Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday


 



ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Burns (7) 17 cb. 

   ANGLESEA: Stableford: A: C Henderson (10) 38. B: J McDonald (16) 42. C: M McNee (28) 45. Div 1: J Coombes (14) 34. Div 2: R Schepers (23) 36. Div 3: H Jillard (31) 33. 

   AXEDALE: Men: Stableford President's Trophy: Black: P O'Sullivan (25) 42. 

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: G Sheers (18) 40. 

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: P Lessels (12) 39. B: J Bognar (13) 41. C: B Bugg (28) 41. 

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: A Kane (0) 41. Div 2: G Harman (17) 41. Div 3: R Grant (28) 41. 

   BARWON HEADS: Men: Par: Trophy: A: P Dodgshun (8) 4 up. B: A Waddell (20) 3 up. Women: Stableford: S Gorton (18) 41. 

   BAY VIEWS: Men: Stroke: Doyle Medal: N Harmon (22) 63. Scr: G Nagel 76. 

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: A: G Brown (18) 44. B: J Young (25) 42. 

   BOX HILL: Mxd: Par: A: B Pepperell (11) 7 up. B: C Looker (20) 8 up. C: G Galvin (24) 6 up. D: R Foote (30) 7 up. 

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: J O'Shea (18) 39. B: C Cameron (21) 40. 

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: P Charlewood (23) 42. 

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: S Delaney (16) 41. B: M Cursio (29) 46. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Medley: Stableford White: A: M Tarley (8) 45. B: D Mosely (15) 41. C: B Walpole (16) 42. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: A Clarke (9) 40. 

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: L Campbell (11) 41 cb. B: D Turner (23) 42. 

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: N Stickland (14) 43. B: G Verlander (23) 42. Women: J Hutt (26) 40. 

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: D Stapleton (14) 46. B: P Dohnt (13) 42. C: J Berg (17) 42. D: I Tucker (17) 40. 

   CHELTENHAM: Men: Stableford: R Buckingham (30) 36. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Endeavour Hills: A: L Folino (10) 39. B: F Paguio (17) 40 cb. Snr Rowville: L Simons (12) 43. Women: Y Daniel (34) 38 cb. 

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: J Wadeson (20) 41. P Kilburn (32) 40. L Matthews (25) 38 cb. K Johns (25) 38 cb. G Forder (22) 38 cb. 

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: S Casely (3) 37 cb. B: M Mitchelson (11) 38 cb. C: N Milligan (15) 40. D: J Stewart (31) 41 cb. Women: E Wisniewski (18) 36. 

   COHUNA: Stableford: I Sartori (22) 41. 

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: R Wines (11) 39 cb. B: M O'Brien (13) 39. C: P Bowring (19) 41. Hole in one: G Bone at 7th. 

   COROWA: Men: Stableford: H Elliot (25) 43. 

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: L Wright (21) 38. B: K Flemming (25) 41. 

   DENILIQUIN: Women: Stableford: D Hunter (21) 38. 

   DEVILBEND: Women: Stableford: H Billson (25) 45. 

   EASTWOOD: Men: Par: A: D Loonstra (5) 5 up. B: R Kent (16) 4 up. C: K Granger (36) 3 up cb. Women: J Coviello (20) 1 down. 

   FLINDERS: Men: Stableford: A: K Cairns (14) 43. B: J Stroud (20) 41. C: R Bannister (30) 43. Women: A: P Campbell (16) 36. B: S Mansour (29) 36. C: J Kirby (30) 37. 

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: G McKay (13) 44. B: P Marquis (19) 39. C: K Sumsion (36) 45. 

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: 4B: R Waymouth (22) D Mitchell (25) 50. 

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: S Fowler (21) 39. B: P Dhabher (32) 40. 

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Div 1: K Davies (6) 65. Div 2: B Morgan (22) 71. 

   HORSHAM: Women: Stroke: Pinehurst: L Jakobi (10) T Hobbs (9) 68.87. 

   HOWLONG: Men: Stableford White: A: M Kenna (11) 46. B: L Pilfoot (22) 41. C: I Rough (27) 43. 

