Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victoria club golf results - Tuesday

 

ALEXANDRA: Women: Stableford: D Richardson (14) 35.

   ANGLESEA: Stableford: A: D Lewis (12) 40. B: G Beurteaux (15) 41. C: J Power (22) 42.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: J Nankervis (18) 44.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: B Hannah (19) 40.

   BAIRNSDALE: Women: Par: A: F Gray (14) sq. B: D Sharman (27) sq cb. C: T Archibald (31) sq.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: B Salter (10) 6 up. B: L Gleeson (23) 5 up.

   BAY VIEWS: Women: Stroke White: L Leudar (25) 79 cb.

   BENALLA: Men: Stableford: Shield: Scr: T Symes 40. A: D Senior (13) 39 cb. B: R Wittinslow (16) 39 cb. C: K Wright (28) 37.

   BENDIGO: Men: Stroke Medal Oct: White: A: R Bell (10) 69 cb. B: K Robertson (17) 68. C: R Filbey/Medal (20) 67.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Star Medallist: H Leferink (37) 69.

   BLACK BULL: Men: Par: R Jolly (20) 5 up.

   BOX HILL: Women: Stableford: A: J Stevens (24) 42. B: S Bilston (31) 36. C: J Hegedus (37) 41. Trophy: J Stevens (24) 42. 9-hole: M Bendeich (43) 21.

   BRIGHTON: Women: Par: A: S Banberry (18) 2 down. B: C Brooks (34) 2 down.

   BROADFORD: Women: Stroke: Medal of Medallists: S Inness (20) 72.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Oct: Medal: K Burke (29) 74.

   CAMPERDOWN: Women: Par: H Dyson (30) 1 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: 4B: C Radings (20) H Lange (35) 46.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par Yellow: D Gerrard (28) 2 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: G Dadswell (16) 74. B: M Halstead (22) 74. C: P Brown (30) 74.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Rowville: A: C Lackenby (18) 72. B: N Bentley Bell (28) 71. C: Y Daniel (35) 78. C'ship: A Scr: M Lee 265. A: V Mali (14) 228. B Scr: H Richards 303. B: M Eliadis (32) 217. C Scr: V Bray 338. C: Y Daniel (35) 233.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: M Brooks (24) 76 cb. B: P McConaghy (27) 78. J Brown (33).

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Medal: A: H Miller (22) 75 cb. B: K Wilkie (25) 73. C: C Huggins (37) 73.

   COHUNA: Women: Stableford: V Moylan (20) 34.

   COLAC: Men: Stroke: A: M McCoombe (9) 68.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: Gentsome: J Bull (14) J Reed (11) K Deacon (21) R Warnock (29) 92.

   COROWA: Women: Stableford: A: S Coghill (14) 38. B: S Patton (26) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: L Kowalski (27) 39.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: L Burstin (7) 39. B: C De Alwis (17) 39 cb. C: R Winestone (30) 42.

   DENILIQUIN: Stableford: A: N Nicholas (12) 41. B: T Kew (25) 41.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: J Cockfield (15) 64. B: T Bish (19) 62.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: S Burns (19) 34. B: S Wood (44) 39. 9-hole: J Lines (43) 17.

   EASTERN: Stableford: South: N Croft (9) 42. North: D Liu (31) 39. East: R Prior (23) 43.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: B Millar (18) 4 up cb. Div 2: D Knights (22) 5 up cb.

   EASTWOOD: Men: Par: A: J Tunstall (12) 3 up. B: B Van Ree (15) 1 up. C: G Overton (29) 2 up.

   EUROA: Men: Stableford: P Steers (19) 40. Women: Stroke: A: L Redfern (19) 75. B: M Edwards (23) 77.

   FINLEY: Women: Stableford: K Carlon (28) 36. Men: M Piggin (17) 37.

   FOSTER: Women: Stableford: A: D Williams (15) 37. B: Y Forte (40) 31.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: M Longworth (25) 74. J Bravo (21) 79. C'ship: J Bravo (22) 295.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: F Cuthbertson (9) 40. B: N Peavey (12) 38. C: G McDorman (15) 40. D: G Knight (29) 42.

   GREEN ACRES: Men: Par: A: G Zhang (11) 6 up. B: D Allan (18) 4 up cb. C: G Larsen (24) 3 up cb.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: R Deeth (18) 42.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: R Driver (25) 35.

   HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: A Voulgaris (7) 41 cb. B: B Meikle (17) 44. C: M George (19) 43.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Daykin (18) 39.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: A: J Coe (17) 75. B: J De Ieso (32) 73.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: R Gillin (4) 37 cb. B: R Walker (17) 41. C: M Jones (31) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: G Wood (8) 43.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: J Moore (12) 37. B: W Slade (26) 37.

   KEW: Men: Par White: A: J Doggett (6) 2 up. B: M Davis (17) 3 up. C: M Hardy (22) 3 up.

   KEYSBOROUGH: Par: A: B Edwards (9) 4 up. B: R Palmer (18) 6 up. C: W Low (19) 6 up.

   KILMORE: Men: Stroke White: B Caudwell (19) 70. Women: Stroke: H Dennett (15) 72.

   KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: T Waller (6) 38. B: G Vincent (21) 40. Women: D McLean (37) 38.

   KOORINGAL: Medley: Stableford: 9-hole: B Deller (27) 16.

   KORUMBURRA: Women: Stableford: A: M Cosson (19) 32. B: J Blackmore (28) 28.

   KYNETON: Men: Stroke: I Broome (23) 69.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: A: N Martin (9) 68. B: V Gilbert (36) 75.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stroke: Medal Oct: A: E Michel (11) 70. B/Medal: P Chrighton (15) 66. C: B Vyner (21) 68. Women: Stroke Yellow: Medal: J Casanelia (33) 73.

   LANG LANG: Women: Stableford: K Moon-Curry (33) 39.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S Murphy (11) 39. B: P Gittings (18) 41. C: P SImmons (23) 43.

   LEONGATHA: Women: Par: 4B: T Owen (18) N Williams (34) 3 up cb. Stableford: 9-hole: C Bear (13) 17.

   LONSDALE: Stableford: A: R Hutchinson (13) 44. B: B Jolley (16) 42. C: B MacPherson (27) 44.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: L McKay (32) 43.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: S Byrne (16) 38. B: J Thomas (33) 42. C: C Gyura (41) 40. 9-hole: C Street (35) 19.

   MANSFIELD: Women: Stableford: S Bailey (19) 36.

   MARYBOROUGH: Stroke: A: D Jennings (17) 74. B: H Farnsworth (25) 72.

   MOE: Women: Stroke: A: J Woznica (23) 73. B: K Savige (30) 74.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: L Smith (20) 73. Div 2: E Houlihan (28) 67. Div 3: B Hockey (31) 81.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: P Palmer (3) 43.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: D Vuillermin (9) 32. Div 2: C Peter (23) 35 cb.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: J Andrew (13) 40. 9-hole Plaque: T Penney (36) 17.

   MT MARTHA: Men: Par: G Truscott (16) 11 up.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: H Cindric (1) 41 cb. B: T Evans (15) 44. C: G Clothier (21) 43 cb. D: G Conlan (26) 42.

   OAKLEIGH: Women: Stroke 9-hole C'ship: Black: G Duff (35) 34. C'ship: J Carlson (39) 59.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: B: W Cakebread (28) 6 up. A: R Seamer (17) 6 up.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: M Cartwright (6) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Medal Oct: Kingswood: A: D Annan (13) 4 up. B/Medal: B Wright (19) 6 up. C: A Donaldson (33) 3 up. Stableford Peninsula Composite: Black: A: G Trueman (8) 42. C: B McEwing (26) 36. Medal Oct: G Trueman (8) 42. Stableford: B: A Newman-Morris (17) 42.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: G Longshaw (25) 36. W Hopkins (27) 35. L Brown (25) 34.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: L Kirby (21) 36 cb. B: J Durante (27) 41. C: J Livermore (36) 36.

   PORTLAND: Women: Par: A: A White (21) 1 up. B: J Burke (31) sq.

   PORTSEA: Women: Stableford: S Dunball (35) 38 cb.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: J Shinners (30) 43.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: J Fleming (17) 38. B: L Grey (22) 35.

   RACV HEALESVILLE: Par: B Nolan (31) sq.

   RANFURLIE: Women: Stroke: Foursome: H Sims (23) S Smithett (31) 74.

   RICH RIVER: Women: Stableford: 4B: East: R Drill (10) D Symons (22) 49.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: K Beckett (12) 38. B: K Tan (14) 44. C: D Findlay (24) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: L Lee (16) 36. B: L Perraton (24) 42. C: A Carter (37) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: A: J Hayes (18) 3 up. B: K Kenny (36) 3 up. 9-hole: C Borg (39) sq.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: D Timion (12) 40.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: B Terrell (19) 65. B: M Duffy (30) 75. C: L Cunningham (37) 74 cb. Medal of Medallists: G Thorne 67.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: J Murray (14) 71. D Buchanan (20) 72. Scr: J Murray 85.

