Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

   ANGLESEA: Stableford: P Jones (20) 38.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: D Gill (7) 39.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: B Cooper (16) 35. K Erwin (32) 43.

   BARHAM: Men: Stroke: C'ship: A Scr: A Spitty (1) 75. B Scr: I Douthat (13) 84. C Scr: T Mullins (21) 93. A: K Windridge (5) 73. B: J Campbell (13) 75. C: G Jordan (21) 75. Women: A Scr: M Davis (7) 82. B Scr: C Letheby (20) 99. A: J Harry (16) 79. B: J Hobbs (32) 74.

   BENDIGO: Mxd: Stableford White: T Harvey (5) 39.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: R Young (7) 34.

   BLACK BULL: Men: Stableford: J Ashby (8) 38.

   BOX HILL: Stableford: P Rossitto (24) 37 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: G Hamilton (5) 37.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stroke: Rowville: S Kwon (6) 70. Stableford: Endeavour Hills: E Moore (23) 34.

   COHUNA: Stroke: MM: A: D McGlone (15) 68. B: D Smith (21) 77.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: C Knights (18) 40. B: R Reid (32) 35. Women: S Stow (21) 34 cb.

   COROWA: Medley: Stableford: G Ward (16) 43.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: A Desa (9) 34. B: S Antoniou (14) 38. C: N Picker (21) 36.

   CURLEWIS: Par White: A Green (16) 1 up.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke White: W Branchflower (17) 61.

   EASTERN: Mxd: Par: 4B: South: S Brivulis G Brivulis 3 up. R Cann (16) 5 up. North: S Patrick (25) 5 up. East: S Hoey (16) 5 up cb.

   EASTWOOD: Stableford: Medal Sep: C West (14) 39. Men: A: C Edsall (10) 37. B: C West (14) 39. C: D Cooper (23) 34 cb. Women: J Chan (11) 26.

   ELSTERNWICK PARK at Brighton: Men: Stroke: D Williams (14) 65. Shield: A Pondard (10) bt T Buchanan (24) 3-1.

   FINLEY: Medley: Stroke: J Braybon (24) 72 cb.

   GARDINERS RUN: Par: L Potier (21) 4 up cb.

   GARFIELD: Stableford: J Miles (20) 32.

   GISBORNE: Men: Stableford White: S Veloso (+1) 38. Women: Stableford: M Stoettrup (11) 30.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: M Opdam (19) 38.

   GREEN ACRES: Medley: Stableford White: A: D MacRae (19) 38 cb. B: J Bergoc (24) 42.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Sep: A: F Lee Ack (16) 64. B: W Robinson (25) 72. C: C Corry (35) 72.

   HOWLONG: Men: Stableford: W Hannan (14) 42 cb. Women: K Gillespie (42) 35.

   HUNTINGDALE: Men: Par: S Cummins (19) 1 up.

   KEW: Medley: Stableford: L Carey (15) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: P Negri (15) 37. Women: E Quinton (0) 34.

   KOORINGAL: Mxd: Stroke: Foursome: I McCleary T Grant 72. Men: Par: A: M Darroch (4) 1 up. B: G Gillespie (18) 4 up. C: D Lucas (31) 1 up. Women: J Ford (30) 1 up. J Ford (30) 1 up.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: Y Yu (15) 39. B: D Wong (28) 39. Women: Stableford: A: S Deason (14) 33. B: H Ritch (29) 28.

   MANDALAY: Mxd: Stableford White: A: S Kewish (12) 36. B: C Harrison (18) 31.

   MEDWAY: Stableford: A: D Brown (4) 40 cb. B: R McGrath (21) 40. Women: A: D Stewart (16) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: T Taranto (23) 37.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford 4B: White: S Nicolson (9) C Brukner (17) 43.

   MIDLANDS: Men: Stroke: Medal Sep: A: S Britnell (8) 72. B: T Rice (25) 72.

   MORWELL: Men: Stableford: S Leach (13) 32.

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: A Hing (14) 2 up.

