Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victoria club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stableford: 4B: L Capp (34) K Dumbleton (14) 45.

   ANGLESEA: Par: 2B: G Joyce (15) D Cook (25) 2 up.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal Dec: White: S O'Connor (26) 73. A Telford (28) 71.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: D Stewart (5) 42.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: K Clemm (14) 41 cb. B: L Kurrle (21) 42 cb. C: R Engel (40) 37 cb.

   BARHAM: Women: Stroke: Div 1: G Gray (22) 75. Div 2: W Bennett (35) 69.

   BENALLA: Men: Stableford: A: P Donges (12) 37 cb. B: R Ramsden (15) 39. C: K Donnelly (23) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: D Boyd (12) 41. B: D Kulbars (14) 39. C: E Ormerod (25) 43.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: M Crawford (13) 37.

   BLACK BULL: Men: Stableford Black: B Sinnott (11) 38.

   BOX HILL: Stroke: A: S Jackson (21) 68. B: L Dickson (28) 68. C: S Soon (31) 70.

   BROADFORD: Men: Stableford White: J Ranger (15) 41 cb. P Morrow (6) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: G De Hoog (24) 41.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: J Dobie (27) 74.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: F Stubbs (12) 38. B: S Smith (25) 37 cb. C: J Nugent (41) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: R Leach (20) 1 down. B: L Matheson (30) 1 up. C: W McErvale (44) 3 up.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: K Wilkie (24) 69. B: H Adkins (27) 74.

   COHUNA: Women: Stableford: D Woolhouse (20) 33 cb.

   COLAC: Men: Stableford: A: J O'Neill (9) 41. B: S Zappelli (18) 40.

   COROWA: Women: Stroke: Medal: A: M Bradford (20) 74. A Scr: M Tobin (7) 82. B: K Alexander (26) 73. B Scr: K Alexander (26) 99.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: Medal Dec: L Sleep (41) 37.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: L Aarons (2) 41. B: S Wagen (16) 41. C: R Pilcher (26) 39 cb.

   CURLEWIS: Stableford White: A: C Powers (14) 42. B: B Mitchell (21) 41. C: L Morrow (26) 41. Green: J Quirk (23) 44.

   DENILIQUIN: Stableford: A: J Penna (15) 41. B: D Alexander (23) 41. C: J Hetherington (26) 44.

   EASTERN: Stroke: South: A: G Frankovic (4) 70. B: W Cawood (25) 65. North: B Yeoh (12) 66. East: K See (20) 67.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: M Talay (17) 5 up. Div 2: G Hughes (28) 8 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: P Muir (12) 41. B: M Snoxell (19) 40 cb. C: I Harman (25) 40 cb.

   EUROA: Men: Stableford: A: P Ellis (17) 41. B: B McIntosh (22) 44. Women: A: G Sellenger (20) 41. B: M Dewis (26) 44.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: J Taylor (14) 43. B: J Braybon (24) 38.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Dec: A: R Knee (22) 74. B/Medal: M Symmons (27) 71. Scr: B Warren 90.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: J Knights (6) 44 cb. B: P Jeffery (12) 47. C: A Deans (27) 49.

   GISBORNE: Women: Stableford: A: S Velk (17) 39. B: D Dunn (19) 37. C: P Gilchrist (33) 39. 12-hole: J Malberg (45) 14.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Dec: D Wardle (26) 70. S McInerney (20) 71. Medal of Medallists: S McInerney (20) 71. Stableford: 9-hole: L Amos (42) 21.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: P Little (14) 40. B: B Rochford (20) 41. C: V Alembakis (23) 45.

   GROWLING FROG: Men: Stableford: L Liddle (19) 40 cb.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: C Stuart (19) 71.

   HEIDELBERG: Par: A: M Dorgan (12) 3 up cb. B: D Raymond (13) 9 up. C: J Kapuranovski (20) 4 up cb. Hole in one: M Leemon at 6th.

   HIDDEN VALLEY: Stableford White: B Brooke (27) 41.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Dec: R Downs (18) 70. T Wangeman (16) 71. W Saunders (31) 70. F Mark (30) 77.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: M Conway (11) 44. B: R Dumesny (18) 39 cb. C: R Powell (29) 38 cb.

