7) 39. B: J Harber (18) 40. C: R Cole (24) 43. Hole in one: K Ayton at 14th. 

   MOONAH LINKS: Men: Par Legends: White: A: D Coleman (1) 4 up. B: T Moore (21) 10 up. Women: A Holland (22) 1 down. 

   MOOROOPNA: Medley: Stroke Trophy: White: M O'Brien (22) 64. 

   MORACK: Women: Stroke: C'ship qlfrs: A: R Mackwell (23) 69. B: S O'Brien (34) 69. C: K Gordon (45) 76. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: M Hodgson (10) 39. B: M Gauci (18) 43. C: M Lambe (32) 44. 

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: C Look (32) 36. G Buchanan (35) 33. 

   NEANGAR PARK: Men: Par White: A: S Symes (12) 7 up. B: P Kelly (18) 6 up. 

   NEPEAN WOMEN: Par Gold: A: S Rowell (19) 2 up. B: J Belcher (27) 1 down. C: M Naidoo (42) 1 up. 

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (15) 39. B: C Ward (26) 42. 

   NORTHERN: Women: Stroke: A: R Hircoe (24) 71. B: J Forster (28) 70 cb. 

   NUMURKAH: Men: Stableford: M Ebborn (12) 40. 

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole C'ship: A: K Archibald (2) 27. J Maniatis (7) 29. B: F Gabriel (12) 31 cb. B Suhr (11) 31. 

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Team: B Stafford (31) C Thornton (21) G Hollins (17) A Cornelius (26) 82. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: K Stewart (19) 46. Women: A: Y McLean (25) 40. B: L Duncan (26) 38. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Medley: Stableford: Peninsula South: A: K Collett (2) 35. B: A Symington (30) 43. Women: A: S Cugley (20) 38 cb. B: J Seigel (24) 40. C: V Baker (31) 36 cb. Men: Peninsula North: A: B Hurst (17) 34 cb. B: J Helliwell (22) 36. Women: A: S Andersen (21) 36. B: G Scantleton (26) 37. 

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: S Earl (17) 41. 

   PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: A Hall (13) 42. B: J Scott (17) 40. C: K Saldukas (22) 39. D: B Randall (30) 40. 

   PORTLAND: Mxd: Stableford: A: L Stiles (13) 41 cb. B: M Bailey (25) 43. 

   PORTSEA: Men: Stableford White: A: B Russell (13) 38 cb. B: N Mallett (43) 43 cb. 

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: P Tyler (16) 31. 

   RACV HEALESVILLE: Stableford: L Palazzo (21) 42. 

   RANFURLIE: Men: Par White: A: R Capper (11) 3 up. B: B Kiekebosch (23) 1 up. 

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: D Pearson (2) 42. B: G Stevens (17) 41. C: M Butler (23) 44. 

   RINGWOOD: Women: Stableford: J Challen (27) 40. 9-hole: R Hay (33) 20. 

   RIVERSDALE: Men: Stroke White: A: L Collins (2) 71. B: J Barry (14) 67 cb. C: I Bartley (20) 67 cb. Stableford: R Eggleston (35) 43. 

   ROSANNA: Stableford: A: M Maxwell (13) 41. B: B Simpson (18) 44. C: P Tierney (19) 40. D: P Donoghue (36) 41. 

   ROSSDALE: Men: Stableford White: S Dowse (32) 39. 

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par 4B: East: White: N Burne (12) C Burne (18) 13 up. West: M Kerr (22) R Kerr (30) 11 up. 

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: I Glover (6) 18. T McAdam (23) 17. Veteran Women: H Neligan (24) 20. J Embling (17) 16. 

   SANDHURST: Men: Stroke: North: A: P Maher (11) 68. B: G Jordan (19) 69. C: J Leonard (21) 68. Medley: Stableford: Champions: I Lee (12) 43. 

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: R Chong (18) 39. 

   SETTLERS RUN: Men: Stroke Gold: A: J Naik (12) 73. B: D Buck (18) 70. C: R Watts (22) 67. Women: Green: K Billen (16) 75. 

   SHEPPARTON: Men: Par: A: W Snow (14) 4 up. B: D Trickey (23) 4 up. 

   SOUTH PINES: Women: Stableford: M Milne (21) 38. 

   SOUTHERN at Woodlands: Par: Div 1: J Martini (14) 7 up. Div 2: B Holland (18) 3 up. Div 3: M Hampton (26) 5 up. 

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: P Frisken (19) 39. 

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: L Burrows (22) 36 cb. B: S Eddy (24) 37. Stroke: Medal Mar: A Watson (31) 77. 

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Lowerson (23) 35. Snr 9-hole: J Price (35) 18. 

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: A: S Mcleod (22) 42. B: M Seward (35) 38. The Cups: A: C Richards (26) 36. B: J Barron-Toop (32) 39. 9-hole: M Smith (42) 23. 

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: E Shek (16) 34. B: S Mansfield (26) 40. C: M Hunt (31) 37. 

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: S Pitcher (9) 2 up cb. 

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: J Anderson (24) 37. 

   TORQUAY: Men: Stroke: Resort: H Bennett (East Geelong 18) 62. Women: Stableford: G Hand (35) 35. 

   TRENTHAM: Mxd: Par: A: K Wheeler (6) 4 up. B: R Penrose (16) 5 up. C: B Cross (24) 7 up. 

   VICTORIA: Men: Stableford: 2B: A Webb (19) J Byrne (22) 45 cb. J Hewison (34) 41 cb. White: G Upton (27) 35 cb. Women: R Gleadhill (13) 34. 

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: B Hamilton (13) 43. B: R Perkins (26) 41. 

   WATSONIA RSL: Men: Stroke: R Rennie (18) 71. 

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: R Tout (11) 36. B: P Brogden (13) 37. C: S Kerr (19) 38. D: W Dunster (23) 37. 

   WODONGA: Women: Stableford: A: D Larkin (19) 36. B: S Evans (25) 40. 

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: A Bowmar (26) 43. 9-hole: A Anstey (25) 21. 

   YARRA VALLEY: Men: Stroke: R Brown (32) 65. A Fatileh (19) 66. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: D Luck (19) 38 cb. Yellow: J Gall (27) 30. 

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: D Ampfea (14) 42. B: N Moraitis (16) 43. C: I Pritchard (28) 39. Murray: A: B Forrester (13) 41. B: D Griffith (36) 42. 

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford 9-hole: White: K Kinnane - Blue (8) 21. Yellow: D Reid - Red (11) 18. 

   YERING MEADOWS: Mxd: Stableford: Valley: A Morris (1) 35 cb. L Ollaik (26) 31.

20 March 2019
Team Australia has teed off in the 2019 Special Olympics World Games at the Yas Links in Abu Dhabi in the United Arab Emirates. Read more
20 March 2019
Presidents Cup International team captain Ernie Els today announced Korea’s K.J. Choi, South Africa’s Trevor Immelman and Canada’s Mike Weir as his ... Read more
Inside The Ropes
20 March 2019
MELVILLE GLADES: Women Stroke: A Pegrum 74 N Katnic 75 cb. Good Scores: K Waters 75 J Marsh 76 L Lively S Moon 77 H Craig 78. 9-hole Stableford: J ... more
20 March 2019
KOOYONGA: Stableford: A: L McGough 38 P Wark 36 S Robinson 34. B: L Reid 37 S Parsons 36 L Bowler 34. C: B Lewis (Royal Adelaide) 36 C Walsh 35 S ... more
Golf Australia