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: F Oldfield (23 Sorrento) 68. Medal: B Ryan (12) 69 cb. Stableford: D Black (25) 36 cb. Women: P Moodie (16 Royal Melbourne) 43. Medal: C Chen (34) 41. 

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: J O'Brien (12) 74. 

   KERANG: Men: Stableford: A Spitty (4) 42. 

   KEW: Medley: Stableford: R Pascoe (15) 40. 9-hole: J Nairn (32) 24. 

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: M Newman (5) 45. 

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Jan: S Jackson (25) 73. Stableford: J Brown (35) 42. 

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: P Mifsud (14) 38. B: M Martino (20) 41. C: G Wallis (34) 43. 

   LANG LANG: Men: Stableford White: J Hedrick (13) 39 cb. 

   LEONGATHA: Stableford: A: A Hutton (9) 37. B: J Smith (15) 37. C: B Christison (19) 40. D: T McCarthy (24) 40. 

   LONSDALE: Stableford: K Rathgeber (Metropolitan 34) 36. A: J Fearon (19) 41. B: S Hicks (Green Acres 29) 45. S Rosser (Keysborough 18) 38. B: P MacDonald (Chalambar 33) 41. 

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: T Crawford (6) 44. Div 2: D Waterton (36) 45. Gold: K Millot (33) 36. Women: 9-hole: G Skinner (25) 17. 

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: D Gregg (17) 40. 

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: M Dunstan (6) 37 cb. B: R Tulloch (19) 41. C: D Warren (32) 41. 

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: W Lucas (13) 32. 

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Medal Jan: Legends: A: G Tunstall (8) 70. B: G Bearzatto (24) 67. Women: S McNeil (29) 71. Mxd: Stableford Open: White: S Reid (20) 42. 

   MOOROOPNA: Medley: Stroke Trophy: White: Div 1: D Moncur (17) 64. Div 2: M Rikys (36) 61. Stableford 9-hole: J Cooney (21) 21. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stroke: A: S Louws (10) 67. B: D Nguyen (19) 64 cb. C: T Cree (20) 67 cb. 

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: G McLellan (10) 37. B: R James (16) 36 cb. C: B Weybury (18) 37 cb. 

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Vasey (34) 43. 

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: B Adams (17) 38. B: C Ward (23) 35. 

   NORTHERN: Women: Stableford: A: G Church (23) 39. B: C Simpson (32) 38. 

   NUMURKAH: Men: Stableford: S Roughsedge (21) 41. 

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: Medal: A: P Miller (8) 28. J Maniatis (8) 29. B: M Stephens (13) 25. M Mann (16) 27. 

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: Irish Team: B White (19) I Burrough (28) J Rafferty (13) B Hare (31) 89. 

   PAKENHAM: Women: Stableford: N Crebbin (32) 38 cb. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: I Mackay (25) 49. Women: A: L Sheehan (19) 43. B: E Worland (29) 34. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: A McDonagh (9) 37 cb. B: F Watts (20) 34 cb. Women: A: V Martin (22) 36. B: M Howell (32) 35. Men: Peninsula South: A: M Phillips (13) 42. B: T Lewis (36) 44. Women: Par: A: L Timms (25) 38 up cb. B: J Newham (29) 38 up. 

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: Div 1: R Davison (10) 42. Div 2: J Savas (20) 46. 

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: J Powell (16) 40 cb. B: D Lacy (20) 42 cb. Women: S Bell (38) 37. 

   PORTLAND: Men: Stableford: A: R Taylor (10) 44. B: G McInnes (18) 38. C: F Biasol (35) 41. 

   PORTSEA: Men: Stroke: Medal Jan: A: A Colliver (9) 69. B: J Swift (16) 68. C/Medal: A Seward (24) 66. Stableford Gold: C Ekinsmyth (18) 39. 

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Par: D Smith (24) 5 up cb. 

   RANFURLIE: Men: Par White: A: N Christides (9) 12 up. B: D Loughman (15) 6 up. C: P Steer (19) 6 up. 

