Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victoria club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Allison (10) 18.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: A: S Toone (29) 73. B: D Thomas (30) 68.

   AXEDALE: Men: Par: Div 1: C Phillips (10) 3 up. Div 2: D Osborne (18) 5 up. Div 3: K Crawford (21) 8 up.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: W Beale (30) 3 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Nov: A: J Bailey (12) 69. B: K Smith (17) 70 cb. C/Medal: G Downie (29) 66.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D Dawson (12) 40. Div 2: G May (16) 44. Div 3: T Freeman (25) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: Cup: D Lockie (18) 35.

   BAY VIEWS: Men: Stroke: Doyle Medal Nov: C Jones (9) 66. Scr: C Jones 75.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Clydesdale (17) 44 cb.

   BOX HILL: Mxd: Par: A: S McKeon (15) 6 up. B: D Fogarty (23) 8 up. C: A Davey (28) 6 up cb.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: M Pearson (14) 45.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: M De Carteret (19) 4 up. B: G Lunardi (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke White: A: D Rowe (14) 68. B: D Devlin (36) 68.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: M Cowley (23) 6 up cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: P Williams (14) 41. B: N Campbell (20) 40.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: G Milne (19) 45. B: P Raleigh (27) 38 cb. Women: B O'Mara (31) 42.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford Black: A: J Shaw (15) 40. B: M Chamings (18) 42. C: H Page (25) 40.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: M Stewart (10) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: D Manners (13) 40. Women: D Wall (43) 37. Veteran: R Wix 36. Endeavour Hills: A: R Chandar (8) 38 cb. B: L Pepperell (27) 38 cb. Veteran: G Evans 32.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: A Page (18) 38 cb. J White (16) 38. T Passlow (17) 37. A Blackwood (22) 36. G Brierley (13) 35. R Wheeler (16) 34 cb. L Cupit (21) 34 cb. N Colbert (11) 34.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: A Lowndes (10) 42. B: R Findlay (18) 39. C: T Dunn (24) 40. Women: E Wisneiwski (18) 37.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (16) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: P Zoppos (2) 42. B: L Waldron (15) 36. C: B McKenzie (28) 39 cb.

   COROWA: Men: Stableford: J Caminito (24) 37 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: G Smith (14) 37. B: M Katz (24) 37. C: J Whytcross (33) 40.

   CURLEWIS: Women: Stroke: K Fleming (30) 73 cb. Stableford: J Travers (17) 33.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: J Armytage (21) 37.

   DEVILBEND: Women: Stableford: H Billson (26) 35.

   EASTERN: Men: Stroke: Medal: East: G Chard (23) 63. Women: Stableford: 2B: South: K Sato F Barnett 44.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: F Duimel (12) 39. B: J Carnell (20) 41. C: D Orr (29) 41 cb. Women: A: C Cameron (16) 36. B: I Duggan (28) 33.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: I Holderness (11) 41. B: B Martin (16) 40. C: P Dawson (22) 44. Women: J Smith (33) 37.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: A Graham (18) 39. B: J Gay (25) 37.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: M Rogan (19) 36. B: C Pearsall (27) 39 cb.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: A King (12) 65.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Baird (16) 31.

   HILLTOP TATURA: Stroke White: R Popple (14) 67.

   HORSHAM: Women: Stroke: Trophy: A: S Wynne (19) 71. B/Medal: L Sleep (23) 69. C: J Gawith (35) 74.

   HOWLONG: Veteran: Stableford White: A: T Larkins (14) 42. B: L Ashord (20) 40. C: G Baker (32) 40.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Worner (20) 39 cb. Hole in one: D Templeton at 12th. Women: S Wang (22) 38. Medley Plaque: S Worner (20) 39.

   IVANHOE: Women: Stableford: 4B: S Tuckerman (24) L Greenb (34) 45.

   KERANG: Men: Stableford: D Bacon (14) 39.

   KEW: Medley: Stroke: Medal Nov: R Nicol (29) 68. Stableford: D Gunzberg (15) 42. 9-hole: L Carland (44) 22.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Foursome: L Johns (8) E Preston (23) 65.5.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: D O'Connor (16) 4 up. B: B Hoppe (24) 4 up. C: B Tippet (26) 5 up.

   LANG LANG: Men: Stableford White: C Rangitonga (19) 40.

   LEONGATHA: Men: Stableford: Div 1: P Hobson (21) 39. Div 2: I Watson (30) 40. Women: G McDonald (18) 42.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: J Sellen (6) 39. B: M Durrant (43) 39.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: F Keane (24) 69. B: L Fielding (34) 73 cb. C: J Crook (36) 77. Medal of Medallists: E Plummer (33) 73.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: C Heath (19) 43. Div 2: P Dolling (21) 37. Gold: K Millot (33) 33. Women: D Sedgman (16) 18.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: A Di Florio (11) 40. B: G Kokot (13) 40. C: B Harding (20) 40.

   MEENIYAN: Men: Stableford White: C Stewart (29) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: L Hojnik (12) 39 cb. B: B Wentworth (24) 41. C: T Parker (29) 40.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: B Lloyd (18) 19.

   MENTONE: Women: Stableford: A: L Wells (21) 33. B: M Nicoll (35) 33. C: A O'Byrne (40) 32. 9-hole: P Hudson (41) 10.

   METROPOLITAN: Stableford: D Andrews (19) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: J Woodall (10) 37 cb. B: J Mc Farlane (17) 36.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Medal Nov: Legends: Black: A: A Richards (6) 71 cb. B: P Scott (31) 70. Women: Medal: T Roth (15) 71.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: J Welsh (21) 41.

   MORACK: Women: Par: B: B Gray (34) 3 up. C: P Mundae (41) 5 up.

