Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Saturday

 

ALTONA LAKES: Stroke: Medal: A: C Condon (+2) 71 cb. B: N Ebinger (17) 68. C: M Karauria (21) 74. J Bestwick (12) 72.

ANGLESEA: Stroke: A/Medal: J Owen (2) 71. B: J Smart (15) 73. C: I Nancarrow (25) 77.

AXEDALE: Stroke: Medal: Div 1: G Lane (10) 68. Div 2: C Kealy (23) 71 cb.

BAIRNSDALE: Stroke: A: D Tubb (9) 67. B: R Oaklery (15) 68. C: A Bellamy (29) 68.

BARHAM: Women: Stableford: P Jones (25) 25. Men: Div 1: D McKnight (6) 39. Div 2: M Chilcott (23) 43.

BAY VIEWS: Stroke: Cup: B Arthur (28) 65. Scr: R Hutton 81. Women: Stableford: G Bawden (24) 35.

BENALLA: Stroke: A: D Quin (16) 74. B: L Fischer (20) 68. Women: Medal: E Phillips (33) 68.

BERWICK MONTUNA: Stroke: Medal: C Ward (17) 61. Women: Stableford: A Luck (32) 22.

BLACK BULL: Stableford: D Silverwood (12) 38.

BRIGHTON: Par: Medal: R Boucher (10) 4 up. Trophy: M Pearson (16) 3 up.

CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: M Worthington (14) 65.

CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: A/Medal: A Clarke (8) 67. B: R Anker (17) 72.

CASTERTON: Stroke: Medal: B May (16) 69.

CASTLEMAINE: Stableford: C Germaine (9) 43.

CERBERUS: Stableford: A: T Wilson (4) 39. B: S Pearse (19) 38. C: A Stonnill (26) 41 cb. D Andrew (23) 33.

CHALAMBAR ARARAT: Stroke: A: M Collins (4) 67. B: L Grice (17) 65. Medal: A Marx (25) 64.

CHELTENHAM: Stroke: P Neal (1) 68.

CHURCHILL & MONASH: Mxd: Stroke: Ambrose: A Sharrock R Welsh 61.75.

CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Endeavour Hills: A Manning (8) 44.

COLAC: Stroke: A/Medal: A Hood (11) 67. B: S Douglas (15) 68. C: M Ross (20) 67.

COMMERCIAL ALBURY: Stroke: A: M Freyer (9) 68. B: V Castillo (17) 63. C: D Coulston (20) 68.

COMMONWEALTH: Men: Stableford Trophy: White: R Shelton (21) 35.

COROWA: Women: Stableford: J Wheatley (28) 35. Men: A: D Ward (11) 42 cb. B: R Bradford (23) 44.

CRANBOURNE: Stroke: A/Medal: R Gore (8) 74. B: B Hyams (14) 81.

CREEKSIDE: Stroke: A: D Mottau 69. B: L Davies 65. C: P Brown 70. Women: Stroke Yellow: E Urlichs 75.

CURLEWIS: Stroke: B Bowers (17) 64.

DENILIQUIN: Medley: Stroke: A/Medal: M Aitken (15) 69. B: M Radeski (19) 74. C: K Thompson (29) 71.

DEVILBEND: Stableford: A: B Heap (15) 38. B: T Alpine (20) 39.

DROUIN: Women: Stableford: D Sullivan (14) 36 cb. Men: Stroke: R Fish (23) 72.

EAST MALVERN: Stroke: A/Medal: M Leeds (11) 61. B: R Delahunty (20) 71. Women: Medal: G Stewart (21) 87.

EASTERN SWARD: Stableford: 4B: S Kort (20) B McNulty (17) 44. Stroke: Medal of Medallists: D Foote (13) 67.

EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Nov: A: G McGibbon (6) 69. B: D Clark (17) 72 cb. C: D Gibbons (22) 68. D Gibbons (22) 68. Stableford: C Watt (31) 35.

EUROA: Men: Stroke: A: B Wright (10) 72. B: T Walters (20) 68. C: P Jones (24) 64. Women: Sta bleford: A: M Ingram (27) 34.

FINLEY: Medley: Stroke: L McNamara (15) 67.

FLINDERS: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: R Matthews (19) 72. Men: A/Medal: C Launder (14) 64. B: J Drake (19) 66. C: T Dyer (67) 24.

FOREST HILLS: Stableford: A: S Pouv (11) 36. B: B Giles (22) 42.