   HOWLONG: Women: Par: A: C O'Keefe (19) 5 up. B: F Anderson (31) 9 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: K Kwong (25) 44.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (8) 36. B: S McNaughton (12) 38. C: M Baillie (18) 34.

   KERANG: Women: Stroke: E Ellwood (32) 71.

   KEW: Men: Stroke: Medal: A: J Doggett (6) 72. B/Medal: J Brown (18) 69. C: S Moten (25) 74 cb. Stableford White: G Paolucci (12) 38. K Doggett (31) 40.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: A Lee (12) 40 cb. B: R Matthews (13) 42. C: K Fitzerald (20) 41. D: J Harper (32) 40.

   KINGSTON HEATH: Women: Par: B Holt (25) sq cb. Men: Par White: A: M Allen (0) 3 up. B: K Frost (24) 6 up.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: A: J Webb (17) 36. B: S Solly (32) 32.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke Ambrose: White: W Ferguson T Price (5.5) 47.5.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: J Johnstone (22) 34. B: L McMaster Smith (39) 41.

   KYNETON: Men: Stableford: 4B Agg: T Woods (25) D Stark (22) 76.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: K McKenna (21) 43. B: B Martino (32) 35.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (28) 38. A: H Thomas (11) 36 cb. B: B Murnane (19) 42 cb. C: K Hempenstall (29) 43 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke: A: C Stockdale (21) 68. B: A De Leeuw (23) 74. C: B Kitchen (33) 82. Medal Dec: C Stockdale (21) 68. Medal of Medallists: A De Leeuw (23) 74.

   LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: C Park (11) 46. B: C La Rosa (14) 42. C: S Lindner (24) 46.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal Dec: A: D Hall (21) 73. Scr: L Hodge (18) 93 cb. B: K Hogan (27) 73. C: C Lay (39) 67. Stableford 9-hole: Green: J Bissett (34) 21.

   MAFFRA: Stableford: A: R Somerville (11) 38. B: J Anderson (19) 40. C: F Burnett (24) 40.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: D Comerford (22) 38. Div 2: M Sargeant (26) 36.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: 4B: A: R Turton L Leddin 48.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: P Cassidy (16) 67. B: R Goodacre (24) 65.

   METROPOLITAN: Stableford: S Delgorge (9) 41.

   MILDURA: Men: Stroke: A: R Quirk (11) 63. B: A Lay (16) 63.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: Trophy: J Colbert (24) 69.

   MORNINGTON: Stableford White: A: D Vince (11) 42. B: R Male (13) 38. C: G Onesti (28) 40.

   MORTLAKE: Veteran: Stableford: 12-hole: R Van Diemen (10) 44.

   MORWELL: Women: Par: Div 1: I Yoshimura (24) sq. Div 2: M Kamphuis (35) 3 up. Stableford: 9-hole: B Bailey (45) 18.

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: B Angove (9) 1 cb.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: I Gill (15) 40. G Bysouth (25) 39.

   MT MARTHA: Men: Stableford: C Nicholson (21) 49.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: P Vasey (25) 43.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: B Efremov (10) 41. B: I Wotherspoon (14) 42. C: J Parsons (23) 41. D: J Noonan (26) 47. 9-hole: J Naga-Balmer (16) 26.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Black: C Moore (37) 61.

   ORBOST: Men: Stableford: P Marshall (7) 42.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: B Hook (18) 46.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: M Johnson (13) 39. B: A Johnston (21) 34 cb. C: M Batchelor (31) 38. Peninsula South: A: F Mileo (15) 45. B: R Sinclair (16) 44. C: K Evans (36) 40.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford Yellow: A: N Hendy (17) 41. B: J Murrihy (28) 40. C: C Johnstone (34) 36.

   PORTLAND: Women: Stroke: Medal: A: A White (21) 67. B: G Baulch (26) 69.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal Dec: W Luddington (26) 66.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: R Pearce (23) 44.

   RACV CAPE SCHANCK: Stroke: A: P Chapman (16) 67. B: I Norman (26) 61.