   SAFETY BEACH: Stableford: K Greer (36) 38 cb.

   SALE: Men: Stroke: A: D Adamson (6) 70 cb. R Donaldson (3) 70. B: G Schaper (18) 68. B Johnson (19) 69.

   SORRENTO: Men: Stroke: A: J Fisher (8) 66 cb. B: M Brophy (25) 62.

   SOUTHERN: Men: Par: Div 1: D Cowled (4) 5 up. Div 2: A Trieste (17) 5 up. Div 3: B Fraser (23) 5 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: C Scanlan (18) 41 cb. B: D Rushworth (30) 39 cb. G Roberts (17) 39. B: P Rogers (22) 39. Medal: C Scanlan (18) 41 cb.

   STAWELL: Women: Stableford: J McInerney (17) 37.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Hook (24) 44.

   SUNSHINE: Women: Stroke: D Darch (28) 77.

   TAMBO VALLEY: Women: Stableford: 4B: J Harrap (28) M Harrap (31) 46 cb.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: Div 1: J Williams (12) 37. Div 2: N Cobain (20) 40. The Cups: G Swan (19) 40.

   THE HERITAGE: Men: Stroke: Henley: A: A Dinardo (4) 66. B: T Lee (17) 65. C: R Jones-Evans (25) 67 cb. Stableford White: K Battley (33) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: M Engwerda (16) 42. Old: T Nicolaci (18) 37 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: J Bell (9) 39. B: A Kors (11) 41. C: J Rolfe (22) 38. Women: A: M Earles (22) 34. B: J Downey (26) 41.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: A: T Johnson (19) 37. B: B Sage (32) 38.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: V Christensen (13) 2 up. B: G Grayson (20) 2 up. C: M Wilson (30) 6 up. Gold: L Rickard (26) 1 down.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: 4B Agg: K Ludlow (20) S DeVries (28) 72.

   VICTORIA: Women: Stableford: W Robinson (32) 41.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Webster (21) 37. 9-hole: J Millman (35) 18.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: A: J Pote (27) 40.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: A Walker (10) 40. B: J Maher (19) 40. C: D Brown (26) 42. Women: Stroke: Foursome: D Weir (29) M Gargan (39) 71. L Morrison (15) S Todd (16) 95. 27-hole Foursome C'ship: J Marriott (13) D Corstorphin (14) 136. 27-hole: H Coghlan (16) R Gallagher (21) 112.5. 9-hole Foursome: M Knersch (36) S Jinks (25) 37.5.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Parr (17) 37. B: H Kim (32) 36.

   WHITTLESEA: Par: A: G Dunstan (8) 3 up. B: A Finlayson (14) 9 up. C: D Reichert (23) 7 up.

   WODONGA: Men: Par: R Strang (20) 5 up.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: M Johnson (14) 71. B/Medal: R Wilkinson (22) 69. C: C Hamilton (35) 75.

   WOODLANDS: Women: Stroke Green: A: S Kerr (21) 66. B: C Satchell (24) 66. Trophy: B Hill (3) 78.

   WOORAYL: Women: Stableford: A: P Lancaster (22) 38. B: J Riseley (26) 37.

   YARRA BEND: Men: Stableford: V Andrianopoulos (21) 43. D Kofoed (12) 42.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: 9-hole: A: T Chau (15) 19. B: M Dawson (24) 17. C: J Turner (37) 22.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: M Old (25) 34. B: L Smith (26) 37 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: O Humphris (26) 44. Stableford White: J Rawson (24) 44.

18 November 2018
The Australian Golf Media Association announced the winners of this year’s Australian Golf Media Awards at a function held in conjunction with the ... Read more
18 November 2018
Minjee Lee’s chances of winning the CME Globe – and the $US1million bonus – have effectively evaporated at the LPGA Tour Championship in Florida. Read more
Inside The Ropes
18 November 2018
ALBANY: Stableford: E Ackland 38 M Baker 38 R Marchesi 38 B Jackson 38 T Savich 37 B Hicks 37 S Leckie 37 J Fowler 37 N Sewell 37 M Campbell 37 B ... more
18 November 2018
ARDROSSAN: Stableford A: A Prime 46. B: B Cock 41. Ball winners: B Scott M Jacobs 43 A Jacobs 41 J Zimmermann D Phillips 40. Irish Stableford: B ... more
Golf Australia