Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

ALEXANDRA: Men: Stableford: A: B Newton (13) 41. B: R Lopez (22) 37. Women: S Greatorex (20) 37 cb. 

   ANGLESEA: Men: Stableford: C Fletcher (9) 38. Women: S Eskrigge (14) 25. 

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: G Harrison (25) 40. 

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: R Giles (24) 42. 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: P Wilson (21) 39. M Nordblum (20) 37. 

   BARHAM: Medley: Stableford: M Mooney (11) 36. 

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: M Bennett (15) 40 cb. B: P Hay (27) 42. Women: A Gubbins (34) 38 cb. 

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: M Peterson (19) 41. 

   BLACK BULL: Stableford: T Harrison (34) 43. 

   BOX HILL: Mxd: Stableford: W Chen (7) 39 cb. 

   CAMBERWELL: Stroke: A: E Regis (13) 64. B: D Cheung (24) 64. C: G Downes (30) 60. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: G Hamilton (5) 42. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: Captain's Trophy: G Richmond (18) 74. 

   CHELTENHAM: Men: Stroke: A: M Fry (11) 69. B: B Burggraaff (20) 62. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Endeavour Hills: A Edwards (29) 43. Women: S Chua (29) 42. 

   COHUNA: Stableford: 4B: D Smith (21) D Love (29) 54. Women: B Evans (15) L Stone (31) 43. 

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: J Gray (20) 38. Men: A: D James (12) 38. B: S Cuthbert (30) 42. 

   COROWA: Medley: Stableford: D Agnew (22) 42. 

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: F Bonnici (18) 39. 

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: M Diamond (11) 38. B: T Foote (13) 41. C: N Picker (22) 37 cb. Women: W Beron (21) 36. 

   CURLEWIS: Stableford: R Jackson (22) 44. 

   CYPRIOT: Men: Stableford: A: G Dimiotis (16) 41. B: M Karakousis (25) 35. C: A Gorrell (32) 37. 

   DEVILBEND: Men: Stableford: T Goulding (20) 39. Women: K Stuart (25) 33. 

   EASTERN: Stableford: South: A: M Grigoruk (16) 43. B: D Huang (23) 44. North: F Wong (7) 41. East: A: G Bird (6) 40. B: M Rogan (20) 39. 

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: S Fielding (12) 40. B: G North (14) 41. C: D McKellar (21) 39. Women: D Nagel (14) 37. 

   ELSTERNWICK PARK at Brighton: Men: Stableford: J Lane (25) 40. 

   FINLEY: Men: Stroke: A Scr: M Daniel 79. A: P Pinnuck (9) 72. B Scr: L McNamara 86. B: A Harding (17) 72 cb. C Scr: S Fuller 93. C: R Sutton (24) 76 cb. 

   GARDINERS RUN: Stableford: A: S Silcox (7) 42. B: N Kumar (15) 41 cb. C: J Irish (18) 44. 

   GISBORNE: Men: Stableford White: G Glassey (16) 38. Women: Stableford: M Gordon (20) 34. 

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: I Coulter (26) 66. 

   GREEN ACRES: Medley: Stableford: A: S Sabbadini (12) 44. B: M Yii (21) 39. C: S Gifford (36) 33. 

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Mar: A: B Beynon (13) 67. B: B Heard (32) 69. C: K McDonald (35) 68 cb. 

   HEYWOOD: Men: Stroke: 36-hole: N McLeod 2/1. M Dalton 10/8. 27-hole: C: B Gull 3/2. 

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke: A: A Pampanella (8) 70. B: T Diamantopoulos (21) 67. 

   HOWLONG: Men: Stableford: N Quinlivan (8) 39 cb. Women: G Hoskin (9) 36. 

   HUNTINGDALE: Medley: Stableford: S Hammer (24) 39 cb. Women: L Winslow (30) 35. 

   KEW: Medley: Stableford: Div 1: S Armstrong (18) 41. Div 2: P Tilley (26) 48. 

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: S Blackburn (12) 39. Women: S Mann (13) 36 cb. 

   LATROBE: Men: Stableford: A: R Naidoo (12) 39. B: K Cheun (13) 42. C: S Chetchuti (21) 41. Women: Hcp: A: S Lee (16) 39. B: S Leong (38) 33. 

   LONSDALE: Stableford: V Leckey (17) 36. 9-hole: I Tinham (36) 21. 

   MAFFRA: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: K McLachlan (2) J Sellen (6) 83. A: W Marsden (15) K Kemp (14) 72.5. 

   MEDWAY: Women: Stableford: Trophy: S Gull (26) 37 cb. Men: A: R Balagurusamy (10) 40 cb. B: M Williams (17) 40. C: C Rossiter (24) 44. 

   METROPOLITAN: Stableford: M Davis (13) 37. Mxd: 4B: J Cormack (16) L Cormack (20) 43. 

   MORTLAKE: Men: Stableford: 9-hole: D McNicoll (12) 21. 

   NEPEAN: Men: Stableford: A: B Muldowney (16) 33. B: V Tsiros (18) 41. 