   RANFURLIE: Women: Stroke: A: C Thompson (14) 72. B: L McCashney (28) 71.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: G Miller (13) 42 cb. B: R Elsum (18) 45. C: R Carver (24) 40 cb.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: D Palun (26) 38 cb. B: S Dougan (41) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal Dec: North: A/Medal: J Byrne (10) 69. B: R Pritchard (18) 69 cb. C: B Weber (22) 69. Stableford: South: A: H Gamble (9) 36. B: R Thompson (30) 39 cb.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: B Terrell (16) 36. B: L Pichler (31) 37. C: E Carter (34) 32. 9-hole: A: E Chapman (18) 35. B: D Heath (27) 33. C: S Ferguson (34) 36 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: 4B: West: Captains: J Kiel (26) P Perkins (13) 10 up. Presidents: S Reeves (14) H Sutherland (17) 8 up cb. East: Captains 10-hole: J Sandner (21) M Vial (27) 5 up. Presidents 10-hole: M Tims (37) F Langford (35) 4 up cb. Overall: 8-hole: M Carter (33) D Buchanan (19) 4 up cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke 9-hole: White: D Andrews (7) 32.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Smith (22) 42.

   SALE: Men: Stroke: M Kirkpatrick (29) 63. R Horner (16) 64.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: D Martin (5) 40. B: W Gilmore (10) 39 cb. C: L Ip (27) 38 cb.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: M Johnson (7) 65. B: G Selby (28) 63.

   SOUTHERN: Medley: Stroke: Div 1: B Englesman (14) 67. Div 2/Medal: D Lau (18) 66. Div 3: M Ryan (25) 70.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: C Lourie (9) 41. B: M Doran (23) 41. PM: A: R Drury (13) 39 cb. B: G Clayton (17) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Clark (19) 40 cb.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Cups: R Harrison (17) 40. Stroke: The Dunes: A: R Paciocco (16) 68. B: G Busby (31) 68 cb. Mxd: Stableford: C McLeod (24) 34 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: Div 1: M Hooke (12) 38. Par: St John: A: C Marx (2) 5 up. B: D Liang (12) 5 up cb. C: M Mosca (20) 4 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: J Poon (12) 70.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: G Sheahan (12) 40. B: K Rixon (20) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: A Mapleson (11) 41. B: T Chitty (14) 40 cb. C: R Hobart (26) 38. Women: A: A Tebbutt (17) 37. B: S Wilkinson (25) 40.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 9-hole: A: L Vanderpas (33) 22. B: L Roberts (37) 23.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: Ambrose: J Williams S Halloran R Ireland L Richard (7.75) 57.25.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: R Papworth (11) 40. B: T Kershaw (13) 41. C: K Ballard (18) 41. D: J Bishop (21) 41. Resort: B Gough (33) 43. Visitor: T Mitchell (Gawler 14) 38.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal of Medallists: T Mumford (28) 70. A: K Ludlow (20) 73. B: S Lawler (29) 69.

   WANGARATTA: Men: Stableford: A Raison (18) 41. 9-hole: P Mcneill (20) 18.

   WARBURTON: Mxd: Stroke White: L Dicksin (21) 64.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Dec: A/Medal: J Roker (26) 73. B: C Miller (30) 78.

   WHITTLESEA: Stroke: A: G Thomson (7) 69. B/Medal: I Finlayson (16) 69. C: A Foord (24) 74.

   WOODLANDS: Stableford: A: S Hobbs (18) 38. B: L Epperlein (40) 39.

   WOORAYL: Women: Stroke: Medal Dec: A/Medal: E Berryman (13) 75. B: L Young (37) 79.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: S Rees (26) 72.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A/Medal: K Smith (17) 69. B: S Ezerins (26) 70. C: L Entwistle (36) 74. Medal of Medallists: A Guy (24) 74. Stableford: S McLean (35) 38.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: White: N Windley (19) 45. Stableford: Medal Dec: D Adams (9) 41. B: T Nickells (22) 38 cb. 

18 December 2018
Tyler Duncan (QLD) & Min-A Yoon (Korea) are the boys and girls leaders respectively at the halfway point of the Junior Victorian Open Read more
18 December 2018
The top 10 Aussies in world rankings for men, women and golfers with disability ... Read more
Inside The Ropes
18 December 2018
BARHAM: Medley: Stableford 9-hole: White: K Laughlin (30) 20. more
18 December 2018
ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: C Jang (17) D Nam (12) 48. Div 1: C Jang (17) 45. Div 2: G Eaton (21) 38 cb. Div 3: D Don Paul (28) 41. more
Golf Australia