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: S Presser (8) 41 cb. B: D Cerrone (16) 42 cb. C: C McKenzie (27) 45. 

   RINGWOOD: Women: Stroke: A: Y Campbell (17) 69. B: M Kohut (22) 67. C: G Taylor (31) 69. 9-hole: M Wells (36) 32. 

   RIVERSDALE: Men: Stroke Ambrose: White: D Amendola L Hawkins (1.75) 58.25. 

   ROSANNA: Stableford: A: F Martel (13) 41. B: J Harrington (17) 42. C: A D'Abaco (22) 43. D: B Chambers (24) 44. 

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: P Beet (15) 36. B: M Peachey (23) 41. C: P Tonks (37) 38. 

   ROSSDALE: Men: Stableford White: G Gott (21) 44. 

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: J Armitage (28) 38. 

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: T Cronk (12) 43. B: P Smitheram (15) 42. C: B McIntosh (21) 40. Medley: North: L Patchell (20) 49. 

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: K Zimbachs (20) 41. 

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: T Bennant (10) 44. B: M Gallgher (14) 41. C: S Pomphrey (27) 39. Women: Green: M Cooke (24) 42. 

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: B Adem (15) 46. B: D Young (36) 48. 

   SOUTH PINES: Women: Stableford: S Faithfull (26) 34. 

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Thomas (14) 37. 

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: A Miller (19) 35 cb. B: D George (24) 36. 

   THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: A: T Higginbottom (18) 39 cb. B: P Flood (41) 35. The Cups: P Williams (29) 34. 9-hole: S Kennedy Roy (30) 20. 

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: R Richard (6) 40. 

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: D Cox (31) 43. 

   TRARALGON: Mxd: Stableford: B Hazelman (22) 42. 

   TRENTHAM: Stableford: A: K Webster (13) 42. B: J Kerr (17) 45. C: G Lewis (22) 45. 

   VICTORIA: Men: Stableford: A: R Wakeham (9) 41. B: G Robinson (12) 44 cb. C: L Evans (25) 53 cb. Women: L Tyler (37) 47. 

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: M Thompson (35) 18. B Thomas (25) 17 cb. L Anderson (26) 17 cb. L Adams (27) 17 cb. 

   WATSONIA RSL: Stableford: R Rennie (20) 39. 

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: S Higman (1) 69. B: R Davidson (16) 67. C: G Roach (23) 68. 

   WODONGA: Women: Stableford: A: L Cribb (17) 39. B: D Smith (23) 35. C: C Trist (31) 43. 

   WONTHAGGI: Men: Stableford: K Seeley (28) 41. Snr 9-hole: R Johnson (19) 20. 

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: S Jencik (12) 44. B: W Heywood (18) 38. C: R Nichols (33) 39 cb. Gold: P Swannie (23) 38. Women: T Fothergill (21) 34. 

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: A Christopher (22) 42. D Swift (31) 42. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: P Landers (28) 41. 

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: R Allen (13) 40. B: T Perus (16) 41. C: P Dalla Rosa (28) 43. Lake: A: B Droop (1) 42. B: B Forrester (15) 39 cb. C: W Cooper (21) 44. 

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Par: 9-hole: A: S Rempel (7) 5 up. B: M Fraser (13) 4 up.

17 January 2019
LPGA Tour rookie Youngin Chun has arrived in Adelaide in preparation for the ISPS Handa Women's Australian Open at The Grange Golf Club. Read more
17 January 2019
No.64 seed Harrison Crowe has knocked off No.1 seed Dave Micheluzzi in a thrilling start to the match play section of the 2019 Australian Amateur ... Read more
Inside The Ropes
17 January 2019
ALEXANDRA: Women: Stableford: A Smedley (43) 35. more
17 January 2019
BARNWELL PARK: Women: Stroke: A: D Brown (17) 66. B: C Yum (28) 57. B/Medal: S Jones (27) 65. C: A Vilsmas (34) 68. Scr: N Armstrong (19) 90. more
Golf Australia