   NORTHERN: Men: Stableford: A: M Welch (12) 41. B: N Barwell (16) 41. C: M Wakeford (33) 44. Women: B Anderson (28) 42. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: L Spencer (5) 41. B: A Smith (30) 41. Women: J Hill (33) 32. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: L Palmer (13) 36. B: P Snaddon (21) 32. C: D Schreiber (29) 32. Women: S Tsindos (13) 28. Men: Peninsula South: A: M Paton (7) 42. B: M Butler (20) 41. C: A Marshall (24) 39. Women: L Winslett (15) 37. Hole in one: P Soon-Shiong at 10th. 

   PETERBOROUGH: Men: Stroke: Medal Mar: N Tribe (13) 55. 

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: S Goodie (15) 39. B: D Vallabh (32) 39. 

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stroke: S Gordon (17) 60. 

   RANFURLIE: Men: Par: A: M Sumanada (14) 5 up. B: W Goodall (28) 5 up. Women: A: M Tessier (29) sq. 

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: M Sexton (6) 41. B: A Dunmill (35) 44. 

   RIVERVIEW: Par: D Hodges (21) 2 up. 

   ROSANNA: Mxd: Stableford: G Willis (15) 38. M Anderson (28) 44. Par: 4B: F Smith (16) G Smith (10) 9 up. 

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: North: A: G Wilson (+3) 5 up. B: B Sachs (19) 7 up. Women: A: D Ludlow (18) sq. B: F Brown (28) 6 up. 

   ROSSDALE: Men: Stableford: S Lees (24) 45. Women: Y Jang (19) 35 cb. 

   SALE: Men: Stroke: A: L Maguire (9) 67. C'ship: A Scr: H Savage 302. A: J Simic (6) 282. B Scr: C Turner 335 to playoff. B: D Gall (12) 287. C Scr: I Doggett 354. C: I Doggett (15) 294. Jnr: C Sharp (10) 164. 

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: W Stonehouse (7) 39. B: L Hooper (21) 48. Women: M Potter (7) 35. 

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: B Otten (12) 41. B: E Giannakis (18) 36. C: N Sharich (31) 42. Women: Green: K Billen (15) 35. 

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: C'ship: A: N Kilmartin (34) V Kilmartin (24) 44. B: A Donavan (34) L Paul (34) 41. 

   SPRING VALLEY: Men: Par: A: W Earle (10) 3 up cb. B: B Evan (25) 5 up. Women: S Munro (11) 3 up cb. 

   STRATHALLAN: Men: Stableford: A: D Fairless (14) 41. B: M Hack (19) 38. C: B Ellis (25) 36. Women: J Parfett (32) 34. 

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: M Gilbertson (15) 42. 

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: Div 1: A Okumura (19) 38. Men: A: I Raines (7) 41. B: D Blaich (16) 42. C: J McGuinness (31) 40. 

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: L J (20) 40. 

   TOCUMWAL: Men: Par Gold: L Rickard (29) 1 up. Par: A: R Holstein (12) 5 up. B: P Lovelace (19) 2 up. C: T Whelan (27) 1 down. Women: C Perston (17) sq. 

   TORQUAY: Men: Stableford: A: G Travers (14) 40. B: R Harding (30) 40. Women: J Bell (18) 34. Mxd: Visitor: P Hunter (RACV Cape Schanck 29) 46. 

   VICTORIA: Men: Stableford: A Rossi (14) 38 cb. Women: M Burd (25) 34. 4B: G Ferrari (14) H Trakal (23) 42. 

   WARRAGUL: Men: Stroke: Ambrose: C Black (12) B Thompson (12) 57. 

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: G Box (13) 3 down. B: J Schadendorff (17) sq. 

   WODONGA: Medley: Stableford: M Crofts (7) 37. 

   WOODLANDS: Stableford: 4B: S Manallack (20) L Manallack (36) 45. Men: A: M Pierce (9) 37. B: A Moore (21) 38 cb. Women: M Pascoe (32) 34. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford: E Naidoo (9) 40. Women: L Falconer (28) 33. 

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: S Siniawski (45) 36. Men: L Louwen-Skovdan (12) 48. 

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: C Doyloe (14) 41. Valley: C Baldwin (13) 42. Women: G McCandless (38) 34.

22 July 2019
With little joy for the Aussies at The Open, #AussieOfTheWeek goes to Minjee Lee who, alongside Jin Young Ko, secured second place at the LPGA Tour’s ... Read more
22 July 2019
As the season for locking up playing cards arrives, three Australians made big strides in America today. Read more
Inside The Ropes
22 July 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Foursome c'ship: Gross: W Lipscombe V Kemp 126, B Murphy S Denman 129. Nett: K Gray G Byles 105.9, F Cox B McIntosh ... more
22 July 2019
KOOYONGA: Men Stableford: M Ormsby D Salamon 38 P Williams W Somerfield T Williams 36 F Vucic C Champion R Fielke 35 N Pyne S Van Der Vlies J Dally ... more
Golf Australia