FOSTER: Stroke: Medal of Medallists: S Rathjen (10) 72. A Scr: C Buckland 80. A: D Knee (12) 72. B: G Buckland (23) 74.

GARDINERS RUN: Stableford: G McIlwain (13) 36.

GARFIELD: Stroke: A/Medal: H Matthews (4) 64. A Scr: H Matthews 68. B Scr: D Shannon 86. B: N Howe (19) 68. C Scr: S Krummenacher 89. C: S Krummenacher (24) 65. Women: Medal: J Mitchell (29) 74.

GLEN WAVERLEY: Stroke: A/Medal: M Greco (15) 64. B: G Ridout (27) 69.

GOONAWARRA: Men: Stableford: G Baker (15) 34. Women: Stroke: Medal Nov: Medal: S Gilchrist (17) 84. Men: Stroke Black: A/Medal: C Mclean (0) 69. A: L Louwen-Skovdam (10) 67. B: S Gay (13) 70. C: J Landt (20) 70.

GREEN ACRES: Medley: Stableford: M Brown (8) 40.

HEIDELBERG: Stroke: A: T Walker (+1) 69. B: S Janiszewski (17) 69. C: D Beaini (24) 65.

HEYWOOD: Women: Stroke: J Foster (24) 73. Men: Stroke Medal Nov: White: A: P Keiller (10) 64. B: P Novotny (20) 72.

HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: A: D Byrnes (9) 36. B: G Davis (26) 45.

HORSHAM: Men: Stroke: Medal Nov: A/Medal: T Patten (10) 66. B: L Delahunty (16) 70. C: W Whelan (19) 69 cb. Captain's Trophy: P Dunn (13) 74.

HOWLONG: Men: Stableford: A: M Kenna (10) 40. B: R Martin (18) 44. Women: A: L Iffland (22) 37. B: J Fah (27) 38 cb.

HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Beder (8) 40.

IVANHOE: Stroke: A Petricola (24) 69.

JUBILEE WANGARATTA: Stableford: A: I Darwen (14) 40. B: A Kungl (19) 42. C: I Wiedeman (30) 41. Women: L Carmody (9) 35. Jnr: Stroke 9-hole: Yellow: A: J Baillie (23) 26. B: R Scholls (45) 19.

KERANG: Men: Stroke: C Wilkie (17) 63.

KEW : Medley: Stableford: M Walker (14) 37 cb.

KINGSTON HEATH: Men: Stroke: Medal Nov: R Garo (8) 66. B: G Wong (21) 75. A Scr: R Garo (8) 74.

KOORINGAL: Medley: Stableford: A: M Gatt (4) 37. B: D Harrison (11) 40 cb. C: K Arnold (29) 36 cb. Medal Nov: D Harrison .

KORUMBURRA: Stroke White: Medal: T Fowles (13) 68.

KYABRAM PARKLAND: Stableford: 4B Agg: T Price (12) W Ferguson (9) 68. Women: M Elliot (18) D Hee (14) 64.

KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: K Cheong (16) 39.

LAKES ENTRANCE: Stableford: C: B Coulton (27) 40. A: S Yates (2) 39. B: A Cardwell (19) 38. Women: M Firmin (23) 36.

LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke: A: C Smith (9) 77. B: I Sidoti (16) 69. C: B Pearson (25) 68. S Velk (16) 77.

LANG LANG: Mxd: Stableford: A/Medal: D Maas 63. B: D Allen 70. C: J Robonson 70. Div 1: C Stockdale 74.

LATROBE: Stroke: A: P Gebert (9) 68.

MAFFRA: Stroke: A: C Brideson (12) 67. B: D Read (29) 69.

MALLACOOTA: Women: Stableford: G Weeks 40. Men: K Neilson (25) 43.

MANDALAY: Mxd: Stroke: Medal Nov: A: M Houchen (13) 69. B: B Lowry (24) 76.

MANSFIELD: Stableford: S Wade (7) 43.

MELBOURNE AIRPORT: Stableford: A: S Tomac (18) 40. B: I Winnen (24) 39. C: J Cozzolino (31) 33 cb.

MELTON VALLEY: Stroke: A: S Killeen (8) 66.

METROPOLITAN: Men: Stableford: A: W Davis (2) 38.

MILDURA: Men: Stroke: A: A Keogh (6) 71. B: R Briggs (15) 71. C: P Palazzo (24) 71.