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: E Scharkow (13) 5 up.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: G McLellan (9) 37. B: G Frame (14) 34. C: T McEwan (19) 41.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Newton (25) 34. 9-hole: S Johnston (45) 17.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: S Wheeler (9) 39. B: D Williams (14) 41 cb. C: N Wells (21) 43.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (14) 38. B: N Bennett (23) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Kircher (19) 35. B: M Montgomery (45) 41.

   NUMURKAH: Men: Stableford: S Piggott (12) 41.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: N Wight (7) 28. B Fitzpatrick (8) 29. B: M Mann (16) 26. M Paterson (10) 28 cb. W D'Couta (13) 28.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: M Brown (18) 36. B: P Jones (21) 33.

   PAKENHAM: Women: Stableford: C Beard (34) 34.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: I Guilfoyle (29) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: N Byrne (11) 41. B: D Prendergast (18) 41. C: R Danieli (28) 34. Women: Stroke: Ambrose: T Vine 65.125 cb. B Lee N Hudson J Kemp (14.875) 65.125

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford White: K Sinclair (26) 37.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: L James (13) 39 cb. B: H Wasiak (18) 41. Women: O Bowman (34) 37 cb.

   PORTLAND: Medley: Stableford: A: T Rogers (13) 45. B: C Taylor (17) 38 cb.

   PORTSEA: Men: Par White: A: R De Kretser (15) 8 up. B: G Hill (21) 8 up.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: W Baptist (11) 44. B: P Hicks (16) 40.

   RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: C Masenhelder (11) 67. B: G Wills (19) 67. C: M Mulvahill (33) 65.

   RINGWOOD: Women: Stroke: Medal Nov: H Alford (32) 65. Stableford: A: F Morris (24) 36. B: S Bradbury (28) 41. 9-hole: B Storey (34) 21.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: G Yanzhong (6) 4 up. B: W Hai (13) 5 up. C: G Davies (20) 7 up. Stroke: Matchplay: R Hando bt D Goodwin 5-4. M Brown bt T Kiely 6-5.

   ROSANNA: Men: Par: A: J Morgan (13) 3 up. B: R Llewelyn (15) 4 up. C: D Scott (21) 9 up. D: V Womersley (25) 7 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: G Herbert (18) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par West: White: J Potter (9) 4 up. East: A Joh (17) 5 up.

   SALE: Veteran Men: Stableford: 9-hole: T McAdam (26) 19. P McIntyre (15) 18. Women: H Harrap (32) 19. M Johns (17) 17.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: P Neville (11) 44. B: Y Choo (19) 46. C: P Hinch (21) 43.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: R Horne (33) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: P Campbell (16) 1 up. Women: Green: S Carson (36) 2 down.

   SHEPPARTON: Men: Par White: A: G Cobbledick (13) 3 up. B: M Lavis (23) 3 up.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: Plaque: R Toland (22) 34 cb. A: C Neate (26) 34. B: A Donavan (35) 32.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: B Thomas (14) 65.

   SPRING VALLEY: Stableford: Irish Team: M Labb (22) K Doran (32) J Fraser (26) 83. Medal Oct: C Dorahy (34) 41.

   THE DUNES: Women: Stableford: 4B: The Dunes: J Odermatt (37) S Barlow (19) 43. 9-hole: The Cups: J Barron-Toop (31) 19.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: 4B: St John: J Mitchell (35) B May (36) 46.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: R Teague (17) 67. Moonah: M Davis (20) 64.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: L Turner (19) L Hyett (25) K Bond (13) N Bray (35) 59.5.

   TRENTHAM: Stableford: A: M Walker (11) 34. B: R Fletcher (16) 39 cb. C: I Grant (21) 37.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: R Mulcaster (9) 41 cb. B: P Winter (14) 44 cb. C: J Davis (27) 50. Women: J Finney (22) 44.

   WANGARATTA: Women: Stableford: J Hill (23) 41. 9-hole: G Townsend (27) 13.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: A: I Harkin (16) 44. B: J Robson (21) 39.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: E Wills (20) 38.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: B Self (11) 42. B: B Beintema (21) 38. C: S Kerr (22) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: A Foote (17) 35. B: K Davidson (22) 40. C: L Jarvis (34) 39.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: B Samuels (10) 44. B: S Mokryj (17) 41. C: C Dunn (30) 45. Women: S Hobbs (20) 37. Trophy: C Dunn (30) 45. Men: Gold: P Swannie (23) 35.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: C Lee (27) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: G Brown (32) 42. J Gall (27) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke Lake: White: A: A McFarlane (16) 66 cb. B: B Dean (22) 68. C: G Jarrad (28) 67. Murray: A: S Kelly (10) 70. B: L Bridgeman (20) 71. C: R Juster (36) 69.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: L Winkworth (11) 24. Red: B Mitchell (13) 20

18 November 2018
American Brandt Snedeker has made a charge up the leaderboard on day four of the #AusOpenGolf at The Lakes. Read more
18 November 2018
The Australian Golf Media Association announced the winners of this year’s Australian Golf Media Awards at a function held in conjunction with the ... Read more
Inside The Ropes
18 November 2018
ALBANY: Stableford: E Ackland 38 M Baker 38 R Marchesi 38 B Jackson 38 T Savich 37 B Hicks 37 S Leckie 37 J Fowler 37 N Sewell 37 M Campbell 37 B ... more
18 November 2018
ARDROSSAN: Stableford A: A Prime 46. B: B Cock 41. Ball winners: B Scott M Jacobs 43 A Jacobs 41 J Zimmermann D Phillips 40. Irish Stableford: B ... more
Golf Australia