   NORTHERN: Women: Stableford: J Ryan (20) 36. Men: Stroke: P Sheedy (13) 69. B: D Jewell (21) 72.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: D Manning (11) 38.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Camilleri (9) 39. B: M Finn (21) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: P Prowse (18) 34 cb. B: X Egan (23) 35. Women: Stableford: D Donald (19) 32. Men: Peninsula South: A: A Lourie (11) 36. B: G Tsindos (22) 37. Women: A Flanagan (32) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: C Dean (16) 34.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: J Baxter (21) 33 cb.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: A Wiesniewski (4) 38. B: R Fletcher (25) 35. Women: Stableford: C Thompson (14) 30.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: D Aylmer (11) 41. B: M Tan (22) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Foursome: J Bradley M Highnan (16) 71. Mxd: Foursome C'ship: J Hayes L Mann (13.5) 74.5 cb.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: T Paul (20) 66.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: R Templeton (10) 34. B: B Smith (21) 40. Medley: Stableford 4B KO f: Black: P Walsh M Ross 5-4.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford North: White: J Labriola (7) 37 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Brooks (15) 43. Hole in one: B Davis at 12th. Women: Stableford: A Millgate (24) 35.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: D Lee (16) 37. West: G Cohen (14) 39. Women: Stableford: P Summers (9) 39.

   RUSHWORTH: Men: Stableford: A: D Young (3) 39. B: B Cooper (34) 28 cb.

   SANCTUARY LAKES: Women: Stroke: Medal Sep: S Han (23) 75. Men: Stableford White: A: D Warrack (7) 41. B: G Park (15) 40. C: J Tong (20) 38.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: R Dovison (9) 33. B: B Thomas (19) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: C Hay (15) 2 up. Women: Green: K Field (38) 1 up.

   SHEPPARTON: Men: Stroke: A: L Lyle (-3) 68. B: G Scanlon (19) 71 cb. C: G Pennefather (24) 72. Women: L Cogger (35) 76.

   SOUTHERN: Men: Stableford White: A: B Ruzicka (7) 41. R O'Rorke (10) 39. B: N Crowe (24) 40. S Price (15) 38. Women: Gold: A: J Webberley (6) 36. J Lake (18) 34.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: L Hughes (0) 68. B: A Adair (26) 71 cb. Women: J Sheldrake (14) 75 cb.

   THE DUNES: Mxd: Stableford The Dunes: White: C Amoore (23) 41.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: J Kiekebosch (0) 36. B: R Gilson (13) 33. C: R Jones-Evans (23) 38. Women: P Lim (22) 27 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: G Harvey (18) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: N Walsh (2) 36. B: T Hyde (17) 35.

   TOCUMWAL: Stableford Gold: G Sharp (31) 70. Women: Stroke: N Beard (25) 69. A: H Jankov (13) 72. B/Medal: R Clark (16) 68. C: J Gradie (22) 69.

   TORQUAY: Mxd: Par: G Yates (13) 4 up. Visitor: J Dan (19) 5 down.

   VICTORIA: Men: Stableford: S Wang (14) 40. Women: L Callow (8) 35. Stroke: Trophy: J Thompson bt C Falkingham 1up.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: J Lavan (9) 37. B: P Maloney (25) 35.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: T Moore (19) 58.

   WHITTLESEA: Stableford: M Howard (8) 34.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: L Deagan (+1) 38. B: G Tweedly (16) 37. C: J Daperis (19) 41. Women: Stableford: B Downey (23) 38. Medley: 4B: P McEniry (10) W McEniry (18) 43.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Homestead: M Gibson (9) 41. Nursery: B Budge (23) 38. Women: C Brooks (16) 29 cb.

20 September 2019
Australian Lukas Michel punches ticket to the 2020 Masters and US Open with win in US Mid-Amateur. Read more
19 September 2019
No foreign-born player has won the US Mid-Amateur championship in the event’s 38-year history, but Melbourne's Michel has stormed into the final at ... Read more
Inside The Ropes
20 September 2019
MELVILLE GLADES: Wednesday Par DSR 72: K Younchang D Taylor C Lee G Packer R Moore +3 J Kirton B Scott N Killick V Winter W Lyons J Matthewson +2. ... more
20 September 2019
CAMDEN: Men: Stableford: 2B Multi: S Roberson (19) D Morris (16) 72 cb. 2B Scr: M Sinclair D Cummins 54. A: M Sinclair (12) 42. A Scr: G Matheson 33. ... more
Golf Australia