MIRBOO NORTH: Stableford: B/Medal: R Robbins (20) 69. A: J Smeriglio (17) 73.

MOONAH LINKS: Stableford: Open: A Hunt (21) 35. Mxd: Legends: W Sims (30) 45.

MORTLAKE: Stroke: Medal: K Murley (26) 68.

MORWELL: Stroke: S Lau (16) 68.

MT DERRIMUT: Mxd: Stroke: Medal: D Makarucha (5) 69.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: S McMillan (1) 37. B: V Foott (12) 34.

MYRTLEFORD: Medley: Stableford: B Bynon (29) 37. Men: Stroke: Matchplay: D Matthews bt D Rowe 1up.

NEANGAR PARK: Mxd: Stroke: C'ship: A: S Muir (0) 69.

NHILL: Stroke: H Braybrook (21) 67. Women: L Lacey (5) 76.

NORTHERN: Stroke: J Godino (9) 71 cb.

ORBOST: Stroke: Medal: S Robinson (10) 68.

PAKENHAM: Mxd: Stroke: A/Medal: H Elyasie (11) 66. B: J Hutcheon (14) 69. C: D Huysmans (32) 70.

PARKLANDS: Mxd: Stroke: Medal Nov: K Hitchock (23) 69.

PATTERSON RIVER: Women: Stroke: N Patten (9) 72. Men: Stableford: Medal Nov: A Scr: D Backstreom (+1) 69. A/Medal: D Backstreom (+1) 70. B: R Goldsworthy (16) 71. C: D Lamb (20) 70.

PHILLIP ISLAND: Men: Stableford: A: N Thurgood (4) 34. B: S Regnier (17) 37. C: R Jamieson (33) 44.

PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: B Barell (10) 64.

PORTLAND: Stableford: A: R Sharam (10) 39 cb. B: J Mitchell (20) 37 cb. Women: N Bannam (39) 38.

PORTSEA: Men: Stroke: Medal Nov: D Czarnecki (11) 72 cb.

RAAF WILLIAMS: Mxd : Stroke: Medal: N Tejada - Capt Cup (18) 69. Medal Nov: B: R Nash (27) 71.

RACV HEALESVILLE: Stroke: J Stewart (23) 67.

RANFURLIE: Stroke: Medal: A: T Payne (4`) 66. B: D Thomas (18) 67.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: East: Black: A: K Ardley (2) 37. B: T Fusti (19) 42.

RINGWOOD: Par: A: T Martin (6) 1 up. B: G Beer (20) 4 up.

RIVERSDALE: Stroke: M Williamson (24) 70.

ROSANNA: Mxd: Stableford: A: C Gowling (5) 41. B: C Landy (14) 38.

ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford South: White: C Callaway (24) 40. Stroke: Foursome C'ship: North: J Hampton (+3) A Walton (1) 148.

ROYAL MELBOURNE: Men: Par: Trophy: Composite: C Cranstoun (4) I Arnold (17) 1 down to playoff.

SALE: Stableford: A: D Salerman (7) 38. B: R Downie (20) 40 cb. Women: M White (23) 34.

SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: G House (9) 34.

SANDHURST: Women: Stroke: Medal Nov: Champions: L Holmquest (3) 73. Men: Stroke North: Black : H NG (19) 73. Stableford: Champions: L Tisdale (3) 35.

SETTLERS RUN: Women: Stroke: Medal: J Burgin (24) 82. Men: MM: Medal: D Groves (8) 74.

SHEPPARTON: Stroke: A: B Goodall (4) 69 cb. B: N Traianidis (14) 70. C: B Newbound (26) 73. Women: A McLeod (32) 71.

SORRENTO: Men: Stroke Medal Nov: Black: A/Medal: D Ellett (10) 70. B: R Johnson (20) 73. C: D Connell (22) 73.

SOUTH PINES: Men: Stroke: Medal Nov: B Riddell (35) 64. Div 1: K Tormey (14) 68. D Edwards (13) 70 cb. Div 2: R Wall (21) 67 cb. R Holmes (24) 67.

SOUTHERN: Stableford: J Douglas (10) 37.

SPRING PARK: Stableford: P Frisken (17) 33.

SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: A: G Cooper (8) 40. B: C Bailey (17) 38.

ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford: R Hall (18) 35.

STAWELL: Men: Stroke 27-hole: White: A: T Coffey (1) 106. B: B Martin (10) 122. C: B Freeland (16) 140. A Scr: A Tribe (0) 73. B Scr: G Abbott (11) 84. C Scr: P Mcleod (16) 84. A: G Chatfi eld (71) 5. B: P Kerber (11) 73. C: C Apelgren (19) 74.

STRATHALLAN: Stroke: Medal: M Hawkeswood (16) 65. Men: A: A Robertson (16) 68. B: C Elias (18) 67. C: M Pillai (25) 67.

THE HERITAGE: Men: Stroke Henley: Gold: A: A Dinardo (2) 78 cb. B: J Mafrici (18) 76 cb. C: D Stevenson (23) 77. Stableford: St John: D Barton (12) 36.

THE SANDS TORQUAY: Men: Stroke: Medal Nov: Medal: C Corker (+1) 71. N Kerr (15) 72. Women: Stableford: J Selvay (30) 34.

THIRTEENTH BEACH: Women: Par: Creek: J Downey (22) 1 down. Men: Par Black: A: M Corrin (4) 2 up cb. B: A Dorling (11) 1 up. C: D Peebles (14) 2 up.

TIRHATUAN: Men: Stableford Yellow: A: M Devlin (9) 21. B: T Lloyd (17) 32.

TOCUMWAL: Stableford: A: W Youlten (15) 38. B: M Woodall (23) 41. Women: N Whiteford (29) 39. Men: Stableford Gold: K Morey (18) 37.

TORQUAY: Mxd: Stroke: A/Medal: G Watson (8) 67. B: L Napper (16) 68.

TRAFALGAR: Stableford: N Clarke (6) 38 cb.

TRENTHAM: Stroke: Medal of Medallists: A Attard (8) 68.

VICTORIA: Stableford: J Bailes (14) 38.

WANGARATTA: Stableford: J Martin (+3) 42.

WARBURTON: Stableford: B Maltman (18) 39.

WARRACKNABEAL: Stroke: Medal: P Barling (13) 67.

WARRAGUL: Stableford: A: A Manley (3) 39. B: W Pyle (24) 42.

WARRNAMBOOL: Men: Stroke: Medal of Medallists: A: D McMahon (8) 67. B: G Billington (14) 72. C: L Arnott (24) 63. B Brown (10) 72. Women: L Higgins (10) 73.

WATERFORD VALLEY: Stroke: A Reid (15) 69. A: N Campbell (14) 69 cb. B: G Bell (17) 74.

WHITTLESEA: Stroke: A: R Yates (7) 67. B: T Stirling (26) 71.

WODONGA: Stroke: Medal: A: G Little (8) 70. B: J McKoy (11) 70. C: P Sawyer (20) 69. Women: J Trethewey (18) 74 cb.

WONTHAGGI: Stroke: A: J Grenville (10) 75. B: G Youlten (27) 70.

WOODLANDS: Stroke: B: D Bardoel (35) 64. A: S Tennison (2) 72 cb. Men: Medal Oct: Medal: A Moore (18) 67. Medal Nov: D B ardoel (35) 64. Women: J Soo (+3) 75. Scr: J Soo 72.

WOORAYL: Men: Stableford: A: A Turner (12) 36. B: G Calder (17) 35. C: G Miller (28) 35.

YARRA PARK: Stableford: M Sexton (22) 36.

YARRA VALLEY: Medley: Stroke: K Shin (16) 70. R Ellis (17) 74.

YARRA YARRA: Men: Stableford: A: N Talbot (5) 33. B: S Aburrow (13) 35. C: S Vohmann (17) 38. D: D Slade (31) 38. Women: N Bickerton (10) 31.

YARRAM: Stableford: 4B: R Rogers (23) M Goulden (21) 49. Women: S Denovan (17) . K Irwin (25) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Lake: A: T Chetcuti (8) 38. B: A Mockett (18) 40. Murray: A: A Mott (8) 38 cb. B: T Beamish (20) 38. Women: D Ringholt (29) 41.

YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: B Morgan (20) 37. Valley: K Conlong (0) 41. Women: J Scane (8) 27 cb.

15 November 2019
Australian Open Radio will return bigger than ever at this year's national championship! Read more
15 November 2019
A stirring back nine at the Argentinian Open today has put Ryan Ruffels closer to the Korn Ferry Tour for next season. Read more
Inside The Ropes
15 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Mxd Scroungers Stableford: C Ashby R Machura 41 D Wilson M Richings 36 N Turner 35. more
15 November 2019
BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73. more
